Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kara za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej

Kara za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej

sirmark 15 Sierpnia 2008 11:10

0 0

UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę pieniężną w wysokości 50 tys. zł za naruszenie przepisów Prawa telekomunikacyjnego określających zasady dozwolonego przetwarzania danych abonenta.

W wyniku przeprowadzonego przez UKE postępowania administracyjnego ustalono, iż Telekomunikacja Polska bezprawnie przetwarzała dane abonenta objęte tajemnicą telekomunikacyjną. Przetwarzanie to dotyczyło następujących danych: imienia i nazwiska abonenta oraz adresu zamieszkania i zostało dokonane poprzez zamieszczenie tych danych (udostępnienie ich publicznie) w spisach abonentów. Przetwarzanie to nastąpiło jednocześnie z naruszeniem art. 169 ust. 3 Prawa Telekomunikacyjnego, tj. bez uzyskania zgody abonenta na to przetwarzanie.




Prawo Telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu.

Wysokość nałożonej kary uwzględnia okoliczność, iż naruszenie miało jednostkowy charakter, przy jednoczesnym jednak uwzględnieniu faktu, że jest to kolejna kara pieniężna nakładana przez UKE na TP za brak przestrzegania wskazanych wyżej przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~Alek  2008-08-15 11:30:56  host: zeus.tvtom.pl

    50 tys. zł? Co to za kara? TP przetwarzała dane abonenta i z tego miała większe zyski więc te 50 tys. wliczą sobie w koszty.

  • 0

    2.  2008-08-15 11:43:34

    Jasne... Miliard miała z tego jednego abonenta...

  • 0

    3. ~mirekb  2008-08-15 11:51:52  host: apn-77-114-67-13.gprs.plus.pl

    tp.łączy nas coraz więcej.dane osobowe będą coraz bardziej istotnym elementem e-marketingu,jednoznaczna identyfikacja i sprofilowanie klienta czyli minimalizacja nakladow na reklame.wogole uwazam ze GIODO za słabo o nas,konsumentow dba,podobnie jak UOKIK w zakresie ochrony/prawidlowego przetwarzania danych osobowych

  • 0

    4. ~ukenamuniu  2008-08-15 12:08:40  host: 86-59-n1.aster.pl

    Już się wypisałem pod id=12213

  • 0

    5. ~lukas  2008-08-15 12:59:01  host: doj53.neoplus.adsl.tpnet.pl

    niech jeszcze dobiora sie do lukas banku tylko ze tu beda mieli troche gorzej bo to powiazania calej sitwy bylych i obecnych prezesow , ktorzy wpadli na genialny pomysl jak rznac nieswiadomych i oskubac ich na pare zl

  • 0

    6. ~guregori  2008-08-15 13:20:45  host: akl2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A co z odszkodowaniem dla poszkodowanego???

  • 0

    7. ~get  2008-08-15 13:36:17  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    piokuk - na prawdę uważasz że TP zrobiła to z jednym abonentem ? nawet w artykule napisane jest że to już któraś kara za to samo !

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-08-15 18:05:02  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~get: nie "któraś", tylko druga. Poprzednia równo rok temu. Dotyczyła abonenta (pracownika Netii), który miał zastrzeżony numer TP a był w Biurze Numerów TP. Chyba nawet skargę z UKE wycofał, ale UKE i tak karę przywalił.

  • 0

    9. ~to_przesada  2008-08-15 23:53:23  host: abcw17.neoplus.adsl.tpnet.pl

    50 tys za taką bzdurę ???. Już UKE straciło do końca poczucie proporcji, bez przerwy dzwonią do mnie jakieś firmy i banki i skąd one maja moje dane ???. Już widzę jak dzielny prokurator wdraża śledztwo !!!

  • 0

    10.  2008-08-16 00:03:55

    9#, mam ten sam problem, co 2-4 dni dzwonią do mojego taty różne firmy medyczne, był w szpitalu i po tym wydarzeniu nagle rozdzwoniły się... co można z takim fantem zrobić, ktoś się może orientuje?

  • 0

    11.  2008-08-16 00:25:08

    W artykule jest mowa a abonencie i z jego tektu wynika, że kara odnosi się do nieprzestrzegania prawa wobec jednego abonenta... Czyli co? 1000 takich przypadków i 50000000 kary? Bez sensu. A co do odszkodowania - nie ma odszkodowania za darmo. Niech wykaże wysokość poniesionej szkody i się procesuje. Z deliktu pewnie.

  • 0

    12.  2008-08-16 01:09:12

    Wg mnie to powinno sie zmienic przepisy. Gdyby byly inne, to rowniez UKE odpowiedzialby za upublicznianie danych osobowych przedsiebiorcow telekomunikacyjnych. W tym kraju najlepiej dzialac w szarej strefie, bo nie dosc, ze podatkow nie trzeba placic, to jest sie wowczas anonimowym... Jak masz REGON, to we wszystkich instytucjach bez zadnych ale widnieje Twoj NIP i pelne dane adresowe. UKE tez upublicznia Marte, co mi sie wcale nie podoba, bo ja sie tam nie prosilem :/

  • 0

    13. ~Chrome_TP  2008-08-16 09:08:03  host: 212.160.172.70

    Min dlatego są takie trudności z książkami tel oraz ew publicznymi spisami numerów tel stacjonarnych i komórkowych - jedna taka pierdoła i już rzekomo wielkie halo - czyli dla przedsiębiorstwa szkoda zachodu :P Mi się raczej wydaje że to jakiś rodzaj drobnej riposty za to że TP doprowadziło do tego iż UKE ma się zająć oceną rynków, bo zapadł wyrok sądowy, że się opierdzielali w tej materii a stwierdzneie, że jest to przypadek trudny to żadne tłumaczenie :>

  • 0

    14. ~get  2008-08-16 11:33:03  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    piokuk - "Czyli co? 1000 takich przypadków i 50000000 kary?" dokładnie ! a widzisz jakiś powód żeby było inaczej ? "nie ma odszkodowania za darmo. Niech wykaże wysokość poniesionej szkody" a jak wykazać finansowo straty moralne ?? oooo przepraszam, żyjemy w Polsce, kraju bezprawia, gdzie za straty moralne nie można dostać odszkodowania, oczywiście według polskich post-PRL-owskich sądów...

  • 0

    15. ~get  2008-08-16 11:37:14  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    emperius - "UKE odpowiedzialby za upublicznianie danych osobowych przedsiebiorcow telekomunikacyjnych." to ci się udało :DDD te dane powinny być upubliczniane, żeby było wiadomo czy ma się do czynienia z oszustem, czy z uczciwą firmą, a wiesz - nikt nikogo do biznesu nie zmusza, przeszkadza ci że są upubliczniane - zamknij firmę, co do ludzi prywatnych jest inna sytuacja - bo co ? - zlikwidujesz siebie ? ;D a do takich co działają w szarej strefie to powinna wchodzić policja skarbowa w kominiarkach i zamykać firmę prowadzoną przez PRZESTĘPCÓW !

  • 0

    16. ~get  2008-08-16 11:38:44  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    a poza tym kara jest dosyć niska, jak na takie przewinienie, wg. mnie jeżeli to się powtórzy to za następnego kara powinna być już 500tys.

  • 0

    17.  2008-08-16 17:38:58

    chrońcie dane, chrońcie... tylko nie miejcie pretensji, ze nikt wam nie chce podać numeru telefonu do kumpla albo do rodziny w Pcimiu ;-)

  • 0

    18. ~ukenamuniu  2008-08-16 21:09:18  host: 86-59-n1.aster.pl

    get: zachęć tych, których dane zostały opublikowane w spisie abonentów, lub biurze numerów (pomimo braku zgody, lub zastrzeżenia numeru), by składali donosy do UKE na uke@uke.gov.pl - nie zapominając, rzecz jasna, podać UKE swoje dane osobowe. Ciekawe jest to, ze UKE nie powinien wszczynać "postępowania administracyjnego" na podstawie donosu, a wszczyna..

  • 0

    19.  2008-08-17 22:56:16

    Żaden urząd nie powinien bawić się w niepodpisane donosy, ale wszystkie urzędy to robią. Mają wykrywalność na poziomie 90% i jest fajnie. Te brakujące 10% wykrywalności po donosie "szwagra" to spartolone roboty. Urzędnicy nawet po dokładnym donosie potrafią spieprzyć sprawę:)

  • 0

    20.  2008-08-25 12:41:46

    Piokuk, nie przesadzaj! może nie należą się kokosy dla poszkodowanego, ale ma wartość, choć nie wszystko ma prosty wymiar księgowy - np. na ile oceniasz Swój honor? aha... sam widzisz. Natomiast czy to był jeden poszkodowany, czy dwóch - uważam że więcej, lecz ilu poskarżyło się, ilu wie że wypłynęli pomimo braku zgody? Zapewne wiesz jakie jest łapówkarstwo w Polsce, a ilu masz łąpówkarzy (w statystykach)ukaranych? Niby nie ma łapówkarstwa?! a taki Mirosław G teraz wybiela się kosztem zagalopowanej wypowiedzi Ziobry. Eh, nieprzyjemnie bywa w naszym kraju:(

Dodaj swoją opinię