Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE o numerze alarmowym 112

KE o numerze alarmowym 112

sirmark 27 Lutego 2008 23:14

0 0

Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do upowszechnienia wiedzy na temat numeru 112.

Zaledwie 22% obywateli UE było w stanie spontanicznie stwierdzić, że numer 112 służy wzywaniu służb ratowniczych z dowolnego miejsca na obszarze Unii. Z przeprowadzonej niedawno w UE ankiety wynika, że władze krajowe powinny udoskonalić sposób informowania swoich obywateli.

Po wejściu w życie w 2003 r. unijnych regulacji dotyczących telekomunikacji w 26 spośród 27 państw członkowskich (oprócz Bułgarii) umożliwiono obywatelom wybieranie numeru 112 z telefonów stacjonarnych i komórkowych.
ankieta 112 Wyniki opublikowanej ankiety pokazują, że 95% obywateli zgadza się co do przydatności jednolitego numeru alarmowego dla całej UE. Sprawne funkcjonowanie numeru 112 jest szczególnie ważne dla obywateli znajdujących się daleko od stałego miejsca zamieszkania. Dzwoniące na numer 112 osoby podróżujące za granicą zasadniczo nie są w stanie określić dokładnie miejsca wypadku (tylko 53 % respondentów potrafiło podać dokładne miejsce w porównaniu z ponad 80% będącymi w stanie wskazać je w rodzinnym kraju).

Z ankiety wynika również, że co czwarty respondent skorzystał z numeru alarmowego w ciągu ostatnich pięciu lat. W prawie 40% przypadków wybierano numer 112. Większość uczestników ankiety stwierdziła, że po skontaktowaniu się z numerem alarmowym otrzymała pomoc. 8% respondentów wzywających służby ratownicze miało problemy z ustanowieniem bądź utrzymaniem połączenia, przy czym najwięcej trudności w tym względzie mieli Polacy (21%). Z ankiety wynika również, że osoby dzwoniące na numer 112 podczas pobytu za granicą rzadziej napotykały problemy wynikające z niedostatecznej znajomości języka, niż respondenci, którzy wybierali inne numery alarmowe w danym kraju (28% w porównaniu z 12%).

Dwóch spośród trzech uczestników ankiety uważa, że społeczeństwo nie jest w chwili obecnej w odpowiedni sposób informowane o numerze 112. Numer 112 jest wprawdzie rozpoznawany jako krajowy numer alarmowy, jednak tylko 22% respondentów wie, że pod numerem tym mogą wezwać wszystkie rodzaje służb ratowniczych z dowolnego miejsca na obszarze UE. Odsetek respondentów, którzy otrzymali informacje propagujące europejski numer alarmowy 112 w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, wynosi od 6% w Danii i Grecji do 56% w Republice Czeskiej.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~  2008-02-28 08:48:56  host: absc134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wprawdzie na 112 zdarzyło mi się dzwonić kilka razy, ale połączenie zawsze uzyskiwałem i nie było zrywane. Widać należę do tych 79% szczęśliwców. Tylko żeby jeszcze na drugim końcu łącza był ktoś kumaty i chętny do pomocy bo miałem przypadek typu: "CZEGO... pan sobie życzy..."

  • 0

    2.  2008-02-28 11:00:31

    Raz próbowałem się dodzwonić w podbramkowej sytuacji. I co? I po kilkunastu próbach dałem sobie sam radę:/

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-85-115.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet