Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE przygląda się hiszpańskim planom regulacyjnym

KE przygląda się hiszpańskim planom regulacyjnym

WitekT 16 Listopada 2008 11:03

0 0

Europejskie telekomy rozpoczynają budowę sieci NGN, opartej o światłowody doprowadzane często aż do domu abonenta. Najbardziej zaawansowana w pracach jest hurtowa, podzielona część British Telecom, Deutsche Telekom próbuje wyłączyć nową, planowaną sieć spod regulacji, a hiszpański regulator też w dość sprytny sposób poszedł Telefonice na rękę.

Komisja Europejska zajęła się właśnie sprawą Hiszpanii, gdzie CMT (hiszp. Comisión del Mercado de las Telecomunicacione ) planuje wyłączyć spod regulacji łącza o prędkości większej niż 30 Mb/s.




Propozycja CMT ma miejsce w czasie, kiedy Telefonica rozpoczyna budowę infrastruktury światłowodowej. Jeżeli proponowana regulacja wejdzie w życie, alternatywni operatorzy mogą mieć problemy z efektywnym konkurowaniem z Telefonicą. Hiszpańscy konsumenci z dużym prawdopodobieństwem stracą, jeżeli rynek nie będzie konkurencyjny - powiedziała Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji.

KE czeka teraz na dalsze wyjaśnienia ze strony CMT i ma czas do 13. stycznia na podjęcie decyzji, czy zgodzi się na wdrożenie proponowanych regulacji.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~mirekb  2008-11-16 11:44:04  host: apn-77-113-70-242.gprs.plus.pl

    BT i DT zrobią tak ze na tym nie stracą.telefonice moze sie nie udac jednak zobaczymy jak FT sobie poradzi u nas za jakies 5lat jak moze w miastach będą swiatlowody,bo poki co adsl/dsl wystarcza zupelnie wiec po co inwestowac?lepiej wydac kase na prawnikow do potyczek z uke niz inwestowac by odsprzedawac hurtowo dostep.jak sie wyjasni w UE moze pomyslą

  • 0

    2.  2008-11-16 11:45:10

    mirekb: oj, z DT to jest walka. Niemiecki rząd godzi się na ustępstwa, ale KE ostro walczy i zdecydowanie się im sprzeciwia...

  • 0

    3. ~mirekb  2008-11-16 11:48:15  host: apn-77-113-70-242.gprs.plus.pl

    idzie wlasciwie o to ze niechca dac alternatywnym dostepu prawda?mysle ze tak rozciagną to w czasie ze alternatywnym nie bedzie sie oplacalo wogole inwestowac.oczywiscie moge sie mylic ale troche juz to trwa.za dlugo

  • 0

    4.  2008-11-16 11:56:39

    mirekb: ano trwa... Dlatego dobrze jest wydzielać firmy z infrastrukturą, żeby były tylko jedne w danym kraju. Po co dublować infrastrukturę telco, gazową, prądową? Niech od tego (w poszczególnych sektorach) będzie jedna firma, niech ma ustaloną, stałą marżę. Przecież coś takiego to firma idealna dla właścicieli - przynosi stałe, konkretne zyski, zawsze będzie określony popyt na jej usługi...

  • 0

    5. ~ukenamuniu  2008-11-16 12:42:10  host: 86-59-n1.aster.pl

    WitekT: Stałą marżę? Coś może słyszałeś, ze UKE ma zamiar likwidować "retail minus" i ustalać opłaty z marżą?

  • 0

    6.  2008-11-16 12:43:45

    ukenamuniu: docelowo przecież tak ma być bez względu na to, jak jest teraz. Nie rozważam teraz czy słusznie nie zgodzono się na kalkulację kosztową czy nie - mówię tylko o docelowym rozwiązaniu, po podziale.

  • 0

    7. ~ukenamuniu  2008-11-16 12:56:27  host: 86-59-n1.aster.pl

    Wiem Witku że Ty wiesz (co do Twojego IQ i wiedzy mam zdanie wyrobione), tak sobie tylko żartowałem.

  • 0

    8. ~homo_googleticus  2008-11-16 13:06:58  host: 89.108.200.5

    Infrastruktura powinna być w rękach państwa ze względów strategicznych (PRL to było wypaczenie). Krajowy regulator telekomunikacyjny zająłby się przeprowadzeniem licytacji na zarządcę takiej sieci. Natomiast rynek przyłączy możnaby uwolnić.

  • 0

    9.  2008-11-16 20:01:52

    Mam pytanko. NGN to poprostu łącze internetowe przez które idą wszystkie dane, rozmowy..., tak? homo_googleticus, GORĄCO POLECAM: http://www.nbportal.pl/pl/cw/prezentacje/prezentacje/przedsiebio rstwa-prywatne

  • 0

    10.  2008-11-16 22:03:34

    tajniak: GENERALNIE sieć NGN (następnej generacji), to sieć oparta nie o komutację, ale protokół IP (w pełni cyfrowa). W założeniach ma oferować wiele usług, w tym Internet o przepływnościach 100 Mb/s i wyższych, do czego z reguły wymagane są światłowody.

  • 0

    11.  2008-11-16 23:45:32

    Niektórzy krajowi regulatorzy są krótkowzroczni. A operatorzy też mogli by wymienić kalkulatory. Wiadome jest, że jeśli z nowej infrastruktury skorzysta wiele firm to pozyskają one razem dużo więcej klientów, niż pojedynczy operator "inwestor". Pewnie się zbilansuje, ale nie załatwi konkurencji.

  • 0

    12. ~empireus  2008-11-17 14:16:05  host: jura24.pl

    4*** po co nam Audi,VW,Volvo,BMW,FIAT etc? Niech powstanie jeden wielki koncern produkujacy silniki, a reszta bedzie tylko swoje karoserie dodawac, albo wtykac tylko tapicerke w swoim kolorze... Po co jest kilku producentow produktow nabialowych? Przeciez mleko mozna dowozic w okolice Lodzi i tam je przetwarzac w jednym molochu. Mamy juz przyklad jednej wielkiej firmy, z dziedziny infrastruktury - Generalna Derekcja Drog Krajowych. Jak ta ich monopolistyczna siec drog wyglada, kazdy widzi i czuje na wlasnych posladkach. Podobnie z PKP... Tu nie chodzi, by nie dublowac, bo dublowac trzeba. Chodzi bardziej o to, zeby robic szersze studzienki, tak, by inni operatorzy mogli polozyc swoje swiatlowody. A tak to bedziemy miec nadal monopol i z gory ustalane ceny, a nie ceny rynkowe, podyktowane konkurencja... Rynek dziala na zasadzie, ze im wiecej tym lepiej. Za komuny bylo myslenie, ze jeden wielki wystarczy -dzieki takiemu mysleniu powstaly TP SA i Poczta Polska, a pozostalosci to wspomniana PKP i NFZ. Probowano zrobic to samo z PKS, ale tutaj na szczescie porobiono male regionalne spolki akcyjne i nawet tam, gdzie sie dubluja trasami i przystankami, tam jednak ceny sa mniejsze a i rozklad jazdy jest wiekszy. Wg. Twojego myslenia, jeden autobus by wystarczyl... A wg. mnie dwa autobusy nawet o tej samej porze, sa dla mnie lepszym wyborem, bo wybieram ten mniej zatloczony. Czasami Witku wystarczy po prostu troche zadumy i konstruktywnego myslenia, a nie trwania w swoich racjach, ktore nijak maja sie do realiow. Wystarczy porownac niektore inne branze, by wiedziec, ze Twoje propozycje, moze i szczytne, nie beda miec racji bytu, a bynajmniej nie beda rozwiazaniem na aktualne i przyszle problemy...

  • 0

    13. ~empireus  2008-11-17 14:22:58  host: jura24.pl

    BTW NFZ to troche inna bajka, ale chodzilo mi o porownanie, ze jak byly kasy chorych, to mialem wsjo za free i bylem happy, bo za wszystko placila za mnie moja kasa chorych. Teraz musze spowrotem dorzucac sie do scyzorykow, albo krakusow, bo ich kasy np. sie nie wyrabialy... Ale byla wowczas konkurencja - kasy sie staraly inaczej gospodarowac swoimi pieniedzmi i staraly sie pozyskiwac pacjentow z innych kas chorych, a teraz mamy tak, ze jadac do innego wojewodztwa lekarz nie chce mnie przyjac na badania, bo jestem ze slaskiego (o zrobieniu przez nich karpia na widok kart chipowych juz nie wspominam...). Dawniej z wielka ochota mnie przyjmowano w innym wojewodztwie, a teraz jak spowrotem jest jeden wielki moloch zarzadzajacy tym balaganem, kazdy ma to gdzies.

  • 0

    14. ~empireus  2008-11-17 14:28:58  host: jura24.pl

    i jeszcze na koniec - po co nam Shell, BP, Orlen itp? Zrobic jedna wielka stacje paliw w miescie i bedzie ladniej, bezpieczniej, ceny wszedzie beda takie same... Bedziemy dluzej stac w kolejkach, dzieki czemu poznamy wielu nowych znajomych - ludzie beda bardziej towarzyscy i wszyscy bedziemy happy, bo nie bedziemy musieli szukac tanszej stacji, by zatankowac auto :) No powiedz, czy ma sens dublowanie (niejednokrotnie sa jedna kolo drugiej) stacji benzynowych??

  • 0

    15. ~Tester  2008-11-17 18:16:33  host: dhcp12.mini.pw.edu.pl

    Brawo ~empireus, no widzę WitkowiT zabrakło argumentów.

Dodaj swoją opinię