Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kalkulator z certyfikatem UKE

Kalkulator z certyfikatem UKE

LuiN 25 Maja 2009 16:03

0 0

Urząd Komunikacji Elektronicznej rezygnuje ze stworzenia oficjalnego kalkulatora internetowego, porównującego ceny usług telekomunikacyjnych. Brakuje na to pieniędzy. Zamiast tego UKE przygotuje system certyfikacji dla prywatnych internetowych kalkulatorów cenowych.

Kalkulator miał porównywać dostępne na rynku oferty telefonii komórkowej, stacjonarnej, internetu i tzw. ofert pakietowych (łączących różne usługi); miał ułatwić wybór najlepszej oferty na rynku. W internecie takie urządzenia istnieją, ale - zdaniem UKE - mogą nie zawsze uwzględniać aktualne dane. Stąd pomysł stworzenia oficjalnego kalkulatora Urzędu.

O planach jego stworzenia Urząd poinformował w październiku ub.r. Rozpoczął też wówczas konsultacje na ten temat - chciał poznać opinie operatorów telekomunikacyjnych.

Przeprowadziliśmy analizy rynkowe dotyczące ceny takiego kalkulatora. Kwoty, które uzyskaliśmy, przekraczają wielokrotnie środki, jakie Urząd chciał przeznaczyć na realizację projektu. Po prostu nie stać nas na to - powiedział Strzałkowski. Nie chciał jednak podać wysokości tych kwot.




Dodał, że Urząd zrezygnował z kalkulatora, ale zamierza wprowadzić system certyfikacji dla prywatnych internetowych kalkulatorów cenowych.

Kalkulator, który będzie spełniał ustalone przez nas normy dotyczące porównywania cen usług, otrzyma z UKE certyfikat, który będzie znakiem jakości. Nad takim systemem pracują Brytyjczycy. Jesteśmy z nimi w kontakcie i korzystamy z ich doświadczeń - zaznaczył.

Dodał, że założenia projektu certyfikacji powstaną przed wakacjami.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 38
  • 0

    19. ~Gal  2009-05-25 19:58:01  host: 213-238-113-139.adsl.inetia.pl

    Nie ma pieniedzy. A to ciekawe. Ja to zrobie za jedyne 10 tys zl wlacznie z roczna aktualizacja. Ba, zaleze sie ze jakbym powiedzial, ze zrobie to za 500 zl to tez by nie bylo pieniedzy. To sa JAJA!

  • 0

    20. ~  2009-05-25 19:59:45  host: oo6.ipartners.pl

    Ukenamuniu nie manipuluj pls. Nie udawaj, że nie umiesz czytać. W dokumencie przesłanym z KE wyraźnie stoi napisane, że kolejne zmiany mają być notryfikowane. To raz. I stoi, że UKE ma przygotować kalendarz tych zmian.

  • 0

    21. ~  2009-05-25 20:00:41  host: oo6.ipartners.pl

    I stoi jeszcze, że MTR mają być na bazie kosztów robione.... I tu jest największy ból B3

  • 0

    22. ~  2009-05-25 20:16:05  host: bly48.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trzeba przyznać,że to milczenie Telepolis w sprawie uwagi KE pod adresem UKE jest dosyć znamienne i wpisuje się w wyczuwalną od pewnego czasu linię wortalu.

  • 0

    23. ~ukenamuniu  2009-05-25 20:17:08  host: 86-59-n1.aster.pl

    partner: to, że UKE twierdzi, iż najbliższa obniżka MTR (miała wejść w życie 1 lipca) jest już ustalona według zaleceń KE, dotyczących uwzględniania kosztów nie oznacza wcale, że: po pierwsze primo koszty zostały policzone "adekwatnie" a po drugie primo, że została notyfikowana przez KE.

  • 0

    24. ~  2009-05-25 20:20:27  host: f96-031.opera-mini.net

    @21 dokladnie,jednak jaka moze byc interpretacja kosztow dla p4 gdy blisko polowa ich ruchu jest w istocie,realnie zakanczana w polkomtelu?mirekb

  • 0

    25.  2009-05-25 20:24:29

    ~nick - zrób! Jakoś tyle lat mnęło i nie ma kalkulatora - nawet na zaliczenie ;-)

  • 0

    26.  2009-05-25 20:25:17

    ~zrobsie - każdy abonent to wie doskonale ;-)

  • 0

    27.  2009-05-25 20:33:01

    18, ukenamuniu - sugeruję lekturę tego: http://www.gazetaprawna.pl/blogi/tomasz_swiderek/ Po przeczytaniu zrozumiesz, że owe "żółte kartki" to jakieś brednie. Sugestie dotyczą planów na przyszłość i nie wykluczają benchmarków, które chyba najbardziej drażniły rozmówców PB.

  • 0

    28. ~ukenamuniu  2009-05-25 20:57:13  host: 86-59-n1.aster.pl

    LuiN: masz rację, zrozumiałem, z pisma KE: "W tym kontekście Komisja zauważa, że następny i ostatni krok w obecnie nałożonej ścieżce dojścia stawek MTR przewidziany został na 1 lipca 2009 roku. W związku z tym Komisja wzywa Prezesa UKE do zdefiniowania następnych etapów obniżek cen z odpowiednim wyprzedzeniem, w celu zapewnienia pewności prawnej i dostatecznej przejrzystości dla operatorów i konsultowania tych etapów także na poziomie wspólnotowym”. Czytając całe pismo KE mozna dojść do wnioski, że grzechy zostały odpuszczone. Moim zdaniem zgoda na ten ostatni krok na dotychczasowej "ścieżce" jest taką żółtą kartką. Niestety nie czerwoną i ze zwrotu kasy nici..

  • 0

    29. ~  2009-05-25 21:35:15  host: oo8.ipartners.pl

    Ukenamuniu, widze, ze sumienie Cie ruszylo. po pierwszej odpowiedzi w stylu redaktora naczelnego Dziennika (sprawa kataryny i txt pocalujcie mnie w d...) nagle dostrzegles, ze moze jest inaczej niz twierdziles - przykro mi to pisac, bo Cie szanuje - oszukujac niezorientowanych czytelnikow telepolis.pl. Jak pisalem, teraz B3 bedzie musiala pokazac jakie ma koszty. I to ja boli. MTR na poziomie 8 gr w 2012 roku jak w morde strzelil ;-)

  • 0

    30. ~  2009-05-25 21:46:22  host: f142-059.opera-mini.net

    A jak teoretycznie przedstawiaja sie obnizki mtr dla p4 i/lub reszty mno?byl taki model kiedys..mirekb

  • 0

    31. ~ukenamuniu  2009-05-25 22:23:54  host: 86-59-n1.aster.pl

    partner: Colasanti też zauroczony? Zobacz co napisał przed rozgrzeszeniem: "Komisja zauważa, że Prezes UKE regulował rynki właściwe poprzez ustalanie nowych stawek za zakańczenie połączeń na podstawie decyzji, które nie były ani przedmiotem konsultacji wspólnotowych ani krajowych" i dalej: - "te projekty decyzji należy notyfikować na podstawie art. 7 ust. 3 w związku z motywem 15 dyrektywy ramowej" Wspaniale napisane: "należy" a nie, że należało. KE do ETS?

  • 0

    32. ~  2009-05-25 22:53:58  host: oo8.ipartners.pl

    Ukenamuniu, widzę, że dobre ludzkie słowo powoduje u Ciebie od razu odruchy rodem z Twardej. Masz problem chłopie ;-( Calasanti odpuścił, a więc i Wy odpuście, jaki i my Wam odpuszczamy...

  • 0

    33.  2009-05-26 08:05:55

    No i tak powinno być, ze uczestnicy rynku, powinni wiedzieć kiedy, ile i za co będą płacić. Widzimisię, z jakim dzisiaj mamy do czynienia nie jest w porządku. Wydawania decyzji zmniejszających stawki, momo wcześniej ustalonych harmonogramów... Po co to? Bo ktoś się pomyulił w wyliczankach? Zwolnić go ale zachować twarz urzędu!! Niestety nikogo to nie obchodzi - jak to zwykle bywa - mam prawo podpisać, to wszyscy mogą mi skoczyć. MTR-y uważam powinny być, bo każdy ponosi koszty. Powinny być ustalane - jeśli już centralnie - z uwzględnieniem faktycznych kosztów. Jednorazowo, ostre cięcie. Uzasadnienie o inwestycjach - o czym od dawna mówię - są śmieszne. Te pieniądze idą do budżetu firmy jako przychód i tyle. Nie sądzę by było jakieś wydzielone kanały dystrybucji tych pieniędzy. Opłaty, które wnoszą do kas innych operatoeów też idą w ogólne koszty, jak wszystko. Zróżnicowany MTR pozwala tylko na obniżanie cen (Witek ;-)). Gadanie, ze kiedyś był wysoki MTR i wysokie ceny minuty nie ma związku. Mało kto dzwonił ze stacjonarnych na komórki. No i to był inny czas niż teraz. Pamiętajmy, ze jeszcze kilka lat przed wejściem komórek, w sklepach stał tylko ocet a po smalec i pasztetową w kolejce się stało. Sam rzecznik Playa - gdzieś czytałem - powiedział, ze MTR- nijak się mają do inwestycji a podwyższają tylko cenę usługi ;-) Jak więc jest Witku? O teorii pogadamy czy o praktyce?

  • 0

    34. ~ukenamuniu  2009-05-26 08:06:56  host: 86-59-n1.aster.pl

    partner: aleś mi przywalił. Rodem jestem skądinąd. A co powiesz na asymetrię stawek w zakańczaniu połączeń w sieciach stacjonarnych?

  • 0

    35. ~  2009-05-26 08:39:45  host: oo8.ipartners.pl

    Z tego co wiem owa asymetria jest i TP placi mniejszym operatorom fix wiecej niz sama od nich dostaje. Mam racje?

  • 0

    36. ~ukenamuniu  2009-05-26 09:07:46  host: 212.160.172.70

    Nie zapytałem co powiesz "o", tylko co powiesz "na"..

  • 0

    37.  2009-05-26 09:50:35

    No inwestują! Inewstują!! ;-D

  • 0

    38. ~ukenamuniu  2009-05-28 12:50:52  host: 212.160.172.70

    na stronie UKE: Prezes UKE zaprasza do konsultacji nad projektem programu certyfikacji serwisów pozwalających porównywać oferty w segmencie telekomunikacji.

Dodaj swoją opinię