Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jedziesz? Nie klikaj!

Jedziesz? Nie klikaj!

LuiN 9 Maja 2011 13:39

0 0

11. maja rozpoczyna się kampania społeczna Jedziesz? Nie klikaj! prowadzona przez Komendę Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz operatora sieci Plus.



Policyjne statystyki pokazują, że liczba kierowców karanych za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy wzrasta. W 2008 roku. takie wykroczenie popełniło - według danych KGP - 23 755 osób, w 2009 roku już 35 865. Aby przeciwdziałać tej niepokojącej tendencji, Komenda Wojewódzka Policji z s. w Radomiu wraz z firmą Polkomtel - operatorem sieci Plus, postanowiła przypomnieć wszystkim kierowcom, aby uważali na drogę podczas prowadzenia pojazdu.

Do kilkunastu milionów użytkowników sieci Plus dotrą specjalnie przygotowane informacje mówiące o zagrożeniu, jakie stwarza nieprzestrzeganie tej zasady. Akcję, która jest pierwszą tego typu kampanią zakrojoną na tak szeroką skalę w Polsce, wsparł znany prezenter telewizyjny, a zarazem czynny strażak - Kevin Aiston.




To, że wysłanie SMS-a w trakcie jazdy może doprowadzić do tragedii, udowodnili już Brytyjczycy i Amerykanie. Wnioski z ich badań są jednoznaczne: kierowcy, którzy w czasie prowadzenia piszą wiadomości zamiast obserwować na to, co dzieje się na drodze, mogą spowodować wypadek.

Szczególnie pokazują to badania amerykańskie. Przeprowadzono je na grupie studentów, którzy w symulowanych warunkach jazdy pisali jednocześnie SMS-y. Okazało się, że wszyscy badani zachowywali się tak, jak zachowuje się na drodze kierowca, który ma prawie promil alkoholu we krwi. Taki kierowca nie potrafi jechać po wyznaczonym torze jazdy, ma wolniejszy refleks i z opóźnieniem podejmuje decyzję. Piszący SMS-y zachowuje się podobnie, bo nie widzi dokładnie, co dzieje się na drodze, a jego wzrok skierowany jest na klawiaturę telefonu komórkowego. Wykonuje też dwie czynności naraz, zamiast skupić się na prowadzeniu pojazdu.

Zgodnie z art. 45, ustęp 2, punkt 1 Kodeksu Drogowego: Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł.

Źródło tekstu: KWP zs. w Radomiu     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 1

    2.  2011-05-09 13:51:08

    Znam osoby, które nie posiadają koordynacji ruchowej w tak ciężkim stopniu, że nie powinni mieć w ogóle prawa jazdy a mają, nie robiąc nic poza trzymaniem obiema łapami kurczowo kierownicy, są postrachem szos i nie dostaną mandatu. Znam z kolei także takich, którzy mają wyśmienitą koordynację, podzielność uwagi, potrafią robić dwie różne rzeczy naraz, bo stan wyćwiczonego mózgu im na to pozwala i oni dostaną mandat...

  • 2

    3. ~+  2011-05-09 14:32:40  host: jwy146.internetdsl.tpnet.pl

    Nie jest ważne, jak i kto ma wyćwiczone. Zosta ło naukowo stwierdzone, że grozi to spowodowaniem wypadku lub nieodpowiednią reakcją na drodze. Jako kierowca,popieram powyższe akcje.

  • 0

    4.  2011-05-09 14:51:20

    @3 zostało "naukowo" stwierdzone, że masło szkodzi a margaryna pomaga. Jest akurat odwrotnie. Słynne hasło "jedno jajko na tydzień" lansowane przez lekarzy i żywieniowców też pokazuje, że nauka się myli, żeby nie powiedzieć dosadniej - kompromituje.

  • 1

    5. ~  2011-05-09 14:55:29  host: v29-08.opera-mini.net

    A niby czemu ta akcja dotyczy tylko abonentów sieci Plus ? Ci co mają telefony w Play, Heyah, Erze, Mobilkingu to nie piszą sms podczas jazdy samochodem ? Dobrze, że to nie dotyczy rowerzystów, bo tam nie ma zestawów głośnomówiących... :)

  • 4

    6.  2011-05-09 14:59:40

    Ja bym prosil o akcje, gdzie policja wypelnia swoje obowiazki i reaguje na skandaliczne zachowania na drodze i obok niej. Bo jak narazie puki ktos nie zajedzie drogi radiowozu to ma male szanse na kare.

  • 3

    7.  2011-05-09 15:30:49

    Fajne jest, to że nie można rozmawiać trzymając telefon w ręce, ale np. BigMaca ociekającego sosem już można w tej samej ręce mieć jadąc autem ;)

  • 0

    8. ~j23  2011-05-09 16:08:56  host: ip-222-122.ists.pl

    @7 Tak się składa, że nowe przepisy zabraniają jedzenia podczas jazdy :-)

  • 0

    9. ~Łamiący Przepisy  2011-05-09 16:23:43  host: public-gprs146390.centertel.pl

    A kto teraz przestrzega przepisów? Śmieszą mnie wasze wypowiedzi jak wiecie jak to się ma w rzeczywistości. Tak samo jak by mi zabronili grać głośną muzykę w swoim domu po 22 tak jak to jest w mieście, mi nikt nie zabroni bo mieszkam w lesie z daleka od cywilizacji i tych prawników co ustalają te przepisy a sami ich nie przestrzegają.

  • 1

    11. ~tomek  2011-05-09 17:24:37  host: user-46-113-206-16.play-internet.pl

    widziałem jak kiedyś gość czytał książkę z kierownicą ;p

  • 2

    12. ~  2011-05-09 18:58:33  host: public8817.cdma.centertel.pl

    8@ żartujesz czy poważnie mówisz? Ciekawe jest to że nie można korzystać z telefonu ale z cb radia już można (chyba że zabronili, jak jedzenia) a też wymaga trzymania mikrofonu w ręku gdy chcemy zapytać o drogę. co do jedzenia to przecież można się też poplamić w czasie jazdy a wtedy co... po przybyciu do celu będziemy wyglądać jak brudasy, już to jest dobrym powodem by nie jeść w czasie jazdy. 11@ ja kiedyś czekając na autobus widziałem jak autem jechała para chyba ze 30kmh i namiętnie się całowali :) do dziś jestem pełen podziwu dla ich zdolności.

  • -1

    13. ~  2011-05-09 22:04:16  host: 77-253-45-109.adsl.inetia.pl

    2 - za nietrzymanie obu rąk na kierownicy powinny być najwyższe mandaty z możliwych; jeździ pełno takich buców, poznać ich można po lewym łokciu za szybą a prawa ręka na gale zmiany biegów i myślą ze są królami szos...

  • 0

    14. ~  2011-05-10 06:14:30  host: t19-14.opera-mini.net

    Telefon jak każda inna używka jest bezpieczny dopóki nie wpadnie się w nałóg. Jak ktoś ma zresetowany mózg falami elektromagnetycznymi to i tak nie pojmie nic bo impuls w danej chwili przeważy nad zdrowym rozsądkiem by olać smsa, same rozmowy są mniej niebezpieczne i nie tyle są objawem debilizmu ale zwyklej glupoty. 12# nie porównuj bo te inne czynności też zabronią. Jeśli chodzi ogólnie o sprawy drogowe to prawa nie łame nie dlatego że jakiś psik**as w sejmie coś wymyslil, nie dlatego że boje się śmierci ale dlatego że boje sie kalectwa. A wy róbta co chceta, idiotów trzeba wysmiewać, wszelkiego rodzaju prohibicja to największy kretynizm. To takie przyjacielskie rady.

  • 0

    15. ~anty  2011-05-10 10:13:35  host: 84-10-10-8.dynamic.chello.pl

    @RudyLis- jezeli ktos nie powinien dostac prawa jazdy to nie jest juz kwestia mandatow. A bez wzgledu na super koordynacje i podzielnosc uwagi, piszac sms MUSISZ co jakas chwile spojrzec na ekran telefonu, a o ile nie masz dodatkowej pary oczu na czole, przez chwile nie patrzysz na droge. A ta chwila moze wystarczyc. Akcja dobra.

  • 1

    16.  2011-05-10 11:02:12

    #2: Podzielnosc uwagi w przypadku np ogladania telewizji i sluchania radia to jedno, a w przypadku prowadzenia auta i pisania sms'ow to cos zupelnie innego. Prawda jest, ze czesc osob w ogole nie powinna dostac prawa jazdy. Widuje starsze wypindrzone panie, ktore ledwo co poruszaja sie po drodze, a jak telefon zadzwoni, to juz nic innego sie nie liczy. Nie mniej nie chcialbym zeby jakis buc, ktory uwaza, ze ma podzielnosc uwagi, wjechal w kogos z mojej rodziny piszac sms'a. Zreszta co do podzielnosci uwagi, to tak naprawde mozg nie jest w stanie wykonywac dwoch czynnosci na raz - sprobuj na jakims tvp info, tvn24 czy polsat news sluchac programu i czytac te paski, ale z pelnym zrozumieniem, nie tylko pogladowo ... na 100% ci sie nie uda.

  • 0

    17.  2011-05-10 11:26:54

    @16 To się nazywa multipleksowanie - ludzie mający wyćwiczony mózg w tym kierunku potrafią. Tak samo są tłumacze języków obcych, którzy nie potrafią tłumaczyć symultanicznie a są tacy co potrafią. Kwestie sprawności umysłu i jego wyćwiczenia. Zdaję sobie sprawę, że ludzi posiadających tak wyćwiczony mózg jest niezwykle mało ale w praktyce /neurologia z psychiatrią/spotykam się z takimi genialnymi przypadkami.

  • 1

    18.  2011-05-11 10:38:08

    Ciesze sie, ze sa takie osoby ... jaki ulamek promila stanowia oni wsrod kierowcow ? Wolabym, zeby pord to jednak w dalszym ciagu uwzglednial. PS Przypominam, ze multiplekser dziala szeregowo, nie rownolegle, dyplom z tego kiedys robilem ;)

  • -1

    19.  2011-05-11 16:15:57

    Pierdoły. Ciekawe czy coś jeszcze wolno w tym kraju. SMS-y pisze tylko idiota, bo sama rozmowa przez telefon nie ma przypadkiem takiego samego wpływu na bezpieczeństwo jak z pasażerami w samochodzie? Może trzeba zakazać rozmów... Jak zwykle brakuje odpowiedzialności i zdrowego rozsądku, ale tego się przepisami nie załatwi ;)

  • 0

    20.  2011-05-11 16:16:27

    aha Wypowiadam się tylko dlatego, że dostałem dziś takiego sms-a ;)

  • 0

    21. ~tom  2011-05-12 22:29:47  host: nat-bem1-5.aster.pl

    Dzis dostałem SMSa od POLICJA. Trochę sie przestraszyłem, obserwują mnie czy co?:-) Niestety pisze smsy jadąc autem. Ciężko mi się pozbyć tego nałogu i trudno mi będzie się odzwyczaić pisać/czytać sms siedząc za kółkiem.

Dodaj swoją opinię