Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE da 18 mln euro na badania nad LTE Advanced

KE da 18 mln euro na badania nad LTE Advanced

WitekT 19 Sierpnia 2009 14:48

0 0

UE zainwestuje 18 mln euro w prace badawcze służące rozwojowi sieci komórkowych 4G. Komisja Europejska właśnie zdecydowała o rozpoczęciu procesu finansowania prac badawczych związanych z technologią LTE-A (ang. Long Term Evolution Advanced), zapewniającą prędkość mobilnego łącza internetowego setki razy większą niż obecne sieci 3G.

Dla branży LTE staje się rozwiązaniem numer jeden, jeśli chodzi o kolejną generację sieci komórkowych, także dzięki istotnemu finansowaniu przez UE od 2004 roku prac badawczych w tej dziedzinie. Już 25 lat temu Europa oparła nowoczesną telefonię komórkową na standardzie GSM. Dzięki wspólnym pracom badawczym w Europie oraz sile wspólnego rynku unijnego standard GSM używany jest obecnie przez 80% światowych sieci komórkowych. LTE zapowiada się jako kolejny sukces, gdyż finansowane przez UE badania naukowe wnoszą w życie Europejczyków najnowsze technologie.

Dzięki technologiom LTE europejski know-how w zakresie prac badawczych w Europie nadal będzie nadawał ton rozwojowi usług i urządzeń komórkowych na całym świecie, tak jak to miało miejsce w przeszłości dzięki standardowi GSM. Technologie LTE zamienią telefony komórkowe w komputery przenośne o dużej mocy. Miliony nowych użytkowników, gdziekolwiek będą się znajdować, uzyskają dostęp do super szybkiego Internetu na swoich urządzeniach przenośnych. To stworzy niesamowite możliwości i pozwoli na dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej - powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Technologia LTE to najnowsza technologia bezprzewodowa zapewniająca prędkość przesyłania danych do 100 Mb/s, czyli dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G. W Europie technologia ta jest obecnie testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 roku. Pomiędzy 2004 a 2007 rokiem UE wspomogła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE (projekty WINNER I i II, realizowane przez konsorcjum 41 wiodących europejskich firm i wyższych uczelni). Wynikiem powyższego było opracowanie pierwszej koncepcji infrastruktury sieci opartej na LTE.
W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu finansowania kwotą kolejnych 18 mln euro prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE, LTE Advanced . We wrześniu Komisja rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów, dotyczących także sztandarowego projektu ARTIST4G, który opiera się na wynikach projektów WINNER oraz łączy firmy i badaczy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 roku.

Komisja Europejska widzi ogromny potencjał w upowszechnieniu technologii LTE i LTE Advanced: • LTE zwiększy wydajność operatorów sieci, umożliwiając im świadczenie usług dostępu do szybszego Internetu szerokopasmowego na rzecz większej liczby użytkowników po niższych cenach, a tym samym zrewolucjonizuje europejski rynek telefonii komórkowej
• LTE Advanced zwiększy szybkość szerokopasmowego Internetu mobilnego do 1 Gb/s, pozwalając użytkownikom w pełni wykorzystać nowoczesne usługi internetowe, takie jak wysokiej jakości telewizja lub wideo na żądanie,
• LTE efektywniej wykorzystuje widmo radiowe, umożliwiając sieciom komórkowym skorzystanie z "dywidendy cyfrowej", a także korzysta z częstotliwości zwolnionej dzięki przejściu z telewizji analogowej na telewizję cyfrową. Sygnały będą przesyłane dalej niż za pomocą obecnie stosowanej technologii GSM, a tym samym ograniczona zostanie liczba nadajników potrzebnych do uzyskania takiego samego zasięgu sieci, co pozytywnie wpłynie na europejski krajobraz i spowoduje zmniejszenie zużycia energii,
• LTE będzie mogło zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu mobilnego w mniej zaludnionych regionach i przyczyni się do zmniejszenia "przepaści cyfrowej" pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. Pod koniec 2008 roku 23% ludności na obszarach wiejskich UE nie miało dostępu do łącza internetowego DSL.

Wiodący operatorzy komórkowi i producenci sprzętu na całym świecie, tacy jak Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei i Nokia Siemens Networks, już się zobowiązali do stosowania s tandardu LTE. Zdaniem analityków rynku operatorzy na całym świecie zainwestują do 2013 roku prawdopodobnie prawie 6 mld euro w sprzęt LTE.

Źródło tekstu: Komisja Europejska, wł     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1. ~  2009-08-19 15:00:09  host: w3cache-1.tzmo.com.pl

  Fajnie. Pytanko. Jaki to ma zasięg bo UMTS w wypadku terenów wiejskich to porażka. Właściwie go nie ma.

 • 0

  2.  2009-08-19 15:10:17

  "Sygnały będą przesyłane dalej niż za pomocą obecnie stosowanej technologii GSM, a tym samym ograniczona zostanie liczba nadajników potrzebnych do uzyskania takiego samego zasięgu sieci, co pozytywnie wpłynie na europejski krajobraz i spowoduje zmniejszenie zużycia energii"

 • 0

  3. ~tomala  2009-08-19 15:18:16  host: 213-92-154-171.serv-net.pl

  kolejne badziewie, znow internet zawali sie pytaniami : mi nie dziala, jaka antena, jaki sprzet, czy odbierze w lesie ? itp. Kazda technologia radiowa jest zawodna. Kabel to kabel. Lepiej by rozbudowali siec swiatlowodow w polsce. Raz a porzadnie.

 • 0

  4. ~wans  2009-08-19 15:20:57  host: har186.internetdsl.tpnet.pl

  z tym 'setki razy' większą to można odpuścić i poprawić chyba, bo to przesada.

 • 0

  5. ~  2009-08-19 15:27:46  host: v03-11.opera-mini.net

  Lte natywnie dziala na 2.6GHz wiec o zasiegu zapomnijcie ale moze tez dzialac na 450,850,900 MHz w tym w pasmach zwolnionych przez TV czyli 792-860MHz co zapewni pokrycie dalej od miast

 • 0

  6. ~  2009-08-19 15:43:23  host: v02-10.opera-mini.net

  Boje sie ze wbrew zamierzeniom moze nas to w sektorze highendowych telefonow jeszcze bardziej cofnac w kierunku zabawek. Juz teraz do HSPA producenci boja sie dac porzadna klawiature, ekran, baterie czy pamiec wewnetrzna

 • 0

  7. ~  2009-08-19 17:19:39  host: v03-05.opera-mini.net

  U nas jak do euro2012 bedzie 90% populacji w zasiegu 3g to zostanie tak na dlugie lata.gadka o lte u nas to daleki futuryzm.mirekb

 • 0

  8. ~Brokenik  2009-08-20 00:58:59  host: 88.220.176.78

  A ponac WiMAX mial byc taki zajefajny. Mial rozwiazac problemy z siecia na terenach wiejskich i co ? jajco. O LTE musi byc glosno bo trzeba wymyslec technologie, ktora potem trzeba sprzedac.Juz widze jak pieknie LTE dziala w pasmie 700MHZ i to w Polsce. Marzenia scietej glowy.

 • 0

  9. ~Ja  2009-08-20 06:41:39  host: klient-78-131-233-13.strefawifi.kolnet.eu

  Wimax kolego jest zdefiniowany na wyższych zakresach, o czym Panowie wychwalający go ponad niebiosa po prostu zapomnieli. A niestety tak to jest z falami, że im wyższa częstotliwość, tym większe pochłanianie fal przez przeszkody, jak również warunki pogodowe. Prawda jest taka, że Wimax by się przyjął bardziej, jakby się urodził z możliwością działania w wersji mobilnej.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet