Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE wzywa Polskę do wypełnienia wyroku ETS w sprawie praw abonentów

KE wzywa Polskę do wypełnienia wyroku ETS w sprawie praw abonentów

sirmark 29 Października 2009 13:45

0 0

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do władz Polski wezwania do usunięcia uchybienia związanego z definicją pojęcia "abonent usług telekomunikacyjnych" w prawie krajowym.

Pomimo wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze stycznia 2009r. nakazującego Polsce dostosowanie przepisów krajowych do prawodawstwa UE, władze Polski nie dokonały zmiany przepisów. Oznacza to, że abonenci, którzy nie zawarli pisemnych umów, np. użytkownicy telefonów na kartę, stanowiący ponad połowę abonentów telefonii komórkowych w Polsce, mogą zostać pozbawieni wielu praw przewidzianych w unijnych przepisach, w tym prawa do umieszczenia swoich danych w ogólnie dostępnej książce telefonicznej, prawa do otrzymywania rachunków zbiorczych oraz niektórych praw dotyczących wyświetlania identyfikacji rozmów przychodzących lub możliwości zablokowania automatycznego przekazywania połączeń.
W przypadku braku zmiany definicji na Polskę może zostać nałożona kara, a sprawa zostanie ponownie skierowana do ETS. Komisja zamknęła również kolejne postępowanie w sprawie uchybienia dotyczące niewykonania analiz rynku, ponieważ we wrześniu 2009 r. władze Polski powiadomiły Komisję o wykonaniu analizy dla ostatniego pozostałego rynku.

Wzywam władze Polski do szybkiego przyjęcia przepisów zapewniających wszystkim polskim abonentom możliwość pełnego czerpania korzyści ze swoich praw określonych w unijnych przepisach dotyczących telekomunikacji - powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji. Prawa te należą do grupy praw podstawowych, a Komisja musiała po raz kolejny uciekać się do działań prawnych w celu zapewnienia wykonania wyroku Trybunału przez Polskę . Przechodząc do innych spraw, z przyjemnością przyjmuję fakt, że Polska zakończyła pierwszą serię analiz rynkowych. Mam nadzieję, że polski urząd regulacyjny przyjmie teraz bez zwłoki decyzje o zniesieniu na terenie całego kraju obowiązków dotyczących rynku świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy niebędących zakończeniami łączy.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~Jacek  2009-10-29 14:06:24  host: ahh242.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Hm, czy to będzie miało wpływ na usługę acr oraz zdejmowanie simlocków w prepaidach?

 • 0

  2. ~  2009-10-29 17:05:20  host: v05-04.opera-mini.net

  do jacek: gdyby polski rząd (banda nierobow) zmienili prawo jak należy to dzieki temu np plus mixplusa musialby traktować jak abonenta i we wiosnę tego roku jak zmieniali regulamin moglbym zrezygnowac bez konsekwencji. a tak to mixplusowcow plus hamsko potraktował nas jako użytkowników a użytkownik nie ma u nich ZADNYCH praw. jestem jak najbardziej za tą zmianą. szkoda ze ta banda nierobow od stycznia nic w tej sprawie nie zrobili, nic nie poprawili (tą ewentualną karę przywaliłbym premierowi i prezydentowi to by barany wzięli sie do porządnej roboty!

 • 0

  3. ~Pytanie  2009-10-30 12:09:46  host: inet20909nc-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  A może KE zajęłaby się asymetrią stawek MTR? Nikogo a na pewno nie uke nie interesuje fakt że należą do najwyższych w europie...

 • 0

  4.  2009-10-30 12:13:45

  Pytanie: najwyższa, bo pojawiła się najpóźniej. W Wielkiej Brytanii w pewnym momencie wynosiła 110%, ale będzie trwała dłużej.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-103-69.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Kto wygra w meczu Polska - Senegal?

Promocja doładowań w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet