Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE: "Z Polską jest problem"

KE: "Z Polską jest problem"

WitekT 28 Czerwca 2007 01:39

0 0

Za złą definicję abonenta w Prawie Telekomunikacyjnym Polska trafi przed Trybunał Sprawiedliwości UE - ogłosiła Komisja Europejska. Polsce przypada niechlubny tytuł lidera w łamaniu unijnych przepisów dotyczących telekomunikacji.

W sumie przeciwko Polsce na różnych etapach jest 7 postępowań z dziedziny telekomunikacji - najwięcej spośród wszystkich krajów UE. Następne w kolejności - Niemcy, Portugalia i Belgia - mają po 4 sprawy. Jest z Polską problem - zauważył na konferencji prasowej przedstawiciel KE.

Mimo wielu upomnień z Brukseli i kilku nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego, Polska wciąż nie dostosowała definicji abonenta do unijnych przepisów. Według obecnych uregulowań, określenie to dotyczy tylko osób, które podpisały umowę z operatorem. To wyklucza m.in. część użytkowników kart prepaid, którzy są w rezultacie dyskryminowani - np. nie ma ich w książkach telefonicznych.

Co prawda najnowszy projekt nowelizacji przewiduje, zgodnie z prawem UE, rozszerzenie definicji abonenta, ale KE zdecydowała się skierować sprawę do Luksemburga, by jeszcze bardziej zmobilizować Polskę do zmiany przepisów, skoro dotychczasowe pisemne upomnienia nie przyniosły rezultatów.

Podobnie zniecierpliwienie budzi w Brukseli opór przed zagwarantowaniem lokalizacji osób dzwoniących pod numer alarmowy 112. Odpowiednim służbom umożliwia to szybkie dotarcie na miejsce wypadku i udzielenie pomocy; tymczasem w Polsce wciąż nie jest to możliwe. W Polsce prace nad w pełni zautomatyzowanym systemem mają zakończyć się w 2010 roku.
Kolejne postępowanie dotyczy niezależności krajowego regulatora rynku telekomunikacyjnego, czyli UKE. To jeden z podstawowych wymogów unijnego prawa w tej dziedzinie. KE zarzuca Polsce, że urząd nie jest w pełni niezależny, bowiem możliwość odwołania w każdej chwili jego prezesa przez premiera nie gwarantuje bezstronności podejmowanych decyzji. Tu w projekcie zmian Prawa Telekomunikacyjnego też planuje się wprowadzić 5-letnią kadencję prezesa.

Komisja Europejska postanowiła włączyć się w spór UKE z Telekomunikacją Polską o ceny neostrady tp. W lutym TP została ukarana grzywną w wysokości 339 mln zł za zawyżanie opłat. UKE argumentował, że chce walczyć z monopolistycznymi praktykami i otworzyć rynek Internetu szerokopasmowego na konkurencję. KE odpowiada: walka z monopolistą jest godna poparcia, ale musi się odbywać zgodnie z unijnymi zasadami, a uciekanie się do ingerencji na poziomie detalicznym powinno być ostatecznością. KE ma też za złe próby naciągania przepisów, by uzasadnić działania podejmowane wobec TP. Polskie prawo nie przewiduje wyodrębnionego rynku detalicznych usług dostępu do internetu. Dlatego UKE próbował nakładać kary, włączając w tzw. analizie rynku dostęp do internetu szerokopasmowego do rynku stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej. Dopiero po długiej wymianie listów w kwietniu UKE ostatecznie potwierdził, że zgadza się z argumentami KE w tej sprawie.

Prób regulacji na rynku detalicznym nie poprzedziła wymagana unijnym prawem analiza tego konkretnego rynku, która wykazałaby, że interwencja jest konieczna. KE przekonuje, że priorytetem powinno być dla UKE zapewnienie, by na rynku znalazło się jak najwięcej ofert, co zwykle można osiągnąć regulacjami na rynku hurtowym.

Przed unijnym trybunałem są też sprawy przeciwko Polsce za złe przepisy ograniczające uprawnienia UKE w niektórych dziedzinach oraz za brak książki telefonicznej, obejmującej użytkowników wszystkich sieci: komórkowych i stacjonarnych. KE uważa, że istnienie w Polsce kilku oddzielnych spisów abonentów jest niewystarczające. Ponadto wciąż otwarta jest procedura, która miała zdyscyplinować UKE do nadesłania w terminie analiz wszystkich rynków telekomunikacyjnych. Postępowanie najpewniej zostanie wkrótce zamknięte, bowiem do Brukseli nadeszły już prawie wszystkie oczekiwane dokumenty.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 12
 • 0

  1. ~  2007-06-28 02:30:53  host: 87-205-215-238.adsl.inetia.pl

  Mi nie przeszkadza brak mojego numeru w książce telefonicznej. Gorzej jest z reklamacjami i sms-spamem.

 • 0

  2. ~kamil  2007-06-28 08:23:29  host: host-2-181.edata.net.pl

  sms-spam :) przenioslem numer z orange do play-a i wczoraj dostalem od orange sms-a o promocji doladowan. wrrr

 • 0

  3. ~mirekb  2007-06-28 08:40:31  host: bkx244.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pani Aniu..chyba ciut pracowite te wakacje bendą niech Pani bieze cala4 i wprowadzi wreszcie z nimi tą lokalizacje przez 112(to utrudniaja same opy bo tlumacza sie PT).2 sprwawa widac ze FRANCE TELEKOM ma bardzo dlugie łapy(kara za neo i inne).Ciekawe ile tych spraw uda sie nam zalatwic pozytywnie..

 • 0

  4. ~Greg  2007-06-28 09:30:15  host: 212.160.172.70

  Ale bzdury wypisujesz. W przypadku TP UKE nieźle przegiął, a więc sprawa kary 340 mln z pewnością nie będzie załatwiona pozytywnie przez UKE. Zgodnie z wypowiedzią KE "„Dzisiejszymi działaniami potwierdzamy, że prawidłowe stosowanie przepisów prawa UE w dziedzinie telekomunikacji we wszystkich państwach członkowskich jest nadal priorytetem”, powiedziała Viviane Reding, komisarz odpowiedzialna za unijne przepisy telekomunikacyjne. „Jednolite warunki regulacyjne są niezbędne dla europejskiego przemysłu telekomunikacyjnego i dla efektywnej konkurencji na rynku wewnętrznym." Poza tym to nie jest jakieś widzimisie Komisji tylko prawo wcześniej ustalone dla wszystkich krajów członkowskich, a więc sprawa UKE jest raczej z góry skazana na porażkę.

 • 0

  5. ~m  2007-06-28 09:34:27  host: abdx116.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A ja popieram KE prepaid powinien być powiązany osobowo i ujęty w książkach (których nie ma :)). I zlikwidowałbym zastrzeganie numerów, wszystkich.

 • 0

  6. ~jojo  2007-06-28 10:56:43  host: egr147.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A ja popieram Twoje zdanie "m". ;-)

 • 0

  7.  2007-06-28 11:14:34

  Zarejestrujcie najpierw te swoje prepaidy i potem pogadamy...

 • 0

  8. ~Intermann  2007-06-28 12:25:44  host: public-gprs45294.centertel.pl

  Mam zarejestrowanego prepaida od 6 lat w orange, i powiem tyle, przydaje sie gdy zgubiłem karte sim, ukradli mi telefon, i jak nie pamiętam PUK w OBOK (orange bok). A po za tym ostatnio byłem w pradze czeskiej kilka dni, roaming w PLAY tam nie działał-> byłem sprawdzałem i odczułem na własnej skórze karty orange nie brałem nawet ( roaming w orange to samobójstwo) byłem zmuszony do kupienia karty prepaid Vodafone lub T-mobile, kupiłem t-mobile bez podpisywania dokumentów i umów, natomiast we włoszech zeby kupić kartę PREPAID trzeba podpisać "umowe" na której są nasze dane i ograniczenie jest - maxymalnie można kupić 5 kart sim prepaid jednego operatora. WIEM BO SPRAWDZAŁEM i odczułem na sobie. Nie mam zdania na ten temat - mam zarejestrowanego prepaida i sie przydaje wad narazie nie odczułem, PRZEKRĘTÓW nie robię więc mam czyste sumienie i jak ktoś chce to może do mnie dzwonić nie mam nic do ukrycia, a opcja umieszczenia swojego numeru w ks.tel. to tylko opcja i można wyrazić zgode na umieszczenie swojego numeru ale nie trzeba. POZDRAWIAM

 • 0

  9. ~pb  2007-06-28 13:47:02  host: 116.93.classcom.pl

  8: Socjalizm w tych Włoszech: Co to za reglamentacja kart prepaid? To tak jak by powiedzieć że możesz kopić maksymalnie 2 czekolady, 1 kg cukru, a na drukarkę trzeba mieć zgodę z odpowiedniego urzędu itd itp.

 • 0

  10. ~jojo  2007-06-28 14:25:45  host: efh111.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "wlo" ile razy mam Ci powtarzać, że mam już dawno zarejestrowane wszystkie numery prepaid w rodzinie. A zresztą, co Ty tak się udzielasz...? Sam twierdzisz, że rzadko korzystasz z prepaidów, to co Cię to obchodzi. "pb" - niezbyt trafione porównanie...

 • 0

  11.  2007-06-28 19:19:16

  ~jojo - ja do Ciebie "piłem"?

 • 0

  12. ~ukenamuniu  2007-06-28 19:51:18  host: nat-go2.aster.pl

  Ciekawe byłoby przeanalizowanie spraw i podzielenie przewinień na MSWiA, Ministerstwo Transportu i UKE. W tym kontekście (braku panowania nad telekomunikacją) zasadny jest wniosek Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji do Premiera o zabranie "informatyzacji" MSWiA, "łączności" Ministerstwu Transportu i utworzenie nowego Ministerstwa. Błagam: tylko nie komunikacji elektronicznej.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-227-37.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet