Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE przeciwko ochronie inwestycji TP w NGN

KE przeciwko ochronie inwestycji TP w NGN

WitekT 14 Marca 2008 16:50

0 0

Komisja Europejska nie zgodzi się na specjalną ochronę inwestycji telekomunikacyjnych, o które ubiega się m.in. Telekomunikacja Polska, a wcześniej dostał Deutsche Telekom od niemieckiego rządu.

Wysoki poziom inwestycji zapewnią tylko warunki otwartej konkurencji - powiedziała Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Zaznaczyła, że w latach 2005-2007 około 70% inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną w Unii zostało zrealizowanych przez operatorów alternatywnych.

Komisja rozpoczęła postępowanie przeciwko Niemcom i tak samo będziemy traktować inne kraje - powiedziała Reding przypominając, że Komisja Europejska nie zgodziła się na wprowadzenie przepisów proponowanych przez rząd niemiecki, które wyłączały spod regulacji cenowych nową sieć światłowodową budowaną przez Deutsche Telekom. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Pytana o plany podziału strukturalnego TP przez UKE, Reding podkreśliła, że jest to decyzja, które leży w gestii jedynie polskiego regulatora. Dodała, że regulator przed podjęciem takiej decyzji musi przeprowadzić szereg analiz dotyczących efektu takiego działania.




Prezes TP Maciej Witucki powtórzył podczas konferencji PIIiT, że telekom potrzebuje od państwa gwarancji zwrotów planowanych inwestycji. TP planuje budowę światłowodowej sieci nowej generacji (NGN). Spółka ocenia, że koszt tej inwestycji to 2-3 mld euro. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Na początku lutego prezes UKE Anna Streżyńska opowiedziała się przeciw takim gwarancjom. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Prezes UKE uważa to przedsięwzięcie za normalną inwestycję operatora, związaną ze zmieniającymi się warunkami konkurencyjności, a jej udostępnienie wiąże się z zyskami dla TP.

O potrzebie rządowych gwarancji mówił też w ostatnich tygodniach prezes Polkomtela Adam Glapiński w kontekście planowanych inwestycji w mobilną platformą telewizyjną. Szerzej pisaliśmy o tym w felietonie Czy dogonimy Albanię?.

Na konferencji związanej z tym wydarzeniem Reding podkreśliła, że polityka regulacyjna Unii w zakresie telekomunikacji musi zmierzać m.in. do maksymalnego obniżenia opłat roamingowych nie tylko w zakresie usług głosowych, ale również transmisji danych. Jej zdaniem obywatele Unii nie mogą być karani za to, że po niej podróżują.

Źródło tekstu: ISB, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~  2008-03-14 20:45:39  host: oo9.ipartners.pl

    Drogie ukenamuni! Najsmampierw to wicie rozumicie musicie cos pobudowac, zaby bylo co uwalniac. Jak doniesli wew mniesioncu grudniu 2007roku wasi wysoce wykfalifikowani specjalisci jedno gniazdko FTTH koszowac Was bedzie 5k euro. Kupa kasy nie ;-) 4 mln gniazek bedzie Was kosztowac, jak dobrze mnoze 20 mld euro. A naten czas francuski Iliad (taki pasozyt wedle waszej mniemanologii stosowanej) mowi, ze wyda 1 mld na 4M gnizadek FTTH....

  • 0

    6. ~ukenamuniu  2008-03-14 20:51:31  host: nat-go2-1.aster.pl

    oo9: dałbym abonentowi 5 gniazdek, wyjdzie tylko 1k euro na gniazdko..

  • 0

    7.  2008-03-14 21:27:11

    Precz z TPSA!!!! Zadnych gwarancji dla tych zlodzieji!!!!!!!

  • 0

    8.  2008-03-14 21:29:37

    5# Wybuduj Ty siec na swiatelku i bez wahania zacznij to udostepniac po cenach, ktore zagwarantuja Ci zwrot za 1500 lat. Zobaczymy, jak bedziesz wtedy mowil o demonopolizacji rynku. Ja Ci polecam wogole budowe nawet zwyklej miedzianej, a nawet i radiowej sieci-pojmiesz wowczas, ze to takie hoop siup nie jest :) Sprzet niby coraz tanszy, ale ja nie widze zmian-wciaz jest drogi jak i byl kilka lat temu. Dodaj do tego ciagla utylizacje i wymiane tego sprzetu. Doloz coraz wieksze koszta pracownicze. Doloz wzrastajace ceny energii i innych kosztow... itepe itede... Jak mi przedlozysz projekt/biznesplan, ze przy podobnej inwestycji i podobnej ilosci pasozytow jak w TP zarobie chociaz na splaty kredytow, to mianuje Cie do rady nadzorczej, a ja osobiscie wybuduje takowa siec :) Piszesz sie na to?

  • 0

    9. ~  2008-03-14 21:52:12  host: oo8.ipartners.pl

    @8 zglos sie do Iliad. Im sie oplaca ;-P 2,9M klientow ARPU za 2007: 36,3 euro, 94 proc. to uzytkownicy ADSL2+, 1,2 mld euro przychodow 2007, 329 mln euro EBITDA, 121 mln euro zysk netto, koszt sprzetu na uzytkownika, w tym DSLAM 180 euro. Inwestycje w latach 2003-2007 to 1,1 mld euro. Za miejsce w RN dziekuje, nie kalkuluje sie. Lepiej byc na swoim ;-)

  • 0

    10. ~  2008-03-14 21:53:39  host: oo8.ipartners.pl

    @ ukanamuniu: Nadal strasznie drogo ;-P

  • 0

    11. ~hehehe  2008-03-14 21:55:18  host: chello089076120153.chello.pl

    @2. ~ttt 2008 - a gdzie coś źle napisałem? Lektura zestawień fiansowych ogólnie dostępnych w necie pokazuje iż Grupa TP odpowiada za 50% wudatków inwestycyjnych w PL, drugie 50% wydają dwaj pozostali komórkowcy. Reszta operatorów się zupełnie nie liczy. I jak to się ma mieć do tezy Redingowej że 70% to alternatywni? Alternatywni do czego????

  • 0

    12. ~zadowolony_z_tp  2008-03-14 22:01:39  host: abzc60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    saturnv - a co ci ukradli rozumek ??? Idź do tele 2 tam jest super !!!

  • 0

    13. ~  2008-03-14 22:12:05  host: oo9.ipartners.pl

    @11 Reding mowila o calej EU, Ty mowisz o RP. Jesli nie widzisz roznicy, pewnie jestes gospodynia domowa z Gdanska ;-P

  • 0

    14. ~dither  2008-03-14 22:58:18  host: diy170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    gdy byla komuna i tp tez byla jakos nikt nie przywiazywal wage czyje to linie sa. niedawno okazalo sie ze wszystko co bylo budowane za pieniadze panstwa jest wlasnoscia prywatnej firmy - tp sie nieosmiesza z ta gwarancja.

  • 0

    15. ~MZ  2008-03-15 08:00:01  host: azx126.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~dither - już chyba kolejny raz piszę - państwowe te linie były dopuki nie zostały sprzedane FT. Weźmy taki przykład: jesteś stolarzem, zrobiłeś np. stół, sprzedałeś go Kowalskiemu. Kto jest właścicielem? Według mnie Kowalski, według Twojego toku myślenia nadal Ty. Co do ochrony inwestycji, myślę że jest to uzasadnione. Kolejny przykład: wybudowałeś sobie dom, wyniosło Cię to np. 600 000, jakiś urząd stwierdza, że ty masz dom i mieszkanie, a ja nie mam nic i wydaje decyzję, która mówi, iż mogę się wprowadzić do Twojego domu i płacić Ci np. 200 zł miesięcznie. Ja bym był zadowolony (nie muszę inwestować i mogę korzystać z domku), aTy byłbyś zadowolony? Według mnie nie, ale idąc Twoim tokiem rozumowania - Ty byłbyś w pełni szczęścia. Socjalizm się skończył, własnośc prywatna to własność prywatna i wara urzędasom od tego.

  • 0

    16. ~thonka  2008-03-15 17:10:01  host: 82-173.espol.com.pl

    tak piszecie o tym NGN, a o ile dobrze pamietam pare kabli miedzianych na utrzymanie linii TP wycenia na ok. 36,6zl tak? a abo socjalny za ile jest? ~28zl? a wiekszosc osob z socjalnym nie dzwoni tylko odbiera, wiec nie generuje wielkich przychodow... malo tego zawieszenie linii jest jeszcze tansze, bo za ok. 21zl i nadal im sie oplacalo utrzymywac taka linie. jezeli gdzies cos pokrecilem, to prosze poprawic... mysle, ze z NGN byloby tak samo. wysoka cena na utrzymanie linii dla uslug operatorow alternatywnych, ale sami swiadczyliby uslugi ponizej ustalonych wczesniej przez siebie kosztow. rownie dobrze mogliby sami dac rozsadny (slowo-klucz) cennik dla alternatywnych od gniazdka, parafrazuja kabel wszystko zniesie i TP i innych tymbardziej swiatlowod... a ze trzeba zainwestowac? czasy kiedy mozna bylo za bezcen przejac abonentow ktorzy na swoj koszt ciagneli kable do studzienek czy tez ledwo dyszaca siec sprzedaje infrastrukture skonczyly sie.

  • 0

    17.  2008-03-15 18:38:38

    15# MZ tak sie niestety sklada, ze EU to jakby powrot do przeszlosci ;) Taki ukryty socjalizm w kapitalizmie. Chcemy "gonic" USA. Tyle, ze tam faktycznie funkcjonuje wolny rynek, a u nas... Widzimy to chocby na rynku telekomunikacyjnym. Nie przetlumaczysz takiemu ditherowi czy WitkowiT ze musi/moze byc inaczej. To ludzie, ktorzy zbytnio uwierzyli w postulaty Marksa i Engelsa ;) Brak u nich samodzielnego myslenia i wyciagania wlasnych wnioskow, RACJONALNEJ kalkulacji popartej FAKTAMI... a nie powszechnymi mitami produkowanymi poniekad przez populistyczny UKE. Nic tylko "DAC ZA DARMO", "TELEKOMY TO ZLO", "WSZYSTKIM PO ROWNO I DARMO" itepe... Juz kiedys za Lenina bylo podobnie, ale jak pokazala historia... sami wiemy.

  • 0

    18.  2008-03-15 18:49:29

    16# Miej pretensje do rzadu, ze sprzedal za tyle i tyle TP francuzom. To tak, jakbys kupil ruiny dworku, by zrobic z niego hotelik. Jestes jego prawowitym wlascicielem, po kupnie pakujesz mase kasy w remont... i po kilku latach przychodzi Ci jakis urzedas i mowi: jestes pan jedynym posiadaczem hotelu w naszej okolicy i masz pan drogo. Z urzedu nakazuje panu podwynajmowac ten hotel innym przedsiebiorcom, ktorzy beda placic panu 20zl od pokoju. Pal licho mowisz... Po kilku sporach z urzedasem godzisz sie na taki uklad. Ale chcesz ten hotelik rozbudowac o nowe bardziej luksusowe pokoje, dorobic sale bankietowe/plywalnie itd i przychodzi Ci ponownie ten urzedas i mowi, ze te pokoje tez masz podnajmowac konkurencji. Nic go nie obchodzi ile Ty na to wydasz i ze musisz wziasc na to kredyty, ze goscie kradna Ci reczniki i widelce, ze od czasu do czasu musisz zrobic remont, kupic nowe meble, ze pracownicy chca zarabiac. Jak bys sie wtedy czul? Czy tez bylbys takim demagogiem?

  • 0

    19.  2008-03-15 18:52:21

    16# Jeszcze dodam, ze to NIE TP wymyslila cene 36,6 tylko z urzedu narzucono taki cennik. Za abo socjalne zdaje sie TP powinna dostawac jakies tam doplaty od rzadu, wiec dlatego cena jest nizsza... To, ze zawieszenie lini kosztuje mniej, ale dlatego, ze operator liczy, ze do niego wrocisz i po okresie bezczynnym, nadal bedziesz korzystal z jego uslug. Poza tym, taka linia wowczas jest faktycznie nieaktywna - jest ZAWIESZONA.

  • 0

    20.  2008-03-15 19:03:07

    9# w takim razie nie rozumiem, czemu jeszcze nie budujesz swojej sieci, skoro to sie tak bardzo oplaca? ;) Kladz _swiatlowody_, a ja sie z checia do Ciebie podepne jako pasozyt ;) Dodam, ze z checia Ci zaplace max 40zl /user. Juz widze, jak zacierasz rece z radosci na widok tej kasy,jaka Ci zaproponowalem ;)

  • 0

    21. ~dither  2008-03-16 00:08:30  host: dhk66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tylko ze z liniami telefonicznymi trudno bylo by gdyby kazda firma miala stawiac wlasna siec. co do tp to ona nie daje dostepu do lini za free - jest ona odsprzedawana pod dzierzawe i operatorzy mimo to ze placa tp za nie to potrafia wygenerowac zysk. tp boi sie ze nie bedzie mogla zedrzec pieniedzy z ludzi zmuszonych na korzystanie ich uslug (jak jest w moim przypadku). #enpireus gdyby przy sprzedazy lini tp nie bylo przekretu nie mowil bym nic.

  • 0

    22.  2008-03-16 05:01:37

    dither*** czy to wina TP,ze trudno o pozwolenia budowlane? :) Czy to wina TP, ze mamy takie a nie inne przepisy? Czy TP broni komukolwiek wybudowanie konkurencyjnych sieci? Jak widzisz, TP chce wybudowac NOWA siec swiatlowodowa... Musi wywalic mase kasy... Dlaczego nikt inny nie chce tego zobic? Kazdy ma teraz takie samo pole do popisu :) Ale pasozyty wola wejsc na gotowe i za pol darmo. Co do hotelu, to jest to akurat dobre porownanie. Po co dwa hotele? ano po to,zeby turysci mieli wybor :) Po to i co najmniej dwie sieci, bysmy MY klienci nie byli skazani na "jedyny widok na gory/morze" :) I by "hotele" staraly sie zachecac kazde z osobna swoimi pomyslami/lepszym jedzeniem/milsza obsluge etc Jak nie oplaca sie budowac drugiego hotelu, bo miasto za male, to juz problem inwestorow, ze sie spoznili i ubiegl ich ktos wczesniej... ale nic straconego, bo oprocz jednego hotelu moze istniec agroturystyka (sieci osiedlowe, ktorych jest cala masa), pola namiotowe (sieci komorkowe, ktore tez sa dostepne w calym kraju)itd itd...

  • 0