Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Klienci Polkomtelu w liczbach - część III (transmisja danych i churn)

Klienci Polkomtelu w liczbach - część III (transmisja danych i churn)

WitekT 19 Kwietnia 2012 13:30

0 0

Od 2008 do 2010 roku w sieci Polkomtelu liczba przetransferowanych danych rosła w tempie 100% rocznie, w ostatnim czasie tempo zmalało jednak do 50% - wynika z prospektu emisyjnego obligacji Polkomtelu.

Na koniec roku

Na 30. września

2008

2009

2010

2010

2011

Liczba MB w miesiącu

Cała baza

16,4

30,3

59,1

55,0

75,4

Postpaid

34,4

61,3

108,8

101,5

140,6

Prepaid

0,4

0,6

1,2

1,2

2,2

ARPU z transmisji danych (zł)

Cała baza

2,3

2,8

3,4

3,4

3,8

Postaid

4,5

5,3

6,0

5,9

6,5

Prepaid

0,3

0,3

0,5

0,4

0,6

Plus Internet (abonamentowy)

Ilość kart (tys.)

425,3

528,2

562,0

553,6

573,5

ARPU (zł)

62,2

56,1

54,7

55,5

50,4

Churn (wskaźnik odejść)

Cała baza

3,9%

2,9%

2,6%

2,6%

2,3%

Postpaid

1,0%

1,1%

1,0%

1,0%

1,0%

Prepaid

5,5%

5,0%

4,9%

4,9%

4,1%


Transmisja w ramach dedykowanych taryf Plus Internet jest wliczana w miesięczną wielkość transmisji MB w pozycji postpaid, jednak ARPU z transmisji danych w postpaidzie podane jest dla taryf głosowych (ARPU z dedykowanych taryf jest w oddzielnej linii).




Przy migracji z oferty prepaid do postpaid (lub na odwrót), klient liczony jest jako odchodzący z danego segmentu, jednak nie uwiadaczniany jest w wyniku dla całej bazy. Jak podaje Polkomtel, statystycznie 20% pozyskań brutto w abonamencie to migrujący klienci prepaid, którzy charakteryzują się wyższym ARPU niż nowi klienci.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~mati  2012-04-19 13:50:12  host: evz118.neoplus.adsl.tpnet.pl

    75mb przez cały rok, to faktycznie bardzo mało ;)

  • 0

    2. ~  2012-04-19 13:51:47  host: z49-11.opera-mini.net

    ciekawe ze tak to licza.mirekb

  • 0

    3.  2012-04-19 13:53:02

    1: to są dane miesięczne.

  • 0

    4. ~  2012-04-19 13:55:25  host: z40-05.opera-mini.net

    Pewnie podobnie jest w innych sieciach. Prepaid to naprawdę żaden biznes dla operatorów a zwłaszcza w mobilnym necie. To jakiś ułamek procenta z tego korzysta.

  • 0

    5.  2012-04-19 14:03:02

    #4 - w Orange w prepaidzie jest wręcz identycznie, bo ostatnio te dane podawali i zapadły mi w pamięci ;) Ale co się dziwić, że ludzie w prepaidzie nie chcą z neta korzystać, kiedy stawki za neta są jakieś z kosmosu wzięte... Ok, są pakiety, ale mało kto chce od razu tak wydawać 10zł na neta z którego mało korzysta. Gdyby jakaś sieć dała takie stawki, że Kasia i Ania wejdą sobie na FB, pocztę, jakiś serwis i Telepolis i zapłacą za to kilkanaście groszy, to usługa się przyjmie. Dzisiaj jak zabiera za to jakieś 5zł to ludzie raz się natną a następnego dnia w Googlach szukają jak zablokować neta w telefonie...

  • 0

    6. ~a  2012-04-19 14:03:15  host: user-188-33-167-190.play-internet.pl

    1,2zł/MC/net.. chyba się "guzik od neta" wcisnęło i są tak zabójcze stawki że statystyka wychodzi... @4. Tak? to po co milion promocji obniżających koszty? Zobacz sobie na Lubie to! - net za free, jako dodatek do doładowania.. I obecna polityka p4 aby zachęcić na abonament, umowa bezterminowa, ale zawsze od 19zł/180min. Znajdź mi drugą taką kartę gdzie się łączy 29/19/9 min/mms/sms z darmowy netem? Ten 1GB przy 50zł doładowaniu ciężko zużyć. Plus ma zabójcze stawki cennikowe, po co mi pakiety? Pomyśl... konkurencja daje taniej/więcej.

  • 0

    7. ~  2012-04-19 14:18:10  host: 213-195-179-81.ip.netia.com.pl

    Churn w prepaid systematycznie spada a w postpaid utrzymuje się na stałym, niskim poziomie.

  • 0

    8. ~xy  2012-04-19 14:25:23  host: v08-15.opera-mini.net

    Tylko 140 MB miesięcznie na klienta abo, wliczając w to karty internetowe? Coś strasznie mało...

  • 0

    9. ~  2012-04-19 14:34:19  host: z40-05.opera-mini.net

    @a 6. Tak za darmo to pewnie że ci zorientowani będą korzystać ale tu chodzi o to żeby i sieć coś z tego miała. W OFnk bonusy są dużo lepsze niż w LT i stawki przyzwoite bo 29 gr/min poza Playem oczywiście i ważność bonusu jest rok. Ja korzystam bardzo dużo z neta w telefonie ale średnio to jest straszna mizeria co widać w statystykach Plusa.

  • 0

    10. ~  2012-04-19 14:42:15  host: z40-05.opera-mini.net

    @Atlan. Obawiam się że gdyby nawet stawki w cenniku zmniejszyli do 1gr za 50 czy 100 Kb to najwyżej spadną dochody operatorom i to znacznie bo nikt nie kupi pakietu a tych co nie korzystają do tej pory nie zachęci to do korzystania i taka jest chyba rzeczywistość.

  • 0

    11.  2012-04-19 14:52:23

    #10 - pakiety internetowe nadal byłyby opłacalne do zakupu, bo mają chociażby lejek i są sporo tańsze. W takim Plusie masz bodajże 150mb za 7zł, z lejkiem. Gdyby w cenniku było nawet 1gr/100kb, to 150mb kosztowałoby 15zł. Tak więc nie bardzo widzę gdzie tutaj miałyby spaść te dochody, które i tak są prawie zerowe. Właśnie wzrosłyby im, bo ludzie jadąc autobusem czy stojąc w biurze z ciekawości by się z tym netem połączyli i zaczęliby doceniać internet w telefonie.

  • 0

    12. ~Darecky  2012-04-19 15:15:47  host: 78.133.191.162

    ostatni akapit: uwiAdaczniany

  • 0

    13. ~  2012-04-19 15:38:32  host: z40-05.opera-mini.net

    @Atlan. Tylko że takich co potrzebują więcej jest taka garstka że właściwie można ich pominąć. Reszta która wykorzystuje do 50 Mb nie kupiła by pakietu bo taniej byłoby po cennikowej stawce korzystać. Wierz mi że nie mam nic przeciwko obniżkom cen do 1gr za 100Kb ale operatorzy raczej wiedzą że to by spowodowało spadek dochodów bo inaczej dawno by to zrobili. Prawie takie rozwiązanie ma Heyah i co czy mają jakiś przyrost z tego powodu? My mierzymy innych własną miarą a jednak tak wcale nie jest w rzeczywistości ludzie są oportunistami. Ja próbowałem kilku znajomych którzy wogóle nie mają internetu do skorzystania z mobilnego w telefonie chciałem im ściągnąć operę mini bo telefony mają bez OSów i żaden nie chciał. Mówili a po co mi to. Jeden miał się namyślić już kilka miesięcy się namyśla. Co prawda to młodzi ludzie ze wsi ale po średnim wykształceniu niektórzy.

  • 0

    14. ~a  2012-04-19 15:47:55  host: user-31-175-125-218.play-internet.pl

    WITEKT - Jak technicznie PLAY się dogadał z P i O, bo będąc w roamingu krajowym, karta Lubię To!, mam IP Play... @9 Ależ sieć ma! Klient zostawia 50zł/5mc, przetransferuje (lub mu przepadnie) 1GB, a mało kto to przekroczy... Do tego, ktoś do tego abonenta zadzwoni, on zadzwoni do własnej sieci. To czysta statystyka... Jak średnio wychodzi 100MB/karta to widzisz co jest. Chwalenie że wzrostem o X setek %, dla wybranej grupy, obserwowałeś wczoraj... Netia, sprzedała w dniu kolorowanki TP, 100% więcej... Bo w niedziele 1, a w poniedziałek 2... to tylko statystyka.

  • 0

    15.  2012-04-19 15:53:53

    #13 - operatorzy mają dokładne statystyki, więc za pomocą prostej formułki mogą dać cenę za neta w cenniku taką, aby wyszli na swoje. Te 1gr za 100kb to tylko przykład, może to powinno być 2-3gr, kwestia matematyki. Tutaj też nie wiemy czy 2,2 mb na klienta to jest realnie wykorzystane, czy zakupione, trzeba Witka się spytać jak to się rozpatruje ;) Odnośnie przekonywania innych do neta - myślę, że moi znajomi w jakiejś części byliby tym zainteresowani, ale pierwsze co tak w rozmowach pada to od razu pytanie o cenę. Dzisiaj rozmawiałem o systemie płatności mobilnych i znajoma od razu mi powiedziała, że to może fajna sprawa ale jak jej telefon połączy się z netem to nie ma zamiaru z tego korzystać ;) Tak więc to nie jest tak, że prepaidowcy nie chcą neta, bo chcą, tylko nie 2gb i nie za 20zł. Heyah bardzo dobrze pokazuje, że można mieć tani net w cenniku i jednocześnie atrakcyjny pakiet który ludzie kupują. Operatorzy nie potrafią nauczyć Polaków korzystania z internetu. Internet kojarzy się z jakąś ekskluzywnością i drożyzną. Zresztą tu nie trzeba być ekspertem - po statystykach widać że ich strategia nie przynosi efektu skoro wyniki są takie kiepskie.

  • 0

    16. ~  2012-04-19 15:55:35  host: z40-05.opera-mini.net

    @a14. Przecież i tak byś miał kartę któregoś z operatorów. Prawdę mówiąc to jest tylko tylko dodatkową zachęta dla tych którzy korzystają z neta żeby wybrać właśnie ich kartę.

  • 0

    17. ~a  2012-04-19 16:15:28  host: user-31-175-125-218.play-internet.pl

    @14 dla mnie to usługa gratis..

  • 0

    18. ~dt  2012-04-19 19:02:37  host: wap.plusgsm.pl

    male klamstwa, duze klamstwa i statystyka :) Policzcie sobie te 140 MB w post razy prawie 7 mln userow. To dopiero liczba danych. Ile z tych kart jest tylko pod voice. Znaczna wiekszosc. Jak jeden ciagnie 2GB a 9 klientow nic to mamy po 200 MB na glowe. Taki urok statystyki.

  • 0

    19. ~  2012-04-20 08:15:19  host: z46-14.opera-mini.net

    &18 bo statystyką można udowodnić wszystko albo nic.

  • 0

    20. ~mkkot  2012-04-20 10:54:23  host: z55-06.opera-mini.net

    We freshu jest pakiet za 3zl, sam korzystam. To jest tanio.

Dodaj swoją opinię