Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kłopoty z cyfryzacją polskich szkół [wideo]

Kłopoty z cyfryzacją polskich szkół [wideo]

LuiN 6 Listopada 2012 09:10

0 0

Program pilotażowy zakłada, że w tym roku do szkół ma trafić sprzęt wartości około 50 mln złotych. Na razie dotarł do 20 szkół, a do programu pilotażowego zakwalifikowano około 400 placówek. Pierwsze e-podręczniki powinny trafić do polskiej szkoły w przyszłym roku.

Komplet e-booków ma być dostępny najpóźniej w 2015 roku. Stworzenie treści multimedialnych oraz platformy e-learningowej ma być sfinansowane głównie z funduszy unijnych. Chodzi o 45 mln zł. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że pod koniec 2014 r. z e-podręczników będzie korzystać 40% uczniów. To ogromna szansa na skok cywilizacyjny - tak ogólnie o programie cyfryzacji polskiej szkoły mówi Marcin Wojtyński. Jednak, by taki skok był możliwy potrzebne są szerokie konsultacje rządu ze środowiskiem, które jest najbardziej zainteresowane taką cyfryzacją.

Nie powinniśmy wprowadzać tego w sposób raptowny i nie powinniśmy tego wprowadzać w taki sposób, że odgórnie nakazuje nauczycielowi używanie technologii cyfrowej bez pokazania, w jaki sposób mogą z tego korzystać tak, żeby podniósł się poziom nauczania w Polsce - mówi Marcin Wojtyński, przedstawiciel Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

Wydawcy do wprowadzenia e-podręcznika przygotowywali się już od lat. Działania mają charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Stopniowo do analogowych podręczników wprowadzane są materiały cyfrowe. Dzięki temu nauczyciele mają coraz większy dostęp do wysokiej jakości materiałów multimedialnych i cyfrowych. Jednak jak podkreśla Wojtyński, cyfryzacja szkoły to nie tylko cyfrowe materiały czy sprzęt. Cyfryzacja to również wiedza o tym, w jaki sposób nowoczesne środki mogą pomóc nauczycielowi w procesie nauczania.

Nie można w kontekście cyfryzacji szkoły mówić o bezpłatnym e-podręczniku. Zdaniem Wojtyńskiego podkreślanie słowa bezpłatny to spore nadużycie, skoro trzeba posiadać urządzenia, które służą do odczytywania tych podręczników.
Wiele jest krajów, gdzie wprowadzenie e-podręcznika po prostu się nie powiodło. Skutek był wręcz odwrotny. Takim negatywnym przykładem jest to, co stało się w Korei Południowej. Wprowadzany z wielką pompą program spowodował odejście uczniów i nauczycieli od e-podręcznika. Nie udało się też w Katalonii.

W Polsce już podczas pilotażu e-podręczników mamy duże utrudnienia. Kłopoty z dostawą sprzętu do szkół to efekt między innymi problemów z przetargami i brakiem odpowiedniej specyfikacji technicznej. Na 200 zorganizowanych przetargów na dostawę sprzętu elektronicznego do szkół unieważniono aż 70.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia


Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 3

  1. ~gość  2012-11-06 09:34:31  host: v14-05.opera-mini.net

  Ale najważniejsze że cyfryzacja polskich posłów przebiegła prawidłowo. I każdy poseł dostał tablet. :-)

 • 1

  2. ~  2012-11-06 10:59:22  host: V33-13.opera-mini.net

  zapomniales dodac ze jeden z drozszych tabletow :]

 • 2

  3. ~needmoney  2012-11-06 11:04:31  host: cok60.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jakie to ma znaczenie czy się powiedzie czy nie ? Ważne że "opracowywacze" konsultanci, eksperci i dostawcy pociągną pełną gębą z budżetowego cyca ... i oby żyło się lepiej ;-)

 • 1

  4.  2012-11-06 12:13:47

  Wydawcom się pali pod nogami i zaczynają ostry lobbying przeciw opensource'owym podręcznikom sponsorowanym przez państwo...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-41-76.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet