Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jest lepiej z "ostatnią milą"

Jest lepiej z "ostatnią milą"

WitekT 11 Stycznia 2010 09:08

0 0

Po dwóch latach braku zainteresowania, po granty na budowę tzw. "ostatniej mili", w konkursie zakończonym 30. grudnia, zgłosili się chętni na całą pulę - pisze Rzeczpospolita.

W konkursie złożono 86 wniosków. Ogólna wartość projektów to 140 mln zł, z czego wnioskowana, unijna pomoc to około 72 mln zł. Do podziału w tym konkursie, w którym mogli brać udział operatorzy z dziewięciu województw, jest około 56 mln zł.




Dotychczas dotacje na Internet ostatniej mili były spektakularną klęską. W sumie granty dostało 14 projektów, do których UE dołoży 4,7 mln zł. To zaledwie promil z 800 mln zł funduszy, które mamy do wykorzystania do 2013 roku. Resort miał m.in. kłopoty z określeniem, gdzie w Polsce brak jest dostępu do Internetu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1. ~GG  2010-01-11 09:34:27  host: 109.243.118.136

    To po co się cały czas mówi żeby wprowadzić internet pod strzechy jak resort nie wie gdzie to jest... No coment

  • 0

    2. ~mirekb  2010-01-11 09:46:29  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    ciekawe czy Urząd Wojewódzki/Marszałkowski w Kielcach znowu zajmie ostatnie miejsce w wykorzystywaniu funduszy na informatyzację,jak miało to miejsce ponad rok temu.Mam nadzieję,że w tym roku będzie lepiej

  • 0

    3. ~zzz  2010-01-11 10:24:37  host: admm103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale przynajmniej Kielce są jednym z czlowych miast po wzgledem wykorzystywania funduszy na inne cele, glownie na inwestycje :)

  • 0

    4.  2010-01-11 11:11:33

    nie wiedza gdzie brakuje Internetu bo nosa nie ruszą za Warszawę...Jakby ruszyli to by się okazało że nawet z gprs w wielu miejscach się nie da korzystać...

  • 0

    5. ~Radyjo:)  2010-01-11 11:48:12  host: 62.152.158.177.dsl.dynamic.eranet.pl

    Panie Witku witam...tak apropos ostatniej mili czy zna Pan kogos z nazwiska kto jest w miare zyczliwy w Netii pod wzgledem inwestycji dla abonentow ? Dzieki i pozdrawiam

  • 0

    6. ~:))  2010-01-11 12:23:05  host: 188.33.17.71

    czy ktoś mi powie dlaczego używamy zwrotu 'mila' i czy w innych krajach europejskich także mówi się o mili? Oraz o jaki odcinek FAKTYCZNIE chodzi (statystycznie). Dzięki

  • 0

    7. ~karol  2010-01-11 13:45:31  host: 77-255-253-46.adsl.inetia.pl

    Mila to umowna odległość, tak samo jak w powiedzeniu: "wracam za sekundę".

  • 0

    8. ~:))  2010-01-11 16:29:14  host: 188.33.17.71

    to że jest umowna, to oczywiście domyślam się - chodzi mi o to czy tak używa się umownie wszędzie, czy my tylko przejęliśmy to od Amerykanów (zapewne). No i ciekawi mnie także jaki jest to statystyczny odcinek w Polsce.

  • 0

    9. ~beznick  2010-01-11 22:39:23  host: 86-36-n1.aster.pl

    #8: a Ty swoje. Trudno jest podać definicję uniwersalną, bo zależy od rodzaju dostępu i sieci, może tak: odcinek sieci między portem abonenckim a zakończeniem sieci? Ostatnia mila jest od portu do granicy zasięgu dla danej technologii.

  • 0

    10. ~:))  2010-01-11 23:24:32  host: 188.33.17.71

    jak czytam odpowiedzi na moje pytania, to zastanawiam się czy cokolwiek nr.7 i nr.9 zrozumieliście. Bo mam poważne wątpliwości w wasze możliwości czytania ze zrozumieniem. Mam dla takich jak wy jedną sugestię - nie potraficie na coś sensownie dopowiedzieć, to nie zmuszajcie się do tego.

  • 0

    11. ~beznick  2010-01-11 23:31:43  host: 86-36-n1.aster.pl

    A ty pytasz się "sensownie"? Znam pojęcie ostatniej mili od ok. 10 lat, tj. od czasu gdy Unia zaczęła kombinować nad udostępnieniem innym operatorom linii abonenckich będących we władaniu narodowych operatorów. Na jakie pytanie jeszcze Ci nie odpowiedzielismy? Jaki to "statystyczny odcinek" w Polsce? Łączna długość linii podzielona przez liczbę abonentów. Z sensem?

  • 0

    12.  2010-01-12 08:59:01

    No nie dziwię się, ze miał problemy... Bo generalnie białych plam, ze cała gmina czy ćierć gminy nie ma dostępu, chyba w Polsce nie ma? A gromadzenie danych o pojedynczych przypadkach mija się z celem... Tak samo traktuję jakąś osadę z 3 chałupami gdzieś - za przeproszeniem ich mieszkańców - na zadupiu. Zapewne też by potrzebowali dostępu - tak samo jak np. moi znajomi 2 km za miastem na baaardzo sporym osiedlu mieszkaniowy, gdzie praktycznie nikt nie ma kabla.

Dodaj swoją opinię