Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE podejmuje kolejne kroki w sprawie umów Apple'a z europejskimi operatorami

KE podejmuje kolejne kroki w sprawie umów Apple'a z europejskimi operatorami

LuiN 29 Maja 2013 14:16

6 1

Komisja Europejska rozesłała do europejskich operatorów dziewięciostronicowy kwestionariusz dotyczący dotychczasowej współpracy z Applem.

W marcu do KE zgłosiła się grupa europejskich operatorów komórkowych, skarżących się na rozmaite naciski ze strony Apple'a i bardzo surowe wytyczne dotyczące promowania sprzętu, przybierające na sile szczególnie w przypadku małych sieci komórkowych. Po wstępnej analizie nieformalnych skarg Komisja stwierdziła, że mogło dojść naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych.

Rozesłany do operatorów kwestionariusz to typowe postępowanie KE w sprawach antymonopolowych. Na podstawie jego wyników Komisja ustali czy skargi należy odrzucić, czy też możne rozpocząć formalne postępowanie antymonopolowe przeciwko Apple'owi.




W większości umów ustalane są minimalne ilości iPhone'ów, które dany operator ma sprzedać (przeważnie w przeciągu 3 lat) - jeśli operator nie zgodzi się na określoną przez Apple'a liczbę, nie dostaje możliwości oficjalnej dystrybucji iPhone'ów. W razie niezadowalających wyników sprzedaży, operator i tak musi zapłacić za niesprzedane smartfony. By tego uniknąć sieci często zmuszone są przeznaczać na promocję produktów Apple'a większość swoich marketingowych budżetów i niewiele środków zostaje na promocję telefonów i tabletów innych producentów.

W marcu tak skomentowała sprawę Natalie Kerris, rzeczniczka prasowa Apple'a: Nasze umowy są w pełni zgodne z prawem miejscowym, gdziekolwiek prowadzimy działalność, w tym w Unii Europejskiej.

Zobacz: Umowy Apple'a z europejskimi operatorami komórkowymi pod lupą KE

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: apple

w sumie: 31
  • 0

    13.  2013-05-29 17:10:36

    To samo dotyczy obowiązującego standardu (i to nie tyko unijnego) w postaci gniazda microUSB. Oczywiście jaPka to oferuje... w postaci PŁATNEJ przejściówki. No, ale można być debilem i korzystać z lajtninka.. przy którym kabel (przy wtyczce) połamie się dokładnie tak samo, jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej wersji wtyczki.

  • 0

    14.  2013-05-29 19:42:32

    Unia już mówi ile mamy mleka produkować, ile możemy dziennie tlenu zużyć i jakie ogórki możemy jeść. Wszystko jest przeregulowane i tak skomplikowane, że Ci co tworzą te absurdy tego nie rozumieją już. Wszechogarniająca biurokracja. Napoleon kiedyś powiedział: rozrastająca się biurokracja zaspokaja potrzeby rozrastającej się biurokracji. Czepili się Apple bo to jaskrawe i zwolennikom zetafonów, których nie stać na iPhona bardzo się takie dokopywanie tym co odnoszą sukcesy podoba. Nie pasuje Ci, że nie ma microusb, brak 2 letniej gwarancji to po jakiego kupujesz produkty Apple? Mi nie pasuje że poślednie marki motoryzacyjne (wszystkie produkujące auta < 300k PLN) nie dają dobrych materiałów tylko śmierdzące ceraty, badziewne silniki z czego większość nawet nie oferuje nowoczesnych automatów i nie można zamówić tak podstawowych dodatków jak night vision czy radar. I co unia z tym robi?? Nic, toleruje taki skandaliczny stan rzeczy. Wg mnie te działania w stosunku do Apple są absurdalne, ale UE i tak już jest żywym trupem ekonomicznym i demograficznym więc to takie pozorowane działania ochrony pseudorynku. Cieżar ekonomicznego świata jest w USA, ameryce południowej i Azji.

  • 1

    15. ~  2013-05-29 21:05:53  host: 93.154.161.9

    W końcu Unia do czegoś się przyda, nie tylko to brania kasy. Powinni całkowicie zablokować sprzedaż srajfonów w Europie, skoro Apple robi wszystko by zablokować konkurencję i w USA i Europie i tylko doi kasę.

  • 0

    16. ~  2013-05-30 08:21:33  host: public-gprs19115.centertel.pl

    A czymś się różni taki iPhone od samsunga galaxy s4? Moim zdaniem niczym.

  • 1

    17. ~Dell  2013-05-30 08:39:42  host: 81.219.84.18

    @16-Jabłuszkiem :)

  • 1

    18. ~m1k0  2013-05-30 08:57:23  host: 088156130250.radom.vectranet.pl

    Unia już dawno ten chwast powinna wygrać, np. za niezgodna ładowarkę. To udogodnienie było w trosce o klientów, a to w ogóle nie interesuje Apple. Po to są regulacje aby taki Apple nie robił z klientów debili i to w tak jawny sposób

  • 1

    19. ~stz  2013-05-30 09:33:26  host: user-164-126-180-110.play-internet.pl

    Nie mam nic Apple i nic nie kupię w życiu.

  • 0

    20.  2013-05-30 13:11:18

    @19 ale płacisz europejskiej biurokracji żeby się Applem zajmowali hahahah

  • 1

    21. ~  2013-05-30 14:30:13  host: v43-04.opera-mini.net

    @20 idz sobie kup akcje appla :)

  • 1

    22. ~Namakon  2013-05-30 14:33:52  host: 81.219.84.18

    @17 dodaj, że nadgryzionym :P

  • 1

    23. ~Amigo  2013-05-30 14:48:08  host: 80.72.44.64

    Był boom i się sprzedawały telefony od Apla teraz jest pogłębiający się kryzys oraz słabe produkty od Apla i ciężko znaleźć nowych jeleni na ten drogi sprzęt. Widać to po danych Alpla. Nie długo ten kicz przestanie się sprzedawać tak jak to było kilka lat temu bo już nie będą zaskakiwać tak jak wcześniej nowościami. Ciekawe ile ludzi kupiło tylko dlatego, że wypadało mieć bo inni mieli, a wykorzystanie tego telefonu było znikome. Ciekawe jaki rynek mają w Polandi 1% czy mniej.

  • -1

    24.  2013-05-30 19:40:53

    @23 Przecież Apple ma świetne wyniki.

  • 1

    25. ~Jacek  2013-05-30 20:08:13  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @24 Tak ma swietne wyniki jesli porownac caly rynek.Nadal sa liderem ale jesli wziac po uwage ich poprzednie wyniki i obecne to leca na leb i szyje i dojdzie do takiej sytuacji ze w koncu pozostali ich dogonia i wtedy nie bedzie juz tak rozowo.Jesli nowa generacji iPhone'a nie wnisie czegos rewolucyjnego to niestety ale straca bardzo duzo i bardzo szybko.Prosty przyklad.O ile sprzedaz iPada wzrosla o jakies 30-40% to wzrost sprzedazy konkurencji w osobie tabletow z Androidem to jakies 270%.Roznice naprawde powoli sie zacieraja bo Apple od dluzszego czasu juz nie potrafi niczym zaskoczyc.Widocznie nie maja juz zadnych ciekawych firm z patentami do wykupienia a sami jakos malo co potrafia wymyslec.

  • 1

    26. ~Luka  2013-05-30 20:17:16  host: 176.97.30.148

    Jak widać świetne wyniki też są w jakiś sposób naciągane prawnie...skoro Apple fan nie rozumie, że takie działanie szkodzi rynkowi to mogę mu napisać: Witam w wolnym kraju!

  • -1

    27.  2013-05-30 21:16:02

    Ale rynek powinien się sam wyregulować. Dlaczego klienci jak boże krówki kupują produkt z roczną gwarancją i do tego droższe od pozostałych. Ktoś im przykłada pistolet do głowy??? Potrzeba wytoczyć całą UE przeciwko schodzącej firmie, która sprzedaje mało i maleją jej zyski. Proszę Was... to obraza dla inteligencji konsumentów :)

  • 0

    28. ~SQ  2013-05-31 11:37:00  host: 37.31.14.160.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ta cała wojenka, którą tu prowadzicie jest głupia. Jeden woli samsunga a drugi apple. Trzeci wybierze coś innego, i co? Ukamieniować go? Są zalety jednej i drugiej platformy. Używam obu, ale zdecydowanie lepiej korzysta mi się z apple. Są aplikacje, których nie znalazłem na androida, z kolei jedna z firm dla której pracuje ma aplikacje tylko na ten system. Skończcie już z tym pluciem na siebie i głupim tekstami. A co do tematu, iphone się dobrze sprzedaje(tak samo jak samsung czy lg i inne), jednak aby opp mógł go oferować musi spełnić pewne warunki. Nie spełnia to nie może przyciągnąć jakiegoś danego rodzaju klienta, kt?ry wybierze innego dostawce co jest równoznaczne z utratą możliwych zysków. Myślicie, że protest złożono dla waszego dobra? Naiwniacy. Chodzi tylko o kasę jaką tracą bez iphona w ofercie. Zresztą, samsung was wcale nie kocha tak jak wy go. Chce tylko zarabiać, po to istnieje. Podobnie jak apple, lg, sony...itd.

  • 0

    29. ~KanonierKa  2013-05-31 13:32:59  host: 037008206217.oswiecim.vectranet.pl

    LuiN- mam pytanie związane z firmą Apple. Załóżmy, że byłeś na prezentacji produktów firmy Apple, w San Francisco. Jak o tym napiszesz? Czy: byłem na prezentacji produktów Apple'a? Czy: byłem na prezentacji produktów Apple? I dalej, czy napiszesz: Prezentacja odbyła się w San Francisco'u? Prezentacja odbyła się w San Francisco? I dalej, czy napiszesz o firmie Apple: Siedziba Apple mieści się w Cupertino'u? Siedziba Apple mieści się w Cupertino'ie? Siedziba Apple mieści się w Cupertino? Bardzo mnie to ciekawi, bowiem raz piszesz: Applem, innym razem: Apple'owi, a czemu nie Apple'u. A gdybyś pojechał do Chicago, to jak napiszesz: byłem w Chicago'u A gdybyś wyjechał do Tokio, to jak napiszesz: byłem w Tokio'u? Zresztą, po co szukać za granicą, kiedy są w Polsce fajne nazwy, np Nowe, lub Nisko. Jak napiszesz, byłem w Nowem, czy Nowym? A może, byłem w Nisku? Ot, tak mnie zaciekawiło, jak potrafisz posługiwać się językiem pisanym...

  • 0

    30. ~  2013-06-01 10:07:02  host: user-46-113-48-165.play-internet.pl

    @applefan więc idąc tym tokiem myślenia to apple nie ma prawa blokować urządzeń innych producentów w wojnie patentowej bo to wolny rynek i samoregulację się go blokuje... A może ktoś chce prostokątnego samsunga kupić?

  • 0

    31.  2013-06-01 21:10:57

    @30 patenty i unijne regulacje to zupełnie dwie różne rzeczy

  • 0