Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jeszcze więcej smartfonów

Jeszcze więcej smartfonów

Ringu 29 Marca 2011 14:10

0 0

Smartfony stają się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. Według firmy badawczej IDC w tym roku na rynku pojawi się o 50% więcej tych urządzeń, niż w roku poprzednim.

W 2010 roku wyprodukowano około 303,4 mln smartfonów. Według analityków z IDC w 2011 pojawi się ich ponad 450 milionów.

Firma podjęła się także prognozy co do popularności mobilnych systemów operacyjnych w roku bieżącym jak i w 2015.




System operacyjny Udział w rynku smartfonów
2011 2015
Android 39,5% 45,4%
BlackBerry 14,9% 13,7%
iOS 15,7% 15,3%
Symbian 20,9% 0,2%
Windows Phone X 5,5% 20,9%
Inne 3,5% 4,6%


Przede wszystkim widać, dużą stratę udziału Symbiana w rynku na rzecz Windows Phone, który w przyszłości ma być drugim najchętniej używanym systemem operacyjnym w smartfonach. Liderem pozostanie Android, który będzie gościł praktycznie w co drugim urządzeniu tego rodzaju.

Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17. ~dexter  2011-03-29 16:17:25  host: dso182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co to jest smartfon ? Są u mnie w domu 3 komórki- Sony Ericsson k800i, Samsung Avila GPS i Nokia N95 8GB. Czy któryś z nich jest smartfonem ?

  • 1

    18. ~  2011-03-29 16:29:57  host: z27-05.opera-mini.net

    14 jaka nienawisc? Sam mam HTC Desire ale kiedy wyjezdzam na kilka dni to biore c3 albo solida, a najlepiej wspominam se k800 ktora teraz katuje nastepny uzytkownik. Dzisiejsze Smartfony, mimo ich funkcji zaliczam do zabawek ze wzgledu czesto na zbyt slaba bateria, ja np. Mojego HTC jestem w stanie rozladowac w 4 godziny. Co mi z netu, gier (zabawka) czy programow jesli telefon przyszlosci musi byc stale pod kablem. Poza domem do serfowania po necie uzywam nokii c3, wszystko chodzi plynnie a nawet mimo kilkugodzinnego katowania codziennie, z duma wytrzymuje min. 5 dni.

  • 0

    19. ~  2011-03-29 16:33:11  host: t13-12.opera-mini.net

    #17 N95 jest smartfonem

  • 0

    20.  2011-03-29 16:34:35

    @17 N95 8GB jest. Smartfon to urządzenie z systemem operacyjnym w którym mozna instalować aplikacje napisane w C++

  • 0

    21. ~  2011-03-29 16:39:04  host: p21-03.opera-mini.net

    smartfony dla mas,ot taka moda,80% użytkowników ich nie potrzebuje,bo dzwoni i smsuje.Kilkoro moich znajomych wzięło x8,hm reakcje były negatywne

  • 0

    22.  2011-03-29 16:45:46

    @6: dobre:-) @3: a blackberry?? Przecież przez wiele lat, np. w USA RIM rządził i dzielił jeżeli chodzi **** operacyjne, teraz dalej jest bardzo wysoko, ale to nie to co kiedyś, gdzie dominował rynek.

  • 0

    23. ~guess_who???  2011-03-29 17:31:22  host: hoasb-ff0add00-210.dhcp.inet.fi

    @20 masz zamiar ludzi wprowadzac w blad to lepiej nic nie pisz... smartfon to nie jest telefon z systemem operacyjnym na ktorym mozna instalowac aplikacje napisane w c++ bo tam samo jak masz takiego symbiana na ktorego pisze sie w c++ rownie dobrze mozesz zainstalowac aplikacje napisana w jezyku java. o ile dobrze pamietam to acila tez ma os tyle ze malo kto go zna i nazywa sie samsung bada. a czy telefon z androidem tez jest smartfonem? Skoro nie mozna zainstalowac (przy duzym zacieciu mozna) aplikacji napisane w c++? w miare dobra chodz nie idealna definicja jest na wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Smartfon

  • 1

    24. ~  2011-03-29 17:34:16  host: p20-07.opera-mini.net

    avila ma zamknięty system,i nie jest to bada

  • 1

    25. ~  2011-03-29 17:35:25  host: p20-07.opera-mini.net

    23 hehe sam wprowadzasz w błąd to może lepiej nic nie pisz

  • 0

    26.  2011-03-29 17:40:28

    @23 ale na androida i bada OS pisze się aplikacje w c/c++...

  • 0

    27.  2011-03-29 17:44:20

    @23 z resztą Symbian, bada OS i Android wywodzą się z jądra unixowego. No ale Ty miszczu wiesz lepiej...

  • 0

    28.  2011-03-29 17:51:05

    @23 a to na wikipedii to definicja przestarzała. Obecnie większość urządzeń z systemem producenta to umożliwia a to nie są smartfony. A to Cię zadowoli: smartfon to urządzenie w którym jest system operacyjny umożliwiający instalację innych aplikacji niż widgety i midlety?

  • 0

    29. ~  2011-03-29 17:52:06  host: z12-15.opera-mini.net

    kolejne newsy o Nokii E6: www.test-mobile.fr/actualites/nokia-e6-00-en-video-qualite-video -720p-017272/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter& utm_campaign=Feed%3A+testmobilefr+%28Tests+de+mobiles+et+actuali t%C3%A9s+mobiles+-+Test-mobile.fr%29

  • 0

    30. ~  2011-03-29 19:07:17  host: apn-77-115-109-111.dynamic.gprs.plus.pl

    #19 N95 to knot , nie wiem jak możecie chwalić ten telefon jako smartfon . Korzystanie przezeń z internetu to porażka ciągłe komunikaty "brak pamięci , zamknij niektóre aplikacje" co mam zegar zamknąć jak nic innego w tle nie włączone . Nawet najprostszej grze potrafi przyciąć taki ma wypasiony procesor , uprzedzając sugestie wiem że telefon ma już swoje lata .

  • 0

    31. ~guess_who???  2011-03-29 19:09:56  host: hoasb-ff0add00-210.dhcp.inet.fi

    Pytanie w jakim jezyku pisze sie na androida? Z avila moglem sie pomylic co mialem na mysli piszac jak dobrze pamietam co nie znaczy ze jestem pewien. To ze sie wywodza z jadra unixowego to nie znaczy ze pisze sie w C/C++. Ale nie zgodze sie ze stwierdzeniem ze smartfon to urzadzenie na ktorym mozna instalowac aplikacje napisane w C++... @28 dlatego napisalem ze nie idealna. I nie tez mnie nie zadowoli :P

  • 0

    32.  2011-03-29 21:36:59

    @30 to JEST smartfon. A ten błąd to wina opery a nie telefonu. na innych przeglądarkach chodzi dobrze. Z resztą to tylko komunikat, klikasz ok i jedziesz dalej. @31 na każdym systemie z jądrem unixowym można odpalić aplikacje napisane w c/c++ wymaga to tylko trochę czasu i wiedzy. A standardowe aplikacje na androida to JAVA z drobnymi modyfikacjami.

  • 1

    33. ~  2011-03-29 22:43:33  host: z07-10.opera-mini.net

    Ja mam smatfona i już nie wyobrażam sobie życia bez większości jego funkcj (internet, aparat czasem jakieś gry) bo posuł mi się mój komputer i nie mam apratu więc taki smartfon zastępuje mi te rzeczy i to nawet lepiej mi z telefonu korzystać bo już sie mocno przyzwyczaiłem. Siła smartfonów jest to że mają w sobię dużo potencjalnych zastosowań w poręczym formacie i dlatego coraz ich więcej na świecie jest.

  • 0

    34.  2011-03-30 14:58:30

    @27 Maniiiek : nie wiem jak bada, ale symbian ma wlasne mikrojadro nie spokrewnione z *NIX'ami, za to android dziala na jadrze linuxa (klon unixa faktycznie) oraz jadro ios mimo, ze zmodyfikowane mocno, to bazuje na jadrze systemow BSD zbudowanych na mikrojadrze mach uzywanym tez przez jadro gnu/hurd (takze rodziny systemow unixowych). no i webos oraz maemo/moblin/meego to tez linuxowe systemy oczywiscie...

  • 0

    35.  2011-03-30 15:00:44

    o juz wiem jak z bada. ciocia wiki podpowiada, ze bada to nie system a platforma ktora moze na roznych kernelach dzialac. w pierwszym wave dziala na *BSD czyli faktycznie unixowy

  • 0

    36. ~kom  2011-03-30 15:12:54  host: etr.net.pl

    Bardzo interesujące zestawienie, dziękuję autorom! Ciekaw jestem kto zostanie liderem w tym roku, może Nokia E7 albo Samsung S. Ale dużo zależy od cen, jakie zaproponują operatorzy no i to kto pierwszy wprowadzi te modele telefonów. Może ktoś jest zorientowany, jak to wygląda jeżeli chodzi o te modele telefonów?

Dodaj swoją opinię