Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jest kompromis w sprawie roamingu w UE

Jest kompromis w sprawie roamingu w UE

LuiN 1 Lutego 2017 08:42

7 1

dziewczyna plaza telefon roaming wakacje wide

Od 15 czerwca obowiązywać będą w Unii Europejskiej nowe stawki hurtowe rozliczeń roamingu. Mają one pozwolić na zniesienie opłat roamingowych na terenie UE.

W wyniku finału negocjacji, od 15 czerwca 2017 roku będą obowiązywały następujące stawki hurtowe:
  • 0,032 euro za minutę połączenia głosowego,
  • 0,01 euro za wiadomość SMS,
  • 7,7 euro za 1 GB transferu.

W przypadku transmisji danych przygotowano pięcioletni plan dalszych obniżek:
  • 6 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2018 roku),
  • 4,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2019 roku),
  • 3,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2020 roku),
  • 3 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2021 roku).
  • 2,5 euro za 1 GB transferu (od 1 stycznia 2022 roku).

W opinii Komisji Europejskiej, nowe stawki hurtowe pozwolą klientom na podróżowanie po Europie bez obaw o wyższe ceny usług niż w kraju zamieszkania - "roam-like-at-home".




Dzięki politycznemu porozumieniu w zakresie zasad ustalania cen hurtowych oraz polityki uczciwego korzystania ("fair use policy") i zrównoważonego rozwoju, przyjętych przez Komisję w grudniu 2016 roku, konsumenci będą mogli korzystać ze swoich krajowych abonamentów podróżując okresowo za granicę. Jeżeli przekroczą ustalone w abonamencie limity korzystania z roamingu, wszelkie dodatkowe opłaty nie będą wyższe niż hurtowe stawki roamingowe, przyjęte w dniu dzisiejszym.

Zobacz: KE proponuje limity transmisji danych w ramach darmowego roamingu

Źródło tekstu: KE, wł     
Źródło zdjęć: pixabay

Dodaj do:

Tagi: roam-like-at-home | ue | roaming ue | ke

w sumie: 60
  • 1

    42.  2017-02-01 15:31:09

    jaka stawka ma być za odebrane połączenie? free of charge? czy będa na to limity?

  • 0

    43. ~ola  2017-02-01 16:50:40  host: public-gprs394940.centertel.pl

    przy tych stawkach, mogą już spokojnie dać stawki krajowe + pakiety danych. 19/9/19gr.. eh tylko to przyzwyczajenie niż w PL pierniczy się o tyłku maryni godzinami... powrót do stawek min/MB jest bolesny

  • 0

    44. ~  2017-02-01 16:56:57  host: user-94-254-146-223.play-internet.pl

    na obecną chwilę korzystam z FreeVoipDeal i dzwonię po 1-2 centów za minutę a jak doładuję konto za 10euro + vat do dostaję 300 minut na stacjonarne do dużej ilości krajów. Oczywiście jak mogę to korzystam z komunikatorów bo są darmowe. co ciekawe mój numer się wyświetla i nie muszę nosić dwóch telefonów. Myślę że jeszcze długo będę korzystał z tej formy dzwonienia. Dla zainteresowanych podaję adres http://tlp.is/cj5

  • 0

    45.  2017-02-01 17:10:22

    7,7E za 1GB, już widzę jak W4 da roaming na transmisję danych w cenie stawek i pakietów lokalnych ;)

  • -1

    46.  2017-02-01 18:27:13

    @40 To nie jest żadna indywidualna sytuacja tylko normalny standardowy abonement z darmowymi połączeniami do UE i vice versa. Nie rozumiem również dlaczego miałbyś mi współczuć. Chyba w drugą stronę. Po prostu potrzebuję takiego i tyle.
    @44 Za te €10+Vat możesz równie dobrze bez kombinacji podnieść abonament no no-limit w UE. Obejmuje wtedy też komórki.

  • 0

    47.  2017-02-01 20:16:05

    Wi-Fi Calling pomoże obniżyć stawki roamingowe nie tylko w UE. Play ma serwis telefon.play.pl gdzie też można dzwonić po no limitach krajowych. Popularne komunikatory też mają opcje głosowe. Po całym świecie można dzwonić za darmo.

  • -1

    48.  2017-02-01 20:46:33

    @JackLondon (46), czy Tobie trzeba wszytko tłumaczyć łopatologiczne, czy tylko takiego udajesz? Tu chodzi o dostępność niskich stawek roamingowych (a najlepiej również i międzynarodowych) dla każdego. Od razu po rejestracji i odpaleniu pierwszego lepszego startera prepaid za 5 zł, kupionego przed chwilą w przydrożnym kiosku. I akurat w tej kwestii regulacje unijne się sprawdzają.
    Nikt nie będzie specjalnie dla okazjonalnych wyjazdów za granicę, wiązał się 100 zł i droższym abonentem.
    Argumentujesz podobnie jak @wlo.: "bo on ma"... w taryfie biznesowej + z kilkuletnim stażem w sieci.

  • 1

    49. ~piotrmak  2017-02-01 21:14:26  host: 85.219.240.131

    DanielR ja również nie do końca mogę zrozumieć Twoje stwierdzenie: Pierwszy lepszy starter za 5 zł. Kto ma za to zapłacić? Ja z mojego abo?
    A tak dla ciekawości to mam już od dawna odbieranie w całej UE za darmo i bez limitu, dzwonienie w roamingu i do UE 1000 minut co miesiąc i w abo coś ok. 70 netto i to w wyśmiewanym Plusie:) PL otwarty na maxa. Prawdziwy nolimit bez rozłączania co kilkadziesiąt minut

  • 0

    50.  2017-02-01 22:22:06

    @piotrmak (49), przecież stawki w roamingu są obniżane sukcesywnie już od kilka lat. Ucierpiałeś na tym. Chyba nie, skoro pomimo ich spadku, jak sam piszesz, i tak masz abonament zawierający w sobie pakiet 1000 minut na rozmowy roamingowe.

  • 0

    51. ~a-go  2017-02-01 22:26:13  host: cable194106211-024.astral.lodz.pl

    @46 Współczuję tobie.. braku zrozumienia problemu. Tu nie chodzi o Twój abonament i jego możliwości, ale o różnicę w CENACH połączeń. Jakie czynniki sprawiają, że dzwoniąc z Polski na polski nr w Austrii odbiorca dopłaca do rozmowy 5 gr, a gdy dzwonię do tej samej Austrii na nr austriacki, polski operator dolicza sobie 1,40? Różnica w dopłacie do takiego połączenia jest 28 krotna. Tani roaming sprawia, że przyjeżdżający do Polski posługują się swoimi narodowymi kartami. Pracuję w takim międzynarodowym zespole i nie widzę potrzeby by będący w nim Polacy karmili pazerne telekomy tylko dlatego, że wszyscy wokoło udają, że jest ok...

  • 0

    52.  2017-02-01 22:34:36

    Przed chwilą słuchałem w PR1 PR wypowiedzi Grzegorza Bernatka z Audytela.
    Stwierdził on, że uzgodnienia z operatorami dotyczące roamingu w UE będą dopuszczać korzystanie z usług po stawkach krajowych maksymalnie przez okres czterech miesięcy (pytanie czy jednorazowo, czy w ogóle przez cały rok) - po czym, gdy operator na dwa tygodnie przed końcem tego czteromiesięcznego okresu zauważy jakiekolwiek (w jego mniemaniu) "nadużycia", skontaktuje się z klientem w celu wyjaśnienia ewentualnych niejasności/wątpliwości. Ciekawe, jak to się przełoży na praktykę?
    PS Przy okazji. Wypowiadał się też Witek. Ale już jako niezależny ekspert rynku teleko. ;-P

  • 1

    53.  2017-02-01 23:06:35

    52 - no właśnie. Telepolis nie raczyło nawet pożegnać się oficjalnie ze swoim założycielem, bo jakoś nie zauważyłem podziękowań zamieszczonych na jego łamach. Wstyd !!!

  • 0

    54.  2017-02-02 10:39:37

    Operatorzy łoją po rogach frajerów ile się da. Karta prepaid zalogowana do stacji bazowej w Polsce obsłuży no limit rozmów i SMSów plus 10 GB danych za 30 zł a karta obcokrajowca z UE zalogowana do tej samej stacji bazowej wygeneruje za sam internet 10 000 zł licząc 1 zł 1 MB. Ja ktoś przyjedzie spoza UE to skasują go na 300 000 zł przy cenie 30 zł za 1 MB. Urzędnicy problemu nie widzą ;) Jakieś pozorowane działania i tyle.

  • -1

    55.  2017-02-02 11:32:40

    @48 Ta... Kupujesz starter za 5zł i dzwonisz za darmo. Najlepiej żeby jeszcze łaskawie dopłacali :) Jak ktoś okazjonalnie wyjeżdża to nie potrzebuje abonamentu z darmowym roamingiem oczywiście. Ale mówię o osobach które używają tego do pracy albo dzwonią często a nie kupujących startery za 5zł i oczekujących wszystkiego za darmo. Nie trzeba mieć żadnych staży w sieci jak to wspomniałeś ani nie trzeba być wybrańcem aby z takich ofert korzystać. To jest normalna opłata cennikowa. @piotrmak mówi że już taka oferta jest też w plusie. I ceny nie powalają...

  • 0

    56.  2017-02-02 12:07:26

    @JackLondon (55), za to trzeba wiązać się bardzo drogim abonamentem, całkowicie zbędnym dla okazjonalnego korzystania z roamingu, co jest zwyczajną głupotą. Gdzie ja napisałem, że oczekuję wszystkiego za darmo? Chcę płacić, tak jak i teraz karciarz płaci za roaming, czy połączenia międzynarodowe. Ale rozsądne stawki, a nie kosmiczne, tak jak ma to miejsce szczególnie w przypadku połączeń międzynarodowych. I na szczęście regulacje unijne do tego (powoli) zmierzają.

  • 1

    57. ~a-go  2017-02-02 14:37:59  host: cable194106211-024.astral.lodz.pl

    @48 Nadal spoglądasz na świat z punktu widzenia własnego zaścianka i odnoszę wrażenie, że czujesz się przez to jakiś... lepszy? Już wcześniej napisałem o chorym układzie i płaceniu wysokich cen za rozmowy międzynarodowe z Polski w odniesieniu do cen roamingowych. Ja mam więcej niż jedno miejsce na Ziemi. Połowa z nich leży poza UE (świat jest nieco większy niż myślisz), gdzie cudowny abo nie funkcjonuje. Nie mam zamiaru wiązać się abonamentem, z którego nie będę korzystał w znacznej części okresu jego obowiązywania. Mam aktywne karty SIM w kilku krajach na 3 kontynentach i wszystkie one są prepaidami, więc nie widzę nic złego w tym, że chcę i w Polsce korzystać na tych samych zasadach i po cenach mających przynajmniej pozory rzetelności.

  • 1

    58. ~a-go  2017-02-02 14:39:08  host: cable194106211-024.astral.lodz.pl

    Powyższe miało być do @55 Jack London, przepraszam

  • 0

    59.  2017-02-02 20:50:11

    @58 Nie chce mi się już z tobą dyskutować. Pozdrawiam Łódź z mojego zaścianka.

  • 0

    60.  2017-02-02 23:01:05

    Proszę o wyjaśnienie zasady działania "roam like at home" w prepaidzie według opisu na górze drugiej strony - http://tlp.is/cjq bo ni cholery nie mogę zrozumieć, o co w tym chodzi :)

  • 0

    61.  2017-02-03 20:20:44

    czekam czekam

Dodaj swoją opinię