Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jest projekt decyzji UKE o MVNO dla Tele2 w PTC

Jest projekt decyzji UKE o MVNO dla Tele2 w PTC

WitekT 8 Maja 2007 11:35

0 0

UKE rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie kształtu umowy MVNO dla Tele2 w sieci PTC. Proces ma potrwać 30 dni, a po jego zakończeniu prezes UKE przeanalizuje nadesłane opinie i wyda decyzję o zasadach współpracy między dwoma operatorami. W projekcie jest kilka ciekawostek, w tym proponowane ceny.

Tele2 nie chce być zwykłym reselerem usług komórkowych PTC pod własną marką, tak jak to czyni np. mBank. Telekom chce opierać swoje usługi o swoją własną infrastrukturę, korzystając tylko z sieci radiowej PTC. Chce stawiać własne centrale, HLR-y, platformy usługowe i systemy bilingowe, SMSC i MMSC, a także własną numerację i NMC (ang. Network Mobile Code) - 260-04.

Tele2 już w styczniu zeszłego roku zwróciło się do UKE z prośbą o interwencję. Firma z racji tego, że będzie miała w dużej części własną infrastrukturę, chce dużo atrakcyjniejszych stawek za minutę połączenia niż oferowała to PTC.




Proponowane w raporcie ceny to 35 groszy za rozpoczynanie i zakańczanie połączenia, 5 groszy za rozpoczynanie i zakańczanie SMS-a oraz aż 13 groszy za 1 kB transmisji danych. UKE podało szczegółowe wyliczenia tych stawek, jednak raz opierano się na opcji retail minus od cen detalicznych (przy SMS-ach), a raz na umowie między Polkomtelem a mBankiem i Avonem a Centertelem (przy transmisji danych).

Z ciekawszych rzeczy w projekcie UKE można wymienić:
wdrożenie wszystkich potrzebnych rozwiązań do rozpoczęcia świadczenia usług przez Tele2 w ciągu roku,
podział kraju na 12 obszarów tranzytowych, dla których podawana będzie prognoza ruchu dla najbliższych 5 kwartałów, aktualizowana co kwartał (za prawidłowe oszacowanie ruchu 5% zniżki przez 90 dni),
tryby napraw i czas reakcji PTC na zgłaszane przez Tele2 problemy,
pokrywanie przez Tele2 kosztów rozbudowy sieci PTC w związku z obsługą MVNO.

Zobacz: projekt decyzji o MVNO dla Tele2 (plik PDF; 624 kB).

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 49
  • 0

    30.  2007-05-08 21:50:29

    ukenamuniu: w pełni się zgadzam. Poziom tej decyzji jest... ech, szkoda słów. Tak podstawowe błędy w tak ważnej decyzji - mimo, że to tylko projekt - nie powinny się zdarzać. Inne kosmosy to metodologie i uzasadnienia... W jednym miejscu napisali, że MTR w 2008 roku do mobilnych to 34 zł...

  • 0

    31. ~ukenamuniu  2007-05-08 22:00:03  host: nat-go2.aster.pl

    Tak. I to podpieranie się autorytetem prof. Stanisława Piątka. Powinno być zabronione.

  • 0

    32. ~m  2007-05-09 07:11:32  host: abfo117.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A może kombinują jak tu z góry ustalić, by abonent płacił 35 i 5 gr za wiadomo co. A operatorzy maja do tego ustawić swoje stawki. :)

  • 0

    33.  2007-05-09 08:58:27

    Witek, powiedz, bo nie wiem jak to jest - czy w każdym przypadku umowy pomiędzy MNO i MVNO szeryf wydaje decyzję regulującą zasady współpracy, czy co tam ona reguluje? Nie wydaj e mi się by prawo to jakoś regulowało... Więc nasuwa mi się pytanie, czy Tele2 ma być świętą krową, której trzeba podać to co lubi i sprzątnąć po niej bo inaczej się obrazi i sobie odejdzie? Czy raczej nie jest tak, że to jest tylko i wyłącznie biznesowa umowa pomiędzy dwoma przedsiębiorcami? Oświeć mnie ;-)

  • 0

    34.  2007-05-09 09:12:31

    wlo: nie musi - mogą się dogadać na warunkach komercyjnych, jak np. P4 z Polkomtelem. Tele2 miało prawo zwrócić się do UKE z prośbą o mediacje, a potem wydanie decyzji administracyjnej określającej zasady współpracy - takie uprawnienia ma UKE, jako chyba jedyny organ regulacyny w Europie. ;) Tele2 zwróciło się do UKE, bo liczyło, że Urząd narzuci niższe stawki. Myślę, że Tele2 dogadałoby się na okolice stawki 15-20 groszy, a chciało 7 groszy. Liczyło, że UKE pomoże, a tu dupa - UKE dało 35 groszy. ;) Więc jeżel ten projekt się w kwestii stawek nie zmieni, to... w sumie trochę źle będzie. Bo żaden wirtualny z prawdziwego zdarzenia (a w sumie Tele2 chce takim być) nie ruszy w Polsce. Jeżeli się nie zmienią, to żaden dotychczasowy op nie podpisze umowy na niskich stawkach, bo będzie wiedział, że UKE niskich stawek nie da.

  • 0

    35.  2007-05-09 10:16:51

    No właśnie! Tyle, że coś mi się zdaje, że te komercyjne rozmowy polegały na tym, że "albo 7 groszy albo idziemy do UKE"! I to mi się nie podoba. Chociaż może i dobrze - bo od chcenia do realizacji zamierzeń droga daleka i najczęsciej nie do przejścia ;-) I w sumie mnie to cieszy. Może zamiast Tele2 inna firma porządnie weźmie się do rzeczy. Bo podejście, że bierzemy ale pod warunkiem że po wzięciu osiągniemy zakłądane przez nas korzyści w zastanym otoczeniu i natej podstawie kształtowanie stawki to typoowe pasożytnicze zachowanie. Bo zapewne nie przyjęli do wiadomości argumentów PTC (zresztą PTC nie ma obowiązku spowiadać się przed kontrahentem jakie ma koszty) a sami ustalili, że 7 groszy to i tak się PTC opłaci?

  • 0

    36.  2007-05-09 10:23:38

    wlo: faktyczny koszt (bez marży) zakończenia lub rozpoczęcia połączenia w sieci można z grubsza szacować na 10 groszy. Teraz trzeba odjąć rzeczy, których PTC nie będzie używało do świadczenia usług dla Tele2 - czyli centrale, platfromy usługowe, systemy bilingowe, itp. (ogólnie - od BSC w górę). Do tego dodać marżę... Co wyjdzie? Trudno powiedzieć, nie czuję się na siłach szacować. ;)

  • 0

    37. ~Greg  2007-05-09 11:07:37  host: 212.160.172.70

    Czy zauważyliście, iż UKE zawsze na początku pomaga Tele2? :)

  • 0

    38.  2007-05-09 11:11:07

    Greg: co to znaczy "na początku"? Poza tym tutaj to nie pomaga, a wyrządza wręcz niedźwiedzią przysługę. ;)

  • 0

    39. ~Laik  2007-05-09 11:55:55  host: 62.29.140.194

    No cóż analiza tej decyzji pokazuje, iz MVNO w tym kraju mogą zwijać żagle (pomiajam resellerów czy service providerów). Gdyby taką decyzję wydał URTiP i Prezes Graboś to bym sie nie zdziwil, ale Pani Prezes która kreuje się na obrońcę rynku chyba będzie miała problemy, żeby się z tego wytłumaczyć. chyba, że ona walczy tylko z TP. W każdym razie UKE pokazało jak jedną decyzją można zniszyć rynek

  • 0

    40. ~Greg  2007-05-09 12:39:37  host: 212.160.172.70

    38: Trudno się z Tobą nie zgodzić :))

  • 0

    41. ~bOb  2007-05-09 12:45:15  host: 195.117.159.237

    Mam pytanie, trochę z innej beczki - czy orientujecie sie kiedy z MVNO wejdzie Avon i Inteligo?

  • 0

    42.  2007-05-09 12:55:07

    WITEK a czy szykuje sie cos w tak taku?

  • 0

    43.  2007-05-09 13:13:18

    ***Laik - tak zepsutego rynku jak zepsuła &TP to już nikt nie zepsuje - a pani Ania powiedziala w wywiadzie pzry okazji nakazu dla Ery że jak skończy z TP to się weźmie za operatorów komórkowych mających status dominujących na rynku- więc jak z nimi skończy weźmie się też za małych - a decyzja ? - no cóż- narazie dba o malych a potem zacznie też wyciągać konsekwencje wobec malych operatorów,możesz być spokojny:)

  • 0

    44. ~Inspiron  2007-05-09 13:24:16  host: 212.2.101.27

    WitkuT: Większość osób czeka z niecierpliwością, również i ja, na tak głośne i dwa razy zapowiadane przez Clausa zmiany w TT. Mówił o odświeżeniu czerwonej łapy, ale teraz to ta łapa z tą nową ofertą to przy ich założeniach dot. prostych zasad i przy konkurencji mBank, czy też Play, to porażka. Jak tak to ma wyglądać, to ja podziękuję za ich usługi. A Witku, może jak nie o tt, to może masz już jakieś przecieki na temat nowej ofertki PLAY? Oprócz zapowiadanych zmian data, szykuje się przechodzenie minutek na karcie i w abo. na kolejny miesiąc. A coś jeszcze wiadomo? Reklamy wiadomo, będą mniej kontrowersyjne. Do 15.05. pozostało 5 dni...

  • 0

    45.  2007-05-09 14:15:37

    Tele2debile znaczy mobile :)

  • 0

    46. ~Laik  2007-05-09 14:48:33  host: 62.29.140.194

    Olek_skype - zadaniem TP nie jest dbanie o rynek, ale o własny biznes więc ja osobiście im się nie dziwię. Na ich miejscu każdy robiłby podobnie (nie mogę napisać tak samo bo jednak niekiedy TP postępuje niezbyt rozsądnie). Natomiast Regulator powinien dbać o rozwój konkurencji na rynku i o nas uzytkowników. Niestety określając takie warunki regulator powiedział wszystkim graczom - na mnie nie liczcie. W ten sposób komórki na pewno moga w negocjacjach robić co chcą i nikt im tortu nie uszczknie. Dlatego nie bardzo rozumiem sens działania UKE. Dla mnie zaszkodzili najbardziej sobie bo 1) pokazali, iż nie rozumieją rynku 2) wydali decyzję, które poziom wystawia jak najgorsze świadectwo UKE 3) inni operatorzy, którzy negocjują z komórkami zostali pozbawieni argumentu odwołania się do regulatora.

  • 0

    47. ~nicram  2007-05-09 18:27:50  host: eds141.internetdsl.tpnet.pl

    Panie Witku, mam problem nie moge sie zlogowac. Wpisuje swoje hasło i nick i wyświetla mi sie komunikat wyloguj [czyli ze mnie zalogowalo], ale wystarczy ze jak klikne gdziekolwiek to mnie wylogowuje;/. Nie wie gdzie lezy blad, bo moze to u mnie cos nie tak, wkoncu to anty wirusa moj komputer to na oczy nie widzial;). Pozdrawiam

  • 0

    48.  2007-05-09 19:24:27

    nicram: może cookies jest wyłaczone w przeglądarce albo nie przyjmuje z naszej domeny? Innego wytłumaczenia nie widzę...

  • 0

    49.  2007-05-09 20:18:48

    *48 Juz działa. Nie wiem czemu wcześniej tak się działo, ale jest juz ok:) i fajnie.

Dodaj swoją opinię