Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Katolicka gazeta zaniepokojona wrzawą wokół iPhone'a

Katolicka gazeta zaniepokojona wrzawą wokół iPhone'a

WitekT 16 Września 2012 11:17

0 0

apple iphone 5Włoski katolicki dziennik Avvenire jest zaniepokojony gorączką, jaka towarzyszy zbliżającej się premierze iPhone'a 5. Według gazety, narodził się swoisty rasizm technologiczny, czyli dyskryminowanie tych, którzy nie mają najnowszych modeli.

Artykuł redakcyjny dziennika włoskiego Episkopatu, pióra profesor filozofii Chiary Giaccardi z katolickiego uniwersytetu w Mediolanie, przytaczają prasa i inne media zwracając uwagę na to, że jest w nim zawarty apel o pilną refleksję na temat gonitwy za nowinkami technicznymi.

Według autorki szaleństwo wokół najnowszego smartfona i - jak stwierdza odnosząc się do logo firmy Apple - symboliczna supremacja nadgryzionego jabłka prowadzą do nowych form nierówności oraz podziałów na tych, którzy mają iPhone'a i tych, którzy go nie posiadają. W rezultacie - dodaje - ten, kto nie może sobie pozwolić na nowy model cierpi, bo ma kompleks społecznej niższości.

Te same technologie, które uczyniły świat bardziej horyzontalnym grożą teraz tym, że przyniosą nowe napięcia- stwierdza prof. Giaccardi na łamach katolickiego dziennika.




Ponadto autorka odnotowała, że niespełna rok od śmierci "legendarnego" założyciela firmy Apple Steve'a Jobsa i premiery poprzedniego modelu , ten najnowszy przedstawia się jako największe wydarzenie w historii iPhone'a. Następnie stawia ona pytanie, czy kilka milimetrów i gramów mniej w nowym aparacie uzasadnia całą "wrzawę", jaka panuje obecnie, także w mediach. W opinii autorki artykułu oznacza to, że dziennikarze rozpowszechniający informacje o zaletach najnowszego urządzenia stają się ludźmi marketingu w służbie firm.

W zachwycie nad cudami cyfrowej technologii profesor filozofii widzi także rozbudzanie wiary w magię i nostalgię za nią, gdyż jej zdaniem najnowszy telefon dotykowy prezentuje się jako czarodziejską różdżkę, za dotknięciem której wszystko się zmienia.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 71
  • 1

    55. ~  2012-09-17 07:04:01  host: djv117.neoplus.adsl.tpnet.pl

    52, ty na pewno wiesz, co to jest laga?

  • 1

    56.  2012-09-17 08:24:03

    @55 nie, ale jest ateistą szydzącym z wiary a to automatycznie podnosi jego IQ o 50 punktów i sprawia, że jest nieomylny i zawsze ma racje. Miałem już z takimi do czynienia, dalsza dyskusja, nawet na tematy nie związane z religią jest bezcelowa.

  • 1

    57.  2012-09-17 08:46:26

    No cóż, bardzo pierwotne zachowania u ludzi od zarania w genach zostały... Zawsze ktoś kto ma coś "lepszego", "ładniejszego" itp. wyżej głowę podnosił. Tak mają dzisiejsi śmieszni faceci pokazujący się z laską u boku - zgrabją, cycatą, z dyplomem szkoły wyższej niejednokrotnie, ale z plewami albo i gnojem zamiast mózgu. Tak mają ci, którzy wyżej głowę trzymają jeżdżąc jakąś bryczką, mofdną w danej wsi - gdzieś jest to 15-lenia beemka, gdzieś to 20-letnie porsche, a gdzieś całkiem nowe i w garażu następne... Tak mają ci, którzy lubią wyjąć w tramwaju (jak to ostatnio mówił mój chrześniak studiujący w Łodzi - wujek, w tramwaju jak wracam ze szkoły wszyscy mają iPhoone'y!) gadżet, którego niektórzy tylko używać potrafią, ale nawet bez werbalnego szydzenia, sam taki pokaz pokazuje kto tu jest kimś a kto jest śmieciem... Żenujące, bo nie smutne ani śmieszne. No cóż... teraz iGadżet stał się przedłużeniem członka widać...

  • 0

    58.  2012-09-17 08:54:43

    A co do kościoła i gazet kościelnych... Niech przestaną w kościele w ogłoszeniach pooo..ooo...ooo...mszy wychwalać z nazwiska parafian, którzy szczególnie udzielają się w życiu kościelnym (nauczycieli plastyki za żłobek, paniom katechetkom za ustawienie dzieci do komunii, kwiaciarkom za kwiaty, biznesmenom za kasę, kościelnemu za bicie w dzwony) a zaczną parafianom dziękować za jakiekolwiek datki na tacę (nie tylko w czasie regułki mszalnej ale "od siebie", zamias narzekać, że jeszcze to mało - bo to jest dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. No ale hipokryzji Amerykanie się od kościoła uczyli chyba widać... No i nasuwa się pytanie - jak wydadzą na drogi iGadżet, to skąd wezma żeby na tacę położyć?

  • 1

    59. ~megarus  2012-09-17 09:03:37  host: 89-76-172-2.dynamic.chello.pl

    !!! BO GDY WYCHODZI NOWY IPHONE 5 TO WIEDZ ŻE COŚ SIĘ DZIEJE.....!!!!

  • 0

    60.  2012-09-17 09:05:55

    59. - co się dzieje? dokładnie to samo co się dzieje, kiedy wychgodzi nowy rodzaj chleba w "mojej" piekarni za rogiem ;-)

  • 0

    61. ~megarus  2012-09-17 10:15:15  host: 89-76-172-2.dynamic.chello.pl

    wlo

  • 0

    62. ~megarus  2012-09-17 10:16:35  host: 89-76-172-2.dynamic.chello.pl

    wlo to był żart, hehehe widzę że udany ;-) a jak nie wiesz o co chodzi to wpisz w goole "wiedz że coś się dzieje", myślę że kazanie tego księdza pasuje do tego artykułu ;-)

  • 0

    63. ~  2012-09-17 10:24:29  host: z47-01.opera-mini.net

    Wlo. U mnie, wczoraj, nie wychwalał parafian, a zachwalał , no, odsyłał parafian na fajsboka. BEZ KOMENTARZA! Qrde, no.. :-(

  • 0

    64.  2012-09-17 10:31:05

    A jak ktoś miał pod ręką iGadżet, mógł od razu sprawdzić co tam proboszcz pisze?

  • 0

    65. ~  2012-09-17 10:45:24  host: z47-01.opera-mini.net

    64 Namawiał do kontaktów i społeczności. Przylazł nowy i chce błysnąć nowoczesnością... Ehh :-(

  • 0

    66. ~  2012-09-17 12:42:50  host: adac179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja z rozbawieniem obserwuję spojrzenia, które jednoznacznie oceniają mojego Samsunga za 60 zł. Nie widzę sensu w ściganiu się na telefony, fury, laski, chaty itd. Szkoda czasu i życia na takie pierdoły.

  • 0

    67. ~  2012-09-17 12:46:36  host: adac179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A wykluczenia zawsze były. Chociażby ubiór czyli np. dżinsy z Pewexu lub bezpośrednio z zagranicy. Chodzenie w markowych podróbach to to samo. Zresztą pamiętam czasy kartek kiedy to do kościoła po dary przyjeżdzali wypasionymi furami, a ci biedni i uczciwi wstydzili się chodzić. Taki świat, tacy ludzie.

  • 0

    68. ~wewewe  2012-09-17 13:38:52  host: 87-205-223-85.adsl.inetia.pl

    ulala... jak ktoś jest z nami to jest cacy a ateistow na stos, ale jak mamy nierowności w technologii i brak zainteresowania 'czarno-bialym swiatkiem' to to już jest najgorsze zlo...

  • 0

    69. ~Alcatel oneTouch  2012-09-18 02:17:22  host: 77-255-47-202.adsl.inetia.pl

    Krótko - artykuł napisany z głową - jest tak jak opisali to Włosi.

  • -1

    70. ~Obserwator_911  2012-09-19 12:44:28  host: 77-252-243-58.ip.netia.com.pl

    A jak (w imię wiary/Boga) palono ludzi niewierzących na stosach i oskarżano o uprawianie czarnej magii, to było ok? Jak palono/chciano palić na stosach astrologów i innych naukowców/wynalazców za swoje teorie i odkrycia, to było ok? A jak obecnie wytyka się palcem ludzi niewierzących to jest ku...chnia ok?

  • 0

    71. ~taka prawda  2012-09-25 00:09:35  host: aanc208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Maniiiek: Z wiary nie można szydzić gdyż ona już się dawno sama ośmieszyła.

  • 0

    72.  2012-09-25 16:24:51

    A ja nie mam Iphona 5 i nie czuję się społecznie wykluczony :-)

  • 0

    73. ~  2012-09-25 17:08:39  host: z23-16.opera-mini.net

    72. Olek, ja Ci kupię ajfona, to się wtedy możesz poczuć wykluczony ;-D

  • 0

    74. ~TRC  2012-09-25 18:19:20  host: 91-231-53-130.holicon.pl

    Przecież już od dawna Applefani wyglądają jak sekta, artykuł jednak na czasie.

Dodaj swoją opinię