Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kablówki czeka konsolidacja, Aster pierwszym krokiem

Kablówki czeka konsolidacja, Aster pierwszym krokiem

WitekT 21 Października 2010 10:06

0 0

Telewizje kablowe będą się łączyć z sieciami komórkowymi - oceniają przedstawiciele branży i inwestorzy. Wcześniej jednak kablówki powinny się skonsolidować - pisze Parkiet. Tomasz Żurański, prezes Vectry, uważa, że operatora komórkowego może interesować sieć kablowa, ale dopiero z około 60-procentowym udziałem w rynku. Taki podmiot powinien pojawić się w perspektywie 3-4 lat. Nie zdradza, jaki udział dałoby Vectrze przejęcie Astera, przyznaje natomiast, że dużo korzystniejsze byłoby połączenie z Multimedia Polska. Andrzej Rogowski, prezes Multimediów, zgadza się z tą tezą.

Nie da się funkcjonować efektywnie, dobrze zarządzać na tak rozdrobnionym rynku kablowym. Nie mamy możliwości wykorzystać skali działania. Największym katalizatorem konsolidacji będzie po prostu spowolnienie rozwoju rynku - mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska.

Żurański pytany, czy z punktu widzenia Vectry miałaby sens konsolidacja z Multimedia Polska, mówi, że korzyści byłyby większe niż dzięki konsolidacji z Asterem.
Zgadzam się, że połączenie takich spółek jak Vectra i Multimedia wyzwoliłoby duże synergie oraz pozwoliło lepiej wykorzystać element skali. Z pewnością bilans wzajemnych korzyści, w sensie kreowanej wartości pomiędzy nami, byłby znacząco większy niż przy konsolidacji Vectry z Asterem. To jednak dywagacja teoretyczna, ponieważ żadne rozmowy na ten temat nie były i nie są prowadzone - przyznał Rogowski.

Na razie branża czeka na rozstrzygnięcie, kto ostatecznie kupi Astera. Termin składania ofert w pierwszej fazie procesu minął 19. października. Żurański nie powiedział, czy Vectra ofertę złożyła. Nie ujawnił tego też Polkomtel, który wcześniej deklarował zainteresowanie. Wiadomo, że z udziału w procesie zrezygnowały TP i Multimedia. Z kolei UPC Polska przestało udzielać na temat Astera jakichkolwiek informacji.

Żurański nie ujawnił planów wobec Astera. Zapewniał, że infrastruktura Vectry budowana w Warszawie jest bardzo nowoczesna, a to właśnie z myślą o zdobywaniu stołecznego rynku brany pod uwagę jest ten zakup - jako szybsza, choć kosztowniejsza, druga opcja. Obecnie Vectra ma a Warszwie około 30 tys. abonentów.

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 1

  1. ~  2010-10-21 10:24:16  host: public-gprs21139.centertel.pl

  W czerwcu złożyłem reklamację na internet Vectry i nadal nie mam odpowiedzi. Wcześniej miałem Aster, ale drogo i kiepsko było. Teraz się okaże, że zostanie UPC i Vectra na rynku. Jak wiadomo żaden nie wejdzie z kablami na osiedle, gdzie jest ten drugi. Powstanie oligopol i nikt im nie będzie w stanie zagrozić. Mogłaby to zrobić TP, ale powinna zostać wyłączona z pewnych regulacji w dużych miastach. Już teraz bardziej mi się opłaca kupić platformę satelitarną niż tv z kablówki z której i tak mam internet. Co ciekawe jak ostatnio policzyłem taniej będzie dla mnie kupić neta mobilnego i tv z satelity niż u operatora kablówki. Co będzie po konsolidacji? Nie liczyłbym na spadki cen.

 • 0

  2. ~Allan  2010-10-21 11:32:16  host: kameleon.stat.gov.pl

  "(...) wykorzystać element skali"? Chyba "efekt"?

 • -1

  3.  2010-10-21 12:12:27

  ja jestem większym optymistą i raczej stawiałbym na spadki cen po konsolidacji. Jeżeli operatorom zależy na utrzymaniu konkurencyjnej oferty na rynku to muszą obniżać stawki abonamentowe swoich usług. Jak zrobiła to choćby ostatnio TP z neo, czy dsl'em.

 • 0

  4.  2010-10-21 13:32:02

  TP obniżyło ceny, bo w końcu UKE wyraziło zgodę na zmiany cennika. Nie należy spodziewać się cudów w kwestii cen. Konsolidacja owszem, pod warunkiem że nie będzie to monopolizacja. Kablówki to dość specyficzna działalność. Ludzie korzystają z ich oferty bo mają tv, internet i telefon. Ale czy to jest przyszłość? Po 6 latach kabla przesiadłem się na talerz i net od innego dostawcy. I wcale nie płacę drożej, a w tv mam to co oglądam z przyjemnością a nie 190 kanałów z czego oglądam 15 :)

 • 0

  5. ~Th0mas  2010-10-21 13:36:04  host: 178-36-44-136.adsl.inetia.pl

  Dlaczego tak dziwnie odmieniacie nazwę Multimedia? Przecież taka sama jest liczba mnoga od tego wyrazu jak i pojedyncza. Wg. mnie powinno być napisane "prezes Multimedii" a nie "Multimediów"

 • 0

  6.  2010-10-21 14:30:22

  Th0mas: nazwy firm wcale nie muszą odmieniać się tak samo, jak rzeczowniki potoczne...

 • 1

  7. ~jenkins  2010-10-21 14:38:18  host: dpd79.neoplus.adsl.tpnet.pl

  vectra po tych matactwach przy zmianie umów bez wiedzy klientów jakość nie słynie z dobrej opinii, więc nawet po konsolidacji będzie jej trudno. Głównym rywale będzie przede wszystkim upc, a nie tp, więc konkurencyjne ceny, ale też niezawodność będzie się liczyć.

 • 0

  8. ~barbos  2010-10-21 14:57:51  host: 77-255-248-39.adsl.inetia.pl

  oraz będą się liczyć, jakieś dodatkowe korzyści, przywilej dodawane do podstawowej oferty telewizyjnej,czy też internetowej. Nawet coś takiego jak bezpłatna gazetka dla klientów Cyfrowego Polsatu, czy pakiet bezpieczeństwa e-security, hostingowy dla użytkowników, wspomnianego wcześniej DSLa Tepsy. To też jest ważne.

 • 0

  9. ~Th0mas  2010-10-21 20:32:34  host: 94.254.143.4

  WitekT wiem, ale jakoś lepiej mi brzmi Multimedii :)

 • 0

  10. ~  2010-10-21 21:59:51  host: 095160099062.warszawa.vectranet.pl

  Ja jestem ciekaw czy i kiedy UKE weźmie się za kablówki i innych operatorów. Jak dojdzie do konsolidacji będzie lokalny monopol choć właściwie to już jest. Kablówki ze sobą nie konkurują, bo jak jeden ma kable na osiedlu to już drugi nie wejdzie bo się nie opłaca. Wystarczy sprawdzić kilka adresów na stronach operatorów. Jasno widać, że nie wchodzą sobie w paradę. Kiedy zatem doczekam się opcji, że będę mógł skorzystać z innego operatora na kablach UPC, Vectry, Aster czy kogokolwiek innego? Dlaczego TP dostaje po d... i ma udostępniać wszystkim, a inni mają monopol i się śmieją. Albo wyłączyć TP z regulacji w dużych miastach niech konkuruje z kablówkami, albo wszyscy po równo niech udostępniają kable innym operatorom.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-195-11.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet