Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE o podziale funkcjonalnym telekomów

KE o podziale funkcjonalnym telekomów

WitekT 4 Stycznia 2008 14:45

0 0

Komisja Europejska proponuje wprowadzić zmiany w dyrektywie w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń (dyrektywa o dostępie) polegające na dodaniu nowych artykułów, dotyczących rozdziału funkcjonalnego i dobrowolnego podział zintegrowanego wertykalnie przedsiębiorstwa.

Jak podkreśliła Komisja we wniosku uzasadniającym dokonanie ww. zmian w dyrektywie o dostępie, celem tej zmiany jest wprowadzenie rozdziału funkcjonalnego jako środka naprawczego, który może być nakładany przez krajowe organy regulacyjne, pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję.

Jak napisał UKE w komunikacie, należy jednak zauważyć, że już na gruncie obowiązującej dyrektywy o dostępie dopuszczalne jest nakładanie innych obowiązków regulacyjnych niż te, które expressis verbis zostały wymienione w artykułach 9-13 tej dyrektywy. Stanowi o tym art. 8 ust. 3 dyrektywy, zgodnie z którym w wyjątkowych okolicznościach, jeżeli dany krajowy organ regulacyjny zamierza nałożyć na operatorów posiadających znaczącą pozycję rynkową obowiązki w zakresie dostępu czy wzajemnych połączeń inne niż te, które zostały wymienione w artykułach 9-13, przedstawi w tej sprawie odpowiedni wniosek Komisji. Komisja, działając zgodnie z art. 14 ust. 2, podejmie decyzję, na mocy której zezwoli albo zabroni krajowemu organowi regulacyjnemu podjęcia takich środków. Przepis ten został implementowany do polskiego porządku prawnego w art. 44 Prawa Telekomunikacyjnego.




W dalszej części komunikatu UKE można przeczytać, że biorąc pod uwagę powyższe, a także odnosząc się do zmian, jakie Komisja proponuje poprzez wprowadzenie przepisów regulujących środek w postaci funkcjonalnej separacji należy zauważyć, że także w ocenie przedstawicieli tej Komisji już obowiązujące ramy regulacyjne umożliwiają stosowanie takiego środka. Z uwagi na to, że część państw członkowskich rozważa zastosowanie funkcjonalnej separacji jako środka naprawczego, Komisja Europejska, jak się wydaje, starała się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i zaproponowała regulację, która pozwalałaby wyspecyfikować ten środek, doprecyzowując przesłanki jego nałożenia, a także proponując zakres wymogów formalnych jakie w ocenie Komisji powinien zawierać projekt rozstrzygnięcia w tym zakresie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w zaprojektowanym art. 13 a ust. 4 dyrektywy o dostępie następuję wprost odesłanie do art. 8 ust. 3 tej dyrektywy, co wydaje się wskazywać na to, iż sam projektodawca postrzega obie te regulacje kompleksowo.

Propozycja Komisji jest zbieżna w swoich głównych założeniach z wypracowywaną koncepcją Prezesa UKE w zakresie zastosowania obowiązku regulacyjnego w postaci funkcjonalnej separacji w odniesieniu do przedsiębiorców posiadających znaczącą pozycję rynkową na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Zobacz: projekt zmian w dyrektywie o dostępie (plik PDF; 84 kB).

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-01-04 19:40:22  host: nat-go2-1.aster.pl

    woda: "znowu" po naszemu, to z angielska "come back"?

  • 0

    9.  2008-01-04 19:49:18

    No nie wiem. Urodzony 20 listopada 1960 r. a minister: 26 kwietnia 1960 r. i się przyznał, że w Łodzi. Świetnie, oby tak dalej. Wkrótce cała populacja polska będzie wice ministrami!

  • 0

    10.  2008-01-04 19:56:03

    ~ukenamuniu Ten przykład z Ludwiką Ci się nie podoba?

  • 0

    11.  2008-01-04 19:57:08

    A to jest trzecie imię Marii A.

  • 0

    12.  2008-01-04 20:12:43

    A na konic takie delikatne pytanie: Czy Twój szef Witucki był harcerzem?

  • 0

    13.  2008-01-04 20:17:50

    a tak na koniec: 3. Warto rozważyć polskie doświadczenia w tym temacie. Podział kolei – PKP -przyniósł tylko bałagan i zamęt ze stratą dla klientów. Na pewno opinia Prezesa TK Srebry (byłego szefa PP) dużo by wniosła. Sprawy majątkowe między Pocztą a TP ciągnęły się w sądach latami.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2008-01-04 20:20:23  host: nat-go2-1.aster.pl

    woda: przykład fajny. Czytałem, że jak ludkowie mówili, że nie ma chleba, to zalecała jeść ciasteczka (cookies). My cookies mamy dopiero teraz. Czego podaż chcesz zwiększyć? A jest popyt?

  • 0

    15.  2008-01-04 20:26:03

    14. ~ukenamuniu Czy Tele 2 to nie ciasteczka?>>

  • 0

    16. ~mirekb  2008-01-04 20:59:12  host: apn-77-112-81-171.gprs.plus.pl

    FT bardzo dobrze lobbuje za "samoregulacją"..

  • 0

    17.  2008-01-04 22:24:55

    ~ukenamuniu Tak, ze nasze marzenia utoną w ilości doktorów prawa z Łodzi!!! A tak a propo co Łączy Łódź z szefem TP (bo ja wiem!)???

  • 0

    18. ~  2008-01-04 22:25:02  host: oo9.ipartners.pl

    @13 Srebro nie byl szefem PP. Byl za to ministrem lacznosci, ktory - jak oceniam z perspektywy czasu - sporo dobrego dla rynku zrobil. Co do spraw majatkowych, to TP ma je "genialnie" uporzadkowane i sporo z tych spraw zabagnionych jest nie przez podzial PPTiT, ale pozniej ;-))

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2008-01-04 23:27:07  host: nat-go2-1.aster.pl

    Maciej Edward Srebro (ur. 19 lutego 1966 w Poznaniu) - prawnik, polityk, menedżer 1991-1993 - poseł na Sejm RP (Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe) 1999-2000 - minister łączności w rządzie Jerzego Buzka od 2006 - prezes zarządu spółki Telekomunikacja Kolejowa

  • 0

    20.  2008-01-04 23:40:00

    Dla rynku chyba w swoim mieście. Kolego Telekomunikacja to bardzo delikatna dziedzina a wówczas Srebro był na zawołanie nijakiego Pana Piłki i nie miał nic do gadania tak jak PP I wspólnie sprzedali z Panią J. nie powiem nazwiska bo dalej trzezęsie rynkiem chlejąc z wódę z Francuzem. I tyle.

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2008-01-04 23:50:00  host: nat-go2-1.aster.pl

    woda #17: a propos- wywodzę się z Łodzi, do szefa kilka pięter, ale co mają wspólnego Łódź i szef -nie wiem. Może łodzią pływa się "na" egzotyczne wyspy? Nie wiem też co ma wspólnego nasza dyskusja z Komisją Europejską? Może tak samo jej daleko do KE, jak propozycji KE do podziału TP. Milestones to: dyrektywa KE, ustawa PT, analiza uwolnienia "infrastruktury", decyzja innego Urzędu i innego Prezesa. Kochasz historię, to zobacz: URT- trwał 2001-2, URTiP 2002-5, UKE-2006-? Dlatego napisałem o innym prezesie i urzędzie. A co, pomarzyć nie można?

  • 0

    22.  2008-01-04 23:54:19

    AA żebyście wiedzieli! Wartość ziemi, którą Pani Kornasiewicz sprzedała z TP jest przynajmniej 10 razy większa niż wartość rynkowa. A jej kochanek Le Gern rządzi Netią o zgrozo!!!

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2008-01-04 23:59:33  host: nat-go2-1.aster.pl

    woda: jeszcze chwila a napiszę o Twojej kochance, a Ty o mojej... Twój nick jest na czerwono i jutro komputer Cię wyrzuci...

  • 0

    24.  2008-01-05 00:02:06

    ~ukenamuniu 2008 Szlag mnie trafił, źe z nowa wracają kolesie. A o naszym upragnionym resorcie INFORMACJI(Infrastruktura) ani widu ani słychu. Tragedia

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2008-01-05 00:50:56  host: nat-go2-1.aster.pl

    woda: pewnie już śpisz, ale ja nie, tylko wszedłem na trochę na: http://www.bip.uke.gov.pl/_gAllery/52/62/5262.pdf i zanalazłem nową decyzję nt PSI. Poprzednią poprawiającą ewidentną pomyłkę uwalił sąd. W tej też kwiatuszki (wł. kwieciska) prawne i techniczne. Z kwiatków technicznych osoba pisząca decyzję nie widzi technicznej różnicy między ruchem WLR bez preselekcji i z preselekcją. Może by tak sie coś wywiedziała nt. sygnalizacji SS7, IAM/SAM, NDS, numeru rutingowego (nie szpanuję i nie piszę "routingowego"), pojemności rejestrów w S12 i przekierowywania ruchu z wiązki PSI na minutową, itd, itp. Dodatkowo opisywanie własnymi słowami (autor, autor!)stanowisk TP i Tele-2 nie wyjaśnia kto jest za a nawet przeciw i o co Urzędowi - oprócz dobra użytkowników i konstruowania konkurencyjnych ofert-chodzi. Tragikomiczne.

  • 0

    26. ~ukenamuniu  2008-01-05 02:12:05  host: nat-go2-1.aster.pl

    jeszcze: Abonent a Abonent TP - spora różnica. Abonent WLR Tele 2 (wybierający lub nie wybierający NDS) nie jest abonentem TP. Ktoś bez WLR wybierający przy preselekcji NDS/Tele-2, czy innego opa jest abonentem TP.

  • 0

    27. ~envy  2008-01-07 14:21:34  host: host-81-190-68-147.gdynia.mm.pl

    woda - dziwisdz sie że wracją kolesie ? a czego się spodziewałeś jak Polską dzisiaj RZĄDZĄ kolesie, banda donaldu tusku (vel kaczorek) zaczyna już czystki jak za PRL-u od wice-ministrów do kierowników zakładu taboru miejskiego w pelpinie ;D nie liczą się kompetencje - liczy sie przynależnośc partyjna - tak jak było za czasów SLD...

Dodaj swoją opinię