Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kilka szczegółów o sieci P4

Kilka szczegółów o sieci P4

Piszemy o tym pierwsi WitekT 24 Stycznia 2014 13:48

24 7

Na koniec 2013 roku sieć P4 składała się z 4217 masztów (lokalizacji), na których zainstalowane było 3543 stacji 2G (GSM), 4181 stacji 3G (UMTS), oraz 1130 stacji 4G (LTE). Zapewniało to operatorowi pokrycie 67% powierzchni kraju oraz 88% ludności. 20% stacji LTE podłączonych jest do szkieletu światłowodem, docelowo ma to być 40%.






Przez sieć własną P4 przechodzi 76% ruchu głosowego, 89% transmisji danych ze smartfonów oraz 100% transmisji w taryfach dedykowanych (Play Online). Pozostałą część ruchu obsługują sieci roamingowe. Aby uniezależnić się od partnerów roamingowych i mieć ogólnokrajowy zasięg, operator szacuje, że musiałby posiadać około 60% więcej masztów. Okres wypowiedzenia każdej z trzech umów roamingowych to 24 miesiące.

Co ciekawe, aż 79,8% przychodów P4 stanowią klienci abonamentowi. Nakłady inwestycyjne P4 w 2012 roku wyniosły 209 mln zł (Polkomtel 483 mln zł, Orange Polska 2,33 mld zł, T-Mobile 951 mln zł) - wynika z danych zaprezentowanych przez agencję Moody's.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: p4

w sumie: 132
  • 0

    126.  2014-01-26 13:43:08

    @125. Możliwe, ale ja bym doszukiwał się nieszczelności w właśnie zaślepkach. Nie bez przyczyny zamieniono uszczelki z gniazda na klapki w Z1. Być może Z jest szczelny, ale nie spełnia ostatecznie wymogów przedstawionych przez producenta i tu powstaje problem z czasem przebywania urządzenia pod wodą. Rzecz jasna to moja subiektywna opinia i wcale nie musi być zgodna z rzeczywistością.

  • 0

    127.  2014-01-27 10:03:29

    Co Wy tak narzekacie na P4? Mam Play od 3 lat. Miesięcznie wygaduję ok 500 minut, głównie jadąc samochodem między Łodzią a miastami okolicznymi. Czasem wywali, albo przerwie jeśli mam zblokowane 2G (wybór sieci automatyczny). Przy załączonym 2G/3G nie ma problemów. Wcale jakoś dramatycznie nie trzyma się sieci macierzystej. Widać handover na Plusa od czasu do czasu. Oczywiście są takie miejsca, gdzieś po piwnicach, że się czasem przełączy na inną sieć. Generalnie działa mi to nie gorzej od Plusa. Telefon Nokia N8. Co do cen. Idźcie do W3 i zapytajcie o ofertę konkurencyjną w stosunku do Playa. Życzę szczęścia.

  • 0

    128.  2014-01-28 07:19:08

    P4: "Budujemy Sieć Inaczej"

  • 0

    131.  2014-01-28 13:29:30

    @128 Od kiedy zobaczyłem to hasło po raz pierwszy nieodmiennie mnie bawi :) Ale czy aby napewno od Play wypłynęło? Zdawało mi się, że tych słów użyto w jakimś artykule bez używania cytatu :)

  • 0

    133.  2014-01-31 11:13:05

    @131: użył tego sformułowania oficjalnie w swoim wystąpieniu podczas jednej z konferencji jeden z menadżerów Play

  • 1

    134.  2014-01-31 11:19:03

    krwawy_hegemon: nie menedżer Play, tylko Piotr Muszyński, członek zarządu Orange. Byłem, więc wiem. ;-P

  • -1

    135. ~  2014-02-02 00:41:40  host: apn-46-76-114-205.dynamic.gprs.plus.pl

    Jedno jest pewne w play obsługa klienta szwankuje Druga sprawa problemy z zasięgiem strasznie podczas jazdy samochodem niedaj Boże jedz przez las albo szybko ekspresowka.

  • -1

    136. ~xy  2014-02-03 19:49:30  host: 109241219167.warszawa.vectranet.pl

    Play prawdopodobnie nie posiada żadnych masztów albo co najwyżej posiada nieliczne (żadnego jeszcze nie widziałem, ale mogą jakieś istnieć) - o ile szanowna Redakcja rozumie o czym mówię. Maszt to konstrukcja z odciągami, np. taki jak RTCN Warszawa Raszyn w Łazach.

  • -1

    137. ~Roman  2014-02-04 11:44:20  host: ip-93-154-150-32.free.aero2.net.pl

    Play to tandeta,jakość rozmów żenująca,telefon restartuje nie raz,dziadowstwo sprawdzone na kilku fonach!!

  • -1

    138. ~Calm7  2014-02-04 11:54:16  host: n10-06-05.opera-mini.net

    Plaj to prowizorka, ale nikt nikogo nie zmusza do łażenia do tej sieci!

  • 1

    139.  2014-02-04 12:08:14

    Oj tak. Kocham to hejterskie pieprzenie przeciwników Playa. "Nie działa!", "Szajs!", "Sprawdzone na kilku fonach!", "Jedno jest pewne". Prawie jak Rydzyk z anteny radiowej.

  • 1

    140. ~Pragamatyk  2014-02-06 07:16:05  host: 89-78-223-36.dynamic.chello.pl

    Play działa dobrze i na dodatek tanio, a w praktyce ( i koniecznie z użyciem IQ ) lepiej niż Plus, przeszliśmy całą rodziną ( 9 osób / od 1.5 roku ) i coś na ten temat wiemy. Trzeba być naprawdę jełopem aby tak korzystać z Play`a aby słabo działał, skoro można tak żeby działał dobrze i na dodatek tanio. Najważniejsze że jest rynek usług telekomunikacyjnych, jest wybór, a Ci z IQ poniżej 100 powinni wybrać inną sieć, a więc główne zastrzeżenie jakie mam to że swoje reklamy adresują głównie do tej grupy klientów, a jest to sieć dla tych z IQ powyżej 100 (!). Dla mnie czyli osoby która finansuje cztery numery intensywnie eksploatowane lepszej alternatywy nie ma i nie jest nią też Nju-mobile z uwagi na liczne lokalizacje z nieakceptowalnym zasięgiem, ale aby nie było wątpliwości bardzo, ale to bardzo popieram Nju-mobile. W zasadzie tylko T-mobile byłby dla nas alternatywą, ale na chwilę obecną po co zmieniać, ale później czemu nie.

  • 0

    141. ~tata  2014-02-06 07:29:23  host: apn-31-1-151-158.dynamic.gprs.plus.pl

    Do opluwaczy Play.Za komuny nawet radio Wolna Europa podawala prawdziwe numery toto lotka.Wiara i glupota ida w parze.

  • 0

    142. ~  2014-02-06 07:29:46  host: n06-08-06.opera-mini.net

    Play jest słaby i stanowczo za drogi w porównaniu z konkurencją. Całą rodziną odeszliśmy z Play, bo za drogo było. Konkurencja ma taniej i bez kombinowania

  • -1

    143. ~  2014-02-06 07:44:13  host: n06-08-06.opera-mini.net

    tata, a co na wypisywane przez Ciebie głupoty mówi mama? Play był tani a teraz jest podobny a nawet w abonamencie droższy od konkurencji. Nie zakrzyczysz prawdy żebyś nie wiem jak się starał. Play ma drogie usługi

  • 0

    144. ~Pragamatyk  2014-02-06 07:51:38  host: 89-78-223-36.dynamic.chello.pl

    Ale tak swoją drogą to stać mnie bez najmniejszego problemu na cztery no-limity w Plusie, ale po co?

  • 0

    145. ~  2014-02-06 08:07:06  host: n13-08-07.opera-mini.net

    144, jeżeli stać cie na play, to tym bardziej stać cie na Plusa. Ja nie chcę przepłacać więc odszedłem z play ale tobie nie mogę zabronić przepłacać

  • -1

    146.  2014-02-06 08:20:18

    No cóż... Nic do Play nie mam, ale musze jednoznacznie stwierdzić - w moim mieszkaniu nie mam zasięgu Play ;-) Po zalogowaniu w roamingu abonent może dzwonić i jest dostępny dla dzwoniących, ale stosunkowo szybko "system" przelogowuje terminal do sieci macierzystej - a ta niestety pola nie ma ;-) to jesienią zeszłego roku kiedy kolega był u mnie ze swoim synem, do którego z kolei matka nie mogła się dodzwonić - bo miał wyłączony telefon ;-) Kiedy Play postawiło stację (właściwie powiesiło - na kominie lokalnej mleczarni - ok. 60 m), problemów z Play nie było - działało. Nie wiem czy to kolejne stacje i niewłaściwa ich konfiguracja spowodowały, że zasięg uciekł? nie wiem. Fakt jest faktem.

  • 1

    147. ~Pragamatyk  2014-02-06 09:44:20  host: 89-78-223-36.dynamic.chello.pl

    @ 145 Może jakieś szczegóły z tym Plusem? Bo kolejnych moich dwóch znajomych chce od nich odejść, a może powinni zostać ? Bo w czystej praktyce za cztery no-limits w najgorszym wypadku wychodzi mi ok 120 PLN, a w praktyce bezproblemowo nawet 72 PLN. A teoretycznie może nawet wyjść 60 PLN za cztery oferty ( przy no limit w Play i ograniczeniu do 50 min do innych sieci przy doładowaniach bez promocji ( bo jak już kupa osób jest w Play to trudno te 100 minut wydzwonić poza Play ), albo w przypadku doładowań promocyjnych dodatkowo mamy tzw nabijanie konta na przyszłość ( pozostałość z promocyjnej kwoty doładowania ). Zmieścimy się też w tej kwocie 15 PLN za numer przy no limit w Play i wykorzystaniu bieżących i promocyjnych środków na połączenia do innych sieci z czasem połączeń około 90 minut ( zmiennie w zależności od promocji doładowania ), no i każdym w momencie można zrezygnować, co jest elementem wręcz bezcennym. Ale to tylko takie teoretyczne gdybania. I to tak dostępne po prostu dla każdego z przyzwoitym IQ bez jakiś szczególnych umów z operatorem. A zasięg z użyciem IQ i roamingu jest rewelacyjny, po raz pierwszy Play taki mi zaoferował i nie rozumiem co ktoś wyprawia ( abonent ? / operator i dlaczego ? ) że u niego tak nie jest? Właśnie z uwagi na zasięg Play jest to dla mnie siecią z wyboru, ale obiektywnie przyznam że T-mobile obecnie też by mnie satysfakcjonował, nie satysfakcjonuje mnie Plus i Orange z uwagi na niedostatki zasięgu ( ale to kwestia indywidualna i nie traktuję jej jako argumentu ).

  • 0

    148. ~Kuzyn1920  2014-02-06 20:07:46  host: 92.60.132.22

    @Programatyk polecam losowanie, bedzie najowocniejsze. BEZ KITU. każdy ma tu inne zdanie hejtuje inną sieć. głównie nagodna Playowców na Plusa i Plusowców na P4. zaczekaj jeszcze następny tydzień i zobacz co ruszy w Plusie. potem podejmij decyzje i to szybką.

Dodaj swoją opinię