Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jedna ładowarka do (prawie) wszystkich telefonów

Jedna ładowarka do (prawie) wszystkich telefonów

Q! 2 Sierpnia 2010 07:28

0 0

Koniec z dziesiątkami różnych końcówek ładowarek pasujących tylko do konkretnego modelu telefonu. Od 2011 roku prawie wszystkie telefony trafiające na rynek będą posiadały jeden standard ładowania - microUSB.

Jest to efekt dobrowolnego porozumienia największych producentów telefonów na świecie, któremu od samego początku kibicuje Unia Europejska. Jej celem jest ułatwienie życia użytkownikom oraz zmniejszenie ilości e-odpadów trafiających na wysypiska.

Wspólne ustalenia dotyczyć będą telefonów, które umożliwiają przesyłanie zdjęć, plików czy muzyki z i do komputera za pomocą kabla USB. Oznacza to, że obejmą one tak naprawdę ogromną większość nowych telefonów.




Do programu przystąpili najwięksi na świecie producenci telefonów i podzespołów, wśród których znaleźli się Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, Research in Motion (RIM), Samsung, SonyEricsson, TCT Mobile oraz Texas Instruments.

Pierwsze wzmianki o takim porozumieniu pojawiły się już w 2009 roku, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Porozumieniu kibicowała również CTIA (organizacja zrzeszająca producentów telefonów komórkowych), jednak nie wszystkie jej postulaty zostały zrealizowane. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Źródło tekstu: businessweek, wł     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 1

    17.  2010-08-02 09:38:42

    @14 ale właśnie problem polega na tym właśnie że durne apple jedno mówi a drugie robi i wprowadza swoją niestandardową wtyczkę. @16 no np tak jak apple btw czyż oni nie są genialni? nie umieją zrobić nic innowacyjnego to wprowadzają swój własny 'standard'.

  • 1

    18.  2010-08-02 09:48:34

    Nareszcie coś konkretnego. Popiram w 100%

  • -1

    19. ~  2010-08-02 10:02:05  host: user-188-33-44-230.play-internet.pl

    Panie "N" Niektóre modele noki posiadają ładowanie przez kabel micro usb podpięty do komputera przykładem jest nokia X3-00.

  • 1

    20. ~KLEKOT  2010-08-02 10:12:03  host: drv244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    BARDZO DOBRZE, ŻE BĘDĄ IDENTYCZNE ŁADOWARKI DO WSZYSTKICH TELEFONÓW, BO NP. TAKA NOKIA W CO 4 MODELU MA INNE WEJŚCIE !!! WEŹCIE NOKIĘ 3310, 6600, 7250, N95, 5230 I DO NICH ZA CHUYA NIE PASUJE JEDNA ŁADOWARKA !!! SAMSUNG I SONY ERICSSON MAJĄ IDENTYCZNE PORTY I JEDNA ŁADOWARKA PASUJE DO WSZYSTKICH MODELI PO ZMIANACH WEJŚCIA, NP. W eRICSSONIE T65.

  • 1

    21. ~  2010-08-02 10:19:14  host: t15-15.opera-mini.net

    Q, swietny news! A panie 6230i, daj pan sobie spokoj. Nic nie da takie czcze gadanie... Rabac Apple'a z ich cholernym marketingiem (nie trawie iPoda, nie podszedl mi iPad, ale z iPhone'a 3GS korzystam az milo), ale to wlasnie Samsung i oni pchaja ten rynek do przodu. Inne firmy - niekoniecznie. Najlepszy przyklad to HTC (nie inaczej!), ktore umiejetnie saczy kropla po kropli funkcje sprzetowe czy rozwiazania software'owe, mistrzowie marketingu zachowawczego ;) o Nokii nawet nie wspominam ;) pamietajac oczywiscie, ze jedna jaskolka wiosny nie czyni (HD2, N8).

  • 0

    22. ~  2010-08-02 10:20:06  host: t15-15.opera-mini.net

    Powyzej - PLANET pisal ;)

  • 0

    24.  2010-08-02 10:29:47

    @22/21 ale jak pchają do przodu, przecież samsung też do niedawna wkładał różne złącza do słuchawek... teraz się trochę opamiętali. apple będzie sączyć do końca kasę z tych niestadardowych kabli. a htc znowu przecież ma normalne złącza usb mini/micro. @20 a czy czasem n95 i 5230 nie są ładwoane na 'cienkie' złącza? chyba słaby przykład.

  • 0

    25.  2010-08-02 10:29:59

    @10, 12 wiem co ten skrót znaczy, ale można by było jak RIM napisać pełną nazwę,a w nawiasie skrót

  • 1

    26.  2010-08-02 10:37:07

    Nareszcie! Wczoraj padla mi komora w pracy i oczywiście co? Nikt nie mial pożyczyć ladowarki do mojego telefonu. Czas zeby wprowadzić te standardy. Przydadzą się na przyszlość kiedy już większość będzie miala wejścia do ladowarek typu USB.

  • 0

    27.  2010-08-02 10:38:28

    @15 nie wiem jaka nokie masz, ale e72 da sie normalnie ladowac z portu usb.

  • 1

    28.  2010-08-02 10:50:23

    @20 polecam cofnac sie wstecz w takim razie do samsunga r220 czy SE t68i, k700, t630... ich ladowarkami nie naladujesz dzisiejszych telefonow i o to sie rozchodzi, zeby z co drugim telefonem nie zostawala nam ladowarka. a 3310 i 7250 z pewnoscia sa na jedna ladowarke, a n95 i 5230 na inna, tylko, ze w nokii wystarczy malutka przejscioweczka ze starego gniazda na nowe (dostalem taka m.in. z e71), a u innych producentow musisz miec nowa ladowarke...

  • 1

    29.  2010-08-02 10:52:12

    klekot nokia ma dwa standardy starszy i nowszy, do tego w komisach mozna bez problemu kupic przejsciowki z jednej na druga. Natomiast samsung.... No zetknalem sie z 3. Seria x ma inna, e ma inna a pewnie jeszcze pare sie znajdzie. Na szczescie teraz maja tylko jeden. SE tez ma conajmniej dwa. W k300 wejscie jest zupelnie inne niz w nowszych modelach. Wiec nie rozumiem tej twojej nagonki na nokie pod tym wzgledem.

  • 1

    30.  2010-08-02 12:05:45

    dobra, dobra... miala byc 1 ladowarka do wszystkiego od poczatku 2010 roku...;/

  • 1

    31.  2010-08-02 12:17:15

    29: potwierdzam:) mialem samsunga x660 potem d900i/U600 i np. J700/Avila. w kazdym z tych wymienionych byla inna ladowarka. ale teraz samsung ma chyba 1 ladowarke ktra pasuje do wszystkich nowszych telefonow. Oni chyba ta 1 ladowarke stosuja od 2008 r (nie wiem moze i wczesniej) bo wtedy mialem J700

  • 0

    32. ~Tomasz  2010-08-02 12:30:09  host: user-188-33-18-161.play-internet.pl

    Ja mysle że musi minąć troszkę czasu i chęci producentów. Ja posiadam Nokie 5330 mobile Tv która ma wejście :cienkie:ale ma również mikro usb, syn ma Samsunga Monte który ma tylko mikro usb, więc korzystamy z jednej ładowarki. A tak dodatkowo można dokupić ładowarkę samochodową z gniazem USB i wykorzystać kabelek usb dostarczany z telefonem.

  • 1

    33. ~ewf  2010-08-02 13:58:21  host: ehe37.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W końcu... lepiej później niż wcale, będzie można kogokolwiek poprosić o użyczenie ładowarki jeśli zapomni się swojej. Szkoda, że już na samym początku nie "ustandaryzowano" tej kwestii (uniwersalności ładowania / ładowarek do komórek).

  • 0

    34.  2010-08-02 16:44:35

    33: ale tez troche czasu minie, zanim wszyscy beda miec telefon z mikro usb. bo np. ktos kto kupi telefon pod koniec 2010 czy w polowie podpisujac umowe na 2 lata- nie bedzie mial mozliwosci ladowania mikro usb. a nie kazdy zmieni telefon tylko po to zeby miec mikro usb, bo nie kazdego stac zeby wydal 1000 zl na nowy telefon

  • 0

    35. ~Poll  2010-08-04 09:27:23  host: 195.245.213.9

    @2 A z jaka prędkościa naładujesz telefon przez USB z kompa?

  • 0

    36.  2010-08-04 15:08:06

    Sluszna uwaga w #12. To wlasnie Chinczycy wymogli stosowanie standardowych zlaczy w telefonach dostarczanych na ich rynek. Z tego co pamietam, to chodzilo mniej o wygode, a bardziej o problemy z utylizacja. Producenci nie mieli wiec wyjscia i musieli sie dostosowac by nie wypasc z obiegu.

  • 0

    37.  2010-08-04 15:10:38

    @7 W HTC nie do konca jest mini USB. W tym, ktorym dysponowalem zlacze fizycznie roznilo sie nieco od standardu i nie kazda ladowarka/kabelek pasowaly..

Dodaj swoją opinię