Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE wydaje zalecenia lokalnym regulatorom, żeby mocno ścięli MTR-y

KE wydaje zalecenia lokalnym regulatorom, żeby mocno ścięli MTR-y

WitekT 7 Maja 2009 17:45

0 0

Komisja Europejska wydała dzisiaj jasne wytyczne dla unijnych organów regulacyjnych ds. telekomunikacji w sprawie stosowania opartej na kosztach metody ustalania MTR. Wytyczne zostały wydane w formie zalecenia, które krajowe organy regulacyjne są zobowiązane uwzględnić w jak największym stopniu.

W zaleceniu wskazano szczególnie, że stawki MTR na poziomie krajowym powinny być ustalane w oparciu o rzeczywiste koszty zestawienia połączenia, ponoszone przez efektywnego operatora. Usunięcie nieprawidłowości cenowych między operatorami telefonicznymi w całej UE obniży ceny detaliczne połączeń głosowych w poszczególnych państwach członkowskich oraz między nimi, umożliwiając przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym zaoszczędzenie co najmniej 2 mld euro w latach 2009-2012, oraz będzie stanowiło wsparcie dla inwestycji i innowacji w całym sektorze telekomunikacyjnym.

W 2008 roku stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych były w UE bardzo zróżnicowane i wynosiły od 2,00 centów za minutę (na Cyprze) do 15 centów za minutę (w Bułgarii). Stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych (średnio 8,55 centów za minutę) są zwykle dziesięć razy wyższe od stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych (średnio 0,57-1,13 centów za minutę). Wyższe stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych utrudniają operatorom sieci stacjonarnych i małym operatorom sieci komórkowych konkurowanie z dużymi operatorami sieci komórkowych. Przedstawione rozbieżności i zróżnicowane podejścia regulacyjne negatywnie wpływają na jednolity rynek oraz konkurencyjność Europy.

Pomimo wysiłków podejmowanych przez niektóre krajowe organy regulacyjne w celu zbliżenia poziomu stawek za zakańczanie połączeń do ich rzeczywistych kosztów, wciąż istnieją duże rozbieżności w całej UE, zwłaszcza między stawkami za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych i komórkowych. Jest to niezgodne z postepującą konwergencją między telefonią stacjonarną i komórkową i może doprowadzić do poważnych zakłóceń konkurencji między państwami członkowskimi i operatorami. Komisja postanowiła zainterweniować dzisiaj przeciwko tym zakłóceniom konkurencji na jednolitym rynku, które utrudniają inwestycje w modernizację sieci stacjonarnych do technologii światłowodowej i których koszty ponoszą użytkownicy końcowi - powiedziała unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Obniżenie stawek za zakańczanie połączeń do poziomu efektywnego operatora zwiększy konkurencję z korzyścią dla europejskich konsumentów. Jedynie rygorystyczne i zharmonizowane podejście do uregulowania tej kwestii zapewni usunięcie istniejących zakłóceń konkurencji w całej UE oraz umożliwi powstanie nowatorskich produktów łączących telefonię stacjonarną i komórkową. Dlatego też dzisiejsza decyzja Komisji ma kluczowe znaczenie dla sprzyjającego konkurencji rozwoju unijnych uregulowań w dziedzinie telekomunikacji - stwierdziła komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes.

Aby wykorzystać cały potencjał jednolitego rynku telekomunikacji, w zaleceniu Komisji wprowadzono czynniki cenowe, które powinny zostać uwzględnione przez wszystkie krajowe organy regulacyjne ds. telekomunikacji w UE przy ustalaniu stawek za zakańczanie połączeń, które nie są cenami rynkowymi lecz cenami regulowanymi przez krajowe organy regulacyjne. Doprowadzi to do konwergencji stawek za zakańczanie połączeń znacznie poniżej obecnego poziomu (do około 1,5-3 centów za minutę do końca 2012 roku zgodnie z dokumentem roboczym służb Komisji towarzyszącym temu zaleceniu).

Stawki za zakańczanie połączeń powinny być ustalane w oparciu o koszty ponoszone przez efektywnego operatora i powinny obowiązywać wszystkich operatorów na tym samym poziomie. Przez ograniczony okres czasu i pod pewnymi warunkami możliwe są wyjątki w odniesieniu do różnic cen, które pozostają poza kontrolą operatora. Po dokonaniu oceny około 120 wniosków regulacyjnych przedłożonych przez krajowe organy regulacyjne ds. telekomunikacji, dotyczących stawek za zakańczanie połączeń w ciągu ostatnich 6 lat, Komisja stwierdziła istnienie rozbieżności w całej Europie. Stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych (średnio 8,55 centów za minutę) są blisko dziesięć razy wyższe od stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych (średnio 0,57-1,13 centów za minutę). Francuski organ regulacyjny ARCEP twierdzi, że wydajne stawki za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych mogłyby wynosić 1,00-2,00 centów za minutę.
Pośrednie dotacje dla operatorów sieci komórkowych

Zdaniem Komisji przedstawione rozbieżności nie mogą być uzasadnione różnicami w kosztach świadczenia usług, specyfiką sieci lub rynku krajowego. Stanowią one pośrednie dotacje na rzecz operatorów sieci komórkowych posiadających duży udział w rynku, działając na niekorzyść mniejszych operatorów i operatorów sieci stacjonarnych. Utrudniają one również przeznaczanie finansowania na inwestycje o podstawowym znaczeniu, takie jak przechodzenie na szybkie sieci internetowe, oraz stanowią przeszkodę dla innowacyjnych usług, takich jak produkty łączące telefonię stacjonarną i komórkową oraz konkurencyjne cenowo pakiety połączeń.

Dla operatorów stawki za zakańczanie połączeń stanowią zarówno źródło dochodów, jak i wydatków: kiedy jeden operator ma mniejsze dochody z ich tytułu, inny ponosi w związku z tym mniejsze koszty. W ciągu czterech lat, w okresie 2009-2012, w następstwie przyjęcia przez organy regulacyjne bardziej spójnego podejścia określonego w zaleceniu mniejsi operatorzy sieci komórkowych (którzy kierują netto więcej połączeń do innych sieci) mogą spodziewać się, że będą musieli mniej płacić swoim większym konkurentom, operatorzy sieci stacjonarnych mogą zyskać co najmniej 2 mld euro dodatkowych dochodów dzięki niższym opłatom i ustalanym na podstawie kosztów stawkom za zakańczanie połączeń z sieci stacjonarnej do komórkowej, a konsumenci mogą zaoszczędzić co najmniej 2 mld euro.

Długoterminowy wpływ będzie jeszcze bardziej istotny, ponieważ operatorzy będą generowali większe dochody, nowi operatorzy będą mieli motywację do wejścia na rynek i rozwoju, a konsumenci skorzystają z niższych cen i większej innowacyjności usług.

Wszystkie krajowe organy regulacyjne w UE powinny wprowadzić zalecane podejście do stawek za zakańczanie połączeń przed końcem 2012 roku. Jednakże krajowe organy dysponujące ograniczonymi środkami mogą stosować inne podejścia dłużej, przez ograniczony okres czasu, pod warunkiem że będą osiągać te same sprzyjające konkurencji rezultaty.

Przypomnijmy, ze UKE ma plan obniżenia stawek MTR do połowy 2013 roku do poziomu 11 groszy, czyli około 2,5 centa według dzisiejszego kursu euro. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Austria poszła niedawno jeszcze dalej i w 2011 roku chce osiągnąć poziom 2,1 centa, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:
w sumie: 26
 • 0

  7. ~bibi  2009-05-07 18:51:39  host: chello089077181231.chello.pl

  akurat to, że przedsiębiorstwo szuka oszczędności jest jak najbardziej zrozumiałe, może się to podobać lub nie, ale nie ma się co dziwić...

 • 0

  8. ~djfafa  2009-05-07 18:56:17  host: 86-211-n1.aster.pl

  Biedna W3, nie będą mogli już wszystkiego zwalać na UKE, teraz winni bedą UKE, KE i oczywiście Play, a że oferty tragiczne, no cóż...

 • 0

  9.  2009-05-07 19:11:36

  @WitekT: zjedzona spacja w "płacićswoim" ;)

 • 0

  10.  2009-05-07 19:14:44

  9: fixed, dzieki! :-)

 • 0

  11.  2009-05-07 19:48:31

  @7 nie rozumiem OCB Tobie z tymi oszczednosciami odnosnie tego tematu...

 • 0

  12. ~tl  2009-05-07 19:56:53  host: 195.225.71.137

  No proszę, szanowne Orange z France Telekom i panią Oliwą na czele krzyczą o "spadku wartości rynku telekomunikacyjnego" , a tu taki kop w dupę od braci żabojadów z "francuskiego organu regulacyjnego ARCEP". Do sądu z nimi! Tpsa - do sądu ich podajcie ! To umiecie robić doskonale...

 • 0

  13. ~  2009-05-07 20:02:00  host: oo6.ipartners.pl

  Docencie podwojnie rehabilitowany WitoldzieT! A gdzie stosowne oswiadczenie ENTO w tej sprawie. Wszak ENTO jest glosem grupy &FT, a wiec i &FTP i Orange? Docencie podwojnie rehabilitowany? www.ento.be i podac tresc oswiadczenia.

 • 0

  14. ~  2009-05-07 20:21:25  host: f96-019.opera-mini.net

  W Polsce od lipca będzie MTR na poziomie 17gr więc te plany KE nie są żadnym zaskoczeniem dla polskich operatorów. Do 1013r to możemy zejść nawet poniżej zera tzn operator do którego dzwonimy będzie płacił naszemu.

 • 0

  15. ~mirekb  2009-05-07 20:25:25  host: heyah20909nc-0.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  lubie takie dokumenty ;-) najbardziej podoba mi sie 2 fragmenty,pierwszy "stawki MTR na poziomie krajowym powinny być ustalane w oparciu o rzeczywiste koszty zestawienia połączenia, ponoszone przez efektywnego operatora" oraz drugi "Stawki za zakańczanie połączeń powinny być ustalane w oparciu o koszty ponoszone przez efektywnego operatora i powinny obowiązywać wszystkich operatorów na tym samym poziomie"...do stycznia 2009 polowa ruchu p4 szła po polkomtelu i w istocie tam sie konczyło połaczenie.co do wielkich opów ich lobby jest i bedzie bardzo silne,juz sie powoli pogodzą z niskim mtr w glos,jednak wszyscy wiedza ze dopiero regulacja cen transferu danych na poziomie detalicznym podciełaby naprawde skrzydła wielkim opom..widac to po pracach nad hurtowym cennikiem transferu:narazie 1Euro za 1MB w UE od 2011 0,5 Euro..transfer danych to okolo 1/4 przychodów opów u nas.w t-mobile juz transfer przewyzszl glos

 • 0

  16. ~  2009-05-07 20:35:47  host: f96-019.opera-mini.net

  @tl. Jest takie stare rzymskie powiedzenie "Pacta et servanta" i jeżeli ktoś to łamie to co się dziwisz. Ty też możesz korzystać z tej zasady i pewnie to robisz prawda?

 • 0

  17. ~  2009-05-07 20:52:07  host: f96-019.opera-mini.net

  Szkoda, że nie ma w naszym pięknym kraju organów regulacyjnych dla wszystkich innych branż i sektorów usług, które to organy pilnowałyby sprzedaży produktów i usług po kosztach firmom konkurencyjnym. To takie trochę jak jemioła pół pasożyty będą, ale cóż prawdziwego kapitalizmu już niema.

 • 0

  18. ~  2009-05-07 21:09:23  host: f96-019.opera-mini.net

  Co ja piszę po kosztach na polskim rynku są już perełki, że administracyjnie zmusza się firmę do świadczenia usług WLR i BSA poniżej wyliczonych kosztów przez wyznaczonego przez regulatora audytora czym uniemożliwia się tej firmie obniżanie cen detalicznych bo mechanizm jest taki koszt minus 40%. Firma ta zbiera na forach cięgi od nie zorientowanej w mechanizmach ustalania przez regulatora cen gawiedzi.

 • 0

  19.  2009-05-07 21:11:52

  18: 17 minut różnicy między komentarzami - musiałeś przemyśleć parę spraw... ;-) Chciałbym, żebyś wyjaśnił mi pewien paradoks. Sama TP w raportach kwartalnych wspomina od pewnego czasu, ze coraz bardziej zauważalny staje się wpływ z tytułu usług hurtowych BSA/WLR. Linii "alternatywnych" jest w Polsce tyle samo, co na zachodzie - mniej więcej 10-15% wszystkich. Skąd zatem TP (sama TP z działalności stacjonarnej) ma tak wysoką marżę EBIDTA i zysk? Przecież według nakreślonej przez Ciebie rzeczywistości już dawno powinna być pod wodą...

 • 0

  20. ~ukenamuniu  2009-05-07 21:24:35  host: 86-59-n1.aster.pl

  Bul nie mogę bul nic bul napisać bo bulbul

 • 0

  21.  2009-05-07 21:26:09

  ukenamuniu: już nie przesadzaj, dopiero zalało recepcję - ale to dlatego, że ostatnie piętro "gasi" pożar z UKE. ;-)

 • 0

  22. ~  2009-05-07 21:34:32  host: f96-019.opera-mini.net

  @WitekT. Może redukując koszty świadczenie usługi WLRi BSA zaczynają stawać się minimalnie rentowne dla tej firmy, ale uniemożliwiają jej skuteczną konkurencję cenami jak i zniechęca ten mechanizm do inwestycji w sieć bo po co inwestować jeżeli konkurent będzie zarabiał a inwestor dostanie zwrot kosztów no może z minimalnym zyskiem na odsetki od inwestycji.

 • 0

  23. ~tl111  2009-05-08 09:12:05  host: 195.225.71.137

  16 - sądząc po wyrokach sądu czasem wam się tylko zdaje, że ktoś to łamie. Jak to w dowcipie o przyszłych adeptkach medycyny : Egzaminator do studentek - "Pani zdała, a pani się zdawało". A pytanie dotyczyło obecności tkanki kostnej w penisie.

 • 0

  24. ~  2009-05-08 21:39:54  host: evdo-78-30-70-221.subscribers.sferia.net

  Witek a nie powinno być przypadkiem zakończanie (od zakończyć)a nie zakańczanie?

 • 0

  25. ~ukenamuniu  2009-05-09 10:18:44  host: 86-59-n1.aster.pl

  #24: oczywiście.. tak, jak "rację" ma jeden z komentatorów znanego kanału, który mówi: pierwsza półowa meczu. No bo jak pół to i musi być półowa..

 • 0

  26. ~jozef  2009-05-09 15:11:24  host: idy2.internetdsl.tpnet.pl

  a czy MTR będzie równy ?Jednym słowem czy Play nie będzie mmiał wyżeszgo MTR ?Bo jeśli równo będą rozdzielane pieniąde za zakończone połączenie to myślę ,że China Mobile jest w większym kłopocie niż T -Mobile czyli Era

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-170-149.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet