Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE wstrzymała projekt deregulacji BSA, bo UKE posłużył się starymi danymi

KE wstrzymała projekt deregulacji BSA, bo UKE posłużył się starymi danymi

WitekT 10 Grudnia 2012 18:59

0 0

Komisja Europejska wyraziła poważne wątpliwości dotyczące planów UKE, w których przewiduje się częściową deregulację polskiego rynku hurtowego dostępu szerokopasmowego (BSA). Zdaniem KE, projekt opiera się na nieaktualnej ocenie rynkowej z marca 2011 roku.

KE dodatkowo wskazuje, że projekt jest sprzeczny z jedną z ostatnich analiz rynku z marca 2012 roku, w oparciu o którą Prezes UKE stwierdził, że żaden pojedynczy obszar w Polsce nie jest wystarczająco konkurencyjny, aby zaproponować wprowadzenie w nim całkowitej deregulacji.

W związku z powyższym Komisja wstrzymała plany Prezesa UKE i rozpoczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, które potrwa dwa miesiące.

Wcześniej Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji w przesłanym do KE stanowiska w tej sprawie napisała, że UKE dba o interesy TP, a nie wykonywanie obowiązków.
Zarówno regulacja, jak i deregulacja poszczególnych rynków na określonych obszarach musi opierać się na wiarygodnych i aktualnych danych rynkowych. Jest to niezbędny element gwarantujący, że decyzje organów regulacyjnych, które mają znaczący wpływ na decyzje operacyjne i inwestycyjne zarówno właścicieli sieci, jak i podmiotów ubiegających się o dostęp do nich, są oparte na obiektywnej, proporcjonalnej ocenie zapotrzebowania na skuteczną konkurencję na rynku dostępu szerokopasmowego, a także gwarantujący, że wszyscy operatorzy mają równe warunki działania - powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji.

Hurtowy dostęp szerokopasmowy, który umożliwia operatorom alternatywnym wykorzystywanie części sieci spółki dominującej w celu świadczenia usług detalicznych użytkownikom końcowym, był ostatnio przedmiotem częstych działań regulacyjnych ze strony Prezesa UKE. W 2011 roku Prezes UKE przyjął decyzję nakładającą na Telekomunikację Polską obowiązek zapewnienia dostępu w prawie całej Polsce, z wyjątkiem 11 obszarów geograficznych, które uznał za konkurencyjne i niewymagające analizy. W marcu 2011 roku Komisja wezwała Prezesa UKE do dokonania oceny tych pozostałych obszarów w celu udowodnienia, że rzeczywiście należy je traktować odmiennie. Kwestia ta wchodzi w zakres obecnego zawiadomienia.

Tymczasem Prezes UKE ogłosił jednak w marcu 2012 roku, że w Polsce nie panuje wystarczająca konkurencja i że TP posiada znaczącą pozycję rynkową. Prezes UKE uznał ponadto, że w związku z tym rynek dostępu szerokopasmowego należy poddać regulacji i zaproponował jednocześnie wprowadzenie mniej restrykcyjnych środków w czterech gminach.

Pod koniec sierpnia 2012 roku Komisja wydała zalecenie obejmujące konkretne wytyczne w sprawie warunków zniesienia regulacji cen w tych obszarach oraz zwróciła się do Prezesa UKE o przeprowadzenie ponownej analizy rynku. Jednak zamiast tego Prezes UKE zgłosił projekt decyzji dotyczący 11 potencjalnie konkurencyjnych obszarów geograficznych, które zostały wyłączone z geograficznego zasięgu zakresu rynku w przeglądzie rynku dokonanym przez Prezesa UKE w 2011 roku. Komisja rozpoczęła w związku z tym postępowanie wyjaśniające dotyczące projektu decyzji Prezesa UKE, który nie wyjaśnił, dlaczego w tej decyzji postanowiono odejść od ustaleń z marca 2012 roku.

Źródło tekstu: Komisja Europejska, wł     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 2

  1. ~  2012-12-10 19:12:48  host: adnz157.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Co na to pani Gaj?

 • 2

  2. ~mirekb  2012-12-10 20:39:27  host: apn-95-40-226-14.dynamic.gprs.plus.pl

  prezes uke nie jest winna jakielkolwiek decyzji przez siebie wydanej..przeciez rozkazy plyna od TW "ZNAK"

 • 0

  3. ~józiu  2012-12-10 22:57:08  host: 159-205-66-197.adsl.inetia.pl

  @mirekb - cóż, jakieś znaki czy drogowskazy w życiu swym trzeba mieć. Ale tak na poważnie: widać, że powoli czasy liberalizacji mijają i w Polsce i w UE. Szkoda.

 • 0

  4. ~  2012-12-11 07:38:42  host: v42-13.opera-mini.net

  mirekb, skora podjales taka merytoryke, to zapytam o twojego idola TW Zegarek. W tym przypadku przeszlosc jego nie przeszkadza Ci w wychwalaniu go w kazdym mozliwym miejscu? Czy moze twoja fascynacja jego osoba juz u Ciebie minela?

 • 1

  5.  2012-12-11 08:52:58

  Rozdrobnić to na poszczególne osiedla albo i domy! Wtedy jeszcze więcej ludzi będzie miało pracę - pewną, bo państwową, świetnie płatną, bo regularnie i z ubezpieczeniami, niewymagającą - bo przecież i tak powiedzą co robić... ;-) Regulować pojedyncze łącza!!!

 • 0

  6. ~JS  2012-12-11 13:26:29  host: www2.euron.pl

  Polecam: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id =168&news_id=8458&layout=3&page=text

 • 0

  7. ~meme  2012-12-13 21:59:25  host: 031011198176.warszawa.vectranet.pl

  bylo wiadomo od poczatku czemu sluzy odstawienie strezynskiej na bocznice...

 • -1

  8. ~Greg  2012-12-16 13:33:37  host: admn201.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Te problemy z KE wynikają z bałaganu, który zostawiła Streżyńska. Nowa Prezes zbiera połosie jej rządów. Kto nie wierzy toniech sprawdzi za czyjej kadencji notyfikowane decyzje były przygotowane, Według mnie to świadczy źle jedynie o starej Pani Prezes, która naciągała analizy do swojej własnej polityki.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet