DAJ CYNK

KE chce większego dzielenia częstotliwości

Q!

Wydarzenia

Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym zapowiada podjęcie działań mających na celu wspieranie efektywnego wykorzystywania częstotliwości radiowych w krajach członkowskich.

Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym zapowiada podjęcie działań mających na celu wspieranie efektywnego wykorzystywania częstotliwości radiowych w krajach członkowskich.

Działanie to podyktowane są gwałtownym wzrostem przepływu danych w sieciach telefonii komórkowych oraz sieciach Wi-Fi.

W wydanym komunikacie przeczytać można, że dzięki nowym technologiom możliwe jest współdzielenie widma radiowego przez kilku użytkowników - takich, jak np. dostawcy usług internetowych - lub wykorzystanie widma dostępnego np. między częstotliwościami telewizyjnymi do innych celów. Przepisy krajowe dotyczące widma często nie odzwierciedlają nowych możliwości technicznych i narażają użytkowników sieci telefonii komórkowej oraz sieci szerokopasmowej na ryzyko niskiej jakości usług w miarę wzrostu popytu, a także stanowią przeszkodę dla inwestycji podejmowanych w ramach jednolitego rynku na takich rynkach telekomunikacyjnych.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała, że widmo radiowe jest gospodarczym tlenem, korzysta z niego każda osoba prywatna i każdy podmiot gospodarczy. Jeśli zabraknie nam widma, sieci telefonii komórkowej i sieci szerokopasmowe nie będą funkcjonowały. Jest to nie do przyjęcia, musimy jak najefektywniej eksploatować te skąpe zasoby poprzez ich ponowne wykorzystywanie i tworzenie dla nich jednolitego rynku. Potrzebujemy jednolitego rynku widma w celu odzyskania światowego przewodnictwa w zakresie telefonii komórkowej i sektora danych, aby przyciągać więcej inwestycji z dziedziny badań naukowych i rozwoju.

W ramach nowego planu pierwszymi działaniami dotyczącymi polityki w zakresie widma radiowego Komisja ogłosiła wezwanie do:
wspierania przez organy regulacyjne innowacji w zakresie technologii bezprzewodowych poprzez monitorowanie i w miarę możliwości rozszerzanie harmonizacji na jednolitym rynku pasm widma, na które nie są wymagane pozwolenia radiowe (pasma nieobjęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia radiowego), za pomocą odpowiednich środków w ramach uprawnień na mocy decyzji o spektrum radiowym,
wzmacnianie konsekwentnego podejścia w zakresie regulacji na terenie całej UE na rzecz wspólnych praw do korzystania, gwarantujących zachęty inwestycyjne i stabilność prawa wszystkim użytkownikom (obecnym i przyszłym) wspólnie korzystającym z cennych zasobów widma.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: KE