Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości KE chce zmiany prawnych zasad ustalania cen hurtowych

KE chce zmiany prawnych zasad ustalania cen hurtowych

WitekT 28 Października 2010 14:58

0 0

Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany ustawodawstwa w celu zapewnienia pełnej zgodności z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji. Komisja uważa, że zwłaszcza polskie przepisy w zakresie ustalania cen hurtowych za usługi telekomunikacyjne operatora narodowego, mogą powodować niepewność i być dyskryminujące dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

Pewność prawa jest niezbędna, aby operatorzy mogli oferować polskim obywatelom i przedsiębiorstwom konkurencyjne usługi po konkurencyjnych cenach - napisała Komisja w komunikacie.

Wniosek skierowany do Polski ma formę tzw. uzasadnionej opinii stanowiącej część unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Polska ma teraz 2 miesiące na poinformowanie Komisji o środkach podjętych w celu zapewnienia zgodności z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji. Jeśli polskie władze tego nie zrobią, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
Komisja jest zaniepokojona, że Prawo telekomunikacyjne umożliwiło UKE ustalanie poziomu cen hurtowych w sektorze telekomunikacji bez konieczności stosowania zasady orientacji kosztowej i obowiązującego obecnie systemu księgowania kosztów oraz bez obowiązku przeprowadzenia pozytywnej weryfikacji przepisów przez uprawniony i niezależny organ. Jest to niezgodne z przepisami UE w dziedzinie telekomunikacji i prowadzi do braku przejrzystości i pewności prawnej w stosunku do operatorów.

W marcu Komisja wezwała Polskę do udzielenia informacji na temat wdrożenia unijnych przepisów w dziedzinie telekomunikacji, a zwłaszcza przepisów w zakresie ustalania cen hurtowych. W odpowiedzi polskie władze zaproponowały zmianę przepisów krajowych. Nowe środki legislacyjne nie zostaną jednak przyjęte przed majem 2011 roku.

To stara sprawa. Jak stwierdzono w komunikacie, Polska zaproponowała zmianę przepisów i one są przygotowane przez resort infrastruktury. Ministerstwo przygotowuje całą nowelizację prawa telekomunikacyjnego w związku z uchwalonymi niedawno nowymi przepisami europejskimi. W dokumencie znajdzie się także zmiana, której oczekuje Komisja. Problem jest zatem sztuczny, ponieważ przepisy są przygotowane, a poza tym - nie czekając na ich zmianę - UKE i tak stosuje zasady "kosztowe" - mówi Gazecie Wyborczej Anna Streżyńska, prezes UKE.

Źródło tekstu: Komisja Europejska     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1.  2010-10-28 15:27:42

  "napisała KOMISKA w komunikacie" :)

 • 0

  2.  2010-10-28 15:32:38

  elnord: bo to taka koedukacyjna miska. ;-) Fixed, dzięki! :-)

 • 0

  3. ~  2010-10-28 15:37:42  host: t09-12.opera-mini.net

  O jakich kosztach jest mowa skoro zgodnie z nieformalnym porozumieniem stawki hurtowe TP poszly na 3 lata do lodowy w zamian za niby inwestycje.

 • 0

  4.  2010-10-28 15:58:53

  @3 inwestycje chyba jednak są przeprowadzane, przecież nawet prezes UKE wystawiła TP za realizację postanowień porozumienia "ocenę pozytywną" (3+) ;), a przecież wiadomo, że nie darzy specjalną sympatią tej firmy. A stawki zostały zamrożone, fakt, dzięki temu przecież możliwe były ostatnie obniżki Neo.

 • 0

  5. ~  2010-10-28 18:23:22  host: t20-07.opera-mini.net

  Witek T. Ale do czego KE się przyczepiła? Stawki hurtowe MTR są asymetryczne na korzyść OA i to 120%. Gdzie minuta rozmowy od operatora alternatywnego do TP kosztuje bodaj 2,5 gr a z TP do OA chyba 6 gr. Gdzie tu jeszcze miejsce na obniżkę stawek hurtowych? Czy KE chce wykończyć TP. Jeśli idzie o BSA to zgoda UKE na ostatnią obniżkę cen neo dla detalu była uwarunkowana tym żeby OA mogli zaproponować konkurencyjne ceny i godziwie zarobić.

 • 0

  6. ~mirekb  2010-10-28 22:29:47  host: apn-77-113-186-153.dynamic.gprs.plus.pl

  lobby ft.fr w ke dobrze działa..pytanie do ke mam jedno,wazne:co to jest,lub co nalezy rozumiec poprzez"obowiązującego obecnie systemu księgowania kosztów oraz bez obowiązku przeprowadzenia pozytywnej weryfikacji przepisów przez uprawniony i niezależny organ"??

 • 0

  7. ~...  2010-10-28 23:00:41  host: user-109-243-82-131.play-internet.pl

  Zabawne. Jakiś urzędas KE mówi co robić inny urzędas UKE. Który prikaz ważniejszy? Zresztą do dzisiaj jest bigos z prawem wspólnotowym. Przyjmuję się że ma ono nadrzędność na prawem krajowym. Szkoda że prawo krajowe mówi inaczej. I jak tu liczyć na normalność i spokój. Twoje? Moje!

 • 0

  8. ~...  2010-10-28 23:02:25  host: user-109-243-82-131.play-internet.pl

  Zapomniałem dodać, że z zapisu literowego wynika przewaga UKE nad KE. Prawda?;)

 • 0

  9. ~beznick  2010-10-29 11:30:48  host: 212.160.172.70

  TP realizując zapisy Porozumienia wycofała z KE wszystkie skargi na decyzje Prezes UKE (z wyłączeniem decyzji dot. kar). Widać ktoś zdążył skargi przeczytać...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-41-76.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet