Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Klienci TP mogą mieć problem z ulgą na Internet

Klienci TP mogą mieć problem z ulgą na Internet

sirmark 6 Stycznia 2010 11:21

0 0

Telekomunikacja Polska dopiero od rozliczenia PIT za 2010 rok wyodrębni usługę Internet na fakturach, w opłatach abonamentowych za pakiet kilku usług np. Internet, telefon i TV. Brak jednoznacznego wyszczególnienia Internetu na fakturach z 2009 r. pozbawi klientów prawa do ulgi w rozliczeniu rocznym PIT - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Sprawa nie jest nowa, a gazeta informuje o niej od roku. Wielu operatorów w tym TP, sprzedając usługi w pakiecie, podaje na fakturze jedną zbiorczą opłatę abonamentową, co jest oczywiście zgodne z prawem. Jednak, aby w rocznym rozliczeniu PIT móc odliczyć od dochodu roczne wydatki na Internet, podatnik musi dysponować fakturami z wyszczególnioną opłatą za Internet. Ulga podatkowa nie obejmuje kosztów innych usług występujących w pakiecie.

Telekomunikacja Polska poinformowała, że wprowadza rozwiązanie zaistniałego problemu klientów, ale nowy sposób fakturowania wprowadzi dopiero od 2010 r. Nie można też liczyć, że operator wystawi korekty faktur za 2009 r. z odpowiednio zmodyfikowanymi pozycjami opłat za pakiety.




UKE nie ma możliwości prawnych, aby wymusić na operatorach odpowiedni sposób fakturowania. Jest to ich dobra wola.
Na nasz apel w tej sprawie spółka odpowiedziała, że nie może wyszczególnić opłat za sieć na fakturach ze względu na problemy regulacyjno-prawne. Zgodę uzależniła od przyjęcia rozwiązań, które zakłóciłyby wolną konkurencję na rynku. W tej sytuacji nie mogliśmy przystać na jej propozycję - mówi Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UKE.

Użytkownik chcący skorzystać z ulgi internetowej może mieć jeszcze inny problem, a dotyczący faktur dostępnych online. Jeśli operator oferuje dostęp do faktury VAT tylko w internecie, odliczenia nie będzie. Zdaniem fiskusa i ekspertów, aby z ulgi skorzystać, trzeba posiadać fakturę papierową. Nawet jeśli można z serwera pobrać i wydrukować wygenerowany dokument, nie jest to równoznaczne ze spełnieniem warunków uprawniających do odliczenia (nawet jak tak wydrukowana faktura jest identyczna z taką przesłaną listem w formie papierowej). Nie można też uznać tych faktur jako wystawionych, przesłanych i przechowywanych w formie elektronicznej.
Dostęp elektroniczny do faktury, czy tez faktura zapisana w pliku, nie jest fakturą elektroniczną. Zgodnie z obowiązującym prawem, faktura elektroniczna musi spełniać określone wymogi, w tym musi być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7.  2010-01-06 11:51:05

    sekiluki: nie zycze, aby trafila na ciebie kontrola. Mermi: rozumiem, ze UPC podpisuje elektronicznie kazdy plik z faktura? Jak tak to pamietaj, ze pliki musisz przechowywac przez 5 lat.

  • 0

    8. ~e-fakruta TPSA  2010-01-06 11:55:31  host: chaos.tpnet.pl

    Czy także e-faktury od TPSA (zdaje się z podpisem elektronicznym) nie mogą być podstawą do skorzystania z ulgi za Internet? Wcześniej czytałem, że nie będzie problemu jak w razie potrzeby dostarczę pliki PDF wraz z sig na pendrivie. To jak wreszcie w tym temacie jest?

  • 0

    9. ~netia  2010-01-06 11:59:09  host: 212.160.172.70

    jak to jest z fakturami netii? jest to elektroniczny obraz faktury, czy w takim wypadku mozna odliczyc ja od podatku czy fiskus mimo wszystko bedzie mogl dojsc swoich racji?

  • 0

    10. ~  2010-01-06 12:01:14  host: v10-16.opera-mini.net

    co roku to samo..za rok tez cos wymyslą.mirekb

  • 0

    11. ~pduncz  2010-01-06 12:21:52  host: 190-bi1-5.acn.waw.pl

    Czy można prosić o coś więcej o tych fakturach elektronicznych, jakoby sie nie nadawały do odliczenia? To niepokojący temat. Czy pdfy udostępniane razem z sygnaturą cyfrową już są OK? Jakie przepisy to regulują?

  • 0

    12.  2010-01-06 12:40:02

    pduncz: pdf-y podpisane cyfrowo, czyli posiadajacy albo dodatkowo plik z rozszerzeniem .sig (najczesciej), lub majacy podpis elektroniczny w sobie, sprawia, ze jest to faktura elektroniczna w rozumieniu ustawy, co pozwala spokojnie odliczac ulge.

  • 0

    13. ~  2010-01-06 13:04:03  host: ip-94-42-62-46.multimo.pl

    TPSA jak zwykle zrobiła swoich klientów w ciula...

  • 0

    14. ~~  2010-01-06 14:00:48  host: 212.2.99.203

    a co z Netia??? "Jeśli operator oferuje dostęp do faktury VAT tylko w internecie, odliczenia nie będzie." Netia oferuje papierowy i elektroniczny bez podpisu. Jesli wybiore elektroniczny to bede mogl odliczyc? Skoro ten operator oferuje rowniez papierowy a nie tylko elektroniczny tyle, ze ja go nie wybralem. Netia informuje, ze mozna odliczyc. No wiec jak to jest!!!

  • 0

    15. ~z  2010-01-06 14:34:44  host: 77-253-23-24.adsl.inetia.pl

    Jeżeli chodzi o Netię, to co prawda ma nadal przysyłane papierowe faktury (i nie przejdę na pdf chyba że mnie do tego zmuszą np. przy przedłużaniu umowy - po co mam obniżać koszt firmie, tak zwana troska o środowisko to tylko mydlenie oczu), ale słyszałem, zresztą taka pozycja była i chyba jest widoczna w Netiaonline że można bezpłatnie zamówić jakieś zestawienie które przyślą pocztą tradycyjną i ono wystarczy do odliczenia. Nie ma czegoś takiego w TP? Musi być. Problemem jest pewnie tylko brak wyszczególnienia pozycji opłaty za internet w usłudze łączonej z TV etc. No, ale to już widzimisie TP.

  • 0

    16.  2010-01-06 14:37:18

    Temat tak naprawdę wypłynął dość dawno, więc nie jest to jakaś sensacyjna informacja...dobrze, że posiadacze "zwykłej" neo mogą korzystać z ulgi.

  • 0

    17. ~pduncz  2010-01-06 14:51:21  host: 190-bi1-5.acn.waw.pl

    @12 SimarK - dzięki. Aster daje takie właśnie pliki, z kolei Polkomtel (zdaje się - zrezygnowalem z ich usług) tylko PDFy. A może by tak przygotować zestawienie operatorów dostarczających faktury lub ich obrazy, i napisać artykuł czym to się różni z punktu widzenia prawa i rozliczeń podatkowych? :-)

  • 0

    18.  2010-01-06 16:24:20

    Od kilku już lat monituję: jeśli ta ulga jest nie dla wszystkich, bo tyle problemów stwarza, to ją ZLIKWIDOWAĆ ! Ulgi nie było, był spokój, wprowadzono ulgę i jedni mogą skorzystać a inni nie ! Nic nie da się zrobić, twierdzi UKE ? A gdzie tu Konstytucja, która mówi między innymi, że "wszyscy jesteśmy równi wobec prawa" ? UKE, to jedna wielka banda nierobów na naszym utrzymaniu !

  • 0

    19. ~pduncz  2010-01-06 16:32:12  host: vpn-ochota90.net.icm.edu.pl

    @18 - jesteś z Białegostoku może? :-P Co boli operatora dołożyć do obrazów faktur elektroniczne podpisy? Nie wierzę, że nie mają systemów księgowania do tego przygotowanych, albo nie mogą ich niskim kosztem przygotować. Trzeba tylko, żeby użytkownicy zaczęli rozumieć różnicę i nękać operatorów.

  • 0

    20. ~~heh  2010-01-06 19:40:47  host: 212.2.99.197

    @kanonierka ulgi nie bylo wczesniej, bo internet nie byl opodatkowany czyli 22% !!! A to jest spora roznica, nie. Ma ktos wiedze co do Netii, jak uzyskac ten podpis?

  • 0

    21.  2010-01-06 23:07:29

    kanonierka: ale co ty opowiadasz? co ma do tego konstytucja? zasady sa proste, moze nie jak drut, ale sa. Trzeba miec FV i wyszczegolniona na niej pozycje Internet. To ja FV wystawia firma to calkowicie inna sprawa. Przeczytaj jeszcze raz newsa, szczegolnie zdania z wyrazami "zgodnie z prawem" i "dobra wola".

  • 0

    22. ~rymi  2010-01-06 23:46:15  host: aavb185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    e-faktury od TPSA za neo spelniaja wymog ustawy - daja plik PDF z podpisem elektronicznym i plik SIG do weryfikacji owego podpisu

  • 0

    23. ~  2010-01-06 23:48:56  host: aavb185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @17 tak jest - Polkomtel daje tylko PDFa wiec w mysl ustawy nie sa podstawa do odliczen. A co do Astera to jestes pewien, ze spelniaja ? Ja z nich zrezygnowalem we wrzesniu 2009, bo dawali wlasnie tylko czystego PDFa i nie bylo nic do weryfikacji podpisu :-/

  • 0

    24.  2010-01-07 10:19:02

    Nawet się nie dziwię... Jeśli ktoś kalkuluje pakiet usług, to jak dla mnie oczywiste jest, ze nie da się jednoznacznie ustalić ceny każdej z nich! Sam świadczę usługi w róznym zakresie i mam podobne "dylematy" kiedy np. kompleksowo obsługuję firmę. Fakt - ja mogę ustalać ceny indywidualnie dla klienta, Tepsa nie bardzo. Ale tym bardziej jest trudno ustalić cenę każdej z nich oddzielnie - bieorąc pod uwagę konkurencję do tego. A co w kablówkach? rodzielają?

  • 0

    25.  2010-01-07 10:27:09

    ~pduncz - nic nie przeszkadza opróćz tego, ze sam odbiór i posiadanie pliku takiej faktury nie skutkuje tym, ze masz fakturę elektroniczną zgodnie z przepisami ;-) Taka faktura musi być zweryfikowana - użytkownik musi mieć oprogramowanie na komputerze. Takie oprogramowanie musi mieć skarbówka... W przypadku firm sprawy mają się trochę inaczej, natomiast u osób fizycznych to poważniejszy problem jest bo nie ma przepisów po porstu dotyczących przechowywania takich dokumentów np.

  • 0

    26.  2010-01-07 10:29:54

    oprogramowanie to oczywiście nie problem... żebym nie był źle odebrany ;-) Ale mamy kilka organizacji i kilka systemów.

Dodaj swoją opinię