Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE wzywa operatorów do prac nad polityką bezpieczeństwa dzieci

KE wzywa operatorów do prac nad polityką bezpieczeństwa dzieci

sirmark 21 Kwietnia 2009 10:53

0 0

Komisja Europejska wezwała operatorów sieci komórkowych do wzmożonej pracy nad bezpieczeństwem dzieci podczas korzystania z telefonów komórkowych poprzez zastosowanie wszystkich środków zawartych w dobrowolnym kodeksie postępowania podpisanym przez 26 operatorów sieci komórkowych w 2007 r.

W Unii Europejskiej 50% 10-latków, 87% 13-latków i 95% 16-latków ma telefony komórkowe, jednak jak wynika z sondażu, połowa europejskich rodziców martwi się, że korzystając z telefonów dzieci mogą natrafić na obrazy jednoznacznie pokazujące seks lub przemoc (51%) lub też być zastraszane przez inne dzieci (49%).

Z raportu opublikowanego właśnie przez GSM Association - stowarzyszenie branży telefonii komórkowej - wynika, że krajowe kodeksy samoregulacyjne oparte na porozumieniu ramowym wynegocjowanym przez Komisję istnieją obecnie w 22 państwach członkowskich. 90% z nich jest zgodnych z porozumieniem z 2007 r., zaś 80% operatorów wdrożyło środki mające na celu kontrolę dostępu dzieci do treści przeznaczonych dla dorosłych.
Nowy raport stowarzyszenia branży telefonii komórkowej stanowi dowód, że operatorzy zaczęli poważnie traktować obowiązek ochrony dzieci korzystających z telefonów komórkowych - stwierdziła unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding. Spodziewam się, że kodeksy krajowe zostaną wkrótce podpisane w czterech krajach, w których jeszcze nie istnieją - na Cyprze, w Estonii, Finlandii i Luksemburgu. Oczekuję także znacznej zmiany kodeksu belgijskiego. Ochrona nieletnich nie jest luksusem - jest ona niezbędna, jeżeli chcemy, aby nowe technologie przyjęły się w społeczeństwie europejskim. Operatorzy sieci komórkowych muszą jeszcze bardziej zaangażować się w skuteczniejszą ochronę nieletnich w całej Europie. Powinni także wprowadzić bardziej przejrzystą klasyfikację treści. Dwunastu operatorów oferujących treści dla dorosłych bez żadnej kontroli dostępu musi naprawić tę sytuację. Wrócę do tej kwestii we wrześniu br. aby przekonać się, czy konieczne są dalsze działania.

Z nowego raportu branży wynika, że 26 operatorów, którzy podpisali europejskie porozumienie na rzecz bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież, wynegocjowane przez Komisję w lutym 2007 r. dokonało pewnych postępów. Operatorzy ci obsługują ok. 580 mln klientów, co stanowi 96% wszystkich klientów sieci komórkowych w UE. Środki mające na celu ochronę dzieci są wdrażane na szczeblu krajowym za pomocą samoregulacyjnych krajowych kodeksów postępowania, uzgodnionych już w 22 państwach członkowskich UE.

Kodeksy te są w 90% zgodne z kodeksem europejskim. Jedynie kodeks belgijski różni się znacząco, zaś na Cyprze, w Estonii, Finlandii i Luksemburgu kodeksy nie zostały jeszcze podpisane. W raporcie przedstawiono postępy, jakich operatorzy sieci komórkowych dokonali w czterech obszarach działań określonych w kodeksie z 2007 r.:
- 80% operatorów wdrożyło środki mające na celu kontrolę dostępu dzieci do treści przeznaczonych dla dorosłych. Jednakże tylko 41% operatorów oświadczyło, że aktywnie monitoruje i weryfikuje skuteczność systemów kontroli dostępu.
- ponad 65% sygnatariuszy opracowuje materiały edukacyjne lub prowadzi kampanie dotyczące bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych. Jednakże 16% sygnatariuszy nie zaplanowało żadnych działań informacyjnych.
- 80% operatorów klasyfikuje treści komercyjne do co najmniej dwóch kategorii: "treści przeznaczone dla dorosłych" i "inne", niewiele wskazuje jednak na wprowadzenie na szczeblu krajowym konkretnej klasyfikacji, co uzgodniono w 2007 r.
- większość operatorów sieci komórkowych ściśle współpracuje z krajowymi organami egzekwowania prawa w celu zgłaszania nielegalnych treści w telefonach komórkowych, ale działania różnią się znacząco w zależności od kraju ze względu na różnice w prawodawstwie krajowym i mechanizmach sprawozdawczości.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~czytelnik.telepolis.telix  2009-04-21 11:17:27  host: host-81-190-147-19.olsztyn.mm.pl

    Witam, Orange to raczej odpada, bo wysyla mms reklamowy bez wlaczonego w sieci z informacja o filmach erotycznych. Mms z linkiem do pornusa na stronie orange : mam tego mms zapisanego jako chroniony (samsung), link do strony orange mobile. A tresć Roomea męskośc wielka w gorących udach julii zamknięta (link). Kliknij w linka a ucieszy ci się mnina. BULWERSUJĄCE ! Interwencja w bok nic nie dqala na odpowiedz czekalem 12 dni a brzmniala mms reklamowy wylącznowy ( ale byl juz wylączony jak go dostalem). PZDR

  • 0

    2.  2009-04-21 11:39:57

    ja muszę tutaj wyróżnić erę zakupiwszy u nich telefon na abonament (chyba pijany byłem ale to tym kiedy indziej...) otrzymałem numer ze "starej" puli 606 i co a SMS z reklamami - pisałem numery zadzwoniłem do BOA i zablokowali - można tez przez IBOA zgłaszać...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet