Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejna kara dla TP - 1 mln zł za stosowanie limitów w BSA

Kolejna kara dla TP - 1 mln zł za stosowanie limitów w BSA

WitekT 2 Kwietnia 2007 19:07

0 0

UKE nałożył 1 mln zł kary na Telekomunikację Polską za naruszenia decyzji wprowadzającej ofertę bitstream access, polegające na utrzymywaniu w wiążących ją umowach międzyoperatorskich zapisów dotyczących opłat za nadmiarowy transfer danych (tzw. limity transferu danych).

Prezes UKE zgodnie z zasadą niedyskryminacji zdecydował, że TP będzie zobowiązana do realizacji tej usługi w sposób i na warunkach nie gorszych, niż zapewnia własnym abonentom usług szerokopasmowych realizowanych przy wykorzystaniu technologii ADSL. Tym samym, wykluczone zostały możliwości stosowania przez TP limitów transferów danych lub podobnych ograniczeń odnoszących się do wielkości realizowanego w ramach usługi ruchu.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje jednak, iż do chwili wydania niniejszej decyzji tylko jeden operator korzystający, otrzymał umownie uregulowaną możliwość korzystania z BSA bez limitów transferu i bez opłat za dodatkową transmisję danych ponad określony limit.




Przy ustalaniu wysokości nakładanej kary Prezes UKE wziął pod uwagę wyjaśnienia TP, z których wynika, iż spółka zrezygnowała z pobierania niezgodnych z decyzją dodatkowych opłat za nadmiarowy transfer w sieci ATM od operatorów korzystających, pomimo braku podpisania w tej kwestii odpowiednich aneksów do już zawartych umów. Prezes UKE wziął pod uwagę także okoliczność prowadzenia negocjacji w sprawie zawarcia umów o dostępie telekomunikacyjnym, które nie zawierają wspomnianych ograniczeń niezgodnych z decyzją i ofertą BSA.

Wyjaśnienia TP dotyczące likwidacji kwestionowanych opłat, przyjęte przez Prezesa UKE, nie zmieniają jednakże podstawowego faktu, że aktualnie obowiązujące umowy, w sprawie dostępu do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych, nie są dostosowane do obowiązującej decyzji Prezesa UKE i zawierają sprzeczne z nią postanowienia.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17.  2007-04-02 22:48:52

    do 1 napisz do uke@uke.pl o swojej sprawie (numer umowy, numer telefonu w TPSA), ja po mailu do nich mialem neta w ciagu 1 dnia ;) tylko dzwon pozniej do netia i pytaj o to czy juz mozesz dostac login tymczasowy, bo na stronie to po 2 tygodniach mi jeszcze pisze, ze TPSA nie odpowiedziala jeszcze na zapytanie Netia ;)

  • 0

    18.  2007-04-02 22:51:19

    sakielan: a nie jest? Jest grzeczna? Nie utrudnia liberalizacji rynku? Nie rzuca kłód pod nogi? Jakby tak było, to w ostatnim czasie nie byłoby w sprawach 7:2 dla UKE. Byłby wynik odwrotny. A sądy mamy w Polsce jeszcze niezawisłe... Powtarzam - w wypadku Netii uważam, że sprawa powinna się zakończyć karą, ale byłaby to pierwsza taka kara dla Netii i rozumiem pewną wstrzemięźliwość Urzędu w tej jednej, konkretnej kwestii. Masz coś jeszcze Netii do zarzucenia?

  • 0

    19. ~saskielan  2007-04-02 22:54:44  host: dsg236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i wlasnie prezentuje Pan postawe nierównego traktowania. Jak równo, to równo. Trudno, żeby TP sama się miała podkładać UKE to raz. Dwa, UKE samo nie wie czego chce, blokując obniżki i jednocześnie nakazując obnizanie cen. Po trzecie UKE ma tendencje do zagrań niefair, np. ujawnianie promocji przed ich wejściem w życie... To chyba tyle na dobry poczatek

  • 0

    20.  2007-04-02 22:58:21

    saskielan: nie chodzi o podkładanie UKE, tylko o nie UTRUDNIANIE, ewidentne zresztą, libralizacji. Co do wprowadzenia planu tp zawsze za darmo, to jutro akurat zapytam o to UKE i rozmiem, czemu do tej pory było blokowane (WLR i flatrate w RIO). Co do ujawniania oferty - tamta konferencja mnie rozbroiła, szczególnie w kontekście ujawniania tajemnic dotyczących promocji na karty telefoniczne. :D Ale długo by o tym mówić, jestem ciekaw czy TP byłaby w stanie wykazać choć jedną, jakąkolwiek stratę wynikającą z ujawnienia ZARYSÓW oferty. ;) Uwierz mi, że jeżeli ja mogę zdobyć informacje dotyczące ofert TP przed ich wprowadzeniem (i to sporo), to nie wierzę, że doradcy czy inni pracownicy Netii nie są tego w stanie zrobić nawet wcześniej...

  • 0

    21. ~saskielan  2007-04-02 23:02:11  host: dsg236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Panie Witku, ale Pan nie jest instytucją państwową. A co wolno osobie prywatnej, to nie instytucji, ktora ma regulowac rynek. Ona powinna byc poza podejrzeniami o stronniczość. Liberalizacja i właściwa konkurencja na rynku jest możliwa tylko na równych warunkach, a nie na zasadzie, że kogoś należy z rynku wyeliminować.

  • 0

    22.  2007-04-02 23:04:17

    saskiel: jaki tam ze mnie Pan. ;) I jakie wyeliminowanie? No chyba nie sądzisz, że te kary są w stanie wyeliminować TP z rynku. Wszystkie nałożone na nią kary to nawet nie 1/3 zeszłorocznego zysku NETTO grupy TP. ;) Więc i bez przesady...

  • 0

    23. ~saskielan  2007-04-02 23:11:49  host: dsg236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w każdym razie, taka strategia UKE - dostrzegania tylko przewinień TP, psuje rynek i tworzy pole dla potencjalnych i faktycznych nadużyć ze strony pozostałych "graczy" A samo wyeliminowanie, choc teoretycznie niemozliwe, nie zmieniloby na rynku prawie NIC.

  • 0

    24.  2007-04-02 23:27:06

    saskielan: bo TP ma tych przewinień najwięcej - z uporem maniaka nie wykonuje decyzji UKE. Takie Tele2 się poci z wdrażaniem zasad obsługi klienta. Na początku im nie wychodziło, przyszła bańka kary, to się zaczęli starać - a karę zapłacili bez żadnych, najmniejszych odwołań.

  • 0

    25. ~Nigga  2007-04-03 01:17:06  host: 217.153.142.138

    Witek: liczenie wyrokow nie ma sensu, bo sprawy kar a sprzeciwow do zmian cennika to przeciez zupelnie inna bajka. Poza tym czemu rozmawiamy o kiepskim wdrozeniu BSA, skoro kara jest za utrzymywanie limitów na transfer danych w umowach? Moim zdaniem kara UKE jest sprzeczna z logika, przesledzmy wydarzenia: 1. TP miala prawo wprowadzic limity i je wprowadzila 2. UKE zmienilo umowe ramowa o BSA, tak zeby nie bylo limitow 3. TP wyslala do operatorow do podpisania zmienione umowy o BSA (bez limitow) 4. Operatorzy nie odpowiedzieli 5. Mimo pkt 4-ego TP nie pobiera oplat od operatorow za przekraczanie limitow. 6. UKE naklada kare. Tak jak pisalem - IMO UKE sie pogubil i decyzje sluszne przeplata z kompletnymi pomylkami.

  • 0

    26. ~  2007-04-03 07:59:58  host: p08-07.opera-mini.net

    #17 dzieki, nie omieszkam spróbować :) z chęcią napisałbym cos inteligentnego odnosnie toczącej sie tu dyskusji ale sie nie znam :-p liczę jedynie ze do świat bede mial neta... a jesli nie, to zeby netia ciężko harowała tez przez swieta bo jak w takiej sytuacji zrobią sobie wolne to juz bedzie szczyt olewania klienta.

  • 0

    27.  2007-04-03 10:22:16

    Nigga: i to jest właśnie postępowanie TP - wszystko trwa długimi miesiącami. Teksty Kornelii Mathea o wprowadzeniu obniżek na komórki to pominę milczeniem - jak TP chce i się ją przyciśnie, to można. A wyroki JEST sens liczyć.

  • 0

    28. ~zigi  2007-04-03 18:27:51  host: drx190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    witek: nie, to jest postępowanie UKE! a nie TP. Poza tym po raz kolejny negujesz prawo TP do odwoływania się od decyzji. A to nie jest NIC złego, to jest naturalne i normalne. Jak pisze nigga UKE sie mocno zakręcił w swojej retoryce/polityce i choćby dlatego odwołania są uzasadnione.

  • 0

    29.  2007-04-03 18:29:53

    zigi: ależ ja wcale nie zabieram prawa do odwoływania się przez TP! Podałem tylko wynik wygranych i przegranych spraw, mocno na niekorzyść TP, co może świadczyć o celowym i uporczywym utrudnianiu wdrażania decyzji.

  • 0

    30. ~Nigga  2007-04-03 22:56:50  host: 217.153.142.138

    Witek: moim zdaniem nie ma, bo sprawa sprawie nie równa, i np jeżeli TP wygra w sprawie kary za naked (349 baniek chyba?) to nawet jak przegra dziesiec innych spraw typu wdrozenie promocji 2 minety za darmo chyba tepsy nie zaboli? Co do "postepowania miesiacami" - TP _wyslala_ umowy operatorom - nie moze ich zmienic jednostronnie! poza tym NIE POBIERA OPLAT ZA PRZEKROCZENIE LIMITÓW mimo ze na mocy starych umow ma do tego prawo. Z obnizkami polaczen f2m - teoretycznie po obnizce MTR TP w ogole nie musiala obnizac cen detalicznych, ale zrobila to bo bylo to oczywiste. Wypowiedzi Mathei byly czescia wojenki z operatorami komorkowymi ktorzy w owym czasie wygadywali duzo wieksze bzdury. A powiedz czy nie obnizenie stawek polaczen na komorki przez nikogo poza TP az do marca 2007 Cie nie oburzalo / zastanawialo? Bo UKE jakos nie.

  • 0

    31.  2007-04-03 23:04:54

    Nigga: biorąc pod uwagę przypadek E10B, to może być śmiesznie - tym bardziej, że afaik była kontrola UKE w tej kwestii dzień po nałożeniu kary. ;) Co do obniżek przez TP - to pokazuje właśnie w pełnej krasie postępowanie telekomu i tego, jaką jest dla liberalizacji rynku kotwicą. Co do obniżek przez alternatywnych - co tak się ciągle na nich oglądasz... Zajmujemy się TP. Mwimy o kontaktach UKE-TP, a nie UKE-alternatywni.

  • 0

    32.  2007-04-03 23:05:42

    Poza tym obniżki to sobie rozpatrz w kontekście udziałów rynkowych poszczegolnych opów - strata alternatywnych, że nie obniżyli i stracili ruch i klientów.

  • 0

    33. ~Nigga  2007-04-05 16:31:08  host: 212.160.172.70

    Witek: gdyby na tym mieli tracic to chyba by nie utrzymywali wysokich cen? :) Co do "kotwicy" - to moim zdaniem w obecnej sytuacji (BSA, WLR, LLU, niskie RIO itd) jezeli TP utrzymuje wysokie detaliczne ceny to robi dobrze alternatywnym, ktorzy moga zaoferowac nizsze ceny przy dobrej marzy :)

  • 0

    34. ~ukenamuniu  2007-04-05 19:51:49  host: nat-go2.aster.pl

    Kara została nałożona przed zamknięciem sprawy przez UKE. I to byłoby na tyle...

  • 0

    35. ~ukenamuniu  2007-04-05 21:20:59  host: nat-go2.aster.pl

    Ad 34. powinienem napisać: przed zakończeniem postępowania

  • 0

    36. ~gosc  2008-10-31 20:17:48  host: public-gprs82232.centertel.pl

    kiedy zniosą też limit w Orange Free???????????????????????????????????????????????????????????? ???

Dodaj swoją opinię