Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE kwestionuje sposób regulacji stawek MTR przez UKE

KE kwestionuje sposób regulacji stawek MTR przez UKE

Q! 7 Listopada 2011 12:57

0 0

Komisja Europejska zwróciła się do UKE z prośbą o wyjaśnienie zgodności z prawem unijnym działań dotyczących regulacji stawek za zakańczanie połączeń w sieciach łączności ruchomej w Polsce.

Wątpliwości Komisji Europejskiej wzbudził sposób, w jaki UKE reguluje stawki MTR. Chodzi tu o publikowanie na stronie internetowej UKE jedynie zalecanych stawek MTR, w niewiążącej operatorów formie, zamiast ich regulowaniu na drodze prawnej, wiążącej wszystkie obejmujące je podmioty.

Komisja obawia się, że takie postępowanie przez UKE może oznaczać brak przewidywalności i pewności prawnej dla uczestników rynku, umożliwiając im tym samym znaczne odstępstwa od zasad regulacyjnych UE. Ich postanowienia zapisane zostały w zaleceniu Komisji z 2009 roku w sprawie uregulowań dotyczących stawek za zakańczanie połączeń w sieciach łączności stacjonarnej i ruchomej.




Komisja uważa, że, wobec braku właściwie nałożonych obowiązków kontroli cen, przedstawiona przez UKE propozycja niesie ze sobą niebezpieczeństwo umożliwiania operatorom nakładania cen przekraczających poziomy jedynie zalecane przez UKE. Może to prowadzić do sporów między operatorami oraz do zbędnych kosztów regulacyjnych.

Jednocześnie Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiadająca za sprawy agendy cyfrowej, stwierdziła, że ma nadzieję na ścisłą współpracę UKE z Komisją Europejską i innymi organami regulacyjnymi w tej kwestii, w celu doprowadzenia do większej przejrzystości i przewidywalności na polskim rynku w odniesieniu do usług MTR.

Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • -3

    1. ~lacoste  2011-11-07 13:44:02  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    a po co te regulacje? rynek jest po to, żeby się sam regulować. Żaden urząd do tego nie jest potrzebny.

  • 0

    2. ~grupaITI  2011-11-07 13:55:10  host: dsk234.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Komisja Europejska powinna się zająć firemkami Solorza, które mają w brudnych łapach 70% częstotliwości GSM/UMTS/LTE i zagrażają konkurencyjności !

  • 1

    3.  2011-11-07 14:16:30

    @2, "firemki" Solorza kupiły te częstotliwości w równie uczciwy sposób, jak pozostali operatorzy. Jeśli ktoś czuje się pokrzywdzony, mógł myśleć wcześniej.

  • 1

    4. ~  2011-11-07 14:39:42  host: host84-38-85-11.tvkdiana.pl

    Ad 3 Firemki kupiły częstotliwości nie mając powiązania kapitałowego z Solarzem. Gdyby je miały cena za częstotliwości była by o wiele wyższa. na tym polega nieuczciwość. Solarz nabywając firemki powinien dopłacić skarbowi Państwa różnice w cenie za częstotliwości

  • -1

    5. ~  2011-11-07 14:51:13  host: z25-01.opera-mini.net

    Komisja zostala odpowiednio wybolcowana przez cwaniaczkow z ti-mobile, na ktorych pasku chodzi bruksela i mamy efekty. Ti-mobile i tak nie stosowalo dobrowolnie mtr ustalanych przez uke, niezaleznie czy bylo to 'zalecenie' prezesa uke publikowane na stronie czy byla to decyzja ustalajoca Ti-mobile mtr jaki powinni stosowac.

  • -2

    6. ~  2011-11-07 14:59:50  host: z43-04.opera-mini.net

    dobrze musial Cezary jenzykiem pracowac !

  • 2

    7. ~  2011-11-07 15:41:33  host: z24-07.opera-mini.net

    Moze ue zajminie sie placą minimalną w POlandzie 4razy nizsza niz w innych krajach a ceny takie same a zapomnialem my jestesmy zielona wyspa.

  • 0

    8.  2011-11-07 15:45:14

    @1 poki dotyczy to rynku dobr o skonczonej ilosci, poty powinien byc on regulowany.

  • -2

    9. ~luki  2011-11-07 15:47:40  host: ip-99-048.smtvsat.pl

    niech się wezmą za wygórowanie stawki do PLAY, mimo spadku MTR

  • -1

    10. ~MMM  2011-11-07 15:48:07  host: acuy234.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Może nie się zajmą MTR do Play bo ja nie rozumiem dlaczego abonenci Plus/T-Mobile/Orange finanasuja (teoretyczną)budowe infrastruktury Play

  • 1

    11.  2011-11-07 15:48:18

    @4 to UKE powinien zadbac o to, by w przetargu znalazl sie zapis o niemozliwosci przez X lat zmiany wlasciciela podmiotu, ktory dostanie czestotliwosci. faworyzowanie nowych podmiotow od poczatku bylo poronionym pomyslem, bo bylo wiadome, ze bez odpowiedniego zaplecza finansowego i/lub technicznego skoncza jak info-tv-fm, ktore przez dlugi czas ma juz czestotliwosci na dvb-h i nic z tym nie robi i raczej juz nie zrobi...

  • 0

    12.  2011-11-07 15:49:35

    @9 nikt nie zmusza Cie do wybierania oferty z "wygorowanymi stawkami", nie chcesz - nie placisz.

  • -1

    13. ~mirekb  2011-11-07 21:49:53  host: user-109-243-52-65.play-internet.pl

    pani Kroes reaguje dopiero po roku od publikacji stanowiska uke w spraqwie mtr(9.11.2011)..ma ebranie kobieta.ptc wspominalo gdzies o tym ostatnio wlasnie w wywiadzie.oni zawsze z ue maja swoich wiec mnie to nie dziwi.decyzje bedą..jeszcze rok asymetrii dla p4 i rynek sie zmieni..potem juz tylko zygmunt bedzie mial wyzszy mtr i wyedy nikt o mtr nie bedzie mowil..bedzie lric dla 4 mno i to starczy do 2014

  • 1

    14. ~ftp5  2011-11-08 13:03:46  host: 178-37-5-129.adsl.inetia.pl

    @ 10. Co za bzdura. Różnica w stawkach MTR między W3 a Play to 16 gr netto czyli 20 gr brutto. Jeśli do W3 płacimy 29 gr to do Play-a powinno być 49 gr (tyle jest u ojca Rydzyka). A operatorzy W3 pobierają 59-79 gr. I to oni są złodziejami, okradają własnych klientów. Myślenie boli? ....................................................... Co tu zrobić aby rozpadła się idea nadzoru UE nad prawem członków - to jedna z durniejszych zasad Unii? Jakoś unia walutowa się mogła rozpaść.

  • 0

    15. ~  2011-11-08 16:59:28  host: 31.41.144.41

    @14. Z ogólnymi tezami twojego wywodu się zgadzam, ale muszę poprawić twoje wyliczenia różnicy MTR. Aktualna stawka za zakończenie minuty połączenia w sieci W3 oraz CP to 15,2gr netto. Asymetria wynosi 79%. Czyli różnica w wysokości opłat hurtowych to 12gr netto (14,76gr brutto) a nie jak podałeś 16gr (20gr). Do tego od 1. stycznia 2012 roku asymetria spadnie do 64% i wtedy kwotowo będzie wynosić zaledwie 9,72gr netto (12gr brutto). Robimy zakłady kiedy wreszcie W3 przestanie zdzierać z użytkowników pre-paid za połączenia do Play (2013)? Kilku gości już by się nieźle na takim zakładzie ze mną przejechało ;).

  • 0

    16. ~mmmmmm  2011-11-09 02:52:49  host: ip-178-214-150-141.silesiamultimedia.com.pl

    10@ Na dziś stawka mtr do P4 0.27208gr dodaj vat(23% od 1 srtycznia 2012 24% ale stawka mtr do P4 spada)wyjdzie o.40gr cała nadwyżka to faktycznie czysty zyski t-mobile,orange i plusa.Od 1 stcznia 2012 mtr do playa to 0.24778gr+vat a od 1.lipca 2012 kolejny spadek 0,179781gr+vat.Zaś od 1.stycznia 2013 mtr do P4 będzie dokładnie taki sam jak do innych dużych opów i tu rodzi się pytanie czy wreszcie coś ruszy się z cennikami do playa?bo na dziś to klienci W3 są robieni w wała przez własnego operatora.

  • 0

    17. ~wybralem Orange na kartę  2011-11-09 06:14:49  host: user-31-175-206-57.play-internet.pl

    Wydaje się że nie wiem ile jest z Orange do wRodzinie ,natomiast wiem że z Orange (i tej reszty wielkich sieci) jest jakieś 2x drożej.

  • 0

    18. ~oops- do PLAYA  2011-11-09 06:17:31  host: user-31-175-206-57.play-internet.pl

    cd.: że do Playa jest 2x drożej ale jeszcze nie próbowałem bo zagrozili mi Oranżyści że "tylko do wielkich WC3 dzwoń"

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-163-157-48.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

Pragmatyk | 2017-03-29 11:18:18

@4http://tlp.is/cra


~Red | 2017-03-29 11:13:38

@5 z tym pełnowartościowym ultra mobilnym PC to przesadziłeś ;)


~ | 2017-03-29 11:10:33

4. Obiektyw ma ruchome soczewki.


~tłumacz przysięgły | 2017-03-29 11:08:49

Design to po polsku wygląd.


~ | 2017-03-29 11:07:55

42. Jak to kto? Witek!

Ankieta

Jak oceniasz nową nielimitowaną ofertę a2mobile?

Niewyczerpalne Pakiety nową ofertą a2mobile

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet