Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kara dla TP - oficjalny komunikat UKE

Kara dla TP - oficjalny komunikat UKE

WitekT 21 Lutego 2007 20:40

0 0

21. lutego Prezes UKE nałożył na Telekomunikację Polską karę pieniężną w wysokości 338,97 mln zł - czyli w maksymalnej możliwej wysokości 3% zeszłorocznych przychodów.

Zdaniem UKE, TP nie wypełniła następujących obowiązków:
obowiązku regulacyjnego w zakresie przedstawienia Prezesowi UKE do zatwierdzenia Cennika usługi neostrada tp oraz Regulaminu świadczenia usługi neostrada tp, obowiązujących od 15. lutego 2007 roku, które to dokumenty w swoich postanowieniach obejmują w szczególności opłatę za usługę utrzymania łącza tp,
obowiązku regulacyjnego w zakresie określenia ceny usługi utrzymania łącza tp na podstawie kosztów jej świadczenia oraz wymagań dotyczących ustalenia ceny za tę usługę, o których mowa w art. 61 ust. 2 ustawy Prawo telekomunikacyjne, tj. wymogu stosowania przejrzystych, obiektywnych i niedyskryminujących kryteriów ustalenia ceny usługi utrzymania łącza tp.

W związku z dokonaniem przez TP rozdzielenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu neostrada tp od usług telefonicznych dostępnych w publicznej sieci telefonicznej, Spółka poczyniła określone zmiany w dokumentach, określających nowe warunki świadczenia usługi neostrada tp. W szczególności, w Cenniku usługi neostrada tp, obowiązującym od 15. lutego 2007 roku, TP wprowadziła dodatkową opłatę za usługę utrzymania łącza tp na poziomie 36,60 zł brutto.

Zmiana cennika i regulaminu odnosząca się w swoich postanowieniach do przedmiotowej opłaty nie była przedmiotem przedłożenia do zatwierdzenia Prezesa UKE, pomimo spoczywającego na Spółce w tym zakresie obowiązku.

Opłata za utrzymanie łącza tp jest elementem regulowanym przez Prezesa UKE - stanowi bowiem element wspólny dla usługi neostrada tp i abonamentu za usługi telefoniczne, który obok samej usługi przyłączenia, zapewnia możliwość świadczenia w szczególności właśnie takich usług, jak usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu neostrada tp, czy wąskopasmowa usługa telefoniczna. W związku z czym jej wysokość nie może być ustalana w oparciu o dowolnie przyjęte przez TP kryteria, wręcz przeciwnie przedmiotowa opłata powinna być oparta na kosztach oraz z zachowaniem ustawowego kryterium przejrzystości, obiektywności i niedyskryminacji jej ustalenia.
Tymczasem, jak wynika z przeanalizowanego przez Prezesa UKE materiału dowodowego, zebranego w ramach postępowania, przyjęte przez TP kryteria ustalenia opłaty za utrzymanie łącza tp w wysokości 36,60 zł brutto okazały się zupełnie nieuzasadnione. Przedstawione przez Operatora niespójne dane kosztowe w przedmiocie usługi utrzymania łącza tp, świadczy o nie wypełnieniu przez Spółkę ciążącego na niej obowiązku określenia ceny za tę usługę na podstawie kosztów jej świadczenia.

Ponadto, zastosowane przez TP w przypadku ustalania opłaty za usługę utrzymania łącza tp kryteria nie stanowią realizacji ciążących na Operatorze ustawowych obowiązków w tym zakresie, co wiąże się z określonego rodzaju konsekwencjami:
takie działanie Operatora zmierza w kierunku zniechęcenia abonentów do skorzystania z usługi neostrada tp bez równoczesnego korzystania z usług telefonicznych, stanowiąc tego typu ofertę zniechęcającą/niekorzystną dla klienta,
przyjęte przez Spółkę kryteria ustalenia ceny za utrzymanie łącza tp przyczynią się do powstania bariery w korzystaniu z usługi nie powiązanej z abonamentem.

Przedmiotowa kara ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której TP każdorazowo będzie wypełniała ciążące na niej i wynikające bezpośrednio z Ustawy lub odpowiednich decyzji regulacyjnych, obowiązki.

Nałożona kara pieniężna stanowi dochód budżetu państwa.

Od decyzji Prezesa UKE o nałożeniu kary TP przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, składane za pośrednictwem Prezesa UKE, w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~  2007-02-21 20:43:18  host: 193.19.165.39.osk.enformatic.pl

  brawo

 • 0

  2. ~adas  2007-02-21 22:27:50  host: cwx82.internetdsl.tpnet.pl

  I ciekawe co na to Grazyna Piotrowska Oliwa - czyli glowny spec w TP od regulacji...kolejny blaad tej pani..

 • 0

  3. ~  2007-02-21 22:36:26  host: acei117.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Yes,yes,yes.....

 • 0

  4.  2007-02-21 22:37:57

  adas: pewnie jutro da pokazowy koncert o 11 - konferencja jest na Twardej. :)

 • 0

  5. ~mirekb  2007-02-21 22:46:29  host: apn-100-190.gprsbal.plusgsm.pl

  pięknie..

 • 0

  6. ~Adam  2007-02-21 23:25:17  host: gbw10.internetdsl.tpnet.pl

  do fitmy TP: klienci wciąż czekają na możliwość instalacji neostrady na abonamencie socjalnym, niestety w innym wypadku będą niejako zmuszeni do skorzystania z ofert konkurencji :)

 • 0

  7. ~Stafan  2007-02-22 22:07:52  host: agh226.internetdsl.tpnet.pl

  Ta kare to sam prezio zaplaci mn. z tych ponad 5 milionow odprawy co wyprowadzil z tepsy czy my - Klienci?

 • 0

  8. ~nigger  2007-02-22 23:20:50  host: 217.153.142.138

  Stefciu - TP nie zaplaci bo kara jest absurdalna. A jak zaplaci to z pieniedzy klientow, bo z czyich niby?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-71-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet