Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE ma wątpliwości ws. planowanych decyzji UKE

KE ma wątpliwości ws. planowanych decyzji UKE

sirmark 5 Stycznia 2010 18:57

0 0

W wysłanym właśnie piśmie Komisja Europejska poinformowała UKE, że ma poważne wątpliwości co do zasadności planowanego przez polskiego regulatora określenia dwóch oddzielnych rynków świadczenia usług wymiany ruchu IP (IP tranzyt i IP peering z siecią Telekomunikacji Polskiej). Komisja zakwestionowała również fakt uznania dotychczasowego operatora narodowego za przedsiębiorcę o znaczącej pozycji na tych rynkach.

W najbliższych dwóch miesiącach Komisja dokona oceny przedstawionych przez UKE dalszych danych dotyczących rynku i przeprowadzi konsultacje z jego uczestnikami.

Po raz pierwszy zdarza się, aby europejski regulator uznał, że na rynku usług wymiany ruchu IP nie panuje konkurencja, i zaproponował wprowadzenie regulacji. Sprawa ma zatem charakter złożony i precedensowy, w związku z czym konieczne jest przeprowadzenie całościowej, dogłębnej analizy oraz zebranie przekonującego materiału dowodowego. W tej sytuacji otwarcie drugiego etapu dochodzenia stanowi okazję do szczegółowego zbadania, czy proponowane środki są uzasadnione - powiedziała unijna komisarz ds. telekomunikacji, Viviane Reding.

Komisarz ds. konkurencji, Neelie Kroes, stwierdziła: Tylko szczegółowa analiza rynków ruchu IP w Polsce może wyjaśnić, czy sytuacja w zakresie konkurencji uzasadnia podjęcie środków regulacyjnych ex-ante . Istotne jest, aby nie nakładać środków regulacyjnych, które utrudniałyby konkurencję i wstrzymywały dalszy rozwój danych rynków..
Zdaniem UKE Telekomunikacja Polska posiada dominującą pozycję na hurtowych rynkach usług wymiany ruchu IP typu tranzyt w Polsce oraz wymiany ruchu IP typu peering z siecią telekomunikacyjną TP. Choć rynki te generalnie nie podlegają regulacji w państwach UE, to UKE uważa, że w Polsce istnieją szczególne okoliczności uzasadniające nałożenie obowiązków regulacyjnych. W szczególności UKE twierdzi, że dotychczasowy operator narodowy odmawia wymiany ruchu IP w publicznie dostępnych punktach wymiany ruchu i zmusza alternatywnych dostawców usług internetowych (ISP) do korzystania z drogich połączeń za pośrednictwem należących do TP prywatnych punktów wymiany ruchu.

W wysłanym właśnie piśmie zawierającym poważne wątpliwości Komisja podkreśla, że przedstawione dotąd przez UKE dane nie potwierdzają istnienia dwóch oddzielnych rynków usług wymiany ruchu IP. Wydaje się, że bezpośrednie połączenie z siecią TP i tańsze połączenie niebezpośrednie można uznać za alternatywne możliwości, a oba te rynki mogą w rzeczywistości stanowić jeden rynek wymiany ruchu IP.

Według KE, UKE nie wykazał w wystarczający sposób, jakoby TP posiadała znaczącą pozycję na obu zdefiniowanych rynkach. Świadczenie detalicznych usług internetowych jest uwarunkowane pełną łącznością z dużymi, międzynarodowymi operatorami i z wieloma ISP, a także z dostawcami treści internetowych, w związku z czym nie jest jasne, dlaczego TP miałaby nie być motywowana do wymiany ruchu z innymi sieciami. UKE nie dostarczył też informacji o hurtowym udziale TP w postulowanym rynku świadczenia usługi wymiany ruchu IP typu tranzyt, co pozwoliłoby Komisji na ocenę zdolności TP do działania w oderwaniu od swoich konkurentów i od użytkowników. UKE i polski urząd ochrony konkurencji nakładały już wcześniej obowiązki i kary pieniężne na TP, aby zapobiec stosowaniu przez nią jakichkolwiek dyskryminacyjnych praktyk dotyczących wymiany ruchu IP. Stawki TP za usługę wymiany ruchu IP wykazują wyraźną tendencję spadkową, co może wynikać z niskich barier dostępu na rynek i z ograniczeń związanych z konkurencją.

Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:
w sumie: 12
 • 0

  1. ~  2010-01-05 19:26:40  host: v13-03.opera-mini.net

  A czy KE ma wątpliwosci do sytuacji ze przy bardzo podobnych cenach w polsce najnizsza placa 300 euro a starej UE 1300 roznica 4 krotna a czy w polsce mamy ceny 4 razy nizsze? Czy KE tego nie dostrzega?

 • 0

  2. ~Green  2010-01-05 19:57:39  host: 213-192-116-165.ip.jarsat.pl

  Widac KE zaczeła w końcu patrzeć na ręce pani Ani z UKE! Dosyc samowolki i bezpodstawnych decyzji i kar tylko dla tp. Dosyc faworyzowania innych operatorów. Co to za konkurencja jak Netia ma lepiej, Play ma lepiej, a TP ma gorzej... Na szczeście w KE zasiadają kompetentne osoby. Brawo.

 • 0

  3. ~  2010-01-05 20:43:22  host: chaos.tpnet.pl

  Wygląda na to, że pomiędzy siedzibą TP, a KE zainstalowano "gorąca linię". UKE jeszcze nie zdążyło podjąć decyzji, a już KE w sprawie tej decyzji interweniuje! Przypomina to błyskawiczne reakcji prasy na Jamajce, na wydarzenia w Polsce.

 • 0

  4. ~beznick  2010-01-05 21:48:23  host: 86-36-n1.aster.pl

  #3: zupełnie nie kumasz. Decyzja UKE musi być notyfikowana w KE. To UKE wysyła do KE projekty decyzji i KE może zgłosić "poważne wątpliwości", które oznaczają w przełożeniu na nasz język, że projekt decyzji jest C2D (Całkowicie Do D.)

 • 0

  5. ~Mike  2010-01-05 22:35:24  host: dynamic-87-105-133-31.ssp.dialog.net.pl

  A kto jak nie Francja ma dominujący głos w KE??? Bronią swego interesu, nic więcej!

 • 0

  6. ~Rozśmieszony  2010-01-05 23:05:29  host: ip-89-174-120-251.multimo.pl

  A ja jestem tylko ciekawy kto będzie płacił ewentualne kary nałożone przez KE na Polskę za działania prowadzone przez UKE, bo mam wrażenie że de facto my. http://it.wnp.pl/ke-pozywa-polske-za-regulowanie-cen-internetu-s zerokopasmowego-przez-uke,60258_1_0_0.html Nie najnowsze ale obrazuje potencjalną skalę problemu i przypomina jak kończy się wypinanie przez UKE na decyzje i opinie Unii :)

 • 0

  7. ~gdzie jest Jaruś?  2010-01-06 04:12:40  host: 217.153.171.218

  a co robi obecnie była "gwiazda" TP Jarek Ł?

 • 0

  8. ~  2010-01-06 08:40:07  host: user-89-108-197-254.mobile.playmobile.pl

  Polska popełniła już błąd jeśli chodzi o stocznie, wystarczyło poczekać zamiast poddawać się naciskom komisji i stocznie nadal by pracowały. Zarządzenie komisji powinniśmy podać do sądu. Źyczę wiele sił pracownikom UKE, oby się nie poddali naciskom.

 • 0

  9. ~MŁ  2010-01-06 09:40:53  host: 77-253-208-120.ip.netia.com.pl

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to może chodzi o pieniądze. Przyjmijmy hipotezę roboczą, że tutaj nie chodzi KE o peering w PL, tylko o tani transfer zysku z TPSA do FT. Spróbujmy to policzyć. Pierwszy wariant - jeśli TPSA udostępniłaby darmowy peering w PL, tak jak to robią prawie wszyscy pozostali operatorzy. Załóżmy, że TPSA chce wypłacić do 100zł dywidendy, to ok. 50zł wypłaca innym akcjonariuszom. Z 50 zł przypadających FT ok. 10zł odprowadzanie jest do polskiego Urzędu Skarbowego. Z każdych 100zł do FT trafia zaledwie 40zł. Drugi wariant: TPSA odmawia peeringu w PL i oferuje tranzyt po zawyżonych cenach. Naturalne zachowanie innych operatorów, to kierowanie części ruchu do TPSA przez zagranicę. TPSA ten ruch krajowy z kierowany przez zagranicę musi przyjąć. Swoje łącza zagraniczne kupuje od FT - jej prawo. Z każdych 100zł przeznaczonych na zakup łącza zagranicznego od FT, 67zł trafia do FT, a 33zł trafia do francuskiego Urzędu Skarbowego. Inni akcjonariusze dostają 0zł. Polski urząd skarbowy dostaje 0zł. Na autostrady w PL muszą, złożyć się inni podatnicy. Chyba się czegoś nawąchałem. Przecież KE nie może w tak jawny sposób stać po stronie jednego kraju członkowskiego i chronić ukryte wypłacanie dywidendy.

 • 0

  10. ~  2010-01-06 09:44:55  host: inet20909nc-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  @8 - taak, stocznie popadały chyba w 3/4 świata oprócz państw azjatyckich któych nikt nie pobije cenowo ale nasze dzielne polskie stocznie pracowałyby nadal, gdyby nie ke... poczytaj sobie człesiu o stoczniach, jakie były straty na każdym zwodowsnym statku i ile dopłacaliśmy z własnej kieszeni do tego biznesu a potem uderzaj w pseudopatriotyczną nutę. @9 Tak, zdecydowanie się czegoś nawąchałeś. Powiedz tylko czego, inni też chcieliy mieć tak rozbudowane wizje.

 • 0

  11. ~  2010-01-06 12:29:02  host: gaja.tpnet.pl

  @10: Jeśli twierdzisz, że "9" czegoś się nawąchał, to oczekujemy na wyjaśnienie, co w jego wypowiedzi jest niezgodne z prawdą!

 • 0

  12. ~Chrome_TP  2010-01-07 12:57:07  host: abui188.neoplus.adsl.tpnet.pl

  KE ma rację, że domaga się dokumentacji uzasadniającej takie postępowanie - nic w tym dziwnego ps regulatora czasem też trzeba regulować :P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet