DAJ CYNK

Kaspersky o cyberzagrożeniach w 2014 r.

sirmark

Rozrywka

Kaspersky Lab podsumował krajobraz cyberzagrożeń w kończącym się 2014 roku. Odnotowano znaczny wzrost liczby ataków z użyciem szkodliwego oprogramowania na komputery użytkowników i urządzenia mobilne, ewolucję zagrożeń finansowych oraz zmiany w metodach stosowanych przez cyberprzestępców w atakach na użytkowników online.

Kaspersky Lab podsumował krajobraz cyberzagrożeń w kończącym się 2014 roku. Odnotowano znaczny wzrost liczby ataków z użyciem szkodliwego oprogramowania na komputery użytkowników i urządzenia mobilne, ewolucję zagrożeń finansowych oraz zmiany w metodach stosowanych przez cyberprzestępców w atakach na użytkowników online.

Na podstawie swoich statystyk specjaliści z Kaspersky Lab określili najważniejsze dane liczbowe dla 2014 r.:

  • Produkty antywirusowe firmy zablokowały 6,2 mld ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania na komputery oraz urządzenia mobilne użytkowników - o jeden miliard więcej niż w 2013 r.
  • 38% komputerów użytkowników było celem co najmniej jednego ataku online na przestrzeni roku.
  • 44% ataków online zneutralizowanych przez produkty firmy zostało przeprowadzonych przy użyciu szkodliwych zasobów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych (27,5% wszystkich ataków) oraz Niemczech (16,6%). Na trzecim miejscu znalazła się Holandia (13,4%).
  • Próby kradzieży pieniędzy za pośrednictwem dostępu online do kont bankowych zostały zablokowane na niemal 2 mln komputerów użytkowników.
  • Na całym świecie produkty firmy chroniły użytkowników przed średnio 3,9 mln ataków internetowych dziennie.
  • Technologie Kaspersky Lab służące do ochrony przed zagrożeniami sieciowymi wykryły ponad 123 mln unikatowych szkodliwych obiektów: 74% z nich zostało zidentyfikowanych w szkodliwych adresach URL.
  • Produkty firmy zablokowały łącznie 3,7 mln prób zainfekowania komputerów z systemem OS X firmy Apple.
  • W analizowanym roku każdy użytkownik komputera Mac zetknął się średnio z 9 cyberzagrożeniami.
  • Produkty firmy zablokowały 1,4 mln ataków na urządzenia z systemem Android - czterokrotnie więcej niż w 2013 r.

Kaspersky Lab podał także statystyki dotyczące zagrożeń mobilnych:
  • Wykryto 295,5 tys. nowych mobilnych szkodliwych programów - niemal trzykrotnie więcej niż w 2013 r.
  • Spośród nowych wykrytych zagrożeń mobilnych 12,1 tys. to trojany bankowe - dziewięciokrotnie więcej niż w ubiegłym roku.
  • 53% ataków wykorzystywało trojany mobilne, których celem były pieniądze użytkowników (trojany SMS, trojany bankowe).
  • 19% użytkowników systemu Android natrafiło na zagrożenie mobilne co najmniej jeden raz w ciągu roku.
  • Ataki wykorzystujące mobilne szkodliwe oprogramowanie zostały odnotowane w ponad 200 krajach na świecie.

Rok 2011 był tym, w którym mobilne szkodliwe oprogramowanie zaczęło wypływać na powierzchnię, zwłaszcza dla urządzeń z systemem Android. W 2012 r. szkodniki te rozwijały się, a rok później osiągnęły dojrzałość. Z kolei w 2014 r. mobilne szkodliwe oprogramowanie miało aspekt finansowy: liczba mobilnych trojanów bankowych była 9-krotnie większa niż rok wcześniej - powiedział Roman Unuchek, straszy analityk mobilnego szkodliwego oprogramowania w Kaspersky Lab.

Oszuści specjalizujący się w mobilnym szkodliwym oprogramowaniu finansowym są prawdopodobnie inspirowani przez swoich doświadczonych "kolegów", którzy od lat kradną pieniądze użytkowników komputerów. Najszerzej rozpowszechnionym trojanem bankowym pozostaje ZeuS, z kolei na drugim i trzecim miejscu plasują się odpowiednio ChePro oraz Lohmys. Trzy czwarte ataków, których celem były pieniądze użytkowników, zostało przeprowadzonych przy użyciu szkodliwego oprogramowania bankowego, nie są to jednak jedyne zagrożenia finansowe. Drugim pod względem popularności zagrożeniem bankowym (14%) była kradzież portfeli Bitcoin. Oprogramowanie do wydobywania bitcoinów (10%) to kolejne zagrożenie związane z tą kryptowalutą. Wykorzystuje ono zasoby komputerowe w celu generowania bitmonet.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Kaspersky Lab