Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Już w tym roku dwa razy pojemniejsze akumulatory dla telefonów

Już w tym roku dwa razy pojemniejsze akumulatory dla telefonów

LuiN 29 Stycznia 2015 22:05

25 1

Pierwsze litowo-jonowe akumulatory wprowadził na rynek w 1991 roku Sony. Przez lata stawały się one coraz lepsze, teraz jednak szykuje się prawdziwa rewolucja.



Naukowcy z MIT, działający w ramach startupu SolidEnergy, opracowali nowy rodzaj akumulatorów litowo-jonowych, których pojemność jest przeszło dwukrotnie większa niż dotychczasowych rozwiązań dostępnych na rynku. Zastąpili oni grafitową anodę cienką warstwą metalu, która zajmuje zaledwie 1/5 objętości standardowej anody grafitowej. W efekcie udało się uzyskać większe upakowanie energii - aż 1200 Wh na litr. Dostępne na rynku akumulatory oferują mniej niż 600 Wh w każdym litrze objętości.




Metalowe anody nie są tu jakąś specjalną nowością. Stosuje się je z powodzeniem w niektórych akumulatorach, jednak do pracy wymagały one do tej pory wysokiej temperatury elektrolitu, który umożliwia obustronny transport elektronów pomiędzy katodą i anodą. Naukowcom z MIT udało się ten problem ominąć - ich elektrolit może pracować w temperaturze pokojowej.

SolidEnergy zainteresowali się już kluczowi producenci urządzeń mobilnych, w tym nawet Apple. Testowe egzemplarze akumulatorów trafią do nich już w tym roku. Jeśli spełnią one rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa, wkrótce możemy spodziewać się podwójnej dawki energii w naszych telefonach.

Źródło tekstu: Forbes, wł     

Dodaj do:

Tagi: akumulator | bateria | ładowarki

w sumie: 52
  • 4

    33. ~Raf  2015-01-30 10:48:37  host: user-94-254-193-7.play-internet.pl

    Sznowni Państwo przypominam, że obecnie w firmach rządzą księgowi. To nie jest tak, ze jak coś wymyślimy to możemy to od razu wprowadzić na rynek - taki proces kosztuje miliardy dolarów. Dodatkowo inwestycje w technologie obecnie stosowane muszą się zwrócić i to z oczekiwaną stopą zwrotu. Większość koncernów to spółki giełdowe, które muszą wykazywać zysk aby cena akcji rosła. Wydawanie miliardów na nowe rozwiązanie, testowanie ich itp. tworzy ogromne koszty a potencjalne korzyści mogą być niewspółmierne. To, że ktoś z tu obecnych mówi, że mu nie wystarcza jeden dzień bez gniazdka nie oznacza, że jesteście w większości. Jestem na 100% pewny, że zrobiono badania i wyszło im, że bateria nie stanowi tu zasadniczego problemu (oczywiście z rynkowego punktu widzenia). To tak, jak czytałem że jakiś antywirus darmowy miał znacznie mniejszą wykrywalność niż te topowe płatne, ale głębsza analiza wykazała, że te wrusy nie wykryte mogą dotyczyć 0,001% użytkowników. I myślę, że tu jest podobnie - czy warto zmianiać technologię jeżeli problem ten jest istotny dla powiedzmy 1% użytkowników. Stąd zmiany w technologi nie są rewolucyjne a ewolucyjne. Pieiądz moi drodzy, pieniądz.

  • -4

    34.  2015-01-30 10:51:55

    Każdy by chciał, ale mało kto chciałby za to zapłacić ;-)
    Dlatego nie ma na rynku akumulatorów lepszych technologicznie czy pojemniejszych i mniejszych (w innym tłumaczeniu ;-)). Ktoś MUSI za to zapłacić. Nie tylko za końcowy produkt ale i za prace badawcze! To nie jest piracka płyta w Sieci!

  • -3

    35. ~Calm7  2015-01-30 11:03:53  host: n06-08-05.opera-mini.net

    Nam by mieli zrobić darmowy prezent w postaci lepszych baterii? Bajka. Nierealna w naszym świecie.

  • 3

    36.  2015-01-30 11:13:54

    Trujecie panowie, jaki prezent? Za wszystko się płaci i dopóki opłaci się to produkować, to ma szansę wejść do sprzedaży. Nowa technologia nie oznacza "droższa" technologia. Wręcz przeciwnie. Nowe wymyśla się po to że by było i taniej i lepiej, w przeciwnym razie nie ma sensu się za to brać. Dobrym przykładem jest LTE. Czy tu ktoś Wam zrobił prezent? Nie, po prostu LTE to niższe koszty po stronie operatora.

  • 0

    37. ~Prawda  2015-01-30 11:32:48  host: 89-67-203-30.dynamic.chello.pl

    To samo czytałem w 2007 roku. Już to widzę , prędzej mi kaktus !

  • -2

    38. ~Ciekawski  2015-01-30 13:17:14  host: ip-37-248-254-2.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Gdyby to była prawda to uważam, ze ta bateria była by warta każdej ceny.

  • 2

    39. ~rew  2015-01-30 13:36:10  host: public-gprs515223.centertel.pl

    czyli w zimie lipa - to nie temperatura pokojowa ???
    choć każdy krok cieszy :)

    ps. ponad dwukrotnie więcej to nie to samo co ponad dwa razy tyle.
    celowe podciaganie wyników lub niewiedza

  • 0

    40. ~gamer  2015-01-30 14:39:44  host: hth77.internetdsl.tpnet.pl

    @14 Samochody na napęd elektryczny też były zatajone, żeby koncerny paliwowe nie poszły z torbami. Na tą chwilę na przykład w Polsce też trzeba wykupić sobie patent(kuupa pieniędzy) i pozwolenie(kolejny wydatek) np. na napęd wodorowy do samochodu. Są instytucje które hamują postęp, tylko po to żeby nie było strat na rynku i zbyt szybkiego rozwoju, czasami posuwając się do dosyć radykalnych kroków. Tak samo z tymi akumulatorami, już nie są zagrożeniem to można dopuścić do produkcji...

  • 1

    41. ~HD  2015-01-30 14:58:50  host: 89-71-11-82.dynamic.chello.pl

    Tyle się juz naczytalem o przełomowych wynalazkach nt. baterii ze nie rusza mnie to bo i tak z tego pewnie nic nie bedzie a jak bedzie to zrobia telefon cieńszy o 1mm zamiast dac kolejne 3000 mAh

  • 3

    42.  2015-01-30 15:57:35

    Oby to wypaliło...no bo ileż lat można czytać o przełomach i żadneg nie zobaczyć... :(

  • 1

    43.  2015-01-31 10:06:41

    Jeśli używać smartfona tylko jako telefon, to też wytrzyma tydzień. Np iPhone 6+ tracił mi 15% baterii dziennie jeśli był używany głównie jako telefon, a nie przeglądarka stron.

  • 0

    44.  2015-01-31 10:33:40

    może wówczas inteligentne zegarki i inne podobne gadżety nabiorą trochę większego sensu - bo to co jest obecnie na rynku to zabawki dla fascynatów, nikt normalny nie będzie ładował zegarka co 2-3 dni.

  • 0

    45. ~R.Mandano  2015-01-31 13:55:41  host: 178-37-22-231.adsl.inetia.pl

    Jak zwykle producenci są zainteresowani, a skończy się jak zawsze - patent wykupi jakiś "pan w ciemnych okularkach" i schowa głęboko w szufladzie.

    Bo trudno uwierzyć, że technologia litowo-jonowa stanęła w miejscu od 25 lat. W żadnej innej dziedzinie przemysłu czy nauk przyrodniczych nie ma takiego zastoju, jak w dziedzinie magazynowania energii elektrycznej. Przypadek ? ? ?

  • 0

    46. ~123456789  2015-01-31 16:36:21  host: dib167.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jasne. Będziemy czekać na te nowe ogniwa przynajmniej tak długo jak na start Vectone :)

  • -1

    47. ~Raff Tibers  2015-01-31 23:19:37  host: zeus.tvtom.pl

    A ja z powodzeniem używam Nokii 6310i z ogniwem litowo-polymerowy. Bateria po 12 latach trzyma 5 dni. Po prostu tego nie rozumiem jak rewelacyjna była technologia opracowania tego ogniwa w 2002 roku. Drugi mój telefon iPhone do neta trzyma 1 dzień. To tyle w temacie ogniw.

  • 0

    48. ~123123123  2015-01-31 23:40:24  host: user-94-254-209-2.play-internet.pl

    Baterie muszą być słabe w telefonach, bo to napędza sprzedaż nowych telefonów. Większość klientów jak ma słaby akumulator, kupuje nowy telefon.

  • 1

    49. ~KaPsel  2015-02-01 14:16:21  host: 89-76-165-180.dynamic.chello.pl

    Już bodaj pięć lat temu czytałem o baterii wynalezionej w USA, grubości i wielkości znaczka pocztowego, o mikroprocesorze wielkości kropli wody i mocy obliczeniowej 1000 razy szybszej. Gdzie to jest?

  • 1

    50. ~mk  2015-02-02 13:27:05  host: aeot187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moc Obliczeniowa W Baterii ?

  • 1

    51.  2015-02-03 23:19:33

    @50 Tak. Baterie Li-Ion mają mikroprocesor obliczający np. poziom naładowania.

  • 0

    52.  2015-02-04 16:21:40

    dawać te baterie bo dramat jest

Dodaj swoją opinię