Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Już niedługo Polacy będa mogli się identyfikować dzięki karcie SIM

Już niedługo Polacy będa mogli się identyfikować dzięki karcie SIM

WitekT 16 Stycznia 2007 12:10

0 0

Już w marcu ma być gotowy projekt ogólnopolskiego systemu, który będzie identyfikował klientów e-banków, sklepów online i portali administracji. To może dać nowy impuls do wzrostu elektronicznego handlu w Polsce, dzięki czemu będzie on mógł rosnąć szybciej niż o miliard zł, jak to miało miejsce w 2006 roku. Do potwierdzania tożsamości wykorzystane byłby telefony komórkowe, a ich karty SIM posłużyłyby jako nośnik danych osobowych.

Projekt jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, ale widzimy w nim duży potencjał. Chcemy zapewniać usługi bezpieczeństwa na rzecz klientów końcowych; abonentów, banków czy też korporacji. Silnym impulsem byłoby wykorzystanie mobilnego uwierzytelniania w publicznych systemach informatycznych - mówi Paweł Pokojski z Polkomtela.

Prace nad nowelizacją ustawy o e-podpisie są zaawansowane, a dzięki niej wiele dotychczasowych problemów powinno znaleźć rozwiązanie - mówi Wiesław Paluszyński, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i członek rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jak przypomina, MSWiA chce przyspieszyć wprowadzenie tzw. elektronicznego dowodu osobistego, który służyłby do identyfikacji ludzi i w świecie rzeczywistym, i w Internecie.
Jeżeli projekt skupi się na rozwiązaniu problemu, a nie na technologii, to prace mają sens - dodaje Paluszyński.

Nie widzę obszaru, w którym proponowane rozwiązanie wnosi coś naprawdę nowego. Przełom byłby natomiast możliwy, gdyby tę formę uwierzytelnienia zaczęła akceptować administracja państwowa - twierdzi Sebastian Ramatowski, dyrektor operacji w firmie eCard.

Zastrzegający anonimowość przedstawiciel jednego z operatorów uważa, że mogą się też pojawić problemy w pracach nad nowym systemem. Banki i operatorzy zastanawiają się, kto może być partnerem, a kto konkurentem. BRE Bank wszedł przecież na rynek telekomunikacyjny jako wirtualny operator, a Telekomunikacja Polska zapowiada ekspansję w dziedzinie usług finansowych - wyjaśnia anonimowy rozmówca.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2007-01-16 12:23:19

  to ja bym bardzo chciał chip w dowodzie (albo jeden super dokument), na którym byłaby zapisana aplikacja karty kasy chorych, podpis elektroniczny, dostępne kategorie prawa jazdy i dowody rejestracyjne ;)

 • 0

  2. ~noname  2007-01-16 14:29:20  host: efz232.neoplus.adsl.tpnet.pl

  kubik: nie martw się, jest rozwiązanie dla Ciebie. Otóż dostaniesz verichip pod skórę od którego się już nie odczepisz nawet w klopie i po sprawie.

 • 0

  3. ~r  2007-01-16 17:15:35  host: chello087206151164.chello.pl

  1# to nie jest możliwe bo na wydaniu każdego dokumentu urzędy zarabiają konkretną kasę więc to byłaby dla nich czysta strata i nikt tak nam nie dogodzi

 • 0

  4.  2007-01-16 22:38:16

  mogliby zarabiać na dopisywaniu odpowiedniego 'rekordu' do danego chip'a. do tego wprowadzić pełną informatyzację urzędów i możnaby się pokusić na elektroniczy dostęp do zarządzania swoimi danymi, np moglibyśmy sami nadawać odpowiednie prawa do korzystania z samochodu: jestem właścicielem, ale dodam siostrze status 'użytkownik', a sam zachowuję status 'właściciel' :)

 • 0

  5.  2007-01-16 22:39:10

  i odpada wieczny problem 'gdzie jest dowód rejestracyjny'? ;)

 • 0

  6.  2007-01-17 01:45:56

  U mnie już to jest choć nie do końca wykorzystywane bo zrobili aferę, że to że tamto a karty chipowe znakomicie się sprawdzają do świadczeń zdrowotnych. Ich możliwości są duuużo większe...

 • 0

  7. ~Stefan  2007-01-17 13:25:03  host: asl253.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Trzeba byc niezlym idiotom by z komorka wszedzie biegac. Opy beda zadowolone bo pewna kase beda doic z nainiakow. Sluzby maja zapewnione mozliwosci sledzenia i inwigilacji na kazdym kroku takiego usera. Zdrowia zycze. Ja wysiadam.

 • 0

  8. ~Czytek Newsów  2007-01-18 13:24:28  host: 212-182-76-241.modem.umcs.lublin.pl

  Nie tylko to co pisze *** Stefan wyżej - dochodzą problemy awaryjności (patrz hasła sms-owe w mBanku), a poza tym ja nawet bardzo profesjonalnej _nietelefonicznej_ karty z kwalifikowanym podpisem elektronicznym bym nie chciał. "Ktuś sie włamie" i udowodnij, że to nie ty podpisałeś notarialną sprzedaż mieszkania, albo zapożyczyłeś się w banku na pół miliona... To jest jak przewaga podpisu nad PIN-em przy zakupach kartą - ciągle niedoceniana przez klientów na czym żerują banki i Visa (jak na razie nie)/MasterCard (zdaje się od dawna?) zwalając problem skimowania na klientów...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet