Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE: mniejsza regulacja na rynku stacjonarnym

KE: mniejsza regulacja na rynku stacjonarnym

WitekT 9 Października 2014 16:42

3 0

Komisja Europejska, w porozumieniu z państwami członkowskimi, podjęła decyzję o zliberalizowaniu dwóch rynków w sektorze telekomunikacji w Europie oraz o zweryfikowaniu definicji dwóch innych rynków - aby odzwierciedlić zachodzące na nich zmiany i rozwój technologii. Postanowienia te wchodzą w życie natychmiast.

Rynki objęte liberalizacją to:
 1. Detaliczny rynek dostępu do telefonii stacjonarnej (rynek 1).
 2. Hurtowy rynek rozpoczynania połączeń w telefonii stacjonarnej (rynek 8).

Komisja zweryfikuje również definicje dwóch rynków dostępu szerokopasmowego w celu ograniczenia obciążenia regulacyjnego do przepisów ściśle koniecznych do uzyskania konkurencyjnego dostępu szerokopasmowego oraz prowadzenia inwestycji.

Mam przyjemność ogłosić, że ograniczamy biurokrację w sektorze telekomunikacji. Jest to wynikiem zwiększonej konkurencji na rynkach telekomunikacyjnych i stanowi kolejny krok na drodze do osiągnięcia prawdziwej łączności na całym kontynencie - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Neelie Kroes.

Dlaczego zliberalizowano rynki telefonii stacjonarnej?

Spadła liczba połączeń w sieciach stacjonarnych, ponieważ klienci zaczęli korzystać z alternatywnych rozwiązań, takich jak telefonia internetowa (VoIP) i połączenia w sieciach ruchomych, jak również z usług alternatywnych operatorów, na przykład operatorów usług OTT. Zwiększyła się natomiast konkurencja, ponieważ obecnie klienci nadal korzystający z telefonii stacjonarnej również mają możliwość zakupu dostępu stacjonarnego z szeregu różnych platform, takich jak tradycyjna sieć telefoniczna, sieci światłowodowe lub kablowe, oraz od różnych operatorów oferujących usługi w zakresie dostępu szerokopasmowego oraz usługi połączeń głosowych w ramach dostępu do lokalnej pętli abonenckiej.
Dlaczego niektóre rynki nadal podlegają regulacji?

Ponieważ niektóre rynki telekomunikacyjne nadal charakteryzują się bardzo wysokimi barierami wejścia, a wprowadzenie na nich warunków konkurencji jest mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości.

W omawianym zaleceniu ponownie określono granice rynków dostępu szerokopasmowego, składających się z produktów dostępu hurtowego wymaganych do świadczenia detalicznych usług w zakresie dostępu szerokopasmowego. Nowe rynki 3a, 3b i 4 zastępują rynki:
 • 4, czyli świadczenie usługi międzynarodowych połączeń telefonicznych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla konsumentów,
 • 5, czyli świadczenie usługi krajowych połączeń telefonicznych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla użytkowników końcowych, z wyłączeniem konsumentów,
 • 6, czyli świadczenie usługi międzynarodowych połączeń telefonicznych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej dla użytkowników końcowych, z wyłączeniem konsumentów,
 • zdefiniowane w zaleceniu z 2007 roku. Zgodnie z nowymi zasadami uznano, że produkty dostępu wirtualnego można uznać za substytuty fizycznego uwolnienia pętli, jeśli spełniają one pewne kryteria.

  Te rynki właściwe powinny podlegać regulacji do 2020 roku.

  Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska

w sumie: 7
 • 0

  2. ~mirekb  2014-10-09 17:37:00  host: 5.174.62.149

  bylo do przewidzenia dlaczego od kilku lat brakuje w pakietach minutowych w sieci zapisu (i stacjonarne) co mialo miejsce przez ponad 10 lat u mno w pl..deregulacja ftr moze i ma sens-fantastyczny pomysł na dodatowy zarobek/zwiekszenie arpu.mam kilku znajomych pracujących w play i plusie-dużo narzekan ze maja bez limitu a po rachunku z 40zl maja 80-100zl przyszli i dokupili za 7-10zl nielimitowane stacjo,bo nie wiedzieli ;-)pytanie co orange zmieni w ofertach stacjonarnych majac na uwadze tak rozległe zmiany..deregulacjo roamingu czy rozmów miedzynarodowych ze stacjo i komorek doprowadzi w koncu ze stawki detaliczne będą europejskie-szczytny cel-równość..wobez zarobków 1e:4zl

 • 0

  3.  2014-10-09 17:49:05

  Trudno się dziwić odpływowi klientów telefonii stacjonarnej, skoro trzeba płacić 45 za samą możliwość odbierania połączeń w Standardowym Planie bezterminowym byłej TP. Samemu przeszedłem na telefonię VOIP, płacę 2 zł miesięcznie za utrzymanie numeru i jestem bardzo zadowolony.

 • -3

  4.  2014-10-09 17:49:42

  Tak przy okazji: czy Telepolis napisze coś o dążeniach operatorów, dotyczących zwiększenia maksymalnej mocy nadajników w celu zwiększenia zasięgu? Polecam artykuł: http://tlp.is/464

 • 2

  5. ~pabloki  2014-10-09 17:53:47  host: public-gprs516519.centertel.pl

  toms tam nad kafelkami na górze strony jest taka zakładka wiadomości , zaznacz wszystkie a pojawi sielista poprzednich wiadomości . możesz też skorzystać z wyszukiwarki-też na górze strony tylko po prawej stronie. czy sobie poradzisz tego nie wiem ale wiem że telepolis o tym pisał chyba wczoraj.

 • 2

  6. ~pabloki  2014-10-09 17:55:48  host: public-gprs516519.centertel.pl

  ... albo zlinkuje bo jak nie dasz rady to będziesz płakał . Proszę http://tlp.is/45g

 • -1

  7.  2014-10-09 18:57:13

  #6 - a tak normalnie, bez złośliwości to już nie możesz? Ot, polska życzliwość...

 • 1

  8. ~pabloki  2014-10-09 20:37:30  host: public-gprs516471.centertel.pl

  toms , przepraszam jeśli Cię uraziłem , nie było to moja intencją. Myślałęm że odbierzesz to w sposób bardziej pozytywny, humorystyczny, z większym dystansem.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-103-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet