Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jest dyrektywa UE o przechowywaniu billingów

Jest dyrektywa UE o przechowywaniu billingów

WitekT 22 Lutego 2006 10:49

0 0

Ministrowie sprawiedliwości państw UE formalnie przyjęli dyrektywę o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych. Jest to kolejne rozwiązanie, które ma ułatwić walkę z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.

Zgodnie z dyrektywą operatorzy sieci telekomunikacyjnych mają przez 6 do 24 miesięcy przechowywać podstawowe informacje o rozmowach telefonicznych. Mogą one być później wykorzystywane w postępowaniach prokuratorskich lub przez sądy.

Dyrektywa pozostawia w gestii krajów członkowskich czy narzucą operatorom telekomunikacyjnym obowiązek przechowywania połączeń nieudanych i nieodebranych. Ponieważ nie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni przechowują tego typu dane, z powodu zbyt dużych kosztów, na wniosek Niemiec zgodzono się by dyrektywa zobowiązywały do tego tylko te sieci, które stosują takie rozwiązania.
PE wprowadził do dyrektywy poprawki ograniczające listę przechowywanych informacji. Mają to być jedynie dane potrzebne do ustalenia źródła połączenia i odbiorcy oraz daty i godziny. Zgodnie z dyrektywą kraje członkowskie są też zobowiązane do zapewnienia ochrony prywatności swoich obywateli a operatorzy telekomunikacyjni nie mogą przechowywać informacji ujawniających treść rozmów lub e-maili.

Zgodnie z wypracowanym porozumieniem kwestie kosztów mają rozstrzygać poszczególne kraje członkowskie - np. poprzez zwrot kosztów przechowywania danych przez policję.

Dyrektywa zawiera też rozwiązanie, które umożliwiają wydłużenie okresu przechowywania danych, ale pod warunkiem, że dany kraj członkowski przedstawi wystarczające uzasadnienie. M.in. Polska chciała, by istniała taka możliwość, gdyż do jej Parlamentu trafił projekt zakładający 15-letni okres przechowywania danych. Ostatecznie jednak przyjęto okres 2 lat, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1.  2006-02-22 12:22:17

  a jaki problem wywyalic to do bazy danych i walnac na dvd lub tasme???

 • 0

  2.  2006-02-22 15:57:50

  zaden ;) tylko sie NIE CHCE !

 • 0

  3. ~dw  2006-02-23 09:57:24  host: abnk42.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Chłopaki... Wy chyba nie macie pojęcia o większych bazach danych... porządna hurtownie po kilku latach może mieć po 2 latach kilkadziesiąt GB danych dotyczących transakcji handlowych. A hurtownia ma kilkadziesiąt tysięcy klientów a nie 10 milionów, i 10 faktur na klienta na miesiąc, a nie np. 300 połączeń/sms...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-17-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet