Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kara 18 tys. euro za nagranie lekcji telefonem komórkowym

Kara 18 tys. euro za nagranie lekcji telefonem komórkowym

WitekT 13 Października 2007 11:07

0 0

Kara w wysokości 18 tys. euro grozi uczniowi technikum z Imperii na północy Włoch za to, że nagrał swym telefonem komórkowym lekcję. Policję wezwał dyrektor szkoły, który dowiedziawszy się od nauczycielki o nagraniu jej wykładu uznał, że uczeń złamał ustawę o ochronie prywatności.

To bezprecedensowe wydarzenie jest jednym z najbardziej gorąco dyskutowanych tematów we Włoszech. Policjanci przyznali, że nigdy wcześniej nie spotkali się z taką sytuacją. Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zarekwirowali nagrania z telefonu. Jak wyjaśnili, podstawą uzasadnienia kary jest to, że uczeń nie poprosił o zgodę na rejestrację lekcji, przez co naruszył prywatność nauczycielki oraz pozostałych uczniów w klasie.




Maurizio Masciopinto, szef pionu dochodzeniowego policji pocztowej, która zajmuje się tym przypadkiem, podkreślił, że otwiera on drogę prawną w celu zapobiegania masowemu zjawisku rozpowszechniania, między innymi w Internecie, nagrań i filmów zarejestrowanych bez zgody występujących w nich osób.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13. ~stom  2007-10-13 16:14:13  host: cnet-u-250-118.petrus.pl

    Ale tu chodzi nie o fotkę z lekcji tylko nagranie wykładu ! Za wykład nauczyciel bierze pieniądze i nie życzy sobie rozpowszechniania go. Czy np. adwokat chciałby żebym nagrał go jak udziela mi porady prawnej i żebym ja to udostępniał innym ? Myślę że nie. to zwyczajne złodziejstwo.

  • 0

    14. ~cromo  2007-10-13 16:19:16  host: klej.net

    13. A wziales pod uwage fakt, ze wyklady sa zazwyczaj otwarte i wejsc moze na nie kazdy, nawet z ulicy? Porownanie do adwokata jest chybione.

  • 0

    15. ~przemo  2007-10-13 16:34:17  host: 116.93.classcom.pl

    #14: A na film do kina też każdy może sobie pójść jak sobie bilet kupi a czasami nawet jest wstęp za darmo. Natomiast nagrywać własną kamerką wyświetlanego filmu już nie można. Widzisz zależność?

  • 0

    16. ~abc  2007-10-13 17:28:14  host: eeg4.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > issa 3. Jest pewna ale zasadnicza różnica: na nagrywanie przechodniów na ulicy nie potrzeba ich zgody, ponieważ te nagrania nie są później upubliczniane więc nie naruszają przepisów ochrony wizerunku. Gdyby z takiego nagrania np. wycięto kawałek i umieszczono w reklamie to wtedy idziesz do sądu i wygrywasz; przynajmniej tak to powinno się skończyć.

  • 0

    17.  2007-10-13 17:30:31

    i tak sprawa zostania umożona... wielki temat tylko.

  • 0

    18.  2007-10-13 20:33:04

    ***16 - zalozmy , ze ten chlopak zrobil video nagranie. Zamazuje twarz i znieksztalca glos , ktory jest jednak zupelnie zrozumialy , tak jak to robi chocby ekipa TVN Turbo "Uwaga pirat" (ktora zarabia na reklamach zwiazanych z tym programem). I co wtedy?

  • 0

    19.  2007-10-13 20:41:59

    A ja powiem tylko dwie rzeczy: 1) Kara totalnie nieadekwatna do popelnionego czynu 2) ***abc: tak, ale nawet w Polsce ktos moze odmowic nagrywania/fotografowania swojej osoby i pozwac Cie do sadu Grodzkiego w przypadku odmowy, po uprzednim wezwaniu sluzb. Trzeba sie z tym liczyc, ot co. Podobnie w niektorych miejscach (choc to juz troche inny przypadek) trzeba miec pozwolenie na nagrywanie/fotografowanie - np. centra handlowe (tj. OFICJALNIE ;) Wchodza tu dodatkowo wzgledy bezpieczenstwa etc. Nie zyjemy w otwartym swiecie...

  • 0

    20. ~abc  2007-10-13 21:03:10  host: egl119.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 18 issa: W sytuacji zamaskowania wizerunku osoby nagrywanej to chyba nie ma taka osoba co się czepiać zbytnio. Ale nie wiem dokładnie bo nie jestem prawnikiem. Mimo wszystko jakaś ochrona prywatności czy wizerunku powinna być. Może na tym nie zależeć jakiemuś p. Zdzichowi z osiedla spod budki ale innym osobom na pewno; zależy to od ujęcia w jakim się znaleźli i w jakim świetle osoba została przedstawiona. Każdy jest np. nagrywany prawie wszędzie przez monitoring przemysłowy; ale by było gdyby ktoś stworzył taki precedens, że sobie nie życzy nagrywania w miejscach publicznych i co wtedy? Ustawa "patriot act" że nic nikt nie będzie miał do gadania w imię bezpieczeństwa. Czasem to się przydaje, ten monitoring np. widać to w pracy śledczych, którzy dzięki temu wiele mogą się dowiedzieć w toku śledztwa vide W11. W jakiejś gazecie czytałem, że w Anglii jest 4 mln. kamer, jeśli to prawda to w/g tej gazety większość tam mieszkających jest codziennie nagrywana - jak ktoś obliczył - przez kilkanaście kamer. Nieźle. Jeśli ktoś oglądał "Truman Show" - przy okazji polecam - to wie o czym mowa i jak to wygląda. Właśnie tak.

  • 0

    21. ~ydf  2007-10-13 21:13:26  host: ept62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja kiedys nagrywałem nauczycielke i musiałem zapłacic 100000000000 dolaruf !!!

  • 0

    22. ~  2007-10-13 21:15:23  host: avp121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    we Włoszech panują pojeb*** zasady

  • 0

    23.  2007-10-13 23:48:01

    Prezesi Constaru też nie byli zadowoleni jak nagrywali .....produkcję w zakładzie! Pomysł dobry! Podać TVN do sądu o odszkodowanie za nagrywanie bez zgody kierownika produkcji:) A prywatnie to popieram! Dziennikarze za wolnością słowa nie mogą się zasłaniać i chować.Pamiętasz WitekT jak na ciebie naskoczyłem ponad rok temu? Dziennikarze nie mogą stać ponad prawem!

  • 0

    24.  2007-10-14 08:40:08

    piotrM a za co naskoczyłeś na WitkaT?:P

  • 0

    25. ~  2007-10-14 09:28:04  host: bra21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I dobrze mu tak. W Polskich szkolach tez powinny byc tego typu lub inne kary. Gowniarzom sie wydaje ze sa pepkiem swiata. Widac do czego doprowadzilo bezstresowe wychowanie. Gowniarz musi dostac w dupe bo inaczej te rozwydrzone dzieci sie nie naucza kultury i dobrych zasad. Kiedy tak bedzie w Polsce?

  • 0

    26.  2007-10-14 12:43:46

    olek_skype: To było tak dawno, że nie pamiętam już szczegółów:) Pojechał zdaje się za ostro po Polkomtelu:)

  • 0

    27. ~Longman  2007-10-14 13:23:38  host: exa212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Polsce skończyłoby się to zapewne najpierw włożeniem nauczycielce kosza na łeb podczas lekcji, a po lekcjach (oby tylko...) ostrym łomotem (dwuznaczność słowa zamierzona). Czy uczeń miał zgodę na nagrywanie? Zapewne nie. Czy był to wyższy interes społeczny (jak w przypadku dziennikarzy ujawniających przestępstwa, co przypominam niektórym z forum)? Też nie. No to beknął. Następnym razem zapyta się zanim nagra.

  • 0

    28. ~abc  2007-10-14 15:02:10  host: egn132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mimo wszystko wysokość "kary" niestosowna do popełnionej "zbrodni". > 26 piotrM: Może WitekT miał po prostu rację? Przecież bez przyczyny lub z byle powodu by nie najeżdżał na "lidera technologicznego" ;) czyż nie?

  • 0

    29.  2007-10-14 15:31:03

    Longman: A ile to materiałów wątpliwej treści nagrywaja dziennikarze, żeby w końcu stwierdzić przestępstwo? Może gówniarz też nagrywał nauczycielkę, żeby pokazać jej zachowanie na lekcji? Może też ktoś dopatrzyłby się tam błędów dydaktycznych. Ja nie widzę różnicy pomiędzy ukrytą kamerą dziennikarzy a ukrytą kamerą w szkole. Dziennikarze telewizyjni rzadko filmują jak to piszesz w wyższym interesie społecznym a najcęściej dla taniej sensacji lub kasy.

  • 0

    30. ~Longman  2007-10-14 17:45:09  host: exa212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @PiotrM, skoro sąd stwierdził, że nie był to interes społeczny to chyba nie miał co do tego wątpliwości, chyba że dochodzimy do paranoicznej konkluzji, że był w zmowie z nauczycielką. Jeśli były jakieś błędy dydaktyczne to zapewniam, że przez nagrywanie się ich nie wyeliminuje - a piszę to jako wykładowca. Może ciebie to zdziwi, ale na takim Humboldt Universitaet zu Berlin na którym od czasu do czasu wykładam do niedawna ani pracownikom ani studentom nie wolno było bez zgody dziekana W OGÓLE wnosić na zajęcia żadnych urządzeń rejestrujących, wliczając telefony komórkowe. Obecnie telefony komórkowe z aparatami fotograficznymi nie są zakazane ale wciąż niemile widziane. Już sobie wyobrażam ten rumor w Polsce, gdyby coś takiego wprowadzono. W Polsce telefon komórkowy należy przyborów niezbędnych w procesie dydaktycznym - co wnioskuję po protestach w mediach rok temu. Wiadomo, bez komórki nie da się przyswoić wiedzy ani o Pitagorasie ani o odmianie przez przypadki!

  • 0

    31. ~kaka  2007-10-15 09:30:58  host: ele31.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Polsce można nagrywać bez ograniczeń i jeszcze lecieć z dyktafonem do prokuratury

  • 0

    32. ~abc  2007-10-15 21:33:00  host: ees40.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > Longman 30. W rzeczy samej, bez komórek - szarych oczywiście ;) nie da się wydatnie uczestniczyć w procesie edukacji (ze zrozumieniem).

Dodaj swoją opinię