Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości "Karta równoważności" nie zadowala UKE

"Karta równoważności" nie zadowala UKE

WitekT 20 Kwietnia 2009 17:13

0 0

Telekomunikacja Polska przedstawiła swój własny plan poprawy współpracy z operatorami alternatywnymi. Karta równoważności dostępu ma być odpowiedzią na proponowany przez UKE podział. Jednak propozycja TP nie przypadła do gustu Urzędowi - pisze Gazeta Wyborcza.

Szerzej o propozycji TP pisaliśmy w felietonie Zaufać? Uf, uf…

Anna Streżyńska, prezes UKE, dokument wciąż czyta, ale poznała już dość, by powiedzieć, że jest trochę zawiedziona.

Brakuje pogłębionych szczegółowych rozwiązań. To tylko opis koncepcji. Karta wygląda tak, jakby sporządzono ją po to, by zyskać na czasie - mówi Streżyńska.

Zdaniem Streżyńskiej jest jednak za wcześnie, by odpowiadać na pytanie: Karta czy separacja.

Nie jestem ortodoksyjnie nastawiona do separacji TP. Nie mam ambicji przejścia do historii jako regulator, który dokonał podziału TP - mówi Streżyńska.




Streżyńskiej nie podoba się m.in. to, że "chińskie mury" byłyby kontrolowane za pomocą audytów wewnętrznych, a nie przez regulatora. Urząd podkreśla, że w Karcie brakuje również zapisu o odrębnym zarządzie dla części hurtowej oraz takim systemie motywacyjnym dla pracowników, który mobilizowałby do jak najlepszego sprzedawania usług.

Karta, zdaniem Streżyńskiej, nie wprowadza też oddzielnych raportów finansowych, które pokazałyby, w jaki sposób ta jednostka zarabia na siebie. W Karcie nie ma też zapisu o rozdzieleniu systemów informatycznych części hurtowej i detalicznej, co - jej zdaniem - nie zapewni szczelności części infrastrukturalnej.

Rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński odpowiada, że zarzut, iż skuteczność "chińskich murów" nie będzie podlegać odpowiedniej kontroli, jest chybiony, bo Karta przewiduje mechanizmy kontroli zaczerpnięte z doświadczeń innych krajów, np. audyt dokonywany przez niezależne firmy zewnętrzne.

TP ostrzega też przed rozdzielaniem systemów informatycznych jako zbyt kosztownym rozwiązaniu. Jak mówi Jabczyński, z doświadczeń podziału British Telecom wynika, że rozdzielenie systemów informatycznych można ocenić z perspektywy czasu jako operację, która nie była konieczna, a przyniosła duże koszty. Te wnioski uwzględnia realizowany obecnie projekt podziału Telecom New Zealand.

Karta, jak twierdzi Jabczyński, nie przewiduje powołania osobnego zarządu dla części hurtowej, ponieważ nie tworzy się nowej spółki. Przewidziane jest za to wprowadzenie odrębnego systemu motywacyjnego dla pracowników zaangażowanych w obsługę klientów hurtowych.

Obie strony, jak deklarują, chcą dalej o Karcie i zmianach w niej rozmawiać. Ostateczna decyzja w sprawie podziału ma zapaść jesienią.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~ukenamuniu  2009-04-20 20:57:28  host: 86-59-n1.aster.pl

    Co Pani na zdjęciach taka zadumana? Czekam na info o postępowaniu antymonopolowym KE. To dopiero będą wywiady.

  • 0

    11. ~lizardsky  2009-04-20 20:58:34  host: aqy244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie to że się czepiam ale w tytule jest rażący ort (zadowala).

  • 0

    12. ~lizardsky  2009-04-20 21:00:59  host: aqy244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tzn. zadowala powinno być.

  • 0

    13. ~noved  2009-04-20 21:08:14  host: chello089077042082.chello.pl

    @heniek Nawet jeśli zostałoby jej do przeczytania dwie llinijki to nie powinna wydawą osądów, chodzi o zasadę. Bo teraz nie doczytała dwoch linijek, następnym razem nie przeczyta strony (z innego dokumentu), rozdziału, a na koniec wystrczy jej (jakiemukolwiek urzędnikowi) lektura strony tytułowej...

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2009-04-20 21:10:30  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~lizardsky: bo zadowolić można kobietę a nie UKE.

  • 0

    15.  2009-04-20 21:17:55

    noved: specjalnie dałem z końca artykułu w GazWybie na początek u mnie akapit o tym, że "za wcześnie decydować czy będzie to podział, czy karta". Więc?

  • 0

    16. ~seidhe  2009-04-20 21:18:01  host: host-81-190-231-104.wroclaw.mm.pl

    noved: jak przekladajac na programowanie - nie musisz czytac calej dokumentacji biblioteki, zeby stwierdzic, ze interesujaca Cie klasy sa niewystarczajace do Twoich potrzeb... tak samo IMHO moze sie wypowiedziec na temat konkretnych zalozen z ktorymi sie juz zapoznala...

  • 0

    17.  2009-04-20 21:18:27

    lizardsky: ups, poprawione, dzięki! :-)

  • 0

    18. ~dzetex  2009-04-20 21:29:04  host: 106-pra-4.acn.waw.pl

    heheh panie Witku wiosna prawda:):):) zdarza sie kazdemu hehe:)

  • 0

    19. ~noved  2009-04-20 21:34:37  host: chello089077042082.chello.pl

    @ WitekT Ok, masz rację jest takie sformułowanie, ale wcześniejszy akapit według mnie pokazuje pewien tok rozumowania. Poza tym wydaję się na tym regulator jest tu swojego rodzaju arbitrem, sędzią. A nie chcielibyśmy, by sędzia nie czytał całości akt sprawy w której ma orzekać. I jest chyba niepisaną regułą że w sprawach w których orzeka sędziowie sie nie wypowiadają?

  • 0

    20. ~heniek  2009-04-20 21:38:25  host: apn-77-115-69-152.gprs.plus.pl

    noved: po czym wnioskujesz? W taki sposób sam podchodzisz do pracy zawodowej? Lektur szkolnych? Równie dobrze można powiedzieć, że przy następnej koncepcji TP będzie roztaczała jeszcze bardziej mgliste wizje. Bo w bajaniu to oni są nieźli :)

  • 0

    21.  2009-04-20 21:41:46

    noved: złe porównanie. A gdzie jest oskarżyciel? Materiał dostarcza jej TP i to Streżyńska ocenia, czy jest on ok czy nie... Czy jeżeli publicznie o tym nie powie to znaczy, że nie ma takiego zdania?

  • 0

    22. ~ukenamuniu  2009-04-20 21:43:10  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~heniek: podaj linka do EoA na dowód, że chociaż luknąłeś.

  • 0

    23. ~~heniek  2009-04-20 21:50:08  host: apn-77-115-69-152.gprs.plus.pl

    ukenamuniu: nie czuję takiej potrzeby by ci cokolwiek udowadniać.

  • 0

    24. ~ukenamuniu  2009-04-20 22:06:46  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~heniek: OK przyjmuję, ale różni tu piszą nie mając pojęcia o czym.

  • 0

    25. ~  2009-04-20 22:15:19  host: 86-59-n1.aster.pl

    http://biuroprasowe.tp.pl/prf/116882/130210/karta-rownowaznosci. pdf

  • 0

    26. ~tp  2009-04-20 22:35:59  host: ds80-237-152-53.dedicated.hosteurope.de

    Jeżeli UKE tak przebiera nogami aby podzielić TP to niech przeprowadzi niezbędne zmiany w prawie aby nikt podziału nie zakwestionował i niech to zrobi. Skoro obecna polityka UKE i kontr polityka TP doprowadziła do kompletnego zatrzymania inwestycji to nie ma rady coś z tym trzeba zrobić. Podział TP ma sens tylko wtedy jeżeli UKE uzna audyt kosztowy i nie spróbuje części hurtowej narzucić absurdalnych cen nie gwarantujących rozwoju. To co teraz obecny zarząd TP wyprawia z siecią a UKE wyczynia z narzucaniem stawek woła o pomstę do nieba- gorzej nie będzie, po prostu za pare lat wszystko się rozsypie. A Witucki uda się na kolejne abitne stanowisko :))) a AS pewnie zostanie prezesem centrum nawiedzonych w telekomunikacji jakiegoś tam: a my zostaniemy z tym szajsem. Jeżeli przesadzam - czy któryś z byłych prezesów TP zrobił kariere na rynku telekom ???. Tak więc do dzieła UKE. A co do informatyki to za odpowiednie pieniądze mogę łatwo udowodnić, że wcale nie trzeba tak znowu rozdzielać systemów informatycznych bo te które służą utrzymaniu sieci i tak są póki co gdzie trzeba. No ale co się stanie z badaczami PS , tymi tabunami dyrektorów i specjalistów od czegoś tam ??? I tu jest ból bo wtedy wyjdzie ile tak na prawdę kosztuje utrzymanie i rozwój sieci i może byc szok ile kasy wędruje nad Sekwanę bo wtedy za rebranding zapłąci nie część infrastrukturalna tylko część sprzedażowa :)) i to było by miła - zobaczyć miny menago od wciskania kitu - bezcenne

  • 0

    27. ~Józiek z gór  2009-04-21 00:06:12  host: ip-94-42-15-106.multimo.gtsenergis.pl

    Witam 26. Wydaje mi się (a mam jakieś podstwawy bo czytałem troszkę o rodzieleniu BT), że nie będzie potrzeby narzucenia części hurtowej jakiekolwiek cen z urzędu. Istotne jest to, aby między spółkami nie było możliwośći wzajemnego dofinansowywania czy subsydiowania.

  • 0

    28. ~jj  2009-05-05 09:52:01  host: 195.136.20.133

    Trzeba to całe dziadostwo podzielić i zbudować na gruzach nową jakość

  • 0