Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kody SMS-owe coraz popularniejsze

Kody SMS-owe coraz popularniejsze

sirmark 2 Lipca 2008 06:44

0 0

Polacy, korzystając z bankowości internetowej, coraz chętniej porzucają papierowe listy haseł jednorazowych na rzecz kodów SMS-owych. To główny wniosek z najnowszego raportu "Banking Monitor 2008", autorstwa firmy badawczej ARC Rynek i Opinia, do którego dotarła Gazeta Wyborcza.

Wprawdzie papierowe listy haseł jednorazowych, wysyłane przez banki pocztą, wciąż są najpopularniejszym sposobem autoryzowania internetowych przelewów oraz innych transakcji na rachunku, ale dziś wybiera je już tylko 53% użytkowników. Jeszcze trzy lata temu było to prawie 69%.




To dobre wieści dla banków, które od kilku lat starają się przekonać klientów do wygodniejszych i bezpieczniejszych haseł wysyłanych SMS-em na wskazany przez klienta numer telefonu komórkowego. Dwa lata temu z tej funkcjonalności korzystało zaledwie 14,2% internetowych klientów banków, a teraz już 36,1%. Spada za to odsetek osób łączących się z bankiem przez automatyczną infolinię. Trzy lata temu korzystał z niej co piąty klient elektronicznej bankowości, dziś już tylko 9,8%. Reszta sprawdza konto na monitorze komputera.

Raport powstał na przełomie marca i kwietnia i opiera się na badaniu ponad 1,7 tys. internautów.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2008-07-02 09:23:13

    To jeden z tych przypadków kiedy wygodniej wcale nie znaczy mniej bezpiecznie, wręcz przeciwnie.

  • 0

    7.  2008-07-02 09:24:17

    ja używam tokena - całkiem to poczciwe rozwiązanie i wcale nie jest problemem mieć go przy sobie... uprzedzam tych, którzy nie lubią nic oprócz komórki nosić przy sobie (ciekawe czy z prezerwatyw i kluczy do mieszkania też zrezygnowali?) ;-)

  • 0

    8. ~m&m's  2008-07-02 09:43:33  host: aeiy138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w mBanku kody są za darmo, w PKO SA- 20gr/ kod... w pierwszym przypadku- korzystam od początku, w drugim- nie mam zamiaru płacić za kody i dodatkowo za utrzymanie konta w banku

  • 0

    9. ~juni0r1988  2008-07-02 09:46:51  host: scizorro.t17.ds.pwr.wroc.pl

    wlo: ja też mam tokena i podejrzewam, że z tego samego banku;) podoba mi się to bo zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i jest mały zgrabny. Mam go przypiętego do kluczy:)

  • 0

    10.  2008-07-02 09:57:18

    a to z innego ;-) mój nie ma "dzyndzla" do zawieszenia ;) niestety...

  • 0

    11. ~użyszkodnik  2008-07-02 10:08:49  host: prx04.polskieradio.pl

    Ciekawym rozwiązaniem jest token w komórce - Eurobank. Taka mała aplikacja javy; do generowania kodu nie potrzebuje się łączyć z operatorem. No i nie trzeba nosić kolejnego breloczka.

  • 0

    12. ~walery  2008-07-02 10:10:12  host: 77-253-12-134.adsl.inetia.pl

    Ja korzystam w eurobanku z jeszcze innego gadżetu, a mianowice Tokena GSM, aplikacji java ktora generuje kody :) Niestety mój drugi bank Inteligo nie oferuje kodów sms, wciąż trzeba zdrapywać numerki z karty kodów :/

  • 0

    13.  2008-07-02 10:31:24

    Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie e-podpsiu do wszelkiego rodzaju operacji ;-) Oczywiście do mobilnego korzystania z banku najlepszy byłby e-podpis na karcie sim... Ja na pewno skorzystam jak tylko będzie to możliwe ;-) Rzeczywiście komórkowy token to fajne rozwiązanie - na pewno bezpieczniejsze od haseł - przynajmniej tak mi się wydaje. Jednak banki nie bardzo chcą inwestować jak widzę. I nie dziwię się - są od łupienia a nie od rozdawania ;-)

  • 0

    14.  2008-07-02 10:57:58

    @12: niestety? jakie niestety? no może niestety, w tym sensie by klient miał wybór zdrapka (karta z kodami) LUB smsy, ze względów na pewność (bezawaryjność) i bezpieczeństwo zdrapka/kartka jest lepsza, ave ma rację. Zaś rosnąca popularność.. no cóż taki mBank "z klucza" nowym klientom aktywuje kody sms'owe więc taka osoba może nawet nie wiedzieć że istnieje inna, lepsza forma zatwierdzania transakcji.

  • 0

    15. ~jarekt  2008-07-02 11:33:10  host: ebt232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Faktem jest, ze w dobie bardzo sprytnych i skutecznych metod wlaman do bankow i uzyskiwania kodow oraz hasel przez przestepcow SMSy sa najbezpieczniejsza forma obrony. Kod generowany tokenem jest dosc skuteczny jednak w razie phishingu wystarczy wlamac sie na konto zanim token wygasnie zeby takie konto wyczyscic.

  • 0

    16.  2008-07-02 12:23:00

    ~jarekt - odpowiedź tokena podaje się do konkretnej dyspozycji... czas pomiędzy wpisaniem ostatniej cyfry a "enter" to sekundy... następną transakcję przeprowadzisz ale z nowym kodem... Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, ze to co mówisz nie jest możliwe po prostu. Bo co to znaczy "wygaśnięcie tokena"?

  • 0

    17.  2008-07-02 12:46:22

    @15: o jakich "uzyskiwaniach" kodów piszesz? Jeśli ktoś podaje 5 kodów jednorazowych mimo że bank przy każdej okazji przed czymś takim przestrzega, to o czym my mówimy? Kody sms'owe nic nie zmienią przy podstawionej witrynie (na która klient jakoś wszedł, albo za sprawą swej naiwności albo złapanego szkodliwego oprogramowania), ten jeden jedyny kod SMSowy i tak wystarczy by kasę wyprowadzić. Jedyną zaletą jest "wygoda", (cudzysłów zamierzony) dla ludzi którzy nie chcą nosić kartki czy zdrapki.

  • 0

    18.  2008-07-02 13:15:35

    Kody SMS-owe to świetna sprawa. Nie trzeba przy sobie nosić listy haseł jednorazowych a komórkę zawsze ma się przy sobie...

  • 0

    19.  2008-07-02 13:30:13

    hihihi, zwłaszcza jak operatorowi się "coś przytka" i chwilowo nie będą docierać albo gdy zgubisz telefon..

  • 0

    20.  2008-07-02 20:14:52

    19. to nie ma zadnego znaczenia numer telefonu zmienisz lub zablokujesz bezproblemu przez infolinie, gorzej gdy pogubi sie karty kredytowe wtedy to naprawde liczy sie czas...

  • 0

    21. ~tymis  2008-07-02 21:15:18  host: user32.195.udn.pl

    Uważam, że stwierdzenie: "To dobre wieści dla banków, które od kilku lat starają się przekonać klientów do wygodniejszych i bezpieczniejszych haseł wysyłanych SMS-em na wskazany przez klienta numer telefonu komórkowego" jest nieprawdziwe. Nie chcę pisać o źródle newsa, napiszę ogólnie o mediach bo to domena właściwie wszystkich. Ogólnie to ściemnianie i manipulowanie ludźmi, nie tylko w tej kwestii. Przegladając ofertę kont internetowych banków widać, że jest inaczej. O ile komendy SMS-owe typu sprawdzanie salda, numer rachunku, itp. są dostępne w wielu bankach to kody SMS-owe do autoryzacji wszelkich transakcji, włącznie z przelewami niezdefiniowanymi stanowią rzadkość. Są też inne rozwiązania typu dedykowana aplikacja w Javie (np.: Reifaissen). Generalnie królują, niestety, kody papierowe i tokeny. I ja akurat nie widzę, żeby banki chciały to zmienić...

  • 0

    22. ~M. G.  2008-07-02 21:40:19  host: aasc153.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W sumie jak niektóre banki straszą, że wycofają inne metody uwierzytelniania transakcji tak jak np. ING to nie ma co się dziwić, że ten procent rośnie.

  • 0

    23. ~09.09.2009  2008-07-02 22:50:37  host: emm70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wygoda z hasłami sms w mBank jest duża, większe bezpieczeństwo chociaż nie idealne. Ale jak widzą to co ostatnio miałem okazję zobaczyć w salonie &tp w którym jakaś kobita sprawdzała (przeglądała) swoje konto na komputerze z netem dostępnym dla wszystkich to aż mnie zatrzęsło, a później zdziwiona, że wyczyścili konto. Ona akurat wiedziała czy jest tam ustawione zapamiętywanie haseł w cachu przeglądarki etc. Ja mam takie skrzywienie, że nigdy nie loguję się z obcego komputera na istotne strony wymagające hasła a przede wszystkim do e-banku. Jakoś - jak na razie - nic mi jeszcze nie wyciekło. Raz jeden przez kilka lat miałem włamanie do kompa zalogowanego przez ponad 20 godzin więc czasu było na atak, ktoś mi sie włamał łamiąc 4 różne zabezpieczenia programowe, tak więc respect. Szybko wykryłem zanim coś wyciekło chociaż już skubany zaczął ściągać, pozdrawiam mimo wszystko, podziwiam zdolności. Od tego czasu jak ktoś mi mówi, że to czy tamto np. podpis elektroniczny jest super bezpieczny w 100% to tylko się śmieję serdecznie z delikwenta :) Nigdy nie mów nigdy...

  • 0

    24. ~nick  2008-07-03 00:45:59  host: bzo99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Gdy skończy się papierowa lista jednorazowych haseł to zamowie kolejną. Po co miałbym tym głupkom z mbanku ujawniac muner telefonu? Żeby mi spamowali? Po co wogole mają dowiadywac się że mam telkom.

  • 0

    25. ~  2008-07-07 21:33:50  host: 212.160.172.70

    ja tam ma aktywne kody smsowe w mbanku i oprócz nich jedyne co dostaję to informację o akcjach na moim koncie, uznania obciążenia i te sprawy ze spamem jakoś problemu nie mam:)

Dodaj swoją opinię