Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE daje zielone światło deregulacji Orange w 76 gminach

KE daje zielone światło deregulacji Orange w 76 gminach

WitekT 4 Sierpnia 2014 14:01

5 3

30. lipca Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia Prezesa UKE dotyczące konkurencyjności rynku na 76 obszarach. Komisja przyznała, że konkurencja na tych obszarach rynku 5 wynika głównie z obecności infrastruktury alternatywnych dostawców, a nie regulowanych produktów opartych na infrastrukturze Orange.

Decyzja Komisji oznacza, iż zgodziła się ona z argumentacją przedstawioną przez Prezesa UKE, że deregulacja przyczyni się do zwiększenia inwestycji, a konkurencja na tych wskazanych obszarach jest efektywna.

Decyzja kończy ponad trzyletni rozdźwięk regulacyjny, w którym do tej pory funkcjonował operator, podlegając dwóm reżimom. Sytuacja, w której na większości obszarów obowiązywała regulacja z 2011 roku, ale w niektórych gminach jeszcze regulacja z 2007 roku, która nie obejmowała łączy światłowodowych, nie tworzyła przejrzystych oraz stabilnych ram dla funkcjonowania rynku, a zwłaszcza nie stymulowała konkurencji. Dlatego od kilkunastu miesięcy prowadziliśmy bardzo intensywne prace nad uporządkowaniem tego obszaru - podkreśla Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Poprzednia propozycja deregulacji w 11 gminach nie została przez Komisję Europejską zaakceptowana, natomiast rozwój sytuacji na rynku wskazywał już wcześniej, iż częściowa deregulacja może być dla jego rozwoju niezbędna.

Zobacz: KE wstrzymuje projekt deregulacji TP Prezesa UKE.

Kierując się takim przekonaniem Urząd przeprowadził wiele analiz, w celu wskazania tych obszarów kraju, gdzie konkurencja na rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu jest efektywna, a co za tym idzie obszary te mogą zostać wyłączone spod regulacji. Decyzja Komisji potwierdziła, iż ww. ustalenia Prezesa UKE, jak i sama analiza rynku zostały przeprowadzone prawidłowo, a 76 obszarów gminnych uznanych za konkurencyjne nie powinno podlegać regulacji.
Przygotowana przez Prezesa UKE nowa decyzja dla rynku hurtowego dostępu szerokopasmowego znosi obciążenia regulacyjne na obszarach skutecznie konkurencyjnych. Tym samym powinna ona również pozytywnie wpłynąć na rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Brak regulacji na obszarach konkurencyjnych będzie stanowił dodatkowy bodziec dla Orange Polska, ale także dla operatorów alternatywnych, do zwiększenia inwestycji w nową infrastrukturę. Z kolei regulacja na obszarach niekonkurencyjnych pozwoli na dalszą konkurencję usługową, bazującą na infrastrukturze Orange w celu zagwarantowania użytkownikom osiągania maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.

Zapewne w pierwszej kolejności Orange zacznie inwestować na obszarach zderegulowanych, dlatego namacalnym i szybko widocznym efektem dla każdego z nas będzie m.in. dostęp do alternatywnych usług opartych na sieciach nowej generacji. Jeśli do tej pory skazani byliśmy np. na naszym osiedlu na ofertę bardzo szybkiego internetu wyłącznie od dostawców telewizji kablowej, to teraz będziemy mieli możliwość wyboru spośród usług różnych przedsiębiorców - dodaje Magdalena Gaj.

Zobacz: Duthoit: chcemy walczyć ofertą detaliczną, a hurt zostawić.

Po przeanalizowaniu uwag Komisji Prezes UKE przekaże finalne wersje decyzji i postanowienia dla rynku 5 do uzgodnienia z Prezesem UOKiK. Następnie, po uzyskaniu opinii od Prezesa UOKiK, strony postępowania będą miały czas na przekazanie ostatecznych stanowisk przed wydaniem rozstrzygnięć. Wydanie decyzji i postanowienia dla rynku 5 Urząd planuje na wrzesień.

Zobacz: Malowanie trawy.

Zobacz: Pełną listę 76 obszarów gminnych

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: orange | magdalena gaj | uke

w sumie: 10
 • 0

  1. ~Nickomen  2014-08-04 14:14:34  host: 213-238-126-76.adsl.inetia.pl

  A czy jest możliwość dowiedzenia się o jakie 76 gmin chodzi?

 • 0

  2. ~itylkoblablabla  2014-08-04 14:52:32  host: acke125.neoplus.adsl.tpnet.pl

  cudów oczekujesz? to już kolejna 'wiadomościna' o deregulacji pod która po raz kolejny ludzie dopytują się o listę gmin ale rzecz jasna to wykracza poza radosne 'kopiuj wklej'...

 • 1

  3. ~Mateusz  2014-08-04 15:15:23  host: public-gprs398955.centertel.pl

  Lista jest dostępna w projekcie deregulacji poszukajcie na stronie UKE.

 • 0

  4. ~  2014-08-04 15:21:57  host: public-gprs517543.centertel.pl

  A może by pan redaktor naczelny przeczytał rozdziała III decyzje KE, czyli dłuuuuuugą listę uwag do projektu UKE. Jakby panu redaktorowi się nie chciało to tu cytacik:
  "Komisja wyraża w związku z tym ubolewanie, że Prezes UKE nie kierował się jej
  zaleceniami, aby rynek hurtowych usług dostępu szerokopasmowego oceniać
  wraz z rynkiem hurtowego (fizycznego) dostępu do infrastruktury sieciowej w
  Polsce, ale zdecydował się zgłosić projekt środka dotyczący tego rynku dopiero
  na późniejszym etapie. Prezes UKE i wszystkie inne zainteresowane podmioty na
  polskich rynkach dostępu szerokopasmowego są w związku z tym pozbawieni
  ważnych informacji regulacyjnych determinujących skuteczność regulacji ex
  ante, której ostatecznym celem powinny być właściwe zachęty inwestycyjne oraz
  zapewnienie skutecznie konkurencyjnych rynków łączności elektronicznej. W
  związku z powyższym Komisja zwraca się do Prezesa UKE o sfinalizowanie
  przeglądu rynku hurtowego (fizycznego) dostępu do infrastruktury sieciowej bez
  zbędnej zwłoki oraz zgłoszenie jego wyników (także wszystkim pozostałym
  krajowym organom regulacyjnym i BEREC) tak szybko, jak to możliwe."

 • 1

  5. ~Dawid Piekarz  2014-08-04 15:22:39  host: 193.227.131.116

  Lista 76 gmin od początku jest ujęta w projektach podlegających konsultacjom. Została także załączona do komunikatu prasowego UKE: http://tlp.is/3c6

 • 1

  6. ~  2014-08-04 18:51:12  host: 77-254-78-181.adsl.inetia.pl

  Szkoda, że nie w mojej :-(. Ta zmiana pozwoli Orange być elastyczne cenowo i znów konkurencyjne na tamtych terenach.

 • 1

  7. ~  2014-08-04 18:52:01  host: 77-254-78-181.adsl.inetia.pl

  @2 - ostatnio sam sobie znalazłem listę gmin, na stronie UKE. Niestety Telepolis tak jak mówisz -p publikowanie czegoś więcej niż informacja prasowa ich przerasta.

 • 1

  8. ~  2014-08-04 20:46:49  host: user-94-254-128-237.play-internet.pl

  Na liście gmin jest Ostrów Wielkopolski który pokryty jest w całości miedzią i etth Netii gdzie prędkości sa rzędu 50M/s tam prawie każdy ma internet z Netii albo lokalnej kablówki - obstawiam, ze tutaj żadnej modernizacji nie zrobią. Zreszta w wielu tych gminach z listy UKE jest Netia albo inny bardziej konkurencyjny od Orange operator. Np. Wrocław - prawie cały w ETTH Internetii i Cu Dialogu (obecnie Netia)

 • 0

  9.  2014-08-04 23:33:29

  Szczerze, to trochę chore jest, moje miasto na Podkarpaciu Stalowa Wola się tu znajduje, chodź mam już od Orange do 80 Mbit ( realnie ponad 40/8 http://tlp.is/3cd a w Krakowie moja rodzinka ma UPC, bo Orange wyciąga maksymalnie do 10 Mbit o.O Chodź nie obrażę się na 300 Mbit(FTTH) od Orange :)

 • 0

  10. ~oplata  2014-10-18 17:20:23  host: staticline-31-183-62-128.toya.net.pl

  i tak zostaje opłata za utzrymanie łącza, od ktorej nigdy sie nie uwolnicie....ech
  mam to za sobą, nie gonię za lepsza ofertę, bo juz mam chyba najlpesza, w dropsie, i jestem z malej miejscowosci

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet