Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Klamka zapadła - za kilkanaście miesięcy koniec NMT w Polsce

Klamka zapadła - za kilkanaście miesięcy koniec NMT w Polsce

WitekT 31 Lipca 2007 15:58

0 0

Centertel zrezygnuje z NMT. Na częstotliwości 450 MHz pojawi się technologia CDMA. Wystartował już program pilotażowy.

Program związany z CDMA450 ma mieć wysoki priorytet, a jego pełna realizacja ma zacząć się w ciągu kilkunastu miesięcy. Pod koniec 2008 roku w zasięgu nowej sieci ma być 2/3 populacji, a do końca 2009 roku - 98-99%. Technologia ma zapewniać stabilny transfer o wielkości 512 kb/s w stronę użytkownika. Cały projekt ma kosztować nawet pół miliarda zł.

Zdaniem prezesa TP Macieja Wituckiego, technologia ta pozwoli dotrzeć do obszarów tzw. "wykluczenia cyfrowego", zapewnić rozwój biznesowy tych rejonów i być skokiem cywilizacyjnym. TP planuje w ten sposób pozyskać kilkaset tysięcy użytkowników.




W tej chwili z technologii NMT na 450 MHz korzysta około tysiąca osób (jako telefonia komórkowa) oraz około 180 tys. klientów TP, którzy nie mają możliwości korzystania z usług po miedzianych kablach. W momencie przejścia na technologię CDMA, sieć NMT zostanie zamknięta - klienci Centertela będą mieli oferty przejścia do sieci Orange, a TP zostaną zmigrowani na nowe terminale, pracujące w sieci GSM.

Centertel ma pozwolenie na korzystanie z częstotliwości 450 MHz do 2016 roku. Może na niej wykorzystywać zarówno technologię NMT, jak i CDMA.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6. ~noname  2007-07-31 16:17:16  host: eeb86.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I jeszcze jedna: jest "po miedzianych kabli" zamiast "po miedzianych kablach".

  • 0

    7. ~JohnyK  2007-07-31 16:33:46  host: 212.160.172.70

    ***Liwiusz- prawie tak. Ale NMT ma trzy zalety: dzwoni tam gdzie GSMu nie ma, wysyła i odbiera SMSy jak GSM. Abonament kosztuje 10pln brutto. I nigdy mnie nie zawiódł. Wyszły 4 :-)Minusy- brak roamingu. A telefon to N650 i zapewniam, że daje radę :-)

  • 0

    8.  2007-07-31 16:39:11

    szperacz, noname: fixed, dzięki! :)

  • 0

    9. ~atento  2007-07-31 17:14:46  host: w3cache1.icm.edu.pl

    powiem krotko jesli zagwarantuja to minimum czyli 512k/bs to bedzie dobre ale jesli zrobia takie cos bublowate jak sferia ktora nabija klientow w butelke oferujac niby 2,4M/bs to porazka .powiem krotko mieszkam 300metrow od nadajnika srednia to 600k/bs a placilem 200.06gr hehe totalna porazka wszyscy tak maja predkosc 20m od nadajnika max1200k/bs :d hehe

  • 0

    10. ~  2007-07-31 17:29:02  host: aazf188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do zalet NMT należy jeszcze zaliczyć cennik. Szczególnie weekendowy cennik.

  • 0

    11. ~użytkownikNMT  2007-07-31 18:04:30  host: 212-102-17-173.adsl.inetia.pl

    Dla mnie szczególna zaletą telefonu stacjonarnego TP na NMT jest to, że woże go w samochodzie i mam numer stacjonarny 081... działający w całym zasięgu dawnego centertela. Wadą jest to, że trzeba było założyć przetwornicę bo to dziadostwo ma zasilacz 6 i cos tam Volta a takze czasami szumi jak radiotelefon co oczywiście jest spowodowane analogowym przekazem.

  • 0

    12. ~berdys  2007-07-31 18:21:29  host: 36.grybow.net.pl

    w takim Grybowie , to bylby kolejny dostep do netu- obecnie mozna po lini tpsa - adsl, telbeskid-wimax, telekomunikacja kolejowa - ale nie wiem jaka to tech... i dwoch lokalnych operatorow po wifi ( comtelnet i jeszcze jakis jeden ) Bylo by milo...

  • 0

    13.  2007-07-31 18:39:11

    JohnyK: ale często nie dzwoni tam gdzie jest dobry sygnał GSM, a SMS-y dochodzą niekiedy z godzinnym opóźnieniem:-)

  • 0

    14.  2007-07-31 18:39:41

    SMS-y w NMT to porażka

  • 0

    15. ~  2007-07-31 18:44:41  host: aazf188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trzeba wiedzieć, że mają przyjść coby je pobrać z SMSC :)

  • 0

    16. ~  2007-07-31 19:49:06  host: ip-84.38.160.60.resman.pl

    #1. Z NMT korzystają korzystaj np rybacy na kutrach, bo "łapią" zasieg.

  • 0

    17. ~r  2007-07-31 20:18:43  host: chello084010106085.chello.pl

    ciekawe z czego będą dzwonić ci rybacy i inni leśni ludkowie jak im NMT skasują? Jak to dobrze, że nie jestem rybakiem ;-)

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2007-07-31 21:38:36  host: nat-go2.aster.pl

    Sama TP nie wie ilu ma abonentów stacjonarnego NMT? Ma ich już 152 tys. a Centertel opowiada o 180 tys. Abonent ERA dom (który uciekł np ze stacjonarki TP)nie wie, że nie ma faksu 3G* i dial-up nie będzie 40-56 kb/s*. I nie musi mieć. Bo tylko TP świadczy usługę powszechną. Ciekaw jestem migracji "powszechnego" MNT do "powszechnego" GSM. Abonent nie będzie z pewnością pokrzywdzony i nie zauważy różnicy, bo co mu nie działało, dalej działać nie będzie (* piszę na czuja- czy ktoś z Era dom to potwierdzi? - bo tak samo będzie w TP).

  • 0

    19. ~n  2007-07-31 21:45:08  host: eeu173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    >16. 17. Rybacy kupią sobie po zezłomowaniu kutra tel. w systemie Iridium. Nie wiedziałem, że są jeszcze jakieś dinozaury w NMT.

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2007-07-31 21:53:54  host: nat-go2.aster.pl

    ~n: zezłomowaniu? Kutry? Z włókien i laminatów? Raczej popłyną na merliny.

  • 0

    21. ~Nokia 650 juzer  2007-07-31 22:43:49  host: 142-bem-16.acn.waw.pl

    A ja zabrać sobie NMT nie pozwolę, bo noszę go od przedwojny! ;-) A tak serio, przykro się będzie rozstać z szumofonem po tylu latach. Tak, jestem jednym z tysiąca rodzynków używających tej sieci. Najwierniejszy z wiernych i jestem gotów być wiernym analogowej sieci do samego końca. Mojego lub jej. ;-)

  • 0

    22. ~  2007-07-31 23:14:50  host: chello062179023129.chello.pl

    1. ~Liwiusz , dokładnie, oprócz rybaków jeszcze, a może, przede wszystkim żeglarze po Bałtyku, GSM już dawno sie urywa a NMT trwa :)

  • 0

    23. ~n  2007-08-01 10:26:23  host: egm16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    NMT Trwam :) nowa sieć komórkowa. Łączymy z Bogiem, connecting people. P.S. Ciekawe jakie to uczucie być jednym z 1000 abonentów dla których działa cała sieć :)

  • 0

    24.  2007-08-01 10:30:01

    Moja przygoda z NMT skończyła się dzisiaj ;D Zmieniają mi telefony na kablowe!

  • 0

    25. ~JohnyK  2007-08-01 11:59:02  host: 212.160.172.70

    E, nie z smsami jest OK. W 450 trzeba było pobierać a 650 sama pobiera, pewnie wykonuje automatycznie co jakiś czas to, co w 450 trzeba było robić recznie. No i NMT wbrew pozorom ma zasięg wszędzie. Mam GSMa ale jak wyjeżdżam w zaświaty polskie to dzwonią tylko ci, co wiedzą że 090 zmieniło się w 0690 :-). A NMT mam od 1996 roku z tym samym numerem więc poczekam do końca. Zwłaszcza że mam duala, więc i w GSM i NMT mam ten sam numer rózniący sie prefiksem :-) No i 650 chyba wytłumianie szumów bo jakość rozmow jest ok.

Dodaj swoją opinię