Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE jeszcze bardziej obniży ceny połączeń w roamingu?

KE jeszcze bardziej obniży ceny połączeń w roamingu?

Q! 29 Września 2010 13:40

0 0

Nowa szefowa organu regulującego rynek telekomunikacyjny w UE chce kolejnego obniżenia stawek roamingowych. W tym celu zwróci się ona do Komisji Europejskiej.

Nowa unijna komisarz ds. telekomunikacji, Neelie Kroes, uważa, że obecne stawki są zbyt wysokie i powinno się je zmniejszyć. Sam pomysł pobierania wyższych opłat za korzystanie z telefonu poza krajem macierzystym uznała za przestarzałą koncepcję.

Podczas konferencji ETNO (organizacji skupiającej europejskich operatorów telekomunikacyjnych) Kroes powiedziała, że obecnie brak jest jednolitego i konkurencyjnego rynku telekomunikacyjnego w Europie, na którym ceny w znacznym stopniu zależałyby od kosztów dostarczenia usługi.




Dodała ona, że jako szef organu regulującego rynek telekomunikacyjny przyjrzy mu się dokładnie i jeśli znajdzie przeszkody które uniemożliwiają powstanie jednolitego rynku - zrobi wszystko, aby je zlikwidować i utworzyć taki właśnie rynek.

Warto przypomnieć, że dzięki działaniom poprzedniej komisarz unijnej, Vivene Reding, ceny roamingu znacznie spadły. Szerzej o jej działaniach i ich wpływie na ceny roamingu pisaliśmy m.in. w tej, tej oraz tej wiadomości.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 1

    1.  2010-09-29 13:41:24

    Proszę, żeby chociaż minuta odebranego połączenia w UE wynosiła wreszcie 20 gr, przy naliczaniu (1/1).

  • 0

    2.  2010-09-29 13:47:32

    I zeby w azji dalo sie odbierac rozmowy za mniej niz 5zl a dzwonic za mniej niz 9zl... Marzenia...

  • 1

    3.  2010-09-29 14:20:39

    No i żeby w prepaidach można było w roamingu z pakietów internetowych korzystać, może ewentualnie 2 razy szybciej schodzić z pakietu niż w kraju:)

  • 2

    4. ~  2010-09-29 14:36:55  host: t21-09.opera-mini.net

    @Colin Barbarzyńca. No niestety ale kompetencje pani Kroes nie sięgają aż do Azji.

  • -1

    5. ~Zbyszek  2010-09-29 15:02:56  host: nat4-36.ghnet.pl

    kto z was przypuszcza że ceny połączeń w roamingu są tak wysokie z powodów zmowy operatorów, przecież jak ceny miałyby być niższe to jakaś sieć by je obniżyła, żeby wykosić konkurencję, a to że cena jest taka a nie inna wynika z kosztów, jak je sztucznie obniżymy, to operator odbije sobie gdzie indziej, np. na cenach połączeń w kraju, więc tak na prawdę, cenę za roaming dla biznesmena zapłaci Pani sprzedająca w sklepie, bo na pewno nie operator, żaden operator nie dopłaci do interesu, tylko zmieni przeniesie płatność na kogoś innego, więc działania tej Pani są chore i złe dla klienta

  • 1

    6. ~L.  2010-09-29 15:06:06  host: 138-goc-23.acn.waw.pl

    @Colin: w Plusie w większości Azji płacisz 5PLN.

  • 1

    7. ~bajania  2010-09-29 16:38:18  host: gw.bas.roche.com

    Zbyszek: sprawdź ile kosztuje na rynku hurtowym połączenie międzynarodowe do i z danego kraju a potem opowiadaj bajki o "kosztach" operatorów. Oni na tym mają czasami kilka tys. procent marży - jest z czego schodzić.

  • -1

    8. ~maksio  2010-09-29 17:49:07  host: 213-238-67-52.adsl.inetia.pl

    No zobaczymy, wiadomo taniej oznacza lepiej dla klientów i korzystniej i to bez dwóch zdań. Jak to będzie czas pokaże. Ale przynajmniej międzynarodowe połączenia mamy w bardzo dobrych cenach (dobrą pod tym wzg ma ofertę Heyah).

  • 1

    9.  2010-09-29 18:29:35

    mbank obniżył do 0.69 więc pewnie można i mniej, poza tym trzeba dzwonić przez voipa jak jest dostępny, w tym roku wydałem w Turcji 4zl a musiałem niestety dużo rozmawiać

  • 1

    10.  2010-09-29 19:13:12

    8: właśnie - międzynarodowe! Przecież to jest paranoja, że w roamingu w UE dzwoni się za góra 1,80 PLN/min z taktem 30/1 a ten sam op u nas może sobie zaśpiewać za międzynarodowe do UE nawet >2 PLN czy takt 60/60. A z CP do Holandii jest 7 PLN/min (co prawda z taktem 1/1) - taniocha, prosię sianownego państfa :-P

  • -1

    11.  2010-09-29 19:39:54

    @7: a co kogo obchodzi cena hurtowa usługi, jeżeli musisz i tak zapłacić tą marże, cena operatora to cena na którą się godzisz podpisując umowę lub doładowywując telefon, zmiana tego nagle od górnie zmienia założenia operatora, co logicznie wpływa na to że operator odbije to sobie na kimś innym, to logiczne. Co naglę jak Unia założy sobie że ceny telefonów dyktowane przez operatorów są za wysokie i nagle każdy z nich ma każdemu klientowi telefon liczyć powiedzmy 40% taniej, przecież to istna głupota, jak mamy oczekiwać dobrej jakości usług i cen, jak nie pozwalamy operatorom działać zgodnie z ich założeniami.

  • 0

    12. ~mirekb  2010-09-29 19:53:41  host: user-188-33-42-154.play-internet.pl

    na podstrawie raportu uke o cenach roamingu i wskazania cen należy stwierdzić że:1)ceny sa za wysokie,2)smsy sa za drogie,ale co do transmisji danych czekam od dawna na regulacje cen detalicznych a nawet w hurcie od 2012 powinno byc 0,25 euro/MB -czemu ue nie ustala cen dalej??lobby dt,ft,vodafone??ceny data tylko w wplay w ue są uczciwe-5zł/1MB czemu w3 tak nie robi skoro jest tak ok??

  • 0

    13.  2010-09-29 20:04:37

    #1 Ja już dawno mam za odebranie rozmowy za granicą 0,20gr a za wykonane połączenie około 0,30gr! i to w PLAY dla FIRM dokładnie 50 firmowa. Pewnie się zastanawiacie jak to jest możliwe, a no możliwe tylko trzeba poszukać jak to zrobić!!!

  • 1

    14.  2010-09-29 20:11:29

    Przecież można to bardzo łatwo obejść. Drugi telefon, wdzwaniamy się do operatora VoIP lub przez internet korzystamy i gadamy za grosze. Przykładowo stacjonarne na świat w skype 39,99 zł. za 10000 minut. Mnie zastanawia jak klient będący w roamingu korzystający z tego samego nadajnika co klient lokalny generuje większe koszty ? Dane przesyłane kablem pokonują dłuższą trasę ?

  • -2

    15.  2010-09-29 20:55:19

    ceny są adekwatne do tego co opłaca się kupującemu i sprzedającemu, oczywiście jeżeli nie wtrybia się ktoś po drodze do tego, tj, rząd z podatkami, KE z zakazami/nakazami, jeżeli nie chce płacić za iPhona 3000zł to go nie kupuje, jeżeli dla sieci opłaca się to żebym nie kupował, to jest ok, jeżeli sieci opłaca się żebym kupił, to cenę obniży, jeżeli nie opłaca mi się płacić 50gr za minutę w kraju, to pójdę do tego kto da mi minutę taniej, proste, więc skorzystam z innej sieci, z połączeń VoIP albo czegoś innego, to chyba oczywiste. W takim razie powiedzmy jasno, mamy drogo bo się na to godzimy, a nie dlatego że ktoś się zmówił przeciwko nam.

Dodaj swoją opinię