Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jest finał aukcji! UKE uwzględnił uwagi i P4, i T-Mobile

Jest finał aukcji! UKE uwzględnił uwagi i P4, i T-Mobile

Piszemy o tym pierwsi WitekT 23 Czerwca 2016 11:48

19 0

Zakończył się wielokrotnie przedłużany proces odwoławczy dotyczący wyników aukcji LTE. Prezes UKE zmieniła aranżację bloków przyznanych zwycięzcom aukcji po tym, jak z odebrania bloku zrezygnował NetNet - dowiaduje się TELEPOLIS.PL.

 

Zobacz: Oficjalne wyniki aukcji LTE.

Przypomnijmy, że pierwotnie podział bloków 800 MHz był następujący: Orange (A), Orange (B), T-Mobile (C), P4 (D), NetNet (E). Kolejnym oferentem na blok NetNetu był T-Mobile, który jednak słusznie podnosił, że potrzebuje ciągłego pasma dla efektywniejszego wykorzystania go, najlepiej zaraz obok Orange. P4 oponowało, bo wtedy musiałoby zostać przeniesione na blok NetNetu, który uważa za "skażony" prawnie.




Mając na uwadze zarówno uwagi T-Mobile, jak i P4, Prezes UKE wydała decyzje, w ramach którego P4 przesuwa na blok C (wygrany przez T-Mobile), natomiast T-Mobile dostaje dwa bloki obok siebie (po NetNet i P4 - czyli D i E). Teraz - zapewne - obie spółki mogą rozpocząć rozmowy na temat wymiany bloków, aby Orange i T-Mobile sąsiadowały ze sobą. Skarb Państwa może z kolei oczekiwać wpływu 2 mld zł od T-Mobile za kolejny blok 5 MHz.

Zobacz: UKE wie już jak przydzieli częstotliwości po aukcji LTE.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: t-mobile | 800 mhz | aukcja | aukcja lte | uke | p4

w sumie: 84
  • -5

    65. ~Jakub  2016-06-23 15:16:06  host: public719580.centertel.pl

    Teraz to kogoś k... pogieło. Wszystko żeby utrudnić, zarobić, dogadać się. Ciekawe ile P4 dało w łape żeby teraz wziąc 3x więcej od T-Mobile. Ta sięc ssie z internetem i i tak ten blok jej nie pomoże, a jeszcze utrudnia poważnym graczom .

  • 1

    66. ~x  2016-06-23 16:01:22  host: 225.128-255.202.173.217.in-addr.arpa

    Elegancko :D

  • 3

    67.  2016-06-23 16:16:31

    65. Biorąc pod uwagę z jakim zapałem T-Mobile buduje stacje na Lte800 (niecałe 600) to raczej wygląda jakby to oni utrudniali dostęp do tej częstotliwości nie Play, który szybko rozbudowuje Lte800 (2300 stacji). Aktualnie nie wiadomo czy Lte800/2600 będzie budowane przez Networks, bo na dzień dzisiejszy te częstotliwości Orange i T-Mobile buduje oddzielnie.

  • -1

    68.  2016-06-23 16:41:49

    A dlaczego nikt nie wspomina o bloku już wcześniej rozdzielonym - w kontekście magicznych 15 MHz oczywiście?

  • 3

    69.  2016-06-23 17:16:34

    @68. Chyba nie sugerujesz, że teraz Polkomtel (Sferia) przyłączy swój blok 5MHz sąsiadujacy z blokiem E do 10MHz Tmobile? W ramach Networks, czy jakiejś oddzielnej sieci w ramach "Sferii"?

  • -2

    70.  2016-06-23 17:17:23

    @67. Tyle, że ten brak zapału może wynikać z rozdzielenia bloków T-Mobile oraz Orange.

  • 1

    71. ~off top  2016-06-23 18:22:37  host: public-gprs354194.centertel.pl

    Czy w taki sposób można rejestrować karty sim według klucza.pl wystarczy podać pesel (jest generator numerów pesel ) i rejestracja ukończona, czy według ustawy wymagany jest skan dowodu lub potwierdzenie danych za zgodność w salonach?

    http://tlp.is/aba

  • 1

    72. ~off top  2016-06-23 18:33:15  host: public-gprs354194.centertel.pl

    generator pesel itd http://tlp.is/abb

  • 3

    73. ~kokoszka  2016-06-23 21:17:52  host: public-gprs352892.centertel.pl

    Panowie i być może Panie, Networks to spółka która zarządza siecią radiową 2 operatorów, czyli T-Mobile i Orange, to że teraz budują oddzielnie wynikało z braku finalnego rozwiązania aukcji. Obecnie już wiadomo jak do tematu podszedł regulator. Teraz jest pytanie czy i jak uda się T i O przekonać P4 żeby mieć bloki obok siebie (oszczędność kasy, sprzętu etc.) lub obecne status quo zostanie utrzymane i obydwaj udziałowcy Networks będą rozdzieleni blokiem P4 = więcej kasy na budowę sieci LTE 800 MHz na tych samych masztach. Możliwe że nic się nie zmieni i będzie tak jak jest czyli wspólne LTE1800 MHz z tych samych stacji ale LTE 800 ze stacji których są właścicielami, czyli będzie sytuacja jak obecnie jest zasięg LTE 800 T-Mobile a nie ma zasięgu Orange i odwrotnie.

  • 0

    74.  2016-06-23 21:25:29

    Gormar - nic nie sugeruję. Skąd ten pomysł?

  • -3

    75. ~  2016-06-23 21:49:30  host: 89-69-208-98.dynamic.chello.pl

    I bardzo dobrze. Mają 10 Mhz i mogą teraz zasuwać z budową bo wiedzą na czym stoją. Największa wada tej decyzji jest taka, TM i Orange muszę ponieść dodatkowe koszty za wymianę sprzętu a my - przez to poczekamy dłużej na pokrycie LTE800 przez N!, ponieważ teraz każda sieć musi robić sama. 20Mhz nie może być, więc nie wiem po co się dogadywać z Play? Jeśli jest jakiś argument, to zarówno O jak i TM musieliby z P4 gadać. Play teraz nie jest potrzebny ani Orange ani TMobile. Raczej Play sobie teraz nasmrodził bo jest w zamkniętej kanapce. Jeśli Plus by sprzedał LTE800 Sferii blok nie da P4 nic. To raczej się może pokusić TM po 3 blok :) Ale w takim przypadku Solorz raczej zapłaci niż da TM możliwość posiadania na LTE800 15Mhz.

  • 2

    76.  2016-06-23 22:13:42

    Jak widać można, blokować aukcję przez ponad pół roku, narazić państwo na stratę 2 mld zł (nie było przesądzone, że TM weźmie blok po NetNet) i do tego zostać bezkarnym nawet bez jakiegokolwiek postępowania.

  • 0

    77.  2016-06-23 22:49:24

    MaciejM - państwo coś straciło? Nie wydaje mi się...

  • 1

    78. ~xzy  2016-06-23 23:40:01  host: 31.63.225.21.ipv4.supernova.orange.pl

    @77 państwo nie straciło ale mogło stracić

  • 0

    79.  2016-06-24 08:01:32

    78 - co mogło stracić? 20 tysięcy hektarów pola albo lasu?

  • 0

    80.  2016-06-24 08:06:12

    Bez tych 2 miliardów i tak zarobiło więcej niż się spodziewało zarobić, więc o jakiej potencjalnej stracie mówimy? Podobno rzeczywista wartość była dużo niższa a to co w efekcie osiągnięto to spekulacyjna wartość? Więc jak? Państwo zarabia na spekulacjach? Nie jest to właściwy wniosek czasem?

  • -1

    81. ~  2016-06-24 08:13:43  host: user-94-254-227-232.play-internet.pl

    @wlo, bardzo słuszna interpretacja zaistniałej sytuacji.
    Jeżeli ktoś pisze o narażeniu Państwa na stratę, to musi a przynajmniej powinien udowodnić że uzyskana wartość jest adekwatna dla przedmiotu sprzedaży. Należy porównać kwoty jakie uzyskano z podobnych aukcji w innych krajach.
    Jeżeli już, to Państwo może dziękować NetNet, że tyle zarobiło.

  • 0

    82.  2016-06-24 08:29:37

    81 - oczywiście. Bo jeśli mówimy o stratach, to znaczy, ze ktoś ukradł. A jakoś ani CBA, ani CBŚ, ani prokuratura, ani żaden dziennikarz jeszcze nie podali, że ktoś nakradł...

  • -1

    83.  2016-06-24 11:22:07

    A propos internetu mobilnego...
    Nie pamiętam który z Panów Redaktorów na moje pytanie o możliwość przeprowadzenia porównania różnych przenośnych modemów/routerów odpowiedział,. że macie coś takiego w planie (w każdym razie pozytywny oddźwięk tej odpowiedzi był). Ja już dawno kupiłem sobie takie urządzenie, teraz kolejne mam (i mam już co samemu porównywać), a na łamach Telepolis nic nie widziałem...

  • 0

    84. ~nowy1  2016-09-28 13:25:33  host: user-94-254-147-55.play-internet.pl

    Jakie częstotliwości agreguje Orange, że mają tylko 225 Mb? Z 1800 gdzie mają 15 Mhz z T-Mobile nie ruszają? Tylko to co teraz wygrali 10 Mhz na 800 i 15 Mhz z 2600? Co z 1800? 225 Mb to chyba z 3 im wyszło bo 5 z 1800, dobrze myślę?

Dodaj swoją opinię