Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE: Mobilny Internet w Polsce o 25% tańszy od średniej UE

KE: Mobilny Internet w Polsce o 25% tańszy od średniej UE

sirmark 8 Grudnia 2016 17:54

1 3

Komisja Europejska zaprezentowała raport porównujący ceny mobilnego Internetu w krajach Unii Europejskiej. Ceny w Polsce są zdecydowanie niższe.

Dane zebrano w lutym 2016 roku od 85 operatorów o 2575 ofertach mobilnego dostępu do Internetu, a następnie porównano je. Wspomnieć jednak trzeba, że dane z Polski wzięto od Orange, Plusa i T-Mobile. Nie uwzględniono danych z Play. Prezentowany raport nie uwzględnia też wszystkich ofert dostępnych na rynku - wybrano tylko najtańsze oferty każdego operatora.

W badaniu obliczano całkowitą cenę (opłata miesięczna, opłaty jednorazowe i koszty użytkowania) dla danego zestawu ofert. Posłużono się sześcioma koszykami stworzonymi dla każdego z trzech typów urządzeń mobilnych (telefon, tablet i laptop).

mobile internet raport

Ceny usług internetowych w Polsce są o 25% niższe w porównaniu do średniej ceny we wszystkich państwach EU (EU28), pomimo tego, że koszt telefonów jest znacznie wyższy. Jeszcze lepiej wypadają oferty dla tabletów i laptopów - są średnio o 40 % tańsze w porównaniu do średniej EU28. Największa różnica pojawiła się przy ofertach z pakietem 20 GB - były one w Polsce o przynajmniej 70% tańsze.

mobile internet raport mobile internet raport mobile internet raport mobile internet raport

W raporcie znalazło się także porównanie ofert polskich trzech operatorów. W koszykach "smartfonowych" najtaniej wypadł Orange. W koszykach "tabletowy" najtaniej wypadli T-Mobile (4/6) i Plus (2/6), a w koszykach "laptopowych" Orange (4/6) i T-Mobile (2/6).




mobile internet raport mobile internet raport mobile internet raport

Na koniec kilka wykresów porównujących koszyki dla na tle badanych państw.

mobile internet raport mobile internet raport mobile internet raport

mobile internet raport mobile internet raport mobile internet raport

mobile internet raport mobile internet raport mobile internet raport

Zobacz: raport Mobile Broadband Prices (.pdf, 8,5 MB)

Źródło tekstu: KE, wł     

Dodaj do:

Tagi: internet | internet mobilny | ue

w sumie: 24
  • 8

    5. ~ola  2016-12-08 18:44:26  host: public-gprs385163.centertel.pl

    zarobki w PL 4x niższe niż w UE!!! czyli net 75% droższy :)

  • 8

    6. ~gosciu  2016-12-08 18:54:07  host: 185.75.36.124.host.citystrada.pl

    Spoko donieść tylko ceny do siły nabywczej pieniądza i porównajmy słupki ponownie.

  • -1

    7. ~Adam  2016-12-08 19:20:37  host: 188.146.91.166.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @1 - jak to mówią... uderz w stół... Od siebie powiem tylko że taniej wychodzi mnie abonament z paczką danych w roamingu, niż korzystanie z lokalnych kart prepaid zagranicą. Pozdrowienia dla malkonentów.

  • -4

    8.  2016-12-08 19:25:42

    No właśnie... Więc i tam wychodzi, że mamy drożej!

    Polak woli narzekać niż do roboty się wziąć ;-)

  • 1

    9. ~polska  2016-12-08 19:41:31  host: 84-10-169-102.static.chello.pl

    ...a zarobki niższe o 400-500% na takich samych stanowiskach-od sprzątaczki po kierownika...taki tani

  • -3

    10. ~  2016-12-08 19:54:21  host: apn-37-7-23-177.dynamic.gprs.plus.pl

    9, zarobki niższe o 400-500%... Łoświntapanienko, jaki ty jesteś głupi.

  • 4

    11.  2016-12-08 19:54:25

    A za ile minimalnych pensji europejskich można kupić nowe urządzenie do tego internetu? Na przykład Iphona 6S?

  • 2

    12. ~delta  2016-12-08 20:28:29  host: 212.160.172.85

    Tak to prawda. Rzeczywiście internet mobilny u nas jest tańszy niż w UE. Pomijam fakt zarobków, które są mniejsze czterokrotnie, a nawet i więcej. To jest temat na dyskusję na portalach o gospodarce itp. U nas czasem potrafią dać do prepaida 1GB za zakup loda albo oranżady, a w ue 1GB w prepaidzie to już spore wydarzenie.

  • 1

    13. ~mirekb  2016-12-08 21:52:31  host: user-94-254-163-42.play-internet.pl

    @12 trafne spostrzezenie..inni klienci,przyzwyczajenia inne ceny i rynek..jednak nikt nie zaprzeczy ze 4 mno za rozmowy miedzynarodowe w ue a idac dalej,szczegolnie poza ue,maja przyzwolenie (nieregulowany rynek)na krojenie konsumentow ile sie da,w ue to lepiej wygląda.zobaczymy do 15.12 co w ue 3 izby ustala w zakresie cen roamingu i jak przelozy sie to na oferty naszej 4 w 2017

  • 3

    14. ~Hdjdj  2016-12-08 21:58:42  host: user-94-254-179-31.play-internet.pl

    A teraz niech przelicza ile gb mozna kupic za min krajowe. I okaze sie ze chociaz w pl jest najtaniej to kupimy najmniej gb. Tego niestety nikt nie przelicza

  • 2

    15. ~hejheehehehe  2016-12-08 22:05:20  host: apn-37-249-85-54.dynamic.gprs.plus.pl

    Dokładnie, zarobki 4x nizsze a net 1/4 tanszy i do kogo z tym badaniem i na kogo zlecenie???? Mają nas za osłów (nie obrazajac tych milych zwierząt)????

  • 2

    16. ~  2016-12-08 22:16:46  host: public-gprs181050.centertel.pl

    Jak ja słyszę ze cos u nas jest tańsze niz w innych krajach to mi się scyzoryk otwiera.
    Ale kuzwa zarobki mamy średnio 4 razy mniejsze niż na Zachodzie.

  • 1

    17. ~kokoszka  2016-12-08 22:38:30  host: 49.213.19.125

    Porównanie oferta z Orange Hiszpania oferta Ballena prawie 9 jurków (ponad 40 zł) za/aż 1 GB/30 dni po wykorzystaniu lejek 16 kbps. Orange Polska Pakiet 2GB 12 zł więc cena wychodzi 1 Gb za 6zł czyli jakieś 1,25 jurków. Nie wspominając o OFnK doładowanie 50 zł więc 12 jurków to 15 GB więc średnio coś lekko ponad 3 zł za 1GB więc poniżej JEDNEGO jurka. Tanio/drogo jest w Polsce na rynku telekomunikacyjnym ? Dla mnie taniocha, nie wspominając o pakietach danych z Lion, Pepsi i innych trunków u każdego operatora. GB operatorzy wpychają nam do kieszeni "ręcami" i nogami a my dalej że drogo.
    @16 a ceny mamy jak na powyższym przykładzie widać 10 razy niższe.

  • 0

    18. ~bawoł  2016-12-09 00:22:44  host: 78.11.232.46

    teraz internet, telefony itd. wszystko bedzie tańsze bo no stop wchodzą nowi operatorzy, albo ci starsi się rozwijają i wpuszczają konkurencyjne oferty. Np.taka Sferia... kiedyś wtylko w dwóch miastach w PL, a teraz w całym kraju. Ofertą ze dwa razy też zaskoczyli. Wszystko leci w dół, na szczęscie nie jaość w tym przypadku.

  • 0

    19. ~Master Chief  2016-12-09 09:01:13  host: h-78-11-51-226.nowarehabilitacja.pl

    Chociaż raz jakieś ceny są dostosowywane do naszych zarobków...

  • 0

    20. ~abc  2016-12-09 10:41:21  host: 212.160.172.86

    To straszne!!! Żądamy podniesienia cen!!!!!!!

  • 0

    21.  2016-12-09 12:30:25

    w Polsce opy chętnie rozdają bonusowe GB w prepaidzie, na zachodzie taka hojność nie jest jednak standardem

  • 1

    22. ~Wojtaszek  2016-12-09 14:12:35  host: 91-193-209-18.eimperium.pl

    A pensje o ile niższe?

  • 0

    23. ~baki  2016-12-09 17:26:36  host: 89-70-105-16.dynamic.chello.pl

    Bawoł, Sferia była w Siedlcach i Wawce poczatkowo i to było daawno temu, zaskoczyli nową www, ale tez dawno temu. Czekam na kolejny ruch z ich strony i może się przeniosę na chwilę, a póki co jestem u konkurencji i czekam na koniec umowy...

  • 0

    24. ~Marek  2016-12-13 20:16:16  host: 078088030145.dynamic-ra-07.vectranet.pl

    Za te niskie ceny to trzeba podziękować Plusowi. Oni pierwsi zrobili lte z prawdziwego zdarzenia i pozostali operatorzy przez długie lata musieli siłą rzeczy do nich równać, więc poziom się podnosił. A i cenowo też Plus zawsze przy dobrej usłudze był bardzo korzystny.

Dodaj swoją opinię