Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE ponownie upomina UKE ws. dostępu do sieci światłowodowej

KE ponownie upomina UKE ws. dostępu do sieci światłowodowej

Q! 27 Sierpnia 2012 18:00

0 0

Komisja Europejska ponownie wezwała UKE do zmiany lub wycofania projektu decyzji, która ogranicza dostęp operatorów alternatywnych do sieci światłowodowej Telekomunikacji Polskiej.

Projekt UKE dotyczy hurtowego dostępu szerokopasmowego. Korzystając z niego, operatorzy mogą świadczyć usługi internetowe swoim klientom. Hurtowy dostęp szerokopasmowy jest przydzielany na wyższym poziomie sieci niż dostęp do infrastruktury sieciowej (nazywany również uwolnieniem dostępu do pętli) i pozwala operatorom alternatywnym na dostęp do większej części sieci operatora zasiedziałego.

Zgodnie z propozycją UKE, ceny płacone przez operatorów za hurtowy dostęp szerokopasmowy do sieci TP FTTH miałyby nie być regulowane, co oznacza, że TP mogłaby dowolnie ustalać ceny dostępu. Zdaniem UKE możliwość swobodnego kształtowania cen byłaby zachętą dla TP do dalszego rozwoju tego rodzaju sieci.
Jednak zgodnie z zaleceniem Komisji w sprawie sieci dostępu nowej generacji, regulator rynku telekomunikacyjnego jest zobowiązany do stosowania zasady orientacji kosztowej w ustalaniu cen, chyba że równoważny dostęp dla operatorów alternatywnych jest zapewniony przez rozdział funkcjonalny w obrębie operatora zasiedziałego (brak powiązań operacyjnych między jednostkami organizacyjnymi) lub inne ścisłe zasady zapewniające niedyskryminację na rynku.

W związku z tym Komisja wezwała UKE do zapewnienia zależnego od kosztów dostępu do sieci FTTH lub do wprowadzenia rygorystycznych zasad niedyskryminacyjnego dostępu do sieci operatora zasiedziałego, które wraz ze znaczną presją konkurencyjną wynikającą z regulowanych taryf dostępu do technologii miedzianej oraz innych dobrze rozwiniętych infrastruktur alternatywnych, takich jak sieci kablowe lub LTE mogą być wystarczającym środkiem ochrony konkurencji, dzięki któremu UKE nie będzie musiał narzucać zasady orientacji kosztowej w dostępie do sieci FTTH.

Komisja podjęła decyzję po przeprowadzeniu trzymiesięcznego postępowania, w trakcie którego BEREC (Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej) wyraził poparcie dla stanowiska Komisji. Postępowanie rozpoczęło się w kwietniu, kiedy Komisja przekazała UKE swoje wątpliwości na piśmie.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 1

  1. ~Nikt  2012-08-27 18:03:18  host: 088156088050.wroclaw.vectranet.pl

  niech KE się nie wtrąca do kompetencji innych regulatorów. Inna sprawa, że akurat w tym przypadku może mieć rację.

 • 3

  2. ~  2012-08-27 18:13:48  host: adny197.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja bym sobie życzył takiego wtrącania, które spowoduje że klienci będą mieć taniej.

 • 1

  3. ~  2012-08-27 19:45:22  host: user-46-112-185-13.play-internet.pl

  Ciężko będzie... jedyne wyjście to powołanie spółki przez wszystkich operatorów zajmującą się rozwijaniem kabli i światłowodów :)

 • 3

  4. ~cc3  2012-08-27 21:31:10  host: 77-255-230-130.adsl.inetia.pl

  @3 taka spółka powinna być państwowa i udzielać dostępu zainteresowanym, po holender budować kilkanaście ringów światłowodowych (wszyscy zapłaciliśmy za nie w rachunkach) w Polsce jak można jeden. I to ma być ta kapitalistyczna efektywność :-/.

 • 2

  5.  2012-08-27 23:49:30

  Nikt nie zauważył, że mści się decyzja rządu o braku podziału TP?

 • -1

  6. ~RazorX  2012-08-28 10:22:46  host: dnu25.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @1. zgadza się, KE myli kompetencje i tu Pani Gaj powinna być twarda. A jeśli buduje infrastrukturę za ciężkie pieniądze to niech ma prawo do premii za inwestycję. HAWE też buduje i zbiera $$$ z rynku. TK Telekom też ma światłowody i właśnie dlatego jest nią tak duże zainteresowanie.

 • 1

  7. ~  2012-08-28 12:05:14  host: user-46-112-185-13.play-internet.pl

  @4 Nie jestem zwolennikiem spółek państwowych obsadzanych przez partyjnych działaczy za miast ekspertów w danej dziedzinie są zazwyczaj nieefektywnie zarządzane i okradane im mniej państwa w firmach tym lepiej.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-128-172.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz ofertę Play dotyczącą nielimitowanych połączeń na Ukrainę?

Nielimitowane połączenia na Ukrainę w Play na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet