Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jolla, pierwszy smartfon z Sailfish OS trafił do sprzedaży [wideo]

Jolla, pierwszy smartfon z Sailfish OS trafił do sprzedaży [wideo]

LuiN 27 Listopada 2013 16:35

15 0

Nie wszyscy pogodzili się z decyzją Nokii o uśmierceniu projektu MeeGo. Na bazie tej platformy grupa byłych inżynierów Nokii przygotowała smartfon Jolla z systemem Sailfish - właśnie ruszyła sprzedaż.




jolla jolla jolla


Smartfon Jolla dostępny jest obecnie jedynie w Finlandii, wkrótce jednak trafi na rynki 135 innych krajów. Urządzenie wyposażono w 4,5-calowy wyświetlacz qHD (540 x 960 pikseli) pokryty szkłem Gorilla Glass 2, dwurdzeniowy procesor Qualcomm taktowany zegarem 1,4 GHz, 1 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej, czytnik kart microSD, łączność LTE , aparat 8 Mpix z diodową lampą, przednią kamerkę 2 Mpix, GPS z pakietem map Nokia Here (180 krajów) i akumulator o pojemności 2100 mAh. Co ciekawe, bazująca na MeeGo platforma Sailfish zgodna jest z ponad 85 tysiącami aplikacji dla Androida.


Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony


Projekt Jolla ufundowany został w 2011 roku po zwolnieniu przez Nokię tysięcy pracowników w wyniku utraty przez firmę udziału w rynku. Jolla ma ponad 90 pracowników w Finlandii i Hongkongu. Cenę ustalono na 399 euro.

Źródło tekstu: Associated Press, wł     

Dodaj do:

Tagi: jolla | nokia | sailfish

w sumie: 44
  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    27. ~sjukssss  2013-11-27 22:24:52  host: n05-06-08.opera-mini.net

    No n9 to telefon kultowy nie tylko ze względu na system operacyjny ale i cała historia jaką się wiąże z tym modelem . Dzień debiutu mało jaki telefon zbierał tak pozytywne recenzje ...... dlaczego zlikwidowali ten model to będą się przyszłe pokolenia uczyć z podręczników do nauki biznesu . Jakieś 3 miech temu na beju nówka biała n9 poszła za 900$ cena rośnie .

  • Ten komentarz został ukryty.

    4

    28.  2013-11-27 23:45:02

    @Volan Apple i Microsoft tak samo handlują danymi, tak samo współpracują z NSA więc ci nie wyszło...a Nokii szkoda jako firmy, bo teraz MS będzie robił wszystko pod swój koncept całej polityki, a nie pod same telefony/smartphony. MeeGo było lepsze niż WP praktycznie pod każdym względem, a nie miało mld na promocję, gdyby MS chciał rozwijać MeeGo to spokojnie mogliby rywalizować z Andkiem bo system MS był zbyt uproszczony, zbyt zamknięty, a dodatkowo wiele rzeczy, które Nokia miała dało się przełożyć na MeeGo. Tylko że dziwni ludzie w MS uznali, że muszą być kwadraty, te same na PC i w tabletach, ale także na telefonach. Po wynikach RT i tabletów gdzie dopłacili setki mln $ widać, że popełnili sporo błędów, Windows 8 poniósł porażkę, MS nie może dobić Windowa XP, w dziedzinie mobilnych rozwiązań nawet Ballmer się musiał pokajać. MS mógł naprawdę zyskać większy udział w rynku kupując Nokię już w 2010/11 roku biorąc dla siebie MeeGo, nawet pozbyć się Symbiana i rozwijać MeeGo i może pracować na WindowsPorażką - bo taką był, wersje 7 to dno, potem brak wsparcia i dalej mamy updaty które wnoszą tak innowacyjne funkcje jak blokada rotacji czy dowolność przypisania dzwonków..jakiś joke ? Bez pastwienia się to system dla 55 letniej cioci co tylko dzwoni, ale po co jej wtedy internet, po co jej dotykowy ekran, po co jej smartphone ? Ona nie potrzebuje tych funkcji i nie ma problemu, ale jej wystarczy telefon z klawiaturą, tylko że nieźle wykonany i z aparatem jak przystało na dzisiaj (bo sobie ciotka lubi zdjęcie cyknąć). Nie chodzi o samą ilość aplikacji, ale o sam system, o jego filozofię o to ile kosztuje jego wprowadzenie i utrzymanie - kasa od projektowania, przez promocję, przejęcie Nokii, niech się MS cieszy z pieniążków z patentów z Adka...bez tego już dawno nie byłoby WP. Szkoda, że MS zastosował politykę Molocha - mamy kasę to zrobimy byle jaki projekt, stać nas

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    29.  2013-11-27 23:51:48

    Szkoda, że MS zastosował politykę Molocha - mamy kasę to zrobimy byle jaki projekt, stać nas na to, mamy setki mln na marketing, mamy miliardy na przejęcia...Zamiast dopracować swój system to wypuścili nie wiadomo co, nikt kto cenił sobie pewne rzeczy w Symbianie nie pójdzie na WP, a będzie chyba zmuszony pozostać na Androidzie. Do tego jak WP trochę urośnie, bo przecież setki mln na promocję, wysłanie Elopa żeby szybko dobił Symbiana i MeeGo oraz nie pozwolił na pokazanie telefonów z Andkiem od Nokii dadzą jakieś efekty, marne i idzie powoli ale w końcu troszkę się przebiją to znając ich gdyby im się udało ceny będą duże, zacznie się robienie kasy na użytkownikach, fajnie kupić niezły telefony od Nokii bo tanio na allegro za nieużywany, ale to wcale nie musi długo potrwać ;) A Jolla i Sailfish musieliby posiadać odpowiednie wsparcie i marketing, bez tego będzie trudno, nawet dobry projekt może się nie przebić, a na małej grupie trudno zarabiać, rozwijać produkt. Dobrze, że coś się dzieje bo rynek trzech graczy gdzie mamy dwa zamknięte i ściśle kontrolowane systemy to trochę za mało, niby jest Firefox OS i Tizen, ale potrzeba czasu, jeden dodatkowy projekt który miałby realny szanse na pewno by się przydał.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -3

    30. ~Volan  2013-11-28 00:29:46  host: rybka125.fucio.net

    Ile stawiasz przeciw, że za góra 1,5 roku, góra dwa lata WP 9, może 10 zdetronizuje Andka? Tj. ten ostatni będzie numero duo, a nie uno, jak obecnie. Po pierwsze OS od M$ ma obłędną optymalizację i stabilność, pracuje tak samo płynnie na hardware znacznie słabszym, niż to, którym dysponowała legendarna N9 (którą sam miałem i nie był to demon prędkości taki jak WP). Ograniczenia w WP, powiadasz? Oczywiście, że muszą być, bo stąd właśnie wynika stabilność i szybkość działania tego środowiska. Gdy już wszystko będzie mogło być custom w WP to zwolni on do poziomu wczesnych wersji Androida. Tu nie ma cudów, coś za coś. Nie ma kodu otwartego, modyfikowalnego i stabilnego jak skała, to se ne da pane Hawranek. Lamerzy bujają w obłokach, że soft może być lekki i wszystko można w nim zrobić na swoją modłę. A to ewidentna bzdura dla kogoś, kto ma o tym jakikolwiek pojęcie! Andek sam w sobie też jest b. d. zrobiony, ale wystarczy zainstalować kilka skopanych apek i robi się muł. Tego właśnie chciał uniknąć M$ kładąc łapę na markecie i blokując możliwość instalowania czegokolwiek spoza niego. IMO to dobra droga, choć nie usłana różami. Jednak WP mimo wszystko dość szybko pnie się w górę.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    31. ~olik  2013-11-28 01:52:01  host: ip-220-232.gorlice.ap-media.pl

    Bez sensu Jolla ! Kolejny system, który zaraz padnie ! Kto im da 399 eu za coś co nie wróży świetlanej przyszłości ? iOS i Android mają dużą bazę aplikacji, które są jakby życiem dla tych systemów. Windows Phone w tej kwestii wciąż raczkuje, system również ma wady związane z brakiem indywidualnej personalizacji ale trzeba przyznać że system działa płynnie ! Jeśli chodzi OS Firefox powstał i upadł ! Tizen może kiedyś wystartuje :) a Jolla w tym wszystkim skonczy podobnie jak OS FireFox

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    33. ~Colmar  2013-11-28 06:19:37  host: 87-205-63-109.adsl.inetia.pl

    sailfish.promii.pl/dlaczego-jolla-nie-sciga-sie-o-najlepsze-para metry/

  • Ten komentarz został ukryty.

    -3

    34. ~Jajaja  2013-11-28 09:04:31  host: abcy35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    400 euro za taki słaby sprzęt? Dajcie spokój.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    36.  2013-11-28 09:40:39

    RIP dla tej śniętej ryby. To się nie uda. @Za taką cenę bez natywnych aplikacji i atrapie w postaci tego ochłapu z GP to o wiele za mało. Będzie tak samo jak z Firefox OS.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    37. ~Azawakh  2013-11-28 10:44:43  host: etth-195-211-9-119.telesim.com.pl

    Trzymam mocno kciuki za powodzenie Sailfisha i smartphona Jolla Mobile. Sam chętnie poznam następcę kultowej Nokii N9 i genialnego MeeGo. Jak mi się spodoba kupię do kolekcji;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    38.  2013-11-28 10:56:17

    Mała uwaga formalna. W jakim języku jest następujące zdanie: "Projekt Jolla ufundowany został w 2011 roku po zwolnieniu przez Nokię tysięcy pracowników w wyniku utraty przez firmę udziału w rynku. " W związku z tym pytania: 1. Kto jest fundatorem? 2. Kiedy Nokia utraciła udział w rynku, co rozumiem, że zniknęła zupełnie? Dziękuję za uwagę.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    39. ~iphone 4s  2013-11-28 11:17:23  host: ars254.neoplus.adsl.tpnet.pl

    z chęcią zamienie sie za mojego iphone'a 4s 32gb :))

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    40. ~asdf  2013-11-28 12:29:31  host: adw238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jestem sceptyczny wobec projektu bo wydaje sie być drogi i to tylko jeden model... ale zycze by się udał bo dobra konkurencja zawsze mile widziana przez klienta... bogatsza oferta zawsze na plus

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    41.  2013-11-28 15:33:40

    Volan Widzę że nie masz Androida. Otwarty system to możliwości jakich 75% ludzi nie zna Każdy soft tknięty przez korporacje, jak: Samsung,htc,xperia itp: To wbijanie do softu samych śmieci których używa 40% użytkowników. WP działa tylko temu tak płynnie że jego funkcjonalność jest tak sama jak i OS Każda lumia ma pod siebie soft i koniec M$ chodzi tylko o grupę ludzi którzy liczą na prostocie i działaniu,wgraj tam auto mapę lub inne ustrojstwa których lidzie używają. A Sailfish OS to jest wielki test i wyjście na przeciw wszystkiemu. Dzięki temu projektowi Wp jak i OS zaczynają się zastanawiać jak to będzie. Bo przecież ktoś mądrzejszy od nich zrobił kompatybilny system z aplikacjami z Androida!!! A na jaki System najwięcej Aplikacji piszą programiści??? Pozdro

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    42.  2013-11-29 08:55:35

    @41 na iOS, bo tam się najlepiej zarabia.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    43. ~yunta  2013-11-29 12:47:55  host: cs27051242.pp.htv.fi

    SONLIKK: zlacze komunikacyjne to I2C + jeden pin dla przerwan. powinno chodzic z arduino bez problemu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    44. ~Spookey  2013-11-29 21:55:50  host: 89-73-158-182.dynamic.chello.pl

    ... a teraz to co pozostało po Nokii przyjmie "synów marnotrawnych" z Jolla (po tym jak już oficjalnie pozbyli się "garba" WP)... ale mi się pojechało ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    45. ~FilipSsS  2013-12-02 09:27:13  host: riviera.nat.student.pw.edu.pl

    W zdaniu pod filmikiem macie chyba na myśli, ze projekt został "utworzony". Nie klepcie z głupa tak z translate'a!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    46. ~  2013-12-02 11:48:12  host: 80.54.60.27

    A czemu nikt nie placze ze ma plastikowa klapke jak szajsungi?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    47. ~sueshack  2013-12-02 11:54:09  host: rev-46.229.149.2.atman.pl

    @47 Bo to nieładnie kopać leżącego.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    48.  2013-12-27 13:34:01

    Dlaczego w Katalogu nie ma Jolla phone?

Dodaj swoją opinię