Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kara za brak zapowiedzi do ponownego rozpatrzenia przez SOKiK

Kara za brak zapowiedzi do ponownego rozpatrzenia przez SOKiK

sirmark 24 Kwietnia 2008 17:32

0 0

24. kwietnia odbyła się rozprawa przed Sądem Apelacyjnym na skutek apelacji Prezesa UKE od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 21 marca 2007 r. uchylającego decyzję Prezesa UKE z dnia 27 lipca 2006 r. o nałożeniu na Telekomunikację Polską 1 mln kary za brak realizacji obowiązku informowania użytkownika końcowego sieci stacjonarnej, korzystającego z usług o podwyższonej opłacie, przed rozpoczęciem naliczania opłat, o cenie jednostki rozliczeniowej połączenia do numeru danej usługi.

Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ponownego rozpoznania.

Sąd Apelacyjny podzielił apelację Prezesa UKE w części dotyczącej zarzutu naruszenia prawa materialnego. Zdaniem sądu, Sąd I Instancji nie rozpoznał istoty sprawy, albowiem wadliwie przyjął, iż art. 209 ust 1 pkt 4 Prawa telekomunikacyjnego uzależnia nałożenie kary pieniężnej wyłącznie od koncepcji winy. W ocenie Sądu Apelacyjnego powołany przepis uzależnia jedynie możliwość założenia kary od samego faktu bezprawnego zachowania.
Sąd wskazał również, że nie można podzielić poglądu, prezentowanego przez TP, iż przepis art. 64 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego jest niejasny i po stronie TP brak było ekonomicznej i fizycznej możliwość wykonania nałożonych w ustawie obowiązków. Sąd stwierdził, iż nie znajduje uzasadnienia zaniechanie przez okres prawie 20 miesięcy od dnia wejścia w życie Prawa telekomunikacyjnego, wykonania ustawowego obowiązku informowania użytkownika końcowego o podwyższonej opłacie przed rozpoczęciem naliczania opłat. Zdaniem Sądu TP dysponuje ekonomicznymi i faktycznymi środkami pozwalającymi na wdrożenie nałożonych na Spółkę przez ustawę obowiązków.

Sąd Apelacyjny stwierdził, iż Sąd I instancji rozpoznając sprawę nie wziął pod uwagę wszystkich zarzutów TP zawartych w odwołaniu ograniczając się tylko do badania czy zachodzą przesłanki zawinienia.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-153-90.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet