Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Już niedługo będzie można zniknąc z Internetu

Już niedługo będzie można zniknąc z Internetu

orson_dzi 7 Października 2014 07:58

8 0

W instytucjach unijnych trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Najwięcej kontrowersji budzi prawo do bycia zapomnianym.

Już teraz na podstawie werdyktu luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości możliwe jest zgłaszanie wniosków do firmy Google o usunięcie linków z wyników wyszukiwania. Regulacje unijne mogą ułatwić egzekwowanie tego prawa.

Użytkownik internetu powinien mieć prawo do tego, żeby powiedzieć: "nie przetwarzajcie dalej moich danych - podkreśla w rozmowie z Newseria Inwestor Marta Wysokińska radca prawny K&L Gates.
Natomiast cechą internetu jest to, że on nie zapomina. W związku z tym wielkim wyzwanie będzie kwestia próby regulacji ochrony danych osobowych w kontekście prawa do bycia zapomnianym, które z kolei jest jednym z podstawowych praw do prywatności - dodaje Wysokińska.

Tworząc prawo do bycia zapomnianym, trzeba pogodzić kilka kolidujących ze sobą wartości, takich jak prawo do prywatności i prawo do wolności słowa. O ile samo prawo do bycia zapomnianym większych kontrowersji nie budzi, praktyczna realizacja takich przepisów wiąże się ze sporymi wyzwaniami i to nie tylko technologicznymi.

Dlatego właśnie internet nie zapomina, bo koszt próby wyeliminowania jakichś treści z sieci nie jest ekonomicznie uzasadniony - mówi Marta Wysokińska.
W maju luksemburski Trybunał Sprawiedliwości wydał werdykt, który umożliwia zgłaszanie do firmy Google wniosków o usuniecie z jej wyszukiwarki linków do tekstów naruszających prywatność zainteresowanych. Do firmy wpłynęło już ponad 130 tysięcy takich wniosków. Google w ramach Rady Ekspertów regularnie prowadzi debaty, które mają pomóc w wypracowaniu równowagi między prawem do bycia zapomnianym i prawem do informacji. Jedna z nich - czwarta z kolei - odbyła się 30 września w Warszawie.

Czasami trudno doprowadzić do tego, żeby wyegzekwować w praktyce prawo do prywatności.Nowe normy unijne być może pozwolą na łatwiejsze egzekwowanie tego prawa. Z punktu widzenia przedsiębiorców może to się z kolei wiązać z bardzo wzmożonymi kosztami - ocenia Wysokińska.

Problemem jest jednak tempo prac w instytucjach UE. Unijna komisarz Viviane Reding apelowała o ich przyspieszenie, tak by mogły zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. W toku prac w Parlamencie Europejskim zgłoszono do projektu ponad 3,5 tys. poprawek.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 11
 • 5

  1. ~cziko  2014-10-07 08:03:17  host: acef6.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Już Google zadba, aby o nas nie zapominano.

 • 3

  2. ~Adam  2014-10-07 09:30:04  host: 46.205.193.63.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  A ja się pytam co ma do tego Google? To komercyjna instytucja, której co prawda nie można odmówić potęgi, ale to nadal jeden z graczy - tyle że największy. Mam świadomość że po wyłączeniu wszystkich usług Google nastąpiłoby niewyobrażalne zamieszanie, ale co? czy to znaczy że przestałby "działać" Internet? Nikt nie lubi monopolistów. Każdy posądza ich o działanie korzystne dla siebie. I nie ma co się dziwić. Pamiętacie zarzuty stawiane Microsoft?

  Sami jesteśmy sobie winni. Daje się nam, szarym użytkownikom (na własne życzenie), nowe technologie, nowe aplikacje, nowe możliwości. A później płaczemy i skarżymy się że nie potrafiliśmy nad nimi zapanować. Edukacja! Edukacja! Promowanie świadomości - na to powinny iść pieniądze, to u podstaw powinno się tłumaczyć czym jest nasza prywatność i jak należy ją szanować.

  Ile jest przypadków kiedy po wpisaniu części czyjego maila, imienia, nazwiska, można znaleźć dość oryginalne wpisy. Jeżeli rekrutuję pracownika, to właściwie pierwszy odruch. Fajne to jest. Nie zabierajcie mi proszę takich możliwości.

 • 2

  3. ~Nick  2014-10-07 09:35:58  host: static-62-233-239-2.devs.futuro.pl

  Często ile sami wrzucimy w Internet tyle po nas zostaje. Dlatego lepiej wrzucać to, co chcemy by było. Owszem znajdą się potworzy, ktorzy oczerniają kogoś w sieci, ale na to nie mamy wpływu.

 • 1

  4. ~mirekb  2014-10-07 10:44:41  host: public-gprs517425.centertel.pl

  juz widze praktyczą realizacje prawa do bycia zapomnianym..

 • 1

  5.  2014-10-07 10:52:49

  Przecież Google już wdrożył tę funkcję...
  Można o tym przeczytać chociażby w Dzienniku Internautów.

 • 2

  6. ~ABP  2014-10-07 10:59:45  host: ecv28.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dla mnie jest to bardzo kontrowersyjne prawo. Z jednej strony może służyć niewinnym, obrzuconym błotem ludziom do oczyszczenia swojego imienia z niesłusznych zarzutów, a z drugiej pewnie będzie nadużywane przez różnej maści oszustów i naciągaczy, żeby ukryć przed potencjalnymi ofiarami ich przeszłe przekręty. Sam nie wiem czy jest ono dla przeciętnego człowieka korzystne, czy nie.

 • 2

  7.  2014-10-07 11:54:14

  fajnie by było jakby Urząd Skarbowy respektował prawo do bycia zapomnianym

 • -2

  8. ~  2014-10-07 17:04:58  host: 77-254-174-106.adsl.inetia.pl

  @2. ~Adam -> "Jeżeli rekrutuję pracownika, to właściwie pierwszy odruch" - cos takiego szanowny panie jest karalne. No ale przeciez ciebie to g..o obchodzi. Takie gnidy uwielbiaja grzebac w cudzym zyciu i dlatego nie podoba im sie wlasnie to prawo, ktore ma zamiar wprowadzic UE.

 • 0

  9. ~koks  2014-10-08 10:58:52  host: n06-06-04.opera-mini.net

  @8 A niby z jakiego paragrafu jest to karane jelonku ?

 • 0

  10.  2014-10-08 12:13:23

  @8 a kto kogo zmusza do udostępniania części lub w niektórych przypadkach całego życia w Internecie?

 • 0

  11. ~kolejny  2014-10-09 20:11:55  host: user-164-127-79-40.play-internet.pl

  niebezpieczny precedens, to całe prawo do zapomnienia. Może zacznikmy palić gazety w bibliotekach i papiery w archiwach?
  @6ABP
  Jesli człowiek jest uczciiwy, to nie ma czego się wstydzić. Nawet jak mu się noga powinie, to pewnie to wyjaśni i będzię sobie żył dalej. Natomiast gnidy będą tego nadużywac, no jak można to czemu nie?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-230-68.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet