Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jedni proszą o deszcz, a inni o EDGE

Jedni proszą o deszcz, a inni o EDGE

WitekT 23 Lutego 2007 16:50

0 0

Szanowni Państwo - nadszedł wielki dzień. Plus uruchomił EDGE na ostatniej, piątej stacji w Aleksandrowie Łódzkim, tym samym pokrywając efektywnie cały teren. To miasto zdecydowanie nie powinno być obce naszym stałym czytelnikom. :-)






W Aleksandrowie Łódzkim mieszka nasz stały czytelnik i komentator o nicku Szalony. Z pewnością każdy, przynajmniej raz, spotkał się z jego komentarzami w sprawie EDGE w tym mieście. W końcu nadszedł dla niego wielki dzień i ma swój upragniony EDGE. Nic już nie będzie takie, jak kiedyś - bo odkąd pamiętam Szalonego, to zawsze pisał o tym konkretnym problemie Plusa.

Szalony - wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Liczymy, że w związku z pojawieniem się EDGE nie opuścisz naszej skromnej społeczności! :-)

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 173
  • 0

    154.  2007-03-02 08:51:39

    Szalony - dokładnie to samo co w opisywnaym przeze mnie przypadku. Naprawdę. Czy to awaria? Nie sądzę - raczej okres testów.

  • 0

    155.  2007-03-02 09:08:03

    Wlo- hmm dziwne a niby na czym maja polegac testy wylanczajac edge na jednym sektorze ? Mysle ze jednak cos sie syplo :/ Choc nie znam sie na szczegolach to licho wie moze i masz racje bo jakby sie syplo naprawde to edge na calym bts nie powinno byc ... a na 2/3 bts jest.

  • 0

    156.  2007-03-02 09:26:14

    nie wiem - więcej powiem - na sektorze, o którym mówię EDGE nie było przez kilka miesięcy mimo, że na dwóch pozostałych... założyli ;-) Taka dziwna sytuacja nawet wyraźnie na mapie zasięgu była widoczna! Nie pytaj mnie dlaczego - nie wiem tego po prostu. Wiem, że odkąd dołożyli na tym "południowym" sektorze EDGE - po pewnym okresie "problemów" teraz wszystko jest jak należy - Jeśli korzystam z tego BTS-a - a zaznaczam, ze jest odległy o ponad 10 km - mam transfery na poziomie 12-16 kB/s. Nie da się więcej wyciągnąć. Lokalnie mam nie mniej niż te 16 kB/s w szczycie w ciągu tygodnia a wieczorem i w weekedny niemal nominalnie to co daje EDGE.

  • 0

    157. ~  2007-03-02 09:43:53  host: apn-100-191.gprsbal.plusgsm.pl

    Wlo- ty mnie nie starsz ze na tym sektorze przez kilka miesiecy gprs bede mial ;) Dzieki za twoje opinie - wiem na czym stoje , teraz mam glupia nadzieje ze Plus zapnie wszysto na ostatni guzik i jak "po zlosci" nie zostawi mi sektora z gprs ...

  • 0

    158. ~do wlo  2007-03-02 12:05:10  host: dow131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do wlo: gprs w plusie szybszy niz edge w orange??? haha, czlowieku, skad ty to wziales. Edge jest zdecydowanie szybsze, a przy okazji tak sie sklada, ze najlepsze pokrycie ma wlasnie w orange. zdrowie

  • 0

    159.  2007-03-02 14:05:12

    158. - pomierzyyłeś? Czy mapkę widziałeś tylko? Jeśli mapkę, to niewiele wiesz o zasięgu EDGE ;-) szalony może Ci powiedzieć jak to zmapki wynika. Tak - jeśli mam na wyświetlaczu literkę E i transfer na poziomie 4 kB/s a w przypadku innym G i transfer 5 kB/s to co jest szybsze? To, że technologia jest szybsza... to wiem - korzystam od ponad trzech lat już. Mówimy o stanie faktycznym. Powszechny brak szybkości EDGE w pomieszczeniach na obszarach gdzie chwalą się EDGE - w przypadku Orange - niestety.

  • 0

    160. ~mx2  2007-03-04 07:12:04  host: nat-pr2.aster.pl

    Plus ma największy zasięg 3G, nawet w takich dziurach jak Kobyłka czy Wołomin pod Warszawą jest 3g , które DZIAŁA! Znajomi, którzy mają videotelefony przenoszą się z orange do Plusa, bo tutaj działa wszystko a w orangu niewiele. O transmisji danych pisałem już. w orange edge jest na poziomie plusowego GPRS! :-) Tak więc szalony się doczekał. Viva Plus

  • 0

    161.  2007-03-04 12:35:03

    mx2: bardzo bym uważał z takim stwierdzeniem, głównie ze względu na charakterystykę technlogii WCDMA, w której efektywny "zasięg" komórki zależy od ilości jednocześnie obsługiwanych połączeń, czego nie ma w TDMA (GSM). Ogólnie dużo możnaby na ten temat pisać i się spierać...

  • 0

    162.  2007-03-04 14:02:27

    Ja w aleksandrowie te plywanie zasiegu umts odczuwam bardzo - w Erze i Plusie raz jest nawet stabilne -95dBm by za chwile spasc do -105dBm :/ i do momentu za w samym miescie nie bedzie nodeB ten zasieg nie bedzie ok :/

  • 0

    163.  2007-03-04 17:25:25

    Myślę, że powszechnie wiadomo, że sieć UMTS i technologia WCDMA z jakiej ona korzysta to coś zupełnie innego niż GSM. Wg specyfikacji tej technologii, żeby mieć transfery ponad 300 kb/s trzeba być w zasięgu mikrokomórek (średnica 1km). Przy takich średnicach to nic dziwnego, że nie ma dobrego zasięgu od razu "w całym mieście", mimo mapek operatora. Dodatkowo biorąc pod uwagę specyfikę WCDMA gdzie zasięg nadajnika drastycznie spada wraz ze wzrostem użytkowników będących w jego zasięgu (w literaturze określane jako "cell pumping") może się okazać, że nie ma UMTS-u "na osiedlu" lub w małym mieście (1 NodeB) bo po prostu znalazło się już dużo chętnych a uboga infrastruktura "nie przyjmuje" więcej użytkowników. Co do "pływania zasięgu" to ciekawy jestem czy wiadomo czym jest "wskaźnik sygnału" w obecnych telefonach? Jest to jeden wskaźnik ale wspólny dla, jednak, dwóch kompletnie innych technologii. Telefony wykorzystujące technologię CDMA (na bazie, której jest rozwijany UMTS) miały "Signal quality meter" (czyli wskaźnik JAKOŚĆI sygnału) a nie "Signal strength meter" (czyli wskaźnik SIŁY sygnału) powszechnego w telefonach GSM. Taki wskaźnik jakości sygnału zachowuje się zupełnie inaczej niż te, do których się przywykło. Osoby korzystające z telefonu z takim wskaźnikiem miały na początku wrażenie, "że sieć wariuje". W obecnych telefonach może być podobnie a instrukcje telefonów, które czytałem nic nie mówiły na ten temat...

  • 0

    164. ~zom  2007-03-05 08:17:06  host: acgb70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    u mnie na samsungu e 250 w edge predkosc wynosi do 24 kB/s i k700i gprs predkosc wynosi 10 kB/s w orange. NIe zalezy to od sieci trzeba umiec ustawic tel

  • 0

    165.  2007-03-05 10:23:40

    ~zom - oświeć nas!

  • 0

    166.  2007-03-05 11:32:06

    Ahh zom - co ty powiesz ? po gprs 10KB/s ;)niestety nadal od prawie tygodnia na 2 sektorze tylko gprs :( co za pech :/ Wlo a u ciebie jak bylo tak z tym sektorem to zglaszales ten problem - ? Mam czekac do konca tygodnia i podobno na 100% mam wiedziec co sie stalo i jak bedzie dalej ...

  • 0

    167.  2007-03-05 13:52:06

    Nie - nie zgłaszałem. Ja w sumie w biurze/domu (bo w domu mam biuro i pracuję w domu) nie mam potrzeby korzystania z GPRS/EDGE czy w ogóle z "komórkowego internetu". Mam Neostradę przecież. Jeśli korzystam to gdzieś w terenie. Tylko dla testów czasem sprawdzam co w trawie piszy ;-) Nieprzejmuj się za bardzo - EDGE'a nie zdejmą... Ustabilizuje się to na pewno.

  • 0

    168.  2007-03-05 14:04:29

    Inaczej Ci powiem. W połowie drogi pomiędzy Sieradzem i Wartą - po ok. 6 km do nadajników w tych miastach (na kierunku N-S) i po ok. 10-12 w linii prostej do dwóch innych (na kierunku W-E), z których tylko ten na zachód ma EDGE, transmisja jest na tyle dobra, że bez problemu można korzystać z iPlusa do rozmów VoIP, do grania w gry sieciowe z rozmowami głosowymi jednocześnie (gracze się komunikują). Fakt, że dobrze jest położyć telefon na kierunku do BTS-a dokładnie a do modemu podłączyć antenę zewnętrzną... Generalnie 20 kB/s jest cały czas.

  • 0

    169. ~kurde  2007-03-05 16:36:00  host: dpc41.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Patrze na te wasze dyskusje i jestem zaskoczony waszą opinią o 3g orange. Ja z usługami nie mam żadnych problemów, ba wydawało mi sie, że to właśnie ten operator ma najbardziej rozbudowana infrastruktórę.

  • 0

    170. ~  2007-03-05 18:15:43  host: apn-100-190.gprsbal.plusgsm.pl

    Kurde- to faktycznie Ci się wydawało :) zobacz na łódź i okolice co oferuje Orange w 3G !!! W skali kraju niestety orange w 3G jest daleko w tyle za Era i Plusem.

  • 0

    171.  2007-03-05 19:27:48

    No w Łodzi to jest masakra, choć ostatnio zasięg się powiększa. Teraz 3G jest już na Placu Dąbrowskiego :)

  • 0

    172.  2007-12-14 22:24:32

    Ale ten Plus jest nieobliczalny... na stacji 1166 co dal na koncy edge - daje obecnie jako pierszy w miescie umts - niecaly rok od startu edge :) Warto bylo czekac i narzekac ;P... ;) Chyba sprawdza sie powiedzenie ze kto czeka ten sie doczeka .

  • 0

    173. ~tatar  2009-02-23 07:54:11  host: apn-95-41-241-195.gprs.plus.pl

    Plus http://www.youtube.com/watch?v=90rThKCLWT8&feature=related jest najlepszy nie ma bata :P

Dodaj swoją opinię