KE: użytkownicy nie uzyskują prędkości transmisji, za którą płacą
sirmark
26 Czerwca 2013
22:25
Po raz pierwszy różnica między deklarowaną a rzeczywistą przepustowością łączy szerokopasmowych znajduje potwierdzenie w porównywalnych i wiarygodnych danych ze wszystkich państw członkowskich UE. Istnieją znaczne różnice na europejskich rynkach krajowych, najprawdopodobniej wynikające z praktyk reklamowych - powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. Konsumenci potrzebują więcej tego rodzaju danych, pomocnych w dokonywaniu świadomych wyborów, będziemy zatem powtarzać badania. I potraktujemy te pierwsze wyniki jako dodatkowy dowód potwierdzający konieczność stworzenia prawdziwego jednolitego rynku usług internetowych - dodała Kroes.
Najważniejsze ustalenia dokonane w ramach badania:
- Sieć kablowa deklaruje najbardziej wiarygodne prędkości pobierania danych: Średnia europejska wynosząca 74% kryje w sobie znaczące różnice wydajności różnych technologii. Usługi oparte na technologiach xDSL osiągnęły jedynie 63,3% deklarowanych prędkości w porównaniu z wartością rzędu 91,4% w przypadku telewizji kablowej i 84,4% w odniesieniu do FTTx.
- W wartościach bezwzględnych średnia prędkość pobierania danych we wszystkich krajach i we wszystkich technologiach wynosiła 19,47 Mb/s w godzinach szczytu. Usługi FTTx uzyskały najwyższą prędkość na poziomie 41,02 Mb/s. Usługi kablowe osiągnęły prędkość 33,10 Mb/s, zaś usługi xDSL ze średnią 7,2 Mb/s pozostały daleko w tyle.
- Prędkości wysyłania danych są bliższe prędkościom deklarowanym. W całej Europie średnia prędkość wysyłania wynosiła 6,20 Mb/s, co stanowi 88% deklarowanych prędkości wysyłania. Usługi FTTx osiągnęły zdecydowanie największą prędkość wynoszącą 19,8 Mb/s. Wynika to z faktu, że w przypadku wielu usług FTTx prędkość wysyłania jest znacznie bliższa prędkości pobierania danych. Usługi sieci kablowych i usługi xDSL osiągnęły skromne wyniki odpowiednio na poziomie 3,68 Mb/s i 0,69 Mb/s.


Wyniki opierają się na pomiarze przepustowości w godzinach szczytu, który określa się jako dni robocze od godz. 19.00 do godz. 23.00 (włącznie). Są to ogólne wyniki badania próby i nie odnoszą się do faktycznej struktury rynku dostępu szerokopasmowego w każdym z krajów. Wyniki zebrano w marcu 2012 r. od grupy 9104 uczestników. Łącznie w ramach 75,98 mln niepowtarzalnych testów wykonano 3,065 mld pomiarów. Prędkości produktów szerokopasmowych są reklamowane jako "do XX Mbit/s". Prędkość tę nazywa się "deklarowaną", "nominalną" lub "oferowaną" i widać ją w reklamach. Mogą jednak występować znaczne różnice między prędkością deklarowaną, a prędkością rzeczywiście uzyskiwaną przez konsumentów. Różnice w efektywności pobierania między państwami członkowskimi wynikają przede wszystkim z technologii, które w przeszłości były stosowane w tych krajach.
Badania pokazują, że między 27%, 41% europejskich abonentów łączy internetowych twierdzi, iż ich prędkość pobierania nie odpowiada wartościom określonym w umowach, które podpisali. Z kolei prawie połowa unijnych abonentów uważa, że czasem napotyka trudności w dostępie do treści i aplikacji internetowych z powodu niewystarczającej prędkości lub przepustowości.
Jest to pierwsze badanie dotyczące przepustowości łączy szerokopasmowych obejmujące wszystkie państwa członkowskie UE, w tym Chorwację, która wkrótce przystąpi do UE, a także Norwegię oraz Islandię, przy zastosowaniu tego samego podejścia. Projekt jest prowadzony przez specjalistę w zakresie badania przepustowości łączy szerokopasmowych, firmę SamKnows, która zrealizowała już podobne projekty w Zjednoczonym Królestwie i USA.
Potrzebni wolontariusze
Kolejne badanie potrwa do końca 2014 r. i planuje się dwa kolejne pomiary roczne. Konsumenci w Europie mogą dokonać pomiarów skuteczności działania swoich dostawców usług internetowych, przyłączając się do wolontariuszy we wszystkich krajach UE-27 oraz w Chorwacji, Islandii i Norwegii. Wybranym konsumentom zostanie przesłane niewielkie urządzenie do podłączenia do ich domowego internetu. Urządzenie to będzie wykonywać serię automatycznych testów w czasie, gdy łącze nie jest używane. Ustali ono prędkość przesyłania danych i przepustowość połączenia szerokopasmowego. Szczegółowe informacje na stronie samknows.eu.
Zobacz: pełny raport "Quality of Broadband Services in the EU" - marzec 2012
Źródło tekstu: Komisja Europejska
Tagi: ftth | internet | komisja europejska
1
A co w przypadku gdy operator oferuje prędkośc od 1 Mb do 10? i 1 i 10 to będzie 10%
0
Części przedmówcom pragnę wyjaśnić, że jest to badanie stacjonarnego broadbandu. Niby można podłączyć ruter Whitebox (to zmodyfikowany softwerowo TP-Link) do rutera komórkowego, jednak może nie starczyć limitów bo badanie pochłania o ile pamiętam 2GB downloadu i 1GB uploadu miesięcznie. Dlatego jest to badanie broadbandu kablowego.
0
Mam wątpliwości co do celowości tego badania. No fajnie, dobrze mieć takie statystyki, ale to kosztuje. A wyniki można przewidzieć samemu na podstawie użytej technologii i oferty operatora. Ci użytkownicy, którzy nie mają dobrego łącza, bo mieszkają na odludziu, nadal nie będą go mieli lub postawi im się jakąś radiową atrapę, a ci którzy mają dobre, najczęściej nie wiedzą nawet ile mają, a jeśli wiedzą, to nie wiedzą co to znaczy i jakie to ma konsekwencje. Świadomi użytkownicy świetnie wiedzą ile mają i ile mają mieć bez tego badania.
0
A ja od zawsze u obecnego operatora uzyskuję prędkość wyższą od zadeklarowanej. Płacę za 20/4,5 a leci 21/5,5. Wcześniej miałem net od multimedia i faktycznie zawsze było ciut mniej niż powinno.
1
"prawie połowa unijnych abonentów uważa, że czasem napotyka trudności w dostępie do treści i aplikacji internetowych z powodu niewystarczającej prędkości lub przepustowości" -- no nic dziwnego, w końcu to zależy od routingu, QoS-a, umów międzyoperatorskich, oddalenia od serwera, stosunku sygnału do szumu w warstwie fizycznej, "wydaje mi się" użytkownika, obciążenia serwera, systemu operacyjnego i sprzętu, .... mam to w domu na codzień.
0
na co dzień oczywiście :)
0
Żeby nie być gołosłownym: http://www.speedtest.pl/test/63381235
0
@11 może mają własny serwer na speedteście? ;) Ja tam ufam tylko klasycznemu pobieraniu pliku ze znanych lokalizacji, np. noc operatora. Upload można zrobić na swój serwer, a ping wiadomo.
0
@12. Nie sądzę: http://www.speedtest.net/result/2799231410.png Z torrentów leci zawsze ciut ponad 20 :)
0
Ach zapomniałem, po całym mieście net i tv leci śwatełkiem dokażdego bloku i dopiero ze skrzynki w piwnicy wychodzi net skrętką a tv koncentrykiem.
0
marrcus
o jim sat gorzów
0
no shit sherlock
1
Ja na neostradzie zawsze mam tyle ile chciałem mieć. Np. 6mb to 6mb.
-1
~1 internet mobilny rządzi się swoimi prawami, na blueconenct na hspa+ wychodzi mi 7-8mbit/s niższa wartość zazwyczaj wieczorami, to już pozwala komfortowo korzystać z internetu, na 2mbit/s jest niestety niezła mordęga.
1
Teraz niech KE zajmie się pojemnościami dysków twardych i pamięci Flash (Pendrive, SSD, karty pamięci), które są w rzeczywistości niższe od handlowych...
0
Mam operatora Multimo do 20 mb/s a wyciaga 6 mb/s no masakraaa http://www.speedtest.net/result/2800232963.png
0
Zbadano, no i... nic. KE cos kombinuje. Wieksosc wie ze ma wolniejsze lacze niz deklaruje operator. Tak jest w każdym kraju. Pienądze wywalone w błoto .
0
Ale może ukręcą jakiś bat na operatorów.
0
Idąc za ciosem niech UE zrobi pomiary ciśnienia wody użytkowej w poszczególnych krajach w godzinach szczytu i porównają z deklaracją MPWK czy odpowiedników w innych krajach co do ciśnienia nominalnego. Następnie nich zmierzą napięcie w gniazdkach i stwierdzą czy wynosi ono deklarowane 230 V, a na sam koniec niech sprawdzą gaz ziemny i czy jego kaloryczność jest zawsze taka sama i zgodna z deklaracjami operatorów sieci gazowych. Bo dziwnym trafem jak o 9 rano w sobotę się kąpie to woda ledwo leci a np o 5 rano we wtorek ciśnienie mało słuchawki prysznicowej nie wyrwie, a jak sobie wezmę miernik to w gniazdku w pracy mam 217 V, a gaz zimą czasami ma taki ładny czerwony kolor że woda gotuje się dwa razy dłużej. Rypią nas w każdym aspekcie życia a w KE się podniecają internetem jak murzyn blaszką.
0
Ja mam w pracy neo 80 m. Max jaki udało sie osiągnąć to 70mega. Upload pokazuje czasem 8 ale nie zawzse. Czy ktos też tak ma? Synchronizacja linii to 85 m z upload 8, 5 .